بازگشت به اوج با فرمولی متفاوت | راه‌کارهایی که می‌تواند موفقیت کنسول اکس‌باکس سری اکس را تضمین کند

Xbox One ، Xbox Scarlett ، مقالات ۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

شرکت مایکروسافت همانند سونی در طول چندین سال گذشته تلاش‌های مختلفی را برای دست‌یابی به موفقیت انجام داده است و با آن غریبه نبوده است. روزگاری مایکروسافت یک شرکت کوچک بود که تلاش می‌کرد نام خود را در دنیای سیستم عامل‌ها و فناوری‌های الکترونیکی مطرح کند و اکنون به یک شرکت چند میلیارد دلاری و به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های در جهان تبدیل شده که ارزش فعلی آن بیش از یک تریلیون دلار است. در عین حال نیز به ارزش‌مندترین شرکت آمریکایی تبدیل گشته است و به پیشرفت خود ادامه می‌دهد. بدون هیچ شکی مایکروسافت اکنون یک منبع مالی بزرگ است که در بخش‌های مختلفی از قبیل سیستم عامل‌ها، نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و دیگر موارد فعالیت دارد. شرکت‌های سونی و نینتندو مطمئنا در این صنعت بیکار ننشسته‌اند اما تقریبا هیچ شرکت دیگری از لحاظ گستردگی منابع مالی و سرمایه‌های فکری در صنعت بازی‌های ویدئویی در حد و اندازه‌های مایکروسافت نبوده است. با تمام این صحبت‌ها، مایکروسافت باید تصمیمات درست و مهمی را در آستانه‌ی ورود به نسل نهم کنسول‌های خانگی اتخاذ نماید. این موضوع مشخص می‌کند که هدف آن‌ها دقیقا چیست و پول به تنهایی نمی‌تواند برای این شرکت موفقیت به ارمغان آورد.

اگر امروزه داستان ورود مایکروسافت به نسل هشتم به عنوان هر چیز مفیدی عمل کند، فهرستی از کارهایی که این شرکت نباید انجام دهد نیز بسیار مهم و مفید است. از زمان عرضه‌ی کنسول اکس‌باکس وان در سال ۲۰۱۳ میلادی مدت زمان زیادی گذشته است. از میان درس‌هایی که مایکروسافت در طول این دوره گرفته، شاید مهم‌ترین و بدیهی‌ترین آن گوش دادن به مشتریان و مصرف‌کنندگان بوده است. شما شاید نتوانید هر کاری را که آن‌ها (مشتریان) می‌خواهند انجام دهید. اگر خریداران مشاهده کنند که شما سعی می‌کنید محصولی را که ارزش پولشان را داشته باشد، ساخته و عرضه نمایید، دست کم تلاش خود را در این مورد انجام داده‌اید. برند اکس‌باکس تا انتهای نسل هفتم نمی‌توانست بیش از آن قدرت‌مندتر ظاهر شود، با این حال مایکروسافت قادر بود تا تقریباً تمام چیزهایی را که تا آن زمان ساخته بود، در طول چند ماه از دست بدهد. حتی بازی‌بازان آماتور و معمولی نیز که اخبار صنعت بازی‌های ویدئویی را دنبال نمی‌کنند می‌توانند بگویند که در این مورد اشتباه رخ داده است و بسیاری از آن‌ها به کنسول رقیب، یعنی پلی‌استیشن ۴ روی آوردند. از آن زمان تا به امروز، ماموریت شرکت مایکروسافت کاملا مشخص است: بازگرداندن اکثریت طرفداران خود. آن‌ها با تمام اطلاعات و دانش‌هایی که در طول چند سال گذشته کسب کرده‌اند، مانند هر زمان دیگری به طور مشخص آماده هستند تا این کار را انجام دهند.

از زمان عرضه‌ی کنسول اکس‌باکس وان در سال ۲۰۱۳ میلادی، مدت زمان زیادی گذشته است. از میان درس‌هایی که مایکروسافت در طول این دوره گرفته، شاید مهم‌ترین و بدیهی‌ترین آن گوش دادن به مشتریان و مصرف‌کنندگان بوده است. شما شاید نتوانید هر کاری را که آن‌ها (مشتریان) می‌خواهند انجام دهید، اگر خریداران مشاهده کنند که شما سعی می‌کنید محصولی را که ارزش پولشان را داشته باشد، ساخته و عرضه نمایید، دست کم تلاش خود را در این مورد انجام داده‌اید. برند اکس‌باکس تا انتهای نسل هفتم نمی‌توانست بیش از آن قدرت‌مندتر ظاهر شود، با این حال مایکروسافت قادر بود تا تقریباً تمام چیزهایی را که تا آن زمان ساخته بود، در طول چند ماه از دست بدهد.

مایکروسافت علاوه بر گوش دادن به بازخوردهای طرفداران، نیاز دارد تا به توسعه‌ی آنچه که تاکنون انجام داده‌ است، ادامه دهد. موضوع پشتیبانی از بازی‌های نسل گذشته (Backwards)، خرید استودیوهای مختلف و همچنین تمرکز و تلاش بیشتر در ساخت عناوین با کیفیت بالا و بالاتر باید ادامه پیدا کند. این‌ها مواردی هستند که مایکروسافت به طور مشخص به آن‌ها علاقه دارد که این موضوع مطمئنا خبر بسیار خوبی است. اما آن‌ها باید با رقیب همیشگی خود، یعنی شرکت سونی و کنسول پلی‌استیشن ۵، نیز به رقابت بپردازد و شتاب بیشتری به آن ببخشند. قابلیت Backwards نیاز دارد تا به صورت بومی باشد. آن‌ها باید استودیوهای بیشتری را نسبت به سونی در زیر چتر خود داشته باشند، اما فقط تعداد آن‌ها مهم نیستند و بخش کیفی نیز عامل مهمی است. نسخه‌ی ششم از سری بازی‌های Gears باید نسبت به نسخه‌های پنجم و چهارم بهتر و بزرگ‌تر باشد. فقط انجام کارهای درست در این موارد کافی نیستند و اگر مایکروسافت می‌خواهد در این رقابت برنده باشد، نیاز دارد این موارد را بهتر از هر کس دیگری انجام دهد.

سرویس‌های استریم نیاز دارند تا برای کنسول اکس‌باکس سری اکس بهبود یابند. کنسول اکس‌باکس وان اکس مطمئنا یک پایه و اساس منطقی را طراحی می‌کند، اما از نظر استریم و وجود Youtube و Twitch به عنوان پربیننده‌ترین سرویس‌های استریم، باید حداقل این امکان به بازی‌بازان داده شود تا سرویس استریم مورد انتخاب خود را برروی کنسول ببینند. در این میان، سرویس Mixer نیز وجود دارد و برای مایکروسافت هیچ مشکلی وجود نداردکه بخواهد آن را تحت فشار قرار دهد، اما داشتن گزینه‌ی استفاده از سرویس‌های دیگر انگیزه‌ی بیشتری به برنامه‌نویسان می‌دهد تا حداقل عملکرد خود را بر روی کنسول جدید مایکروسافت امتحان کنند و حتی ممکن است منجر به این شود که استریمرهای بیشتری از Mixer حضور یابند و کاربران جدیدی این قابلیت را نیز امتحان کنند. علی‌رغم این که Mixer یک مکان مناسب برای بستن قراردادهای انحصاری با استریمرهای بزرگ نیست، اما در هر صورت این موضوع ارزش امتحان و تلاش کردن را دارد. بنابراین در حالی که یک بازی‌باز کنسول اکس‌باکس وان می‌تواند از راه‌حل‌های مشخصی به منظور استریم کردن گیم‌پلی یک بازی برای پلتفرم‌های بزرگ‌تر استفاده کند، یک گزینه‌ی واقعی بومی برای این کار احتمالاً با تأیید رقابت Mixer و در کنار آن به جای تلاش برای ماندن در دنیای کوچک خود، می‌تواند سود سهام خود را به مایکروسافت بپردازد.

یکی دیگر از زمینه‌هایی که مایکروسافت که در حال حاضر تاکید کافی برروی آن نداشته اما در عین حال پیشرفت آن در برنامه‌‌های این شرکت قرار دارد، توسعه و ارائه‌ی تعداد زیادی از تجربیات مختلف به پلتفرم خود است که در هیچ جای دیگری وجود نداشته باشند. در حالی که کنسول اکس‌باکس وان عناوین انحصاری بسیار خوبی را در خود دارد، اما این حقیقت قابل اجتناب نیست که کنسول پلی‌استیشن ۴ بازی‌های انحصاری بیشتر و با کیفیت‌تری را در خود دارد و در این موضوع کفه‌ی ترازو از لحاظ کمیت و کیفیت به سمت سونی سنگینی می‌کند. دنباله‌های عناوین Halo و Forza به طور مشخص همیشه مورد استقبال مخاطبان قرار می‌گیرند، اما مایکروسافت نیاز دارد تا برای رقابت با سری Uncharted، God of War و The Last of Us عناوین بیشتر و بزرگ‌تری را از لحاظ کیفیت بسازد. همچنین تصاحب یک آی‌پی همانند Hellblade به تنهایی کافی نیست. برای مایکروسافت داشتن عنوان Hellblade 2 به صورت انحصاری مشکلی را ایجاد نمی‌کند، اما فرنچایزهای جدیدی نیز وجود دارند که می‌توانند مخاطبان زیادی را به سوی اکس‌باکس ترغیب نمایند. مطمئنا مایکروسافت در نظر دارد تا هزینه‌ی بیشتری را برای استودیوهای زیرمجموعه‌ی خود و همچنین خرید استودیوهای جدید انجام دهد تا آن‌ها دنیاها و شخصیت‌های جالب و جدیدی را برای عناوین خود طراحی کنند و بازی‌بازان با تجربه‌های منحصر به فردی روبه‌رو شوند. شناسایی ایده‌هایی که این توسعه‌دهندگان پتانسیل آن را برخوردار هستند، می‌تواند یک آزمون جدی برای استودیوها و همچنین خود مایکروسافت باشد و تنها زمان می‌تواند بگوید که آیا آن‌ها می‌توانند در انجام این کار موفق باشند و یا خیر.

دنباله‌های عناوین Halo و Forza به طور مشخص همیشه مورد استقبال قرار می‌گیرند، اما مایکروسافت نیاز دارد تا برای رقابت با سری Uncharted، God of War و The Last of Us عناوین بیشتر و بزرگ‌تری را از لحاظ کیفیت بسازد. همچنین تصاحب یک آی‌پی همانند Hellblade به تنهایی کافی نیست. برای مایکروسافت داشتن عنوان Hellblade 2 به صورت انحصاری مشکلی را ایجاد نمی‌کند، اما فرنچایزهای جدیدی نیز وجود دارند که می‌توانند مخاطبان زیادی را به سوی اکس‌باکس ترغیب نمایند.

یکی از موارد زیادی کنسول اکس‌باکس وان نسبت به کنسول پلی‌استیشن ۴ در آن عقب‌تر بوده، مشخصات سخت‌افزاری آن بوده است. کنسول پایه‌ی اکس‌باکس وان همچنان در اجرای بازی‌های چند پلتفرمی به خوبی عمل نمی‌کند و در این مورد عملکرد ضعیف‌تری نسبت به پلی‌استیشن ۴ دارد. در حالی که اغلب چشم‌های غیر حرفه‌ای حتی نمی‌توانند تفاوت میان رزولوشن‌های ۹۰۰P و ۱۰۸۰P را تشخیص دهند، هیچ انکاری برای قدرت اعداد برروی کاغذ وجود ندارد. مایکروسافت نیاز دارد تا برای نسل پیش رو و رقابت با کنسول پلی‌استیشن ۵، برنامه‌های گفته شده را به درستی دنبال نماید.

به طور مشخص، موارد دیگری نیز وجود دارند که مایکروسافت فراتر از ارتباطات، گزینه‌های سیستم عامل و مشخصات کلی کنسول باید برروی آن‌ها کار کند. اما به طور کلی، این موارد اصلی اشاره باید مدنظر مایکروسافت قرار داده شود تا بتنوانند در نسل نهم کنسول‌های خانگی به خوبی با شرکت سونی رقابت کند و حتی از آن پیشی بگیرد. شکی وجود ندارد که مایکروسافت با تمرکز برروی حل مشکلات خود حداقل می‌تواند بار دیگر به رقابت اصلی میان سونی و نینتندو بازگردد. در حال حاضر ممکن است شرایط بر علیه مایکروسافت باشد، اما این شرکت با داشتن منابع مالی زیاد و یک ماموریت مشخص نسبت به گذشته، می‌تواند چیزهای بسیاری برای شگفتی همه‌ی بازی‌بازان و از جمله جامعه‌ی طرفداران اکس‌باکس داشته باشد.

12345678910(51 رای, میانگین آرا 7٫57 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Reason گفت:

  قابلیت backward اگه به طور کامل پیاده سازی بشه میتونه یه نقطه قوت فوق‌العاده برای این کنسول باشه
  همچنین اگر در زمینه بازیای فرست پارتی خوب عمل کنه میتونه رقابت تنگاتنگی با سونی ایجاد کنه
  تا اینجای کار به نفع طرفداران مایکرو هست
  از طرفی پیشرفت مایکروسافت باعث مشتری مداری هر چه بیشتر سونی جهت حفظ پلیراش میشه، در نتیجه شاهد سرویسهای بهتر و تخفیفات بیشتر و امکانات و مزایای بیشتر از سوی سونی هستیم که به نفع طرفداران سونیه
  خوشحالم که مایکروسافت اشتباهات نسل قبل رو تکرار نمیکنه، بی صبرانه منتظر ورود شاهکارهای بیشتر به تاریخ بازیها هستم Heart

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 66Thumb up 12Thumb down
  • gamegood گفت:

   انحصاریهاشو برا pc نده فروشش تضمین میشه شک نکنید فرمولی که توی نسل ۷ جواب داد حالا یه سری میاند مینویسند ویندوز پلتفرمه میایکروسافته چطور تو نسل هفت ویندوز پلتفرم مایکروسافت نبود حالا پلتفرمش شد؟ مایکروسافت هم خدا رو میخاد هم خرما رو

   21Thumb up 32Thumb down
   • mamad1166 گفت:

    برادر شما یه کنسول میخری ۵۰۰ دلار گرافیکی در حد هلبلید ۲ با ری تریسینگ و ۴k
    حالا همین گرافیک رو بخوای رو سیستم اجرا کنی باید یه pc ببندی ۲۰۰۰ دلار و بله مقداری ممکنه گرافیک بهتر باشه اما کی ۱۵۰۰ دلار میده ؟ حتی اگر اینقدر هزینه کنی بازی های مولتی پلتفرم رو هم روی pc بازی میکنی نه ps5 !!! پس بازارش جداست.

    18Thumb up 11Thumb down
    • lastofus2 گفت:

     خدا پدرت رو بیامرزه که یک کنسول ۵۰۰ دلاری میتونه یک بازی رو ۴کی و با ری تریسینگ بیاره
     بزار کنسول بیاد اول گرافیکش رو ببین
     در ضمن اون کامپیوتر ۲۰۰۰ دلاری تنظیمات الترا هستش
     نه مدیوم و لا و خاموش

     18Thumb up 8Thumb down
     • mamad1166 گفت:

      عزیز دل بحث سر کیفیت اجرای بازیا نیست همین الان ps4 با چه کیفیتی اجرا میکنه بازی ها رو یه pc با دو برابر قیمت ps4 چطور ؟ حالا همه رفتن pc میانرده با دو برابر قیمت ps4 خریدن دارن رو pc بازی میکنن ؟

      4Thumb up 18Thumb down
      • PERSIAN STALKER گفت:

       اقای عزیز
       اولا سخت افزار پیسی خیلی خیلی قویتره
       دوما کیفیت هزینه داره
       سوما برای ساخت قطعات میان از طلا و پلاتین استفاده میکنن تا عمر و استقامت بیشتری داشته باشه
       رو پیسی قاب کیس داریم پاور داریم مادربورد داریم
       اما رو کنسول قاب کیس نداریم پاور نداریم و فقط یه برد اتصال داریم
       رو پیسی طرف ۱۶ گیگ رم میذاره و یه گرافیک حداقل ۴ گیگی
       رو کنسول ۸ گیگ از ضعیفترین نوع رم با یه گرافیک ۲ گیگ داریم
       حالا قطعاتی که عمر مفیدشون لایف تایمه و هر کدام مقدار قابل توجهی پلاتین و طلا برای رسانا سازی دارن با یه کنسول که ذره ای طلا یا پلاتین نداره برابره ؟
       شما پلتفرمی که پر از خازن جامد هست رو با پلتفرمی که اینها رو نداره یکی میکنی ؟
       من یه اشپزم
       میتونم از چاقوهای نقره ای خودم استفاده کنم برای کار یا میتونم از ارزانترین چاقوهای پیمانکارم استفاده کنم
       پیمانکار میان داغونترین لباسو میده اما لباس کار خودم ۲۵۰ تومن پولشه
       هم ریز قطعات سخت افزارو برات گفتم هم کار خودم رو برات مثال زدم
       ۲تا ادم دوقلو با هم متفاوتن دیگه وای به حال دو پلتفرم

       10Thumb up 15Thumb down
       • mamad1166 گفت:

        من خودم یه pc دارم و یه ps4 دلیل pc خریدنم اینه که کارای مختلفی از جمله تست شبکه و برنامه نویسی میکنم یه کارت گرافیک هم انداختم روش بازی هم میکنم ps4 هم تا ۹۰۰ اومد پایین خریدم فقط انحصاری باش بازی میکنم !
        قطعا اگر کارم با کامپیوتر نبود و باز میخواستم انحصاری های مایکروسافت هم بازی کنم ! اون موقع بجای ۵ میلیون pc یه ایکس باکس وان اس میخریدم یک میلیون !! یعنی کلا با دو میلیون دو تا کنسول داشتم و انحصاریاش !!! کشورهای دیگه رو هم در نظر بگیر چه کنسول داشته باشی چه pc بازی ۶۰ دلاره !!!! و بله برای من تا جایی گرافیک مهمه از یه جایی به بعد گیم پلی !
        من تمب ریدر رو ۱۰۸۰ ۶۰ فریم بازی کردم و آنچارتد رو ۱۰۸۰ ۳۰ فریم با کدوم بیشتر حال کردم بله با آنچارتد هرچند اون یکی هم عالی بود !! قضیه ایناس نه اینکه قیمت یک pc می ارزه یا نه !!!!

        3Thumb up 1Thumb down
    • erwin گفت:

     “کنسول میخری ۵۰۰ ” “ری تریسینگ و ۴k” باشه دلتونو خوش کنید ROTFL ROTFL که میتونید ری تریسینگ ۴k 120fps بازی کنید همون سیستم های ۲۰۰۰ دلاری هم ۴k رو به سختی ۶۰ fps نگه میدارن بعد تو میخوای ۵۰۰ دلار بدی فکر کردی اینجا سرزمین رویا هاس

     16Thumb up 19Thumb down
     • mamad1166 گفت:

      حالا کی گفت ۱۲۰فریم !!! همین الان وان ایکس ۴k اجرا میکنه با ۶ ترافلاپس !!! و رم و پردازنده بسیار کند تر !!! و اول نسل همیشه گرافیک کنسولا فاصله ای با pc نداره بعد ها با پیشرفت pc فاصله ایجاد میشه اما همچنان قیمت کنسول و pc زیاده و همیشه این رو در نظر بگیر توی کنسول همه چیز فقط برای بازی و پیاده سازی گرافیک بهینه شده پس اجراش راحت تره !!!!

      3Thumb up 0Thumb down
    • gamegood گفت:

     ببین آخرش یه pc فن اگه ۳۰۰۰ دلارم خرج کنه تا وقتی روی pc میتونه بازیهای xbox رو بازی کنه بازم pc رو ترجیح میده و تازه اگرم تصمیم بگیره کنسول بخره اون ps5 خواهد بود نه xbox سری x

     16Thumb up 6Thumb down
     • mamad1166 گفت:

      و باز هم بازی های مایکروسافت را خواهد خرید و تمام بازی های مولتی پلتفرم را روی pc بازی خواهد کرد و بیشتر یک کاربر استیم خواهد بود تا ایکس باکس لایو یا پلی استیشن نتورک !!!!

      1Thumb up 0Thumb down
   • Arash.Iast of us گفت:

    آخه تو فن بوی چی میفهمی از سیاست مایکروسافت مثلا این نسل اگه هیلو و گیرز و فورزا نمیومدن برا pc مایکرو میتونست برنده بشه؟ No ROTFL

    10Thumb up 11Thumb down
  • Arash.last of us گفت:

   تنها چیزی که ایکس باکس می خواد انحصاریه برای رقابت با کهکشان سونی Laugh
   البته به نظرم تا وقتی فیل اسپنسر هستش مایکروسافت نمیتونه حتی خودشو به سونی نزدیک کنه Laugh
   راهکار ها
   اخراج اسپنسر Laugh
   به وجود آوردن ip جدید Laugh
   قیمت ارزانتر از پلی استیشن Laugh
   عرضه نکردن انحصاری های ایکس باکس بر روی pc Laugh Laugh Laugh Laugh

   29Thumb up 28Thumb down
   • mamad1166 گفت:

    اسپنسر چکار کرده که باید اخراج بشه همین ایکس باکس وان که فرسنگ ها با ps4 از نظر انحصاری فاصله داره رو هر جور شده سر پا نگه داشت ۸ تا استودیو جدید اضافه کرده و با وجود همین استودیو ها بعیده کیفیت انحصاریاش به ps4 برسه بصورت کلی ولی بازم در تلاشن !!

    1Thumb up 0Thumb down
 • soosmar گفت:

  اکس باکس یه بار رنگ موفقیت رو دید و اون هم نسل هفت بود .
  یه چیزایی رو نمیشه عوض کرد . باید باهاش کنار اومد . مایکذو هم باهاش کنارمیاد

  39Thumb up 12Thumb down
  • ویتو آندولینی معروف به پدرخوانده گفت:

   داداش نسل هفت هم رقابتدبرده رو باخت چون همه سیاست سیاه گری مایکروسافت پی بردند

   19Thumb up 27Thumb down
   • gorze rustam گفت:

    سونی کی برنده بود و ما خبر نداشتیم ROTFL
    در جا زدن و امار دروغ دادن و یمشت بچه جمع کردن رو به عنوان برد طلقی میکنین Silly ROTFL
    برنده واقعی نسلهای پیشین کسی نیست جز ولو و شماها دلتونو به امار و ارقام متا و جوایزی که با اسکناسهای کثیف بدست میاد خوش کردید ROTFL
    من میخوام بدونم چندتا دیسک بازیهای سونی رو از نزدیک دیدی
    اصلا هرکی بازیهای قانونی میخره بیاد جلو و بقیه ببندن در گاراژِ رو ROTFL

    16Thumb up 47Thumb down
    • M4HD1 گفت:

     جواب ابلهان خاموشیست….

     25Thumb up 13Thumb down
    • mamad1166 گفت:

     سونی هیچوقت بازنده نبوده !!! مهم اینه
     تعداد فروش وی هم از ۳۶۰ بیشتر بود هم ps3 اما فروش نزدیک به ۹۰ میلیونی ۳۶۰ و ps3 یعنی کسی بازنده نبود بهترین حالت اینه به نفع مشتریه !!

     20Thumb up 8Thumb down
    • ShadoWWolf2 گفت:

     سونی آمار دروغ میده No No ROTFL
     متا و جوایزی که از اسکناس های کثیف به دست اومده No No ROTFL
     راست میگی چون سونی از فن بوی هایی مثل تو ترسیده آمار دروغ میده…
     “سونی آمار دروغ میده” یک بنده خدایی هم هست کارش فقط “ساخت آمار من درآوردی و خیالی از مستر ریس نازشه” و هی برای ما میلیارد میلیارد میکنه بدون اینکه منبعی داشته باشه و جدیداً هم زده تو کار جعل سونی فن ها و به خیال خودش اصلاً معلوم نیست کیه،مخصوصاً از غلط املایی های خوشگلش==>”طلقی”….

     25Thumb up 5Thumb down
     • gorze rustam گفت:

      مچمو گرفتی Yes اینم جایرت Present
      جناب سروان به خدا من بیگناهم منو اغفال کردن ROTFL
      شما برو به همون کانال یوتوب بتل فیلدت برس چون معلومه چیزی بجز بتل فیلد نداری که بازی کنیی و بیخود خودتو چسبوندی به مسعود و ادای سونی فن درمیاری ROTFL

      3Thumb up 16Thumb down
      • ShadoWWolf2 گفت:

       این چند مدت با اون اکانت های جعلیت که پشتشون قایم شدی داری توهین میکنی و ما هیچی نگفتیم…
       خدا شاهده من تا به حال هیچ توهینی به pc فنا و اکس باکس فنا نکردم و نه عین ترسو ها و زخم خورده ها اکانت جعلی درست کردم که بیام باهاشون به بقیه توهین کنم..
       این چند مدت دائماً در حال تیکه انداختن و چرت و پرت گفتن بودی نمونش اینه که میای میگی خدا کنه کنسول های نسل بعدی ارزون باشن تا یک عده تو حسرت این نباشن که بتلفیلد رو تو پایین ترین تنظیمات و ۲۵ فریم بازی کنن،،،بعد از طرفی میای میگی سونی بر شما احمق ها داره حکومت میکنه یعنی ما طرفدارای سونی شدیم احمق آره؟؟؟؟
       حالا هم کانال یوتوبی که درست کردم رو مسخره میکنی آدم انقدر نمک نشناس واقعاً متاسفم..
       اگه توهین و مسخره نمیکردی هیچ موقع ناراحت نمیشدم چون سونی مال پدر من نیست که سرش غیرت داشته باشم ولی تیکه انداختن و ترول بحثش فرق میکنه…
       انتظار داشتم که با اکانت persian stalker بیای جوابمو بدی…..

       10Thumb up 1Thumb down
       • PERSIAN STALKER گفت:

        ای که زمانی برادر من بودی بدرود Rose

        0Thumb up 7Thumb down
        • gorze rustam گفت:

         میگه هیچ لذتی بیشتر از بخشیدن نیست اما من میگم هیچ لذتی بیشتر از انتقام نیست
         یادته که چجوری پای منو از سایت بریدی امین
         حالا بهترین رفیقت باهات دشمن شده و وقتی بفهمه این تو نبودی نه غرورش اجازه میده معذرت خواهی کنه و نه تو قبول میکنی که باهاش چشم تو چشم بشی
         بقول خودت چیزی که عوض داره گله نداره

         0Thumb up 7Thumb down
       • Persian Nazi orginal گفت:

        داداش خوبی همین حالا از اینجا اعلام میکنم که گرز رستم من نیستم و این اطمینانو بهت میدم خود امینک برق زدست

        5Thumb up 1Thumb down
    • Iman گفت:

     دوست عزیز
     god of war
     bloodborne
     uncharted
     Horizon: Zero Dawn
     spider man
     persona
     days gone
     until dawn
     Gran Turismo Sport
     yakuza
     killzone
     the order 1886
     فکر کن خبر نسخه بعدی این ip ها برای ps5 بیاد
     به علاوه انحصاری های جدید سونی از الان یا سونی بعد از یک رقابت تنگا تنگ برنده میشه یا با اقتدار برنده میشه.دیگه کی سونی برنده بوده رو باید بری از آمار و نتایج که در تاریخ ثبت شدن ببینی.

     15Thumb up 2Thumb down
     • gorze rustam گفت:

      بله در جنگ بازی سازی سونی برندست و هیچ کس نمیتونه منکرش بشه
      در جنگ متا نینتندو برندست
      در جنگ خدمات رسانی مایکروسافت برندست
      اما همه اگه دست به دست هم بدن به اندازه کافی به پیشرفت ولو نزدیک نمیشن
      اگه بیایم در جنگ بازی سازی سونی رو برنده اعلام کنیم من قبول دارم اما دیگه سلاطین صنعت گیم و این حرفها به هیچ عنوان به سونی نمیخوره چون درامد یه هفته از تخفیفات ولو برابره با یک سال سونی
      ما هی میخوایم چیزی نگیم این مسعود با دوستانش میان یه چیزی میگن و بعدش که میایم ترول کنیم شرمنده افراد با اخلاقی چون شما میشیم
      خودت بیا و بگو ما چیکار کنیم
      سکوت کنیم یه چیزه سکوت نکنیم یه چیزه

      2Thumb up 15Thumb down
    • zabimon گفت:

     داداش من همشو قانونی خریدم امر بفرما اومدم جلو

     5Thumb up 3Thumb down
     • gorze rustam گفت:

      تو عزیز دلمی Rose تو عزیز دلمی Rose تو عزیز دلمی Rose
      خدا اون پسرتو برات نگه داره و دامادیشو ببینی
      حرف من اینه
      شما ببین بد میگم بگو بد میگی
      اقا من میگم وقتی داری پلاس هکی میزنی وقتی کنسولت کپی خوره وقتی نمیتونی فلان بازی رو بدلیل محدودیت مالی بخری دیگه دفاع کردن که بکنار کوبیدنش سر بقیه چیه اخه
      الان من یدونه کالاف دیوتی مدرن وارفر دارم یدونه لست ریمستر دارم یدونه گاد کبیر دارم و از هورایزون و انچارتذم اصلا و ابدا خوشم نمیاد از سبکشون
      بلاد بورنم اینقدر سخته من نمیتونم بازیش کنم
      با بقیه کاری ندارم چون فقط سونی رو میگم
      شما خودت ببین طرف بازی رو نیومده حلوا حلواش کرده گذاشته رو سرش و پیشاپیش گوتی هم بهش داده اونم بازی که سال بعد میاد
      مدام میریزن تو پستهای مایکروسافت و ترول میکنن و کاری کردن که خیلی از طرفدارای رقیب رفتن
      من یه پیسی دارم و بروزم نیست
      یه ps4 pro دارم و یه zbox 1s ولی اینها دیگه شورشو دراوردن
      حرفم که میزنیم مدام میگن جعبه فن
      اخه خداوکیلی این انصافه
      همینا بودن که بازیهای دربی پایتختو زهرمارمون کردن و تو فوتبالم مدام فحش میدن
      ببخشید اما این جماعت بیفرهنگن

      3Thumb up 12Thumb down
   • Eziooooooooooo گفت:

    سیاست سیاه گری !
    حاجی خیلی نو نقشت فرو رفتی
    حالا بگو چقد میگری اینقد مایکرو رو بکوبی شاید ما هم اومدیم

    5Thumb up 5Thumb down
  • M4HD1 گفت:

   البته اولش…. آخرش رقابتو واگذار کرد….

   4Thumb up 4Thumb down
 • Ozhan گفت:

  منطمعنم اکس باکس نسل نهم خیلی وضعیت بهتری خواهد داشت
  ۱۵ استدیو فرست پارتی
  پشتیبانی از دو پلتفرم
  گیم پس معرکه
  لاین اپ بسیار قوی نمونش هل بلید دو
  و صدها دلیل دیگه که نشون میده نسل نهم یه نسل طلایی واس هر دو کمپانی
  نیتندو هم که نگین روی تاج پادشاهیه و بحثش جداست

  47Thumb up 19Thumb down
  • reza.q77 گفت:

   و این که باید در نظر داشت تو نسل بعدی قراره چنتا کنسول میان نسلی بده ادم برا اون خریداره xbox one افسوس میخوره که بعد از خریدش مدتی نگذشت و یه x قویتر اومد

   11Thumb up 1Thumb down
   • mamad1166 گفت:

    احتمالا یه کنسول ۱۰۸۰ ۶۰ فریم بدون دیسک میده مثلا ۲۵۰ یا ۳۰۰ دلار اگر اینجور باشه با جیب ما که میخونه !!!

    4Thumb up 4Thumb down
    • erwin گفت:

     “کنسول ۱۰۸۰ ۶۰ فریم بدون دیسک میده مثلا ۲۵۰ یا ۳۰۰ دلار ” ROTFL ROTFL ناموسا چی میزنید که همچین تصوراتی دارید باز ۷۲۰ میگفتی امکانش بود ۱۰۸۰ ۶۰(ثابت).. ۳۰۰ دلار؟ وقتی کنسول ۳۰ fps ثابت نگه میداره یعنی بین ۳۵ تا ۴۰ بالا پایین داره یا بیشتر… که اوردن رو ۳۰ که ثابت نگه داشته باشه و لگ نزنه بازی ۶۰ هم باید بین ۶۵ و ۷۰ یا بالاتر بالا پایین شه تا ۶۰ ثابت بدن با این قضایا ۳۰۰ دلار؟

     3Thumb up 10Thumb down
   • Eziooooooooooo گفت:

    ۴ سال بعد وان اومد ک بد هم نبود
    رو سر کسی اسلحه هم نذاشتن تا بره اونو بخره هر کی کنسول قوی تری می‌خواست پول بیشتری میداد و می‌خرید
    خود سونی ک یه سال زودتر پرو رو داد !

    4Thumb up 4Thumb down
 • z for zack گفت:

  انحصاری خوب
  انحصاری خوب
  انحصاری خوب
  سخت افزار قابل اتکا

  ماکروسافت اگه این نسل یه تکونی به این سیاست های غلط خودش بده و از این سوسول بازیا که فقط چسبیده به سرویس های آنلاین و بازی های چندنفره دربیاد. دقیقا پای به پای سونی تا آخر نسل رقابت میکنه
  از جمله این که یه سری بازی های انحصاری کنسول رو که اتفاقا طرفدار هم خیلی زیاد داره و از قضا پتانسیل یه تجربه ناب برای گیمر ها رو داره رو همینجوری کنسل نکنه و دور نریزه
  آخر سر هم می‌رسیم به سخت افزار کنسول که از همین الان میان نسلی بودنش قطعیه
  که این باز هم مطلب رو ارجاع میده به مطالبی که بالا ذکر شد
  واقعا دلم لک زده بتونم با کنترلر xbox فورزا و گیرز بازی کنم
  از ته دل امیدوارم تو این نسل کار به جایی بکشه که مجبور باشیم جفت کنسول ها رو بگیریم

  28Thumb up 4Thumb down
 • Badboy17 گفت:

  تبیلغات خوب رسانه ای، خریدن استدیو های مولتی پلتفرم ساز عالی از جمله استدیو مورد علاقه من نینجا تیوری، (( عملا خرید استدیو های فرست پارتی سونی با خرید تک تک عوامل سازنده و کارگردان و طراح و… به جای خرید کل استدیو با هم)) و…. حداقل منو تا الان قانع کرده که مثل این نسل اونقدر یه طرفه نمیشه موضوع و قطعا نزدیک تر میشه رقابت بین این دو غول صنعت بازی

  21Thumb up 16Thumb down
 • ocelat گفت:

  راهش اینه:انحصاری هایی در حد انحصاری های سونی وریسک وپذیری. Wink

  29Thumb up 4Thumb down
 • lastofus2 گفت:

  “اما تقریبا هیچ شرکت دیگری از لحاظ گستردگی منابع مالی و سرمایه‌های فکری در صنعت بازی‌های ویدئویی در حد و اندازه‌های مایکروسافت نبوده است”
  این جمله رو برای من معنی کنید
  “در حالی که کنسول اکس‌باکس وان عناوین انحصاری بسیار خوبی را در خود دارد، ”
  انحصاری منظورمت شیردوشی فورتزا هیلو گیرزه؟ چون اوری و کاپ هد هم روی سوئیچ اومدن کلا همین ۳ تا بازی هستش
  “تفاوت میان رزولوشن‌های ۹۰۰P و ۱۰۸۰P را تشخیص دهند،”
  خیلی از بازی های ایکس باکس روی ۷۲۰ پی یعنی اچ دی یعنی کیفیت نسل قبل اجرا میشن که کاملا تشخیصش مشخصه و شما بهش اشاره نکردی
  نکته دیگه که در شما طرفدار ایکس باکس بهش اشاره نکردی این هستش که ایکس باکس اگر میخواد ایکس باکس بشه نباید بازی هاش رو به خاطر سود بیشتر روی کامپیوتر یا سوئیچ بده. چون همه در خونشون یک کامپیوتر متوسط پیدا میشه که بازی های ایکس باکس رو تجربه کنند پس دلیلی برای خرید این برند وجود نداره
  و طبق گفته های خود ماکروسافت که همین سایت خبرش رو گزاشت ماکروسافت میخواد هر چند ماه یک بازی روی گیم پس بیرون بده
  این یعنی با توجه به کیفیت بازی های نسل بعد ساخت هربازی حداقل ۴ ۵ سال میکشه ولی با توجه به این حرفش یعنی باز هم میخواد بازی های کارتونی و AA بیرون بده که خود این سایت خبرش رو گزاشته بود و این یعنی در برابر رقیبش که بازی AAA با کیفیت بیرون میده
  نسل بعد هم همین آش و همین کاسه هستش
  حالا میخواید سر تعصباتتون خودتون رو گول بزنید نسل بعد هم ایکس باکس بخرید بفرمایید بخرید
  یا میتونید به بهشت بازی بازان سونی ملحق شید

  57Thumb up 58Thumb down
  • BlackRos گفت:

   معنیش میشه برو یه گوشه گریه کن ROTFL
   بقول خودت یه سیستم خیلی قوی داری ولی کرکی میزنی
   کنسولم داری اما هکی میزنی
   تو وقتی حق ناشر نمیدی دیگه برای چی میای اینقدر کری میخونی
   داری بسبک پایرت بازی میکنی بس برو یه گوشه و گریه کن
   گیمفا من برگشتم Rose

   33Thumb up 47Thumb down
  • UMK3 گفت:

   این حرف ارزش جواب نداره

   11Thumb up 36Thumb down
  • Kojima Nightmare گفت:

   هر کسی هر کنسولی دلش خواست میره میخره
   شاید من بخوام ps5 بخرم یکی بخواد ایکس باکس بخره نسل بعد
   و این موضوع به شما هیچ ربطی نداره

   30Thumb up 35Thumb down
   • lastofus2 گفت:

    من هم گفتم هرچی دلتون میخواد بخرید بخرید که نگفتم حتما باید بیاید پلی ۵ بخری که به من پریدی Eek!
    @BlackRos
    باشه شما اورجینال میخری خودت هم اورجینالی آخه مرد حسابی مگه حقوق من چقدر هستش که بخوام یک بازی رو قانونی بخرم

    30Thumb up 12Thumb down
    • PERSIAN STALKER گفت:

     من با اون دختره کاری ندارم چون بچه پولداری بیش نیست
     اما من که دیسک کمر دارم و الان درامدی ندارم بازیهامو قانونی میخرم
     ببین شماها مدام میاین و میگین فلان بازی این جور ولی حتی دیسکشم ندارین
     وقتی نمیتونی حق ناشر بدی پس شما محصولی رو خریداری نکردی و مصرف کنندش نیستی پس رگ غیرت هم اجازه بلند شدن نداره
     مشکل شماها اینه که تا پای جان از چیزی که ندارید دفاع میکنید

     11Thumb up 33Thumb down
  • PlayJustCause3 گفت:

   البته فورزا دو بازی هست.سری موتور اسپرت و سری هورایزون.

   19Thumb up 25Thumb down
  • Omidsoltani7 گفت:

   دوست من…من با کامنتت کاری ندارم….جز اون قسمتی که بازی های ایکس باکس روی پی سی هم میاد…منم موافقم….یکی از دلایل موفقیت ایکس باکس۳۶۰ این بود که آلن ویک داشت…هیلو توی انحصارش بود…هر کس طرفدار گیرز بود مجبور بود به سمت ایکس باکس بره..و….
   شاید پی سی فنا از حرفم دلخور بشن…اینکه این نسلم بازی های ایکس باکس روی پی سی میاد واسه من یکی خوبه…خب میتونم از پی سی دوستم استفاده کنم و لذت ببرم…ولی الان بحث موفقیت و فروش ایکس باکس هست…تنها دلیلی که میتونه این موضوع رو قانع کننده کنه اینه که مایکرو فروش ایکس باکس واسش اولویت دوم هست و اول به نرم افزارش فکر میکنه تا سخت افزارش…
   هر کنسولی…یه شناسنامه داره…(انحصاری)…و مایکرو باید بهش بها بده

   21Thumb up 12Thumb down
  • farshadx گفت:

   @Omidsoltani7
   @lastofus2
   چرا رو pc منتشر نشه وقتی سیستم عامل مال خودشه و استور هم واسه خودشه؟!
   حالا اینو من بگم نباید بازیهاش واسه سونی و سویچ منتشر بشه
   چون pc هیچ وقت رقیب کنسول نیست و مخاطبهاش pc خیلی بیشتر از کنسول هستن
   ولی وقتی بازیهای xbox برای پلتفرمهای رقیبش مثل ps و سوییچ میاد اینجا مشکل ایجاد میشه
   چون اینا با هم رقابت دارن نه pc با هیچ پلتفرم دیگه ای

   13Thumb up 16Thumb down
   • Omidsoltani7 گفت:

    فرشاد جان…معذرت میخوام…اما….دلیلت اصلا قانع کننده نیست…
    سیستم عامل ماله خودشه…
    خب نسل هفت واسه خودش نبود؟
    کاری به این ندارم…
    میگی پی سی رقیب ایکس باکس نیست؟؟؟؟
    درسته؟
    اگه رقیب نیستن…پس باید توی فروش هم تاثیری روی هم نذارن…درسته؟
    تو چند نفرو دیدی که ایکس باکسو پی سی با هم داشته باشه(پی سی که واسه گیم جمع شده)
    حالا یه سوال دیگه…
    چند نفرو دیدی که پلی استیشن و پی سی با هم داشته باشه…؟
    بازم روی حرفم هستم…بهترین ترکیب…پلی‌استیشن و پی سی هست.
    کاری به ایکس باکس ندارم…اما…این حرفتو قبول ندارم که پی سی ربطی به کنسولا نداره

    7Thumb up 3Thumb down
    • Omidsoltani7 گفت:

     ادامه….
     نینتندو که داره مسیر خودشو میره و از خاک خورده‌های این صنعت هست…کاری به هیچکس نداره…کسیم کاری با اون نداره…دمشم گرم
     سونی هم که کلا یه مسیرو انتخاب کرده…پلیرهاشم پیدا کرده…اونم چیزی تولید میکنه که طرفداراش میخوان و طرفداراشم حمایتش میکنن…ناز شصتش..
     حالا میرسیم به برند ایکس باکس و مایکرو…نسل اول فقط اومدن کسب تجربه کنن و یاد بگیرن…نسل بعد ترکوندن…و این نسل راهشونو گم کردن…امیدوارم نسل بعدی قوی حاضر بشن…اما بحثی که پیش میاد…هیچ عقل سالمی با این سیاست مایکروسافت…نمیاد از هر دو پلتفرم حمایت کنه…فن مایکرو باشه و به انحصاریای نینتندو و سونیم علاقه‌ای نداشته باشه…یا ایکس باکس‌ میگیره(با مبلغ کمتر) یا یه پی سی خوب میبنده(با مبلغ بیشتر)
     موضوع اینه که کاملا شما داری بر عکس میگی…از نسل هشت که معنی انحصاری واقعی برای ایکس‌باکس از بین رفت…یه جورایی مایکرو باعث شد که خودش تیشه بزنه به ریشش…
     اگه گاد و لست و…برای پی سی بیان…من مغز خر خوردم برم پلی‌استیشن بخرم؟؟؟؟؟
     بگذریم…
     سرت سلامت…

     9Thumb up 3Thumb down
   • lastofus2 گفت:

    سیستم عامل زمان ایکس باکس ۳۶۰ و ایکس باکس کلاسیکبرای سونی بود؟ ویندوز ۷ یا اکس پی یا …
    چون اون زمان بازی هاش برای کامپیوتر نمیومد
    در ضمن چه ربطی داره که سیستم عامل برای خودش هستش بازی ها براش بیاد؟ سودش برای ماکروسافت چیه؟
    اگر میگی استور؟ باید خدمتت بگم بازی هاش روی استیم اومده و هیچ سودی به ماکروسافت نمیرسه
    تنها دلیلی که این نسل ماکروسافت بازی هاش رو برای کامپیوتر داد این بود که حریف سونی نشد و کنسولش کم فروخته شد پس با اینکار سود خودش رو جبران کرد همین
    مشکل اینجاس وقتی بازی هاش برای کامپیوتر هم میاد هم کیفیتش پایین اومده غیر فورتزا هم دیگه کسی کنسولش رو نمیخره
    ماکروسافت آمار موز های چیده شده در بازی دزدان نارگیل چین رو میگه ولی جرات نمیکنه آمار فروش کنسولش رو بده
    همین سوئیچ دو سال کمتره اومده از ایکس باکسی که پنج ساله تو بازاره بیشتر فروخته چرا؟ انحصاری
    بازی ای که روی کامپیوتر نمیاد

    9Thumb up 3Thumb down
    • farshadx گفت:

     Omidsoltani7@
     lastofus2@
     اون موقع چیزی به اسم ویندوز ۱۰ و ماکروسافت استور نبود
     اگر ویندوز پلتفرم ماکرو نیست پس واسه کیه؟!
     شما این ور رقابت ماکرو و سونی رو فقط میبینید
     اما ماکرو از طرف دیگه با اپل و الفابت هم در حال رقابت هست
     بازی های ماکرو همه رو استور خودش هم اومده و با فروش رو استور خودش هم استورش هم ویندوزش هم بازیش یعنی سود ۱۲۰%
     رو استیم هم منتشر میکنه ۱۲۰% میشه ۱۵۰% بده؟!
     حالا فکر کن اصلآ اینارو واسه pc نمیداد نسل ۸ به نظرت فروشش بیشتر میشد؟!
     من میگم نه هیچ فرقی نداشت
     ولی اشتباهی که کرد اومد تومب رایدرو واسه ps هم داد اوری و کاپ هد به سویچ هم داد یا ماینکرافت رو واسه ps هم داد
     این کارش اشتباه بود
     حالا اینو میخوام بگم من هیچ کدوم از انحصاری های ماکرو بازی نکردم و علاقه هم ندارم
     میتونه انحصاری کنه فکر میکنید چندتا pc گیمر حاضرن واسه این انحصاری ها برن xbox بخرن؟!
     فکر نمیکنم کسی بره چون اگه قرار به انحصاری بود همه pc گیمرها یه ps هم داشتن که اینجوری نیست
     و برعکس هم هست سونی هم بازیهای زیاد واسه pc داده این نسل(یا اجازه انتشار داده)
     من حال ندارم یکی یکی نام ببرم اسم بازیهارو
     الآ بخواین حساب کنید ps چند تا انحصاری داره؟!(ریمستر نباشن و برای pc هم نیومده باشن و منتشر شدن)
     فکر میکنم ۵ ۶تا بازی باشه
     GOW
     sipder man
     daysgone
     bloodborn
     اون یکی چیه ربات داره اسمش یادم نمیاد
     یعنی من باید واسه این چند تا بازی کنسول بگیرم؟! من اینجوری فکر نمیکنم نهایتش خیلی بخوام بازی کنم میرم کلوپ بازی میکنم
     باخت ماکرو این نسل به این دلایل بود
     ۱-ضعف سخت افزاری کنسول پایه
     ۲-نداشتن انحصاری جدید و در خور
     ۳-عملکرد ضعیف همون انحصاریها
     ۴- انحصاری تو ژانرهای مختلف نداشت و لغو بعضی از همین بازی ها
     واقعآ ژانرهای مثل بقا نقش افرینی فانتزی هک اند اسلش ماجراجویی و….
     کل انحصاری ماکرو یا شوترن یا ریسینگ یا پلتفرمینگن معلوم مخاطب های کمتری داره
     همین چند وقت پیش هل بلید واسه pc هم تایید شده فکر نمیکنم این سیاستو ماکرو عوض کنه ولی احتمالآ واسه pc دیرتر میاد تنها بازیی که افتاد دست ماکرو و واقعآ دوست دارم نسخه بعدی رو بازی کنم

     3Thumb up 9Thumb down
     • lastofus2 گفت:

      اولا انحصاری زیاد داره دوما همین انحصاری ها باعث شد من در کنار یک کامپیوتر های اند برم یک پلی ۴ بخرم فقط و فقط برای بازی های انحصاریش
      خیلی های دیگه هم همین کارو میکنند و کردن
      بعد وقتی قرار به انتخاب کنسول باشه مردم کنسولی رو میخرن که انحصاری های بیشتر و با کیفیت تر داره دقیقا مثل همیشه میرن کنسول های سونی رو میخرن و خریدن
      در مورد استور هم چرا نسل قبل بازی هاش رو برای استیم نداد که سود کنه؟ اینجاس که میرسیم به همون حرف من که گفتم چون نسل قبل کنسولش خوب فروخت نیازی نمیدید
      باخت ماکروسافت فقط و فقط به خاطر انحصاری بود به اینکه اگر به سخت افزار ربط داشت باید به خاطر وان ایکس خوب میفروخت که نفروخت
      نسل بعد هم همین آش و همین کاسه هستش چون مردم یک کامپیوتر دارن فوقش تنظمات مدیوم بازی های جعبه رو بازی میکنند اگر بخوان کنسول بخرن میرن پلی ۵ میخرن
      انحصاری یعنی کنسول سلر
      به همین خاطر هستش که به خاطر یک زلدا یا ماریو مردم میرن سوئیچ میخرن به اینکه مولتی پلتفرم خاصی روش نمیاد
      بهت قول میدم همزمان روی جعبه و کامپیوتر و حتی استیم بازی هاش میاد سیاتش رو عوض نمیکنه
      علت اینکه کنسول هم میفروشه این هستش که هنوز یک عده متعصب کنسولش رو میخرن به اینکه کسی پلی ۵ رو ول نمیکنه بره سمت جعبه
      تو همین سایت چندین نفر جعبه فن دیدم غیر متصعب که گفتن نسل بعد پلی ۵ میخریم
      این هم انحصاری هاش
      last
      bloodborne
      uncharted
      Horizon: Zero Dawn
      spider man
      persona
      days gone
      order
      killzone
      granturismo
      و آی پی های جدیدی که براش خواهد اومد در کنار شماره های جدید این بازی ها که خودش باعث خرید کنسولش شده و میشه

      6Thumb up 4Thumb down
      • farshadx گفت:

       منم نگفتم انحصاری نداره
       من ریمستر هارو حساب نکردم(چون اینا واسه نسل قبلآ) اونایی که واسه pc اومده حساب نکردم و منتشر نشدن هم حساب نکردم
       اشتباهت همینجا است
       اما الآ ps4 نزدیک ۱۰۰ میلیون فروخته
       ps2 نسل ۶ ۱۲۰ میلیون فروخته
       اگر ps4 بیشتر از ps2 فروخته بود شاید حرفت درست بود البته بازم نبود چون ۱۲۰میلیون در برابر ۱میلیارد و خورده ای میشه ۱۰% و نه همه
       بیشتر این ۱۰۰ میلیون نفر فن های خود ps هست تعداد مابقی بیشتر از سمت ماکرو و سویچ(کنسولش رو دیر عرضه کرد) اومدن از سمت pc تعداد خیلی کمتره
       پس اصولآ رو pc گیمر هیچ تاثیری نداره
       بالا هم گفتم ماکرو جز سونی با غولهای مثل اپل و الفابت هم رقابت داره و اگر نمیدونید میگم بخش گیمینگ ماکرو یه بخش کوچیکه
       هنوز هم واسه استور ماکرو جز استودیو های خودش ندیدم استودیو دیگه ای بازی بسازه
       این یعنی اگه ماکرو بازیهاش رو استور خودش نده استورش فقط بازیهای موبایلی داره
       من فکر میکنم اگه ماکرو بازیهای مثل fable و اون یکی اژدها داشت اسمشو یادم نمیاد کنسل نمیکرد وضعیت اش بهتر بود
       بعد هم معلوم شد xbox 50 میلیون طرفدار داره که انحصاری براشون مهم نیست
       یعنی نسل بعد نسل ۹ فروش xbox در حد ۵۰ میلیون کاملآ تضمین شده است
       حالا واسه بیشتر شدنش باید تلاش کنه

       2Thumb up 2Thumb down
       • OLDKRATOS گفت:

        Farshadx
        واقعا حرفات بی ربط و غیرمنطقیه تو ۵ ساله داری تو این سایت نظر میدی آرزو موند به دلم یه حرف قشنگی از دهنت در بیاد

        0Thumb up 1Thumb down
        • farshadx گفت:

         الآ کجای حرفام اشتباه بود؟!
         اگه اشتباه میگم به جای پریدن به من حرف درست و حرف خودت رو بزن
         من که مشکلی نمیبینم
         مثلآ ps2 تعداد ۱۲۰میلیون نفروخته؟! یا مثلآ ps4 تعداد ۱۰۰ میلیون نفروخته؟!
         نمیدونم fable و بازی دیگه ماکرو کنسل نشده؟!
         ماکرو ۵۰ میلیون نفروخته؟!
         نمیدونم کجاشو میگی ولی قشنگ بیا توضیح بده الکی جو سازی نکن
         بر عکس من این همه میام گیم فا هنوز ندیدم خیلی ها دلیل بیارن برای حرف هاشون و فقط علاقه خودشون رو به عنوان فکت صادر میکنن

         1Thumb up 0Thumb down
  • soheiI.t73 گفت:

   میشه درپوش کانال فاضلاب رو بذاری

   4Thumb up 17Thumb down
 • PlayJustCause3 گفت:

  نسل جدید رقابت دیدنی خواهد بود.سونی , مایکروسافت و نینتندو همگی قصد دارن یک رقابت پایاپای رو دنبال کنند و فاتح نسل جدید باشن.ما هم امیدواریم قیمت های جوری باشه بتونیم پلتفرم مورد نظر خودمون رو تهیه کنیم.

  7Thumb up 2Thumb down
 • rsmjzr گفت:

  اسپم

  سلام دوستان خسته نباشید یه سوال داشتم خدمتتون خیلی ممنون میشم اگه کسی بدونه جواب بده من وقتی میخوام بازی کالاف رو اپدیت کنم تا چند گیگ رو شروع میکنه دانلود یعدفعه وایمیسه و ادامه نمیده می نویسه updating ولی چیزی دانلود نمیکنه اما بازی دیگ رو اپدیت میکنه به نظرتون مشکل چی میتونه باشه؟

  1Thumb up 1Thumb down
 • Farshidmc گفت:

  یک کنسول موفق کنسولی هست که بیشترین فروش داشته باشه و بیشترین بازی ها رو اون فروش بره
  XBOX هیچ وقت این دو تا نداشته
  امیدوارم نسل بعد وعده های الکی ول کنه و واقعا کار کنه

  14Thumb up 5Thumb down
 • Eagle of assassins گفت:

  توجه به بازی های داستان محور با خلق یه دنیای متفاوت….هر مشتری رو جذب میکنه….حالا هی بگید بتل رویال

  14Thumb up 1Thumb down
 • r_dh گفت:

  به عنوان یه فن پلی استیشن هر وقت که توی یه فروشگاه چشمم به اکس باکس وان خورد دست و دلم به خریدن نرفت. حتی همین چند روز پیش باکسینگ دی که تخفیف خوبی هم خورده بود تا پای خرید هم رفتم اما وقتی با خودم فکر کردم دیدم بازی هاش باب سلیقه ی من نیستن.
  واقعا امیدوارم مایکروسافت نسل بعدی خیلی قوی تر از این نسل باشه که حتی یه سونی فن هم تمایل داشته باشه که یه اکس باکس هم به خاطر بازی های انحصاریش توی خونه اش داشته باشه.

  11Thumb up 5Thumb down
 • Xbox is my heart گفت:

  ان شاءالله مایکروسافت عالی عمل کنه.
  تا ی خاطره دیگه برمون درست کنه.
  دوست دارم مایکروسافت

  11Thumb up 12Thumb down
 • TekkenGod گفت:

  با توجه به چیزی که نسل هشت شاهد بودیم باید بگم در نسل نهم حداقل در ایران خرید ایکس باکس به صرفه نیست . جدای از بازیهای انحصاری نکته مهمی که وجود داره در دسترس بودن بیشتر و قیمت ارزونتر بازیهای پلمپ و کارکرده پلی استیشن هستش که باعث میشه بیشتر گیمرا به سمت خرید این کنسول برن . همین الان تو بازار و فروشگاههای آنلاین و دیوار و … بازیهای پلی استیشن به وفور و با قیمت کمتر یافت میشه درحالی که همون بازی به این راحتی برای ایکس باکس گیر نمیاد . حالا شاید فکر کنین این فقط برا ایرانه ولی من امارات که مشکل مالی نداره رو هم بررسی کردم همین مساله بود. ایکس باکس یه زمانی با اقبال ملت مواجه شد اونم ۳۶۰ که به خاطر هک شدنش بود. در حال حاضر تنها توجیه منطقی برای خرید ایکس باکس فقط فورزا هستش و بس .

  17Thumb up 3Thumb down
  • reza.q77 گفت:

   مایکرو فقط یکم عملکردشو بهتر کنه‌میتونه درست در کناره سونی رقابت کنه بیشترم رو انحصاریاش باید کار کنه ولی الان همین سرویس گیم پس چقد مورده استقباله گیمرا مایکروفنه خوبی هایی هم داره . تو ایرانم که بیشتره گیمرا دنباله مفت زدنن یادمه یکی از دوستان میگفت منتظر میمونم تا ps4 کپیخور بیاد Dazed

   4Thumb up 4Thumb down
 • mbox گفت:

  بخش ایکس باکس مایکروسافت در چهارسال گذشته همیشه سود ده بوده در کل نمیشه گفت اونا ضرر کردن درسته که کمتر سونی کنسول فروخت یعنی نصف ولی فروش پنجاه میلیون کنسول هم امار بدی نیست

  5Thumb up 8Thumb down
 • Milidante گفت:

  تنها نکته ى مثبت حضور مایکروسافت تو نسل هشت این بود که سونى حداقل وجود یه رقیب نصف و نیمه رو حس کرد و همین باعث پیشرفت وحشتناکش تو زمینه ى انحصارى ها شد. در واقع وجود اکس باکس بیشتر از این که برا دارنده هاش مفید باشه ، برا دارندگان پلى استیشن ۴ مفید بود.

  7Thumb up 5Thumb down
 • 2003 Hamid Reza گفت:

  مایکروسافت به نظرم از مشکلاتش دیگه درس گرفته خب در طول این سال ها (نسل هشتم) حقیقتش همه میدونیم که خوب عمل نکرده و مشکلاتشو فهمیده و در تلاشه که جبرانشون کنه
  بازی ها تا فعلا که غولشو معرفی کرده halo پشت سرش هم که hellblade رو داره دو انحصاری فوق العاده بعدش که مطمعنا gears و forza هم میان بازی هایی نظیر ori.age of empires.crossfirex و… هم معرفی شدن که همگی عالی هستن البته crossfire تازه معرفی شده نباید تند رفت
  با این هم استودیویی که خریده خدا میدونه چه عناوین دیگه ای در حال ساخت داره و یکی از مهم ترین هاش اون استودیوش که پر از ادم ها خبره هستش و قراره عناوین aaaa بسازه

  3Thumb up 5Thumb down
 • HZDMC گفت:

  ولی واقعا اینکه بازیاش روی پی سیم منتشر میشه خیلی تاثیر میزاره چرا نری پی سی بخری که میتونی بازیای مولتی پلفترم رو ارزون تر بخری بازیای انحصاریه ایکس باکسم روش بری و کلا بجز گیمینگ قابلیتای اصلی خود پی سی درکل به شخصه خیلی دلیلی نمی بینم که ایکس باکس ارزش خرید داشته باشه الان
  البته بعضی سروریساشون واقعا خوبه ولی خب بازم بیشتر میصرفه کسی برای بازیای انحصاری مایکروسافت از پی سی استفاده کنه

  3Thumb up 1Thumb down
  • mamad1166 گفت:

   چون یه pc که ۶۰ ۴k با گرافیک های نه الترا اجرا کنه حداقل ۲۰۰۰ دلار هست با دلار ۱۳ تومنی میکنه به عبارتی : ۲۶ میلیون این یک سیستم میانرده هست نه یک سیستم ۲۰۸۰ سوپر یا ti !!! یک ۲۰۸۰ti به تنهایی ۱۰۰۰ دلار هست ! پردازنده هم بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار حقیقتش نمیدونم برای ۴k کدوم نیازه رم هم ۱۶ گیگ رم هم حدود ۳۰۰دلار اگر ۳۲ بخای بزنی ۵۵۰ دلار به گمانم باشه مینبرد هست پاور هست کیس هست کیبورد موس کنترلر اسپیکر و … به جان خودم اگر خوره گرافیک نباشی نمی ارزه نمی ارزه نمی ارزه مگر آنجایی که پولدار و خوره گرافیک باشی!

   0Thumb up 0Thumb down
 • BATMAN tm DEMON گفت:

  تا الان ps3 fat 60gb زیباترین و با ابهت ترین کنسوله تاریخه Rose حالا باید دید سونی خودش این دکوردو با ps5 میشکنه یا نه!

  http://wololo.net/wagic/wp-content/uploads/2013/07/PS3_60gb_front.jpg

  1Thumb up 0Thumb down