مرگ حق است | باس‌‌فایت‌هایی که مُقدر شده در آن‌ها شکست بخورید

۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

در بازی‌های ویدئویی اغلب اوقات با باس‌هایی مواجه می‌شویم که رُس ما را کشیده و نهایت مهارتمان را به چالش می‌کشند. اگرچه مقابله با آن‌ها و نابود کردنشان احساس غرور و لذت زیادی برای‌مان به همراه دارد.

اما گاهی طراحان مراحل برای ایجاد چالش پا را فراتر گذشته و با گرفتن رنده‌ای در دست، به جان اعصابِ نه‌چندان آراممان می‌افتند! در چنین مواقعی با باس‌هایی روبه‌رو می‌شویم که پیش‌بینی حرکاتِ آن‌ها برای بار اول کاملاً غیرممکن است و برای نابود کردنشان ناچاریم برای دفعاتِ زیادی باخته یا به اصطلاح Game Over شویم! در کنار تمام این موارد، وقتی بازی را یک بار تا آخر رفته یا زمانی که سری به اینترنت زده و درباره‌ی باسِ مورد نظر مطالعه می‌کنیم متوجه می‌شویم که سازندگان طوری آن‌ها را طراحی کرده‌اند تا حتماً حتماً شکستمان دهند و مرگ ما جزئی از سرنوشت از پیش مقدر شده‌ای باشد که برای‌مان در نظر گرفته‌اند. در این مقاله نگاهی به ۱۵ عدد از ناامیدکننده‌ترین باس‌فایت‌ها در تمامی ادوار بازی‌های ویدئویی می‌اندازیم. با ما همراه باشید.

۱۵- Genichiro Ashina

بازی: Sekiro: shadows Die Twice

درواقع بسته به این‌که سبک بازی شما چگونه است، هر باس‌فایتی در Sekiro: Shadows Die Twice می‌تواند ناامیدکننده باشد اما مبارزه‌ی آموزشی با Genichiro Ashina در دقایق نخستینِ بازی به معنای واقعی کلمه ناامیدکننده است. حرکات وی به‌قدری سریع طراحی شده است که اکثر بازی‌بازان حتماً از او شکست خورده و به تماشای کات‌سین بریده شدن بازوی Wolf بنشینند. البته شکست دادن Genichiro Ashina غیرممکن نیست و اگر موفق به انجام چنین کاری شدید، تنها تفاوتی که بازی با سایر بازی‌بازان برای شما قائل خواهد شد نمایش یک کات‌سین جایگزین است که در آن باز هم شاهد بریده شدن بازوی Wlof هستید.

۱۴-Final Boss

بازی: Tactics Orge: The Knight of Lodis

باس نهایی Tactics Orge: The Knight of Lodis از راهی بسیار مخصوص و تنها توسط اسلحه‌ای ویژه آسیب می‌بیند ولی حتی اگر هم موفق به صدمه زدن به او شوید باز هم مبارزه‌ی به‌شدت سختی را درپیش خواهید داشت. همزمان با این باس باید با دشمنان معمولی که وی احضار می‌کند نیز مبارزه کنید و تمام این‌ها در حالی است که توانایی زدن هیچ‌گونه آسیبی به وی ندارید مگر این‌که از اسلحه‌ی مخصوصِ خود استفاده کنید. جالب اینجاست که در صورت باختن از این باس، به پایانِ اصلی و واقعی بازی می‌رسید.

۱۳-Fortune

بازی: Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Raiden در طول بازی با دشمنان بسیار قدرتمندی روبه‌رو می‌شود اما مبارزه‌ی او با Fortune یکی از چالش‌برانگیزترین تجربه‌های Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty به‌شمار می‌آید. هرگلوله‌ای که به Fortune شلیک می‌کنید منحرف می‌شود و حتی نارنجک‌هایی که به سوی وی پرتاب کنید نیز منفجر نخواهند شد. تنها کاری که از دستتان برمی‌آید زنده‌ماندن تا زمانی است که داستانِ بازی مداخله کرده و مبارزه‌ی شما با Fortune را تمام کند.

۱۲-Nadine

بازی: Uncharted 4: A Thief’s End

این‌که مبارزه‌ی تن‌به‌تن نیتن دریک با Nadine را باس‌فایت بنامیم شاید کمی اغراق آمیز به‌نظر بیاید اما هرگز نمی‌توان منکر دست‌نیافتنی بودن وی برای برادران دریک شد. در طول دوباره مبارزه‌ای که نیتن با Nadine انجام می‌دهد، برای بار اول بدون حتی یک ضربه آسیب وارد کردن به او شکست می‌خورد و بار دوم هم به همراه برادرش به سراغ وی می‌رود اما به جز وارد آوردن چند آسیب، هر گز موفق به شکست دادنش نمی‌شوند.

۱۱-Ridley

بازی: Super Metroid

Ridley یکی از آنتاگونیست‌های همیشگی مجموعه بوده است اما اولین برخورد با او در Super Metroid هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود. Samus می‌تواند به او آسیب برساند اما ضرباتش تاثیری روی Ridley ندارند. حتی اگر شما به مقدار کافی به او صدمه بزنید هم Ridley بدون این‌که از بین برود، تنها پرواز کرده و از شما دور خواهد شد.

۱۰-Anubis

بازی: Zone of The Enders

مبارزه‌ی نهایی با Anubis در Zone of The Enders شما را درگیر یکی از نیرومندترین دشمنانِ تمام بازی می‌کند. او به‌قدری نیرومند است که به‌معنی واقعی کلمه ممکن نیست بتوانید شکستش دهید. تنها کاری که در مقابل Anubis از دستتان برمی‌آید فرار کردن از او تا زمانی است که یکی دیگر از شخصیت‌های بازی به کمکتان بیاید و جان شما را نجات دهد.

۹-Last Stand

بازی: Halo: Reach

اگرچه مقاومتِ Noble 6 دربرابر نیروهای Covenant را نمی‌توان به‌صورت فنی “باس‌فایت” نامید اما این مرحله به دقیق‌ترین شکل ممکن کلمه‌ی “ناامیدی” را معنی می‌کند. ماموریت شما مقابله کردن با دشمنان توقف ناپذیری است که آنقدر به شما هجوم می‌آورند تا شکست خورده و با مرگ اجتناب‌ناپذیر خود روبه‌رو شوید.

۸-Lisa Trevor

بازی: Resident Evil Remake

یکی از بزرگ‌ترین محتویاتی که در Resident Evil Remake به بازیِ اصلی اضافه شد Lisa Trevor بود که جُدا از این‌که یک باس باشد یکی از ترسناک‌ترین موجودات دنیای Resident Evil نیز محسوب می‌شود. اگر زمانی با او مواجه شدید تنها کاری که از دستتان برمی‌آید این است که سعی کنید سرعت او را پائین آورده و به دنبال فرصتی بگردید تا از Lisa فرار کنید؛ چراکه هر ضربه‌ای که از او دریافت کنید مستقیماً شما را به کام مرگ می‌فرستد.

۷-Tyrant

بازی: Resident Evil 2

Tyrant یا Mr. X نیز مانند Lisa Trevor به عنوان یک تهدید دائمی از اول تا آخرِ بازی همراه شماست. آسیب زدن با اسلحه‌های قدرتمند می‌تواند او را برای مدتی به زمین بیاندازد تا بتوانید خودتان را جمع و جور کنید اما بعد از چند ثانیه دوباره بازمی‌گردد تا به کار ناتمامتان خاتمه دهد! قایم باشک بازی دائمی با Tyrant در Resident Evil 2 یکی از بهترین مواردی است که درباره‌ی بازی وجود دارد.

۶-T-Rex

بازی: Dino Crisis

از میان تمام بازی‌های ترسناک ساخته شده توسط کپکام (Capcom) شاید Dino Crisis متفاوت‌ترین باشد. این بازی که با المان‌های آشنای Resident Evil پا به عرصه‌ی وجود گذاشت بازی‌بازان را نه در مقابل زامبی‌ها بلکه در برابر دایناسورهایی قرار می‌دهد که از نظر سرعت، قدرت و درندگی بسیار چالش‌برانگیزترند. در میان دایناسورهای موجود در این مجموعه، سرسخت‌ترین دشمن شما T-Rex بود که اگر به دام او میافتادید به‌راحتی شما را می‌بلعید و راهی برای کشتنش وجود نداشت.

۵-Kusabi

بازی: Fatal Frame 2 

البته Kusabi در مبارزه‌ی نهایی در پایانِ بازی شکست‌ناپذیر نیست اما تا قبل از مرحله‌ی آخر شما هربار که به او برخورد کنید هرگز قادر به شکست دادنش نخواهید بود. دوربین مخصوصی که در اختیار داشتید تاثیری برروی Kusabi نداشت و اگر به‌صورت اتفاقی بدنش را لمس می‌کردید قبض روح می‌شدید! تنها گزینه برای رهایی از دست او فرار کردن بود.

۴-Charon

بازی: God of War: Chains of Olympus

کریتوس دوبار با قایق‌ران و هدایت‌کننده‌ی مردگان در دنیای اساطیری یونان مواجه می‌شود. Charon که در مبارزه‌ی اول هرگز شکست نمی‌خورد، کریتوس را به کام مرگ می‌فرستد اما خدای بالقوه‌ی جنگ بارِ بعدی با دستکش افسانه‌ای زئوس که تنها نقطه ظعف وی محسوب می‌شود، Charon را به مبارزه می‌طلبد و طعم شکست را به او می‌چشاند.

۳-Dou Niu

بازی: Shenmue 2

موارد قابل‌توجهی وجود دارد که ریو در Shenmue 2 نتواند در مبارزه‌ای پیروز شود اما موضوع فعلی صحبت ما Dou Niu و افرادش هستند! تنها یک راه برای اتمام این مبارزه وجود دارد و آن هم زنده ماندن تا زمانی است که بازی با نشان دادن یک کات‌سین به نبرد شما پایان می‌دهد؛ کات‌سینی که در آن از Dou Niu شکست می‌خورید.

۲-C’thun

بازی: World of Warcraft

اگرچه C’thun امروزه یکی از آسان‌ترین باس‌های دنیای World of Warcraft محسوب می‌شود اما اگر به سال‌های قبل بازگردیم و او را در شکل و شمایل اصلی خود ببینیم قطعاً نظرمان عوض می‌شود. البته C’thun آن زمان هم قابل شکست بود اما به‌واسطه‌ی نوار سلامتی بسیار زیاد و حمله‌های مرگبارش برای خیلی از بازی‌بازها یک باس شکست‌ناپذیر ناامیدکننده بود که فقط در صورتی که چند بازی‌باز به‌صورت همزمان دور هم جمع می‌شدند قادر به شکستش می‌بودند.

۱-Ultron Sigma

بازی: Marvel Vs Capcom Infinite

Ultron Sigma همیشه به عنوان یکی از سخت‌ترین باس‌ها در سری بازی‌های Mega Man محسوب می‌شود اما برخوردتان با او در Marvel Vs Capcom Infinite تنها از یک طریق پایان می‌یابد: مرگ شما. او که Infinity Stone را در اختیار دارد و اکثر حملات دشمنش را مهار می‌کند، به‌سادگی و در عرض چند ثانیه به کار بازی‌باز بخت‌برگشته خاتمه می‌دهد.

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Hamid گفت:

  ممنونم اقای نصرتی عزیز مقاله به شدت جالبی بود
  تو ساخت باس فایت به نظرم بازی های میازاکی حرف اول رو میزنن
  ولی به کنار
  تایرنت های رزیدنت ایول همون دوتایی که نام بردید به شدت ترسناک بودن ولی در عین حال بسیار هیجان انگیز موقعی که مثلا تو رزیدنت دو داشتی میرفتی و برای اولین بار با مستر ایکس روبه رو میشی حسابی دسپاچه میشی یه هر وقت که بهش بر میخوردی اوج ترس و هیجان هم جایی بود که توی راهرو هایی بودی که لیکر ها توش بودن و نمیتونسی بدوی چون با صدای پات بهت حمله میکردن و یباره صدای پای mr.x رو میشنویدی و مجبور میشیدی فرار کنی و…
  سکیرو که واویلا وقتی هر کدوم از باس هاشو شکست میدادی حس راحتی بهت دست میداد بازی رو که تموم میکردی حس فتح یه قله
  سرنوشت نوبل ۶ توی هیلو بسیار غم انگیزه درست موقعی که فک نمیکردیم روزی سری هیلو برای pc منتشر بشه پایان هیلو ریچ برام لو رفت توی مقاله ای به اسم بدترین و غم انگیز ترین پایان های بازی ها ولی اینو نوشته بود که مهم نیست چندبار بازیش کرده باشید بازم هم پایانی براتون رقم میزنه که به شدت درگیر کننده ناراحت کننده و بسیار جذاب هستش و هر بار به اندازه بار اولتون شما رو درگیر میکنه خیلی جذابه وقتی تمام گروهت همه مردن و تو تنها در برابر موج های بی پایان از دشمنان مقابله میکنی تا بقیه فرار کنن بی صبرانه منتظر تجربه کردنش هستم و خدا بخواد چهار شنبه شروع میکنم ولی چون امتحانات بعدیم راحت هستن به احتمال ۵۰ درصد امروز یا فردا نصبش کنم

  0
  0
 • sonicer گفت:

  تو نینجا گیدن ۱ بعد از زدن غول مرحله ۲، ریو هایابوسا هم با ۱حرکت شمشیر سامورایی کشته میشه که البته چند مرحله بعدش میتونه باهاش مبارزه کنه.

  0
  0
 • مقاله خوبی بود ولی واقعا جای Urizen از DMC 5 واقعا خالیه هر دفعه که میرفتیم برای مبارزه شکست میخوردیم. یادمه دوتا باس داخل بازی Tekken 6 بودن که اخر سر باید باهاشون مبارزه میکردیم از اینکه خیلی سخت بود زدنشون بگذریم سایز خیلی بزرگی هم داشتن که خودمون رو به زور توی صفحه پیدا میکردیم.

  0
  0
 • مقاله خوبی بود ولی ناقص بود .
  مثلا باس فایت knight artorias یا Darkeater midir حتما باید میومدن.یا از Evil باس فایت کرازور

  0
  0
  • Advent Sorrow گفت:

   این ها باس فایت هایی هستن که بازیساز با هدف باختن بازیکن طراحی کرده و در صورت باختن کات سینی اصولا پلی میشه. باس فایت هایی که به احتمال زیاد مییمیرد یا سخت هستن نیست. knight artorias حتی اونقدرا سخت هم نیست. میشه دفعه اول شکستش داد و معروف بودنش بخاطر lore هست.

   0
   0
 • Pedram Zarei گفت:

  مبارزه اول با زئوس در اوایل گاد آف وار ۲ رو یادتون رفت

  0
  0
 • noobmaster69 گفت:

  میتونستید فایت آخر هل بلید هم مثال بزنید واقعا عالی بود

  0
  0
 • Alijjj گفت:

  چرا یوریزن نیست؟
  میدونم تو حالت hell or heaven شکست دادنش راحته ولی در حالت عادی و قبل از سه چهار بار تموم کردن بازی شکست دادنش تقریبا غیر ممکنه Confused Confused

  0
  0
 • Vahid333 گفت:

  کتک خوردن نیتن از اون زنه واقعا شرم آور بود حتی منم خجالت کشیده بودم

  0
  0
 • abdollah_a2 گفت:

  چجوری Nadine از انچارتد تو لیست هست واقعا؟ باس فایتی که اصلا باس فایت نیست و مبارزه باهاش فقط با چند تا QTE انجام میشه
  اصلا وجود این شخصیت تو انچارتد و اون جوری که نیتن و سم رو گرفته بود به کتک و ناتی داگ سعی داشت این دو رو انقدر ضعیف نشون بده در مقابله Nadine که حتی اخر هم نتونستن شکستش بدن فقط نشانه ی اثراته SJW رو بازیه و فراتر از مضحک بود و فقط فمنیست بودن دراکمن رو نشون میده
  مسیری که ناتی داگ در پیش گرفته SJW feminists رو تو بازی هاش تحمیل کنه به مخاطب

  0
  0