گیفت کارت
گیفت کارت

موتور سواری در گِل و لای | نقد و بررسی بازی Monster Energy Supercross 3

۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

در میان بازی های سبک ریسینگ، همیشه جای خالی یک بازی خوب بر اساس موتور سواری حس شده است. با اینکه بازی هایی مثل Moto GP و همین سری Monster Energy Supercross تا جایی سعی کرده اند این جای خالی را پر کنند، اما در کل سری هایی مثل Need for Speed، فورتزا و گرن توریسمو را نمی توان در حوزه ی موتورسواری پیدا کرد و این همیشه خبری ناراحت کننده بوده، چرا که اگر بازی های آرکید بیشتری با این تم ساخته شوند، همه به پتانسیل بالای آن پی خواهند برد. سری Monster Energy Supercross، نسبت به سری Moto GP کمی راحت ترند. راحت تر به این معنا نیست که می توانید آن را نصب کرده و از همان اول در مسابقاتش اول شوید، فقط به این معناست که کمی کمتر مشغول تنظیم کردن آپشن های شبیه سازی هستید و زمان بیشتری را به مسابقه می پردازید. چیزی که در جدیدترین نسخه ی این مجموعه بهتر از همیشه دیده می شود، حس و حال محیط واقعی مسابقات است که بیش از سال های گذشته می توان آن را حس کرد. فرقی که مسابقات موتورسواری Monster Energy با مسابقات Moto GP دارد، این است که به جای پیست، در گِل و لای برگزار می شود. بنابراین این جا خیلی از طرفداران موتورسواری دو دسته می شوند، کسانی که یک مسابقه ی تر و تمیز در پیست می خواهند که یک سری مهارت خاص را در بر می گیرد، و کسانی که دوست دارند مسابقه شان در گِل و لای دنبال شود و یک سری مهارت دیگر مد نظرشان است.

سری Monster Energy Supercross، نسبت به سری Moto GP کمی راحت ترند. راحت تر به این معنا نیست که می توانید آن را نصب کرده و از همان اول در مسابقاتش اول شوید، فقط به این معناست که کمی کمتر مشغول تنظیم کردن آپشن های شبیه سازی هستید و زمان بیشتری را به مسابفه می پردازید. چیزی که در جدیدترین نسخه ی این مجموعه بهتر از همیشه دیده می شود، حس و حال محیط مسابقات واقعی است که بیش از سال های گذشته می توان آن را حس کرد. فرقی که مسابقات موتورسواری Monster Energy با مسابقات Moto GP دارد، این است که به جای پیست، در گِل و لای برگزار می شود.

برای خود من که موتور سواری در گِل و لای جذابیت بیشتری دارد و عمیقاً دوست داشتم جدیدترین نسخه ی بازی را امتحان کنم، اما پس از چند ساعت بازی کردن، اکنون نمی توانم بگویم که انتظاری که داشتم به جا بوده و یا برآورده شده است. Monster Energy Supercross به هیچ وجه بازی بدی نیست، اما تا رسیدن به قله و تبدیل شدن به بازی ای که نه حتی همه ی ریسینگ بازها، بلکه همه ی طرفداران این سری از مسابقات بتوانند از آن لذت ببرند، فاصله ی زیادی دارد. قطعاً نکات مثبتی را می توانید در این بازی پیدا کنید و صادقانه بگویم، اگر طرفدار چنین بازی هایی هستید، انتخاب های بیشتری هم ندارید. اما نام موتور سواری با هیجان گره خورده است و چیزی که نسخه ی سوم این بازی به عنوان هسته ی گیم پلی آن را ارائه می دهد، آن قدری هم که باید و شاید هیجان انگیز نیست. علاوه بر این، نسخه ی سوم تا حد زیادی به نسخه های اول و دوم که در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ منتشر شدند شباهت دارد و به نظر می رسد اگر شرکت سازنده ی بازی یعنی Milestone، همان وقتی را که روی MotoGP 2019 صرف کرده و آن را به یک بازی در حد استانداردهای جهانی تبدیل کرده بود، روی این بازی نیز صرف می کرد، نتیجه ی نهایی یک بازی خفن تر و بهتر می شد. به هر حال، برویم سراغ خود گیم پلی بازی و نقدی کوتاه بر Monster Energy Supercross: The Official Videogame 3 داشته باشیم. در ادامه با من و گیمفا همراه باشید.

گرافیک بازی، افکت های بصری و حس وزنی که به بازی اضافه شده، از مولفه های جدید Monster Energy Supercross 3 به شمار می روند.

اولین نکته ی جدید اضافه شده را می توانید به سرعت در منوی بازی تشخیص دهید: اضافه شدن ورزشکاران زن به بازی که تا نسخه ی پیش حضور نداشتند. در Monster Energy Supercross می توانید از هر دو جنسیت که مد نظرتان بود کاراکتر خود را انتخاب کنید و موارد ساده و پیش پا افتاده ای مانند نام، ملیت، شماره ای که پشت لباستان قرار است به نمایش در بیاید و چیزهایی از این قبیل را انتخاب کنید. همچنین اجازه دارید چهره ی موتورسوار خود را نیز انتخاب کنید، اما چیزی به نام ساخت چهره در بازی وجود ندارد و از مدل های آماده ی بازی انتخاب خواهید کرد. مدل های آماده هم واقعاً زشت و زمخت طراحی شده اند و همان بهتر که کاراکترتان همیشه کلاه بر سرش می گذارد و چهره ی او را به ندرت می بینید! اما در عین حال اولین باگی که به آن برخوردم هم در همین منو بود. نسخه ای که من آن را تجربه کردم، نسخه ی PS4 بود و با اینکه دکمه ی ضربدر برای انتخاب و دایره برای بازگشت در نظر گرفته شده بود، اما دایره همه کار را می کرد! در برخی جاها، مانند ملیت و شماره که چند منوی تو در تو وجود دارد، راه خروجی از منو پیدا نمی شد و تنها راه خروج از منو، خروج از بازی بود. اشکالی که امیدوارم همگانی نباشد و فوراً با یک آپدیت حل شود.

نام موتور سواری با هیجان گره خورده است و چیزی که نسخه ی سوم این بازی به عنوان هسته ی گیم پلی آن را ارائه می دهد، آن قدری هم که باید و شاید هیجان انگیز نیست. علاوه بر این، نسخه ی سوم تا حد زیادی به نسخه های اول و دوم که در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ منتشر شدند شباهت دارد و به نظر می رسد اگر شرکت سازنده ی بازی یعنی Milestone، همان وقتی را که روی MotoGP 2019 صرف کرده و آن را به یک بازی در حد استانداردهای جهانی تبدیل کرده بود، روی این بازی نیز صرف می کرد، نتیجه ی نهایی یک بازی خفن تر و بهتر می شد.

خوشبختانه مرحله ی انتخاب کاراکتر را هر مشکلی هم که داشته باشد، یک بار برای همیشه انجام می دهید و وارد گیم پلی اصلی بازی می شوید. بازی چند حالت مختلف را برای شما در نظر گرفته است. حالت اول Campaign است. متاسفانه روی این بخش آن طور که باید وقت گذاشته نشده و کمی دُم بریده است. در واقع Campaign، همان مسابقات تفننی هستند که هر وقت حوصله تان سر می رود بازی می کنید و داستان و یا هدف خاصی پشت آن وجود ندارد. صرفاً نامش Campaign است و یک سری مسابقه را در پیست های مختلف و پشت سر هم برایتان می چیند. اما به هر حال با امتیازاتی که از این بخش کسب کرده اید، می توانید برای کاراکتر خود لباس ها و برندهای جدید آنلاک کنید و با آن ها به مسابقه بپردازید.

در واقع Campaign، همان مسابقات تفننی هستند که هر وقت حوصله تان سر می رود بازی می کنید و داستان و یا هدف خاصی پشت آن وجود ندارد. صرفاً نامش Campaign است و یک سری مسابقه را در پیست های مختلف و پشت سر هم برایتان می چیند.

اما در سایر حالت های دیگر این سری واقعاً پیشرفت داشته است. بخشی که در آن خودتان پیست می سازید ارتقاء پیدا کرده، حالت آنلاین علیرغم مشکلاتی که هنوز دارد، اما کامل تر از گذشته در اختیار طرفداران قرار گرفته و نیز دیدن ورزشکاران واقعی این سری از مسابقات، به همراه برندهای موتوری که هر موتوربازی با آن ها آشنایی دارد، از نکات مثبت Monster Energy Supercross 3 هستند. همچنین ایونت (Event)های مختلفی نیز وجود دارد که می توانید در آن ها شرکت کنید، ایونت هایی که در بازی قبلی به این کاملی نبودند.

در کل Monster Energy Supercross 3 گیم پلی مشکلی دارد، اما همین مورد، آن را جذاب تر می کند. اینکه اوایل بازی کاملاً به عنوان یک نوب وارد بازی می شوید و در مسابقات نفر آخر می شوید و باید روی مهارت های خود واقعاً کار کنید تا به یک موتورسوار حرفه ای تبدیل شوید، عاملی پیش‌برنده است. البته اگر طرفدار این سری باشید! اگر برای اولین بار است وارد این سری می شوید، محیط بازی خیلی محیط مانوسی نیست و باید کمی زمان سپری کنید تا قلق بازی دستتان بیاید.

فیزیک جدیدی که به بازی اضافه شده نیز مثال زدنی است. هنگام پرش از روی موانع، دریفت کردن، چرخ زدن و …، Milstone تغییرات ملموسی بوجود آورده که سری را بسیار جذاب تر کرده است. در Monster Energy Supercross بیشتر حس خواهید کرد که کاراکتر شما وزن دارد و باید وزن او را هم در نظر بگیرید. حتی دو حالت کنترل یا هندلینگ جدید نیز به بازی اضافه شده که یکی حالت نرمال است و در دیگری بازی وزن را هم دخالت می دهد.

فیزیک جدیدی که به بازی اضافه شده نیز مثال زدنی است. هنگام پرش از روی موانع، دریفت کردن، چرخ زدن و…، Milstone تغییرات ملموسی بوجود آورده که سری را بسیار جذاب تر کرده است. در Monster Energy Supercross بیشتر حس خواهید کرد که کاراکتر شما وزن دارد و باید وزن او را هم در نظر بگیرید. حتی دو حالت کنترل یا هندلینگ جدید نیز به بازی اضافه شده که یکی حالت نرمال است و در دیگری بازی وزن را هم دخالت می دهد.

چهره و گرافیک بازی نیز به لطف موتور آنریل انجین زیباتر از گذشته شده و با اینکه صورت های طراحی شده برای کاراکترها، جزو زشت ترین نمونه هایی هستند که در تا به حال در دنیای بازی ها دیده ام، اما نکته ی مهم موتور، پیست و فیزیک موتورهاست که به خوبی پیاده سازی شده اند.

در کل اگر طرفدار بازی های موتورسواری هستید و با حال و هوای مسابقات Monster Energy حال می کنید، این بازی را از دست ندهید. شاید Monster Energy Supercross 3، کامل ترین و بهترین عنوانی نباشد که در این سبک ساخته شده، اما قطعاً بهترین بازی سری و جزو معدود انتخاب شیفتگان موتورسواری است.

 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید