گیفت کارت
گیفت کارت

تجربه‌ای شیرین برای همه | مروری بر نقدها و نمرات بازی Wattam

۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵

عنوان Wattam که سال‌ها پیش و در جریان E3 2015 معرفی شده بود، بالاخره امروز سه شنبه ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر) بر روی کنسول‌ پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی منتشر شد، و طبق روال همه‌ی بازی‌ها، نقدها و نمرات آن نیز هم‌زمان انتشار یافته‌اند که این جا با یکدیگر نگاهی به آن‌ها خواهیم انداخت.

این عنوان که توسط سازنده‌ی بازی خلاقانه و متفاوت Katamari Damacy توسعه یافته است، پس از سال‌ها انتظار منتشر شده است و به نظر می‌رسد که با وجود این که نتوانسته است دقیقا به موفقیت عنوان پیشین دست یابد، اما هنوز عنوانی تازه و جالب است. ایده‌ی این بازی جایی به ذهن سازنده‌، کیتا (Keita)، رسید که در حال بازی با پسر دو ساله‌اش، به این فکر افتاد که چه می‌شد اگر همه‌ی اسباب بازی‌ها زنده و به نحوی به یکدیگر مرتبط بودند؟ مطمئنا جهانی بسیار جذاب و دوست داشتنی شکل می‌گرفت که آدم دوست داشت مدام در آن چرخ بزند. در واقع خود کلمه‌ی Wattam ترکیبی از دو کلمه‌ی ژاپنی و تامیلی است که به معنای “ساختن یک دایره” یا “ساختن یک چرخه” هستند. نمونه‌ی اولیه‌ی این عنوان توسط کیتا و دوستش ویکرام (Vikram) ساخته شد که اتفاقا ژاپنی و تامیلی هستند و نام بازی را این گونه انتخاب کرده‌اند. فلسفه‌ی این نام‌گذاری نیز مربوط به یکی از ایده‌های اصلی بازی می‌شود: ارتباط برقرار کردن بین چیزهای مختلف.

حال با یکدیگر به نقدها و نمرات این عنوان سری می‌زنیم:

PlayStation LifeStyle 9/10

Wattam عنوانی سرزنده، شاد، مختصر و پر از احساسات خوب است و هر کسی می‌تواند به راحتی از آن لذت ببرد. این بازی یک تجربه‌ی جادویی است که بر دوستی و ارتباط تمرکز دارد؛ کشف این که چطور هر مهارت منحصربه‌فردی می‌تواند به همه، با وجود تفاوت هایی که در اندازه، شکل و رنگ دارند، کمک کند. تجربه‌ی عنوان Wattam لذتی ساده به بازیکن می‌دهد که خیلی از عناوین نمی‌توانند نظیرش را ارائه دهند. Wattam بازی‌ای سرگرم‌کننده، لذت‌بخش و سرحال‌آور است که سرشار از خنده، کار تیمی و تمام چیزهای دیگری است که می‌تواند دلتان را گرم و پرشور کند.

Destructoid 8.5/10

واقعا مطمئن نیستم که تاکاهاشی (Takahashi) یک روز بتواند چیزی برتر از Katamari Damacy بسازد. به نظر من این (Katamari) یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی است که تا به حال ساخته‌ شده است. اما Wattam هم آن حس جادویی و غریب وسوسه‌انگیز را به شکلی دیگر در خود دارد. موسیقی رها و آرامش‌بخش بازی و طراحی دل‌نشین شخصیت‌ها این عنوان را به تجربه‌ای الزامی برای همه‌ی بازیکنان تبدیل می‌کند.

USgamer 8/10

بعضی مشکلات تکنیکی بزرگ باعث می‌شود که کمی از حس زیبایی و جذابیت Wattam کاسته شود. این یک بازی بسیار جالب برای هم بزرگسالان و هم کودکان است، با طنزی بزن بکوب و پیام دل‌نشین درک دیگران با وجود تفاوت‌ها. این عنوان با در نظر داشتن فضای سمی این روزگار ساخته شده است و قصد دارد مشکلات جهان را در یک عنوان شاد و رنگارنگ برای مدتی به دست فراموشی بسپارد. همین برای من یک دستاورد محسوب می‌شود.

Slant Magazine 8/10

Wattam لذتی عجیب و نشاط‌آور با خود دارد که کاملا مناسب فضای سخت و خشن زندگی روزمره است.

DualShockers 7/10

Wattam به هیچ عنوان یک بازی ویدیویی خارق‌العاده نیست. اما یک تجربه‌ی عالی و بدون استرس است که می‌خواهد نشان دهد دوستی چقدر می‌تواند خوب باشد. اگر دنبال بازی‌ای برای به چالش کشیدن مهارت‌هایتان، یا داستانی برای به کار انداختن فکرتان می‌گردید، Wattam مناسب شما نیست. ولی اگر روز سختی را پشت سر گذاشته‌اید و فقط دنبال یک تجربه‌ی رنگارنگ و آرامش‌بخش هستید، Wattam با کمال میل آغوشش را برای شما باز کرده است.

Game Revolution 6/10

توجه Wattam به مبحث ارتباط، می‌توانست با داستانی قوی‌تر، بهتر ارائه شود. شاید اگر داستانش را به نحوی درست گسترش می‌داد، می‌توانست نسخه‌ای کودکانه و ساده از Death Stranding باشد.

 

Wattam هم اکنون برای رایانه‌های شخصی و کنسول پلی‌استیشن ۴ در دسترس است و شما می‌توانید تریلر این عنوان را که در مراسم E3 2015 به نمایش گذاشته شد، از این نشانی تماشا کنید.

0
0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید