وداعی با شکوه، آغازی قوی | مورد انتظارترین بازی‌های ۲۰۲۰

۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰

نهایتاً مراسم The Game Awards 2019 هم برگزار شد و پرونده ی سال ۲۰۱۹ در دنیای بازی ها، با مهم ترین واقعه ی مربوط به بازی های کامپیوتری در سال جاری به پایان رسید. جایزه ی بهترین بازی سال به بازی خارق العاده ی استاد میازاکی یعنی Sekiro: Shadows Dies Twice رسید و جوایز دیگر تقریباً با نسبت خوبی بین سایر کاندیداها پخش شدند. بازی های Control، رزیدنت اویل ۲ ریمیک و دث استرندیگ از سوی سایت های مطرح دیگر جهان به عنوان بازی سال انتخاب شدند و دنیا با شاهکاری به نام Outer Worlds نیز بیشتر آشنا شد. چیزی که در مورد مراسم امسال کمی متفاوت بود، کیفیت کلی همه ی کاندیداهای موجود بود که هر کدام به تنهایی بازی های کم نظیر و بسیار با کیفیتی بودند، اما مانند سال های پیش خبری از رقابت سنگین بین دو یا سه کاندید اصلی وجود نداشت. نظرات در مورد اینکه کدام یک از کاندیداها شایستگی بیشتری برای بازی سال شدن دارند بسیار گسترده بود. عده ای از بازگشت قدرتمند سری محبوب رزیدنت اویل می گفتند، عده ای دیگر از خلاقیت بصری و روایی Control شگفت زده شده بودند، عده ای دث استرندیگ را به خاطر پیام متفاوتی که داشت لایق این جایزه می دانستند و تعدادی دیگر نیز اعتقاد داشتند Sekiro از نظر کیفیت یک سر و گردن از بازی های دیگر بالاتر است و میازاکی حق دارد که بالاخره این جایزه را به خانه ببرد. در این بین Mario Super Smash Bros میان دارندگان کنسول نینتندو و Outer Worlds هم برای نقش آفرینی بازان عناوین بسیار دوست داشتنی ای بودند که لیاقت این عنوان را داشتند. نکته ی جالب هم اینکه عنوان مستقل Disco Elysium با دریافت ۴ جایزه از سوی داوران، به عنوان یکی از قوی ترین بازی های مستقل سال های اخیر ظاهر شد و دهان همه را به تشویق و تحسین گشود. مطمئناً در لیست مورد انتظارترین بازی های ۲۰۱۹ هیچ کس نمی توانستید عنوان Disco Elysium را ببینید. اولاً به خاطر اینکه خب این اولین بازی گروه سازنده بود و ثانیاً هنگام فکر کردن به برترین بازی های سال بعد، کمتر کسی بازی های مستقل را در لیستش قرار می دهد. در عوض تا بخواهید از Rage 2 و Days Gone سخن به میان آورده شده بود که هر دوی این بازی ها با وجود اینکه اصلاً بد نبودند، اما در حد انتظارات ظاهر نشدند.

لیستی که پیش رو دارید هم لیست بازی هایی است که انتظار داریم عالی باشند. این بازی ها یا ایده ی بسیار نابی دارند، یا کیفیت ساخت آن ها انقلابی به نظر می رسد و یا دنباله ای محبوب از بازی هایی هستند که با آن ها زندگی کرده ایم. چیزی که در هنگام جمع آوری این لیست به ذهن خودم رسید، این بود که این ها فقط بازی هایی هستند که تاریخ عرضه ی آن ها در سال ۲۰۲۰ تایید شده است و تعداد آن ها نسبت به سال های پیش واقعاً بیشتر است! یعنی در نظر بگیرید این ها فقط بازی هایی هستند که اولاً خودشان یا شرکت سازنده شان تا حدودی برایمان آشنا هستند و از کار درستی آن ها اطمینان داریم، دوماً فقط بازی هایی هستند که تاریخ عرضه ی آن ها برای سال ۲۰۲۰ تایید شده است. بنابراین تعداد زیادی از بازی های خوبی که تا به حال معرفی شده اند ولی تاریخ دقیقی برای عرضه ی آن ها در نظر گرفته نشده در لیست نیستند، بازی هایی که ممکن است سال بعد منتظر شوند ولی هیچ خبر رسمی یا تریلری از آن ها به بیرون درز نکرده در لیست نیستند و طبیعتاً بازی های غیرمنتظره ای مانند Disco Elysium که امسال جوایز را جارو کرد و به خانه برد نیز در لیست نیستند.

لیستی که پیش رو دارید هم لیست بازی هایی است که انتظار داریم عالی باشند. این بازی ها یا ایده ی بسیار نابی دارند، یا کیفیت ساخت آن ها انقلابی به نظر می رسد و یا دنباله ای محبوب از بازی هایی هستند که با آن ها زندگی کرده ایم. چیزی که در هنگام جمع آوری این لیست به ذهن خودم رسید، این بود که این ها فقط بازی هایی هستند که تاریخ عرضه ی آن ها در سال ۲۰۲۰ تایید شده است و تعداد آن ها نسبت به سال های پیش واقعاً بیشتر است! یعنی در نظر بگیرید این ها فقط بازی هایی هستند که اولاً خودشان یا شرکت سازنده شان تا حدودی برایمان آشنا هستند و از کار درستی آن ها اطمینان داریم، دوماً فقط بازی هایی هستند که تاریخ عرضه ی آن ها برای سال ۲۰۲۰ تایید شده است. بنابراین تعداد زیادی از بازی های خوبی که تا به حال معرفی شده اند ولی تاریخ دقیقی برای عرضه ی آن ها در نظر گرفته نشده در لیست نیستند، بازی هایی که ممکن است سال بعد منتظر شوند ولی هیچ خبر رسمی یا تریلری از آن ها به بیرون درز نکرده در لیست نیستند و طبیعتاً بازی های غیرمنتظره ای مانند Disco Elysium که امسال جوایز را جارو کرد و به خانه برد نیز در لیست نیستند.

با همه ی این حال، بازی های این لیست به نظرم آنقدر قوی اند که پیشاپیش می توانیم ۲۰۲۰ را یکی از بهترین سال های گیمینگ در کل تاریخ بدانیم. سالی مانند ۲۰۱۳ را برای مثال به خاطر بیاورید که Bioshock: Infinite، The Last of Us و Grand Theft Auto V منتشر شدند. این در حالی بود که بازی های بسیار با کیفیت دیگری مانند Metro: Last Light با آن اتمسفر خاصش، Tomb Raider با ریبوتی قوی و نگاهی دوباره به شخصیت لارا کرافت، Beyond: Two Souls با نقش آفرینی الن پیج و کارگردانی دیوید کیج و Saints Row IV که عنوانی بسیار فان و متفاوت بود نیز همگی در این سال منتشر شده بودند. ۲۰۲۰ از نظر کیفی اگر بهتر از ۲۰۱۳ نباشد، احتمالاً کمتر از آن نیست و این چیز عجیبی نیست، چون سال آینده، سال وداع با کنسول های نسل هشتمی است و هر دوره ی با شکوهی، به یک پایان با شکوه نیز نیاز دارد. به هر حال، بازی های زیادی در لیست زیر هستند که همه‌مان دوست داریم درباره ی آن ها گپ بزنیم، پس به این مقدمه اکتفا کرده و بدون سخن بیشتر به سراغ مورد انتظارترین بازی های سال ۲۰۲۰ می رویم. با من و گیمفا همراه باشید!

Carrion

ما تا به حال معمولاً یا در نقش قهرمانان قرار گرفته ایم یا در نقش آدم بدهایی که آن ها هم در اکثر اوقات انسان بوده اند، اما Carrion پا را فراتر گذاشته و کاری می کند که با هیولا همذات پنداری کنید، نه انسان ها. همین ایده کافی است تا بسیاری از طرفداران سبک ترسناک جذب این بازی متفاوت شوند، اما این کل ماجرا نیست. گیم پلی بازی نشان دهنده ی یک اکشن دو بعدی روان و بسیار لذت بخش است و گرافیک بازی نه تنها چیزی از حس بازی کم نکرده، بلکه کاملاً روی آن نشسته، به شکلی که نمی توانید حالت بهتری برای آن تصور کنید.

یکی از عناوینی که در E3 2019 معرفی شد و در میان بازی های بزرگ تر، توانست توجه بسیاری را به خود جلب کند، محصول شرکت Phobia Game Studio به نام Carrion بود. واقعیت این است که این روزها در دنیای بازی ها کمتر پیش می آید که یک بازی واقعاً چیز جدیدی را رو کند و Carrion این کار را انجام داد. سازندگان و نشریه ها، این بازی را یک Reverse Horror خوانده اند که با توجه به سیستم گیم پلی بازی و تریلر نمایش داده شده در E3 امسال، کاملآً دقیق به نظر می رسد. سبک بازی ترسناک است و با گرافیک نوستالژیک پیکسلی ساخته شده است، اما شما فردی نیستید که هیولا یا هیولاها را می کشد، این بار شما خود آن هیولایید که همه به دنبال شما می گردند و از هر سلاحی استفاده می کنند تا جلوی شما را بگیرند. بالاخره از قدیم الایام گفته اند برای قضاوت، باید هر دو طرف داستان را شنید. ما تا به حال معمولاً یا در نقش قهرمانان قرار گرفته ایم یا در نقش آدم بدهایی که آن ها هم در اکثر اوقات انسان بوده اند، اما Carrion پا را فراتر گذاشته و کاری می کند که با هیولا همذات پنداری کنید، نه انسان ها. همین ایده کافی است تا بسیاری از طرفداران سبک ترسناک جذب این بازی متفاوت شوند، اما این کل ماجرا نیست. گیم پلی بازی نشان دهنده ی یک اکشن دو بعدی روان و بسیار لذت بخش است و گرافیک بازی نه تنها چیزی از حس بازی کم نکرده، بلکه کاملاً روی آن نشسته، به شکلی که نمی توانید حالت بهتری برای آن تصور کنید. سال ۲۰۱۹ که سال خوبی برای بازی های دو بعدی بود. عناوینی مثل Katana Zero توجه بسیاری را جلب کرده و پتانسیل بازی های دو بعدی را به رخ همه کشیدند. امیدواریم که سال بعد هم برای طرفداران این سبک سال خوبی باشد. تا به حال عناوین جالبی در این سبک معرفی شده اند که نوآورانه ترین آن ها عنوان Carrion بوده است. Carrion در سال ۲۰۲۰ بر روی PC و کنسول ها منتشر خواهد شد.

Outriders

در E3 2019، تریلر سینماتیک Outriders که حدود دو دقیقه بود، گروهی از سربازان را در دنیایی قرمز و قهوه ای رنگ نشان می داد که احتمالاً کره ی زمین نبود. در تریلر به نظر می رسید که این گروه حسابی گیر افتاده اند و دارند با تمام قوا با موجودات عجیب و غریب که از همه ی جهت ها به آن ها هجوم می آورند می جنگند. سرانجام موجودی بسیار بزرگ و غول پیکر با ظاهری عجیب به آن ها نزدیک می شود و یکی از سربازان از نیروی ویژه و جادویی خود استفاده می کند. اگر تریلر بازی را ندیدید باید بگویم Outriders شباهت هایی به بازی Lost Planet دارد و فضاسازی بازی جوری است که به نظر می آید بازی در آینده رخ خواهد داد. Outriders به گفته ی سازندگان یک شوتر Co-op مدرن و تاریک است که می توانید آن را تک نفره، دو نفره یا سه نفره بازی کنید.

از بازی های دیگری که در E3 امسال معرفی شد بازی Outriders بود. Outriders از این جهت مورد انتظار است که سازندگان آن را با بازی هایی مانند Gears of War: Judgment و Bullet Storm می شناسیم. اولی بازی ای بود که سال ۲۰۱۳ برای Xbox 360 منتشر شد و متای ۷۹ را از آن خود کرد و دومی هم عنوان بسیار لذت بخشی بود که در سال ۲۰۱۱ به شکل مولتی پلتفرم عرضه شد و متایی حدود ۸۲ کسب کرد. پشت هر دوی این بازی ها استودیوی People Can Fly بود و اگر قرار باشد یک چیز درباره ی این شرکت بگویم، این است که آن ها می دانند چگونه یک اکشن ناب و لذت بخش بسازند. فرقی هم نمی کند که بازی از دید اول شخص دنبال می شود یا سوم شخص، People Can Fly قدرت خود را در هر دو زمینه نشان داده است. در E3 2019، تریلر سینماتیک Outriders که حدود دو دقیقه بود، گروهی از سربازان را در دنیایی قرمز و قهوه ای رنگ نشان می داد که احتمالاً کره ی زمین نبود. در تریلر به نظر می رسید که این گروه حسابی گیر افتاده اند و دارند با تمام قوا با موجودات عجیب و غریب که از همه ی جهت ها به آن ها هجوم می آورند می جنگند. سرانجام موجودی بسیار بزرگ و غول پیکر با ظاهری عجیب به آن ها نزدیک می شود و یکی از سربازان از نیروی ویژه و جادویی خود استفاده می کند. اگر تریلر بازی را ندیدید باید بگویم Outriders شباهت هایی به بازی Lost Planet دارد و فضاسازی بازی جوری است که به نظر می آید بازی در آینده رخ خواهد داد. Outriders به گفته ی سازندگان یک شوتر Co-op مدرن و تاریک است که می توانید آن را تک نفره، دو نفره یا سه نفره بازی کنید. این بازی در سپتامبر سال ۲۰۲۰ برای پلتفرم های PC، Xbox One و Play Station 4 منتشر خواهد شد.

System Shock Remake

System Shock محیطی استرس زا و خوفناک دارد و المان های نقش آفرینی در آن کاملاً به چشم می خورد. بازی در فضایی سایبرپانکی در سال ۲۰۷۲ رخ می دهد و شما در نقش هکری هستید که باید با هوش مصنوعی هایی که اکنون کنترل تقریباً همه چیز را در دست گرفته اند مبارزه کنید. بازی هایی مانند Deus Ex و حتی BioShock را می توان تا حدودی الهام گرفته از این سری دانست. بازی اول مجموعه که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد، تحسین بسیاری را برانگیخت و رسماً یک شاهکار در تاریخ بازی ها به شمار می رود. نسخه ی دوم با وجود محبوبیتش، نتوانست کاملاً از نظر مالی انتظارات سازندگان را برآورده کند و بنابراین اکنون منتظر جدیدترین نسخه ی بازی که ریمیک شماره ی اول است نشسته ایم.

معرفی نسخه ی ریمیک بازی System Shock یکی از بهترین اتفاق های سال گذشته بود. بازی System Shock یک عنوان اول شخص نوآورانه و جالب بود که در سال ۱۹۹۴ توسط استودیوی Looking Glass Technologies منتشر شده بود. System Shock را در کنار بازی های کلاسیکی مانند Doom، Wolfenstein 3D و Duke Nukem قرار می دهند و دلیلش هم این است که این بازی ها نه تنها خفن ترین و خوش ساخت ترین بازی های زمان خود بودند، بلکه تاثیر گسترده ای بر کل صنعت بازیسازی و بخصوص سبک شوتر اول شخص گذاشته اند. هنوز هم که هنوز است وقتی نسخه ای جدید از Doom یا Wolfenstein معرفی می شود، همه ی سر بر می گردانند تا ببینند نوآوران صنعت بازی سازی چه چیز تازه ای برای گفتن دارند. البته اوضاع برای بازی System Shock Remake کمی متفاوت است، زیرا اولاً پس از تعطیلی استودیوی Looking Glass Technologies در سال ۲۰۰۰، هیچ بازی جدیدی از این مجموعه ساخته نشد و تنها چیزی که مربوط به این بازی باشد، نسخه ی Enhanced Edition آن بود. دوماً اکنون شرکت Night Dive Studios تمامی حقوق مربوط به این بازی را خریده و آماده ی ساخت نسخه ی بازسازی شده ی بازی اول است. System Shock محیطی استرس زا و خوفناک دارد و المان های نقش آفرینی در آن کاملاً به چشم می خورد. بازی در فضایی سایبرپانکی در سال ۲۰۷۲ رخ می دهد و شما در نقش هکری هستید که باید با هوش مصنوعی هایی که اکنون کنترل تقریباً همه چیز را در دست گرفته اند مبارزه کنید. بازی هایی مانند Deus Ex و حتی BioShock را می توان تا حدودی الهام گرفته از این سری دانست. بازی اول مجموعه که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد، تحسین بسیاری را برانگیخت و رسماً یک شاهکار در تاریخ بازی ها به شمار می رود. نسخه ی دوم با وجود محبوبیتش، نتوانست کاملاً از نظر مالی انتظارات سازندگان را برآورده کند و بنابراین اکنون منتظر جدیدترین نسخه ی بازی که ریمیک شماره ی اول است نشسته ایم. بازار ساخت بازی های ریمیک داغ است و چه عنوانی بهتر از System Shock برای دوباره بازی کردن؟ این بازی در سه ماهه ی اول سال ۲۰۲۰ برای کنسول های Play Station 4، Xbox One و سیستم عامل های ویندوز، مکینتاش و لینوکس منتشر خواهد شد و یکی از مورد انتظارترین بازی های سال بعد ماست.

Godfall

Godfall از این جهت در لیست مورد انتظارترین بازی های سال آینده قرار گرفته که اولاً ناشر آن استودیوی Gearbox Software است که آن ها را با سری فوق محبوب و دوست داشتنی Borderlands می شناسیم، ثانیاً اولین بازی ای است که برای عرضه بر روی کنسول نسل بعد سونی، یعنی Play Station 5 در نظر گرفته شده است. همچنین سازندگان Godfall در استودیوی Counterplay Games جزو اولین سازندگانی هستند که ادعا کرده اند بازی جدید آن ها برای عرضه بر روی کنسول نسل حاضر سونی یعنی Play Station 4، به محدودیت های سخت افزاری برخورده است. اگر این ادعای آن ها درست باشد، Godfall یک بازی پرجزئیات و از نظر بصری چشمگیر خواهد بود.

اگر یک هفته قبل این مقاله به رشته ی تحریر در می آمد، Godfall در این لیست نبود. این بازی در جریان مراسم The Game Awards 2019 معرفی شد و یکی از مورد بحث ترین بازی های جدید معرفی شده بعد از اتمام آن مراسم بود. Godfall از این جهت در لیست مورد انتظارترین بازی های سال آینده قرار گرفته که اولاً ناشر آن استودیوی Gearbox Software است که آن ها را با سری فوق محبوب و دوست داشتنی Borderlands می شناسیم، ثانیاً اولین بازی ای است که برای عرضه بر روی کنسول نسل بعد سونی، یعنی Play Station 5 در نظر گرفته شده است. همچنین سازندگان Godfall در استودیوی Counterplay Games جزو اولین سازندگانی هستند که ادعا کرده اند بازی جدید آن ها برای عرضه بر روی کنسول نسل حاضر سونی یعنی Play Station 4، به محدودیت های سخت افزاری برخورده است. اگر این ادعای آن ها درست باشد، Godfall یک بازی پرجزئیات و از نظر بصری چشمگیر خواهد بود. تا به حال فقط همان یک تریلر از این بازی به نمایش در آمده و اطلاعات زیادی از این بازی در دسترس نیست. اما در همان تریلر قهرمان بازی را می بینیم که در قالب یک شوالیه ظاهر می شود و قصد دارد از یک اتفاق بزرگ و مخرب جلوگیری کند. Godfall یک عنوان تماماً تخیلی است و محیط های آن به چندین قلمرو مانند قلمرو زمین، آب، آتش و هوا تقسیم می شود. چیزی که سازندگان تا به حال درباره ی این بازی گفته اند این بوده که بازی المان های نقش آفرینی دارد و در سبک Looter Slasher ساخته می شود. به نظر می رسد همان رویه ای که بازیباز در بازی های لوتر شوتر مانند Borderlands پیش می گیرد و پس از رد کردن هر مرحله کلی آیتم و مادهای جدید به دست می آورد در Godfall هم حاکم است، با این تفاوت که در این بازی، تمرکز بر روی مبارزات تن به تن خواهد بود. بازیباز می تواند از میان سه کلاس مختلف یکی را انتخاب کند و همچنین می تواند به شکل تک نفره یا در بخش Drop in, Drop Out با دو نفر دیگر از دوستان خود به انجام بازی بپردازد. Godfall برای انتشار در اواخر سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده و پلتفرم های مقصد آن Play Station 5 و PC هستند.

Sons of the Forest

با توجه به تریلری که در مراسم گیم اواردز ۲۰۱۹ پخش شد مشخص بود که بازی قصد دارد پا را از سری قبل هم برادر بگذارد این در حالی است که جو موذیانه و مرموز سری قبل همچنان سر جایش است. در نمایش نشان داده شده شما موجودی عجیب غریب می بینید که در تاریکی تکان می خورَد. موجودی که شاید نظیرش را در سایر بازی ها ندیده باشید. سپس در گروهی کوچک در جنگل شروع به جستجو می کنید. چیزی که در مورد بازی فارست جالب بود، این بود که این بازی از کلیشه های سبک ترسناک مانند محیط های تاریک و تنگ هیچ استفاده ای نکرده بود، بلکه ترس موجود در فارست یک ترس عمیق و روانی بود. به نظر می رسد که در نسخه جدید هم این روند ادامه خواهد داشت و با یک بازی نوآورانه دیگر طرفخواهیم بود.

نسل هشتم برای بازی های سبک ترسناک، نسل تقریباً خوبی به شمار می رود. یکی از بازی های خوبی که در این نسل و در سال ۲۰۱۴ منتشر شد بازی Forest بود. این بازی با نگاه نوآورانه اش توانست سبک نسبتاً جدیدی را در ژانر وحشت ایجاد کند. در بازی فارست ترس شما، ترس از اتفاقات فرازمینی نیست بلکه از قبیله های آدمخواری است که همه جای منطقه برای خود قلمرو تشکیل داده اند و هر قلمرو با نمادی وحشیانه مانند استخوان سر انسان های کشته شده یا قسمتی از بدن کنده شده آنها مشخص شده است. یکی از عواملی که این بازی را بسیار اذیت کننده می کرد هوش مصنوعی عجیب دشمنان شما بود. برای مثال وقتی که می خواستید از یک منطقه به منطقه دیگر بروید تعدادی از این آدم خواران دنبال شما راه می‌ افتادند بدون اینکه به شما حمله کنند. در بسیاری از موارد آنها می خواستند محل استقرار شما را پیدا کنند در برخی موارد دیگر دیده میشد که فقط در گوشه ای نشسته اند بدون اینکه کاری انجام دهند و در برخی مواقع دیگر به شکل گروهی به شما حمله می کردند. همه این ها از فارست یک عنوان جالب ترسناک می ساختند. همچنین بازی شما را در موقعیتی قرار می‌ داد که برای ادامه بقای خود مجبور بودید در نقطه ای از بازی شما هم به آدم خواری رو بیاورید و در واقع شما را امتحان می کرد که چقدر حاضرید برای زنده ماندن از انسانیت خود بگذرید. با همه این اوصاف طبیعی است که عنوان Sons of Forest یکی از عناوین مورد انتظار در سال ۲۰۲۰ باشد. با توجه به تریلری که در مراسم گیم اواردز ۲۰۱۹ پخش شد مشخص بود که بازی قصد دارد پا را از سری قبل هم فراتر بگذارد. این در حالی است که جو موذیانه و مرموز سری قبل همچنان سر جایش است. در نمایش نشان داده شده شما موجودی عجیب غریب می بینید که در تاریکی تکان می خورَد. موجودی که شاید نظیرش را در سایر بازی ها ندیده باشید. سپس در گروهی کوچک در جنگل شروع به جستجو می کنید. چیزی که در مورد بازی فارست جالب بود، این بود که این بازی از کلیشه های سبک ترسناک مانند محیط های تاریک و تنگ هیچ استفاده ای نکرده بود، بلکه ترس موجود در فارست یک ترس عمیق و روانی بود. به نظر می رسد که در نسخه جدید هم این روند ادامه خواهد داشت و با یک بازی نوآورانه دیگر طرف خواهیم بود. عنوان Sons of the Forest در تاریخی نامعلوم از سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد.

Predator: Hunting Grounds

این تجربه یک تجربه ی متقارن نخواهد بود، یعنی اگر شما در جبهه انسان‌ها قرار بگیرید در یک گروه ۴ نفره، و اگر در جبهه پریدیتور قرار بگیرید به تنهایی با ۴ نفر دیگر مبارزه خواهد کرد! این نوآوری بسیار جالبی است که قبل از این بازی در بازی‌ های معدود دیگری هم دیده بودیم. البته به نظر می رسد پریدیتور بسیار قوی تر از تک تک انسان هاست و تنها راه پیروزی انسان ها این است که به شکل تیمی و با برنامه ریزی کار کنند. نکته جالب دیگر اینکه اگر شما در نقش انسان‌ها قرار بگیرید بازی را از دید اول شخص و اگر در نقش پریدیتور قرار بگیرید، بازی را از دید سوم شخص دنبال خواهد کرد.

آخرین رویداد State of Play سونی پر بود از بازی هایی که مخاطبان را جذب می کرد. یکی از این بازی ها نسخه جدیدی از سری Predator بود که برای اولین بار در ماه دسامبر و در همین رویداد معرفی شد. به نظر می رسد که این بازی یک بازی تماماً آنلاین است و شما در یکی از جبهه های انسان ها یا Predator قرار خواهید گرفت. لازم به ذکر است که این تجربه یک تجربه ی متقارن نخواهد بود، یعنی اگر شما در جبهه انسان‌ها قرار بگیرید در یک گروه ۴ نفره، و اگر در جبهه پریدیتور قرار بگیرید به تنهایی با ۴ نفر دیگر مبارزه خواهد کرد! این نوآوری بسیار جالبی است که قبل از این بازی در بازی‌ های معدود دیگری هم دیده بودیم. البته به نظر می رسد پریدیتور بسیار قوی تر از تک تک انسان هاست و تنها راه پیروزی انسان ها این است که به شکل تیمی و با برنامه ریزی کار کنند. نکته جالب دیگر اینکه اگر شما در نقش انسان‌ ها قرار بگیرید بازی را از دید اول شخص و اگر در نقش پریدیتور قرار بگیرید، بازی را از دید سوم شخص دنبال خواهد کرد. پریدیتور سلاح های جالبی مانند یک دیسک هوشمند قابل پرتاب، تیغ هایی که تقریباً مانند بازی اساسین کرید از مچ بیرون می زنند و یک سلاح پلاسمایی دارد که می تواند انسان ها را ذوب کند. سبک بازی نیز ترکیبی از اکشن اول شخص، اکشن سوم شخص و مخفی کاری است. Predator: Hunting Grounds ابتدا قرار بود به شکل انحصاری برای کنسول پلی استیشن ۴ منتشر شود که در آخرین تریلر آن نسخه pc نیز تایید شد. کیفیت ساخت بازی بسیار خوب و زیبا به نظر می رسد و این عنوان در آپریل سال ۲۰۲۰ برای کنسول های پلی استیشن ۴ و پی سی منتشر خواهد شد. Predator: Hunting Grounds جز معدود بازی های تماماً آنلاین لیست و یکی از مورد انتظار ترین بازی های سال ۲۰۲۰ لیست ماست.

Watch Dogs: Legion

نسخه ی اول Watch Dogs اولین بازی ای به شمار می رود که انحصاراً کل داستانش را به دنیای هک و هکرها اختصاص داده بود. پس از Watchdogs 1 بسیاری اعتراض کردند که چرا المان های هکینگ بازی برای یک بازی که درباره ی هک است اینقدر ساده است؟ چرا ماشین سواری اینقدر حس خشک و غیر قابل انعطافی دارد؟ چرا یک هکر باید اینقدر در مبارزه مهارت داشته باشید، حتی بیشتر از مهارت های هک اش؟ این شد که یوبی سافت آمد و در Watch Dogs 2 یک سری از این مشکل ها را حل کرد و بازی بیشتر به واقعیت نزدیک شد. حالا اشکالاتی را که طرفداران در Watch Dogs 2 به گوش سازندگان رساندند به نظر می رسد که در Watch Dogs Legion حل کرده اند.

می رسیم به سری بسیار محبوب Watch Dogs. می توان گفت نسخه ی اول Watch Dogs اولین بازی ای به شمار می رود که انحصاراً کل داستانش را به دنیای هک و هکرها اختصاص داده بود. پس از Watchdogs 1 بسیاری اعتراض کردند که چرا المان های هکینگ بازی برای یک بازی که درباره ی هک است اینقدر ساده است؟ چرا ماشین سواری اینقدر حس خشک و غیر قابل انعطافی دارد؟ چرا یک هکر باید اینقدر در مبارزه مهارت داشته باشید، حتی بیشتر از مهارت های هک اش؟ این شد که یوبی سافت آمد و در Watch Dogs 2 یک سری از این مشکل ها را حل کرد و بازی بیشتر به واقعیت نزدیک شد. حالا اشکالاتی را که طرفداران در Watch Dogs 2 به گوش سازندگان رساندند به نظر می رسد که در Watch Dogs Legion حل کرده اند. البته نه فقط این، که این بازی کلاً متفاوت است. به نظر می رسد یوبی سافت می خواهد بازی را از حالت داستان یک هکر تنها خارج کند و به شما این اجازه را بدهد که در نقش افراد دیگر هم بازی کنید. قسمتی از نمایش E3 2019 این بازی که خیلی به مذاق طرفداران خوش آمد، مخفی کاری با یک کاراکتر پیرزن بود که در نوع خود خلاقانه و خنده دار به نظر می رسید. بازی در شهر لندن و پس از اتفاقات نسخه ی دوم سری دنبال می شود و شکل شمایل کلی بازی نسبت به دو نسخه ی قبلی کمی فرق کرده است. امیدواریم این تغییرات فقط محدود به عکس ها و تریلرهای منتشر شده از بازی نشود و داستان و گیم پلی بازی هم تغییرات لازم را داشته باشند تا بالاخره شاهد استفاده از پتانسیل های بالای این بازی باشیم. Watch Dogs: Legion در آپریل سال ۲۰۲۰ برای کنسول های Play Station 4، Play Station 5، Xbox One، Xbox Series X و برای رایانه های شخصی منتشر خواهد شد و باید ببینیم آیا نهایتاً می تواند انتظارات مردم را از یک Watch Dogs عالی برطرف کند؟

Dying Light 2

نظر می رسد داستان بازی نسخه ی دوم حدود ۱۵ سال پس از بازی اول اتفاق خواهد افتاد. دوباره بازیباز با یک جهان فرا آخرالزمانی طرف است و دوباره در این بازی به جز بخش اکشن، بخش پارکور نیز وجود خواهد داشت. به گفته سازندگان، آن ها قصد داشتند که جهانی را به تصویر بکشند که انسان ها در سال های آینده با آن روبرو خواهند شد، یعنی زمانی که انسان در خطر انقراض قرار دارد و موجوداتی مانند زامبی همه دنیا را گرفته اند.

به نظر می رسد که دنیای بازی های ترسناک در سال ۲۰۲۰ هم دنیای پر باری باشد. معرفی بازی هایی مانند رزیدنت اویل ۳ ریمیک و Sons of the Forest خود گواهی بر این موضوع است و انتشار دنباله بازی موفق Dying Light نیز این جمع را کامل خواهد کرد. نسخه اول این بازی در سال ۲۰۱۵ برای کنسول های نسل هشتمی و کامپیوترهای شخصی منتشر شد و تحسین بسیاری از منتقدین و بازیبازان را برانگیخت. پس از ۵ سال استودیو سازنده یعنی Techland تصمیم گرفته که این بازی را به دهه ی جدید نیز بیاورد. به نظر می رسد داستان بازی نسخه ی دوم حدود ۱۵ سال پس از بازی اول اتفاق خواهد افتاد. دوباره بازیباز با یک جهان فرا آخرالزمانی طرف است و دوباره در این بازی به جز بخش اکشن، بخش پارکور نیز وجود خواهد داشت. به گفته سازندگان، آن ها قصد داشتند که جهانی را به تصویر بکشند که انسان ها در سال های آینده با آن روبرو خواهند شد، یعنی زمانی که انسان در خطر انقراض قرار دارد و موجوداتی مانند زامبی همه دنیا را گرفته اند. با توجه به موفقیت و محبوبیت بازی اول می توان انتظار داشت استودیو در نسخه ی جدید راه بازی اول را ادامه دهد. امیدواریم که استفاده از هسته گیم پلی بازی قبل و ترکیب آن با گرافیک نسل جدید و داستانی خوب که همه این ها را به هم پیوند دهد، باعث شود که مانند بازی اول با یک نسخه خوب و هیجان انگیز طرف باشیم. Techland سال هاست که دارد در میان بازی بازان محبوب تر می شود و حالا وقت آن است که این محبوبیت اوج خود برسد بازی Dying Light 2 در سه ماهه ی اول یا سه ماهه ی دوم سال ۲۰۲۰ برای عرضه بر روی پلتفرم های پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و کامپیوترهای شخصی در نظر گرفته شده است. هنوز اطلاعی درباره ی عرضه این بازی بر روی کنسول های نسل نهمی وجود ندارد اما با توجه به اینکه بازی یک بازی میان نسلی خواهد بود بعید نیست که برای کنسول های نسل آینده هم پورت شود.

Doom Eternal

Doom از آن بازی هایی است که نه تنها خودشان خفن هستند، بلکه تاثیر بسیار مثبتی هم بر روی بازیسازان دیگر داشته اند. نسخه ی ۲۰۱۶ این بازی هم کاملاً ثابت کرد که Doom همیشه Doom می ماند و نه از خشونتش کم خواهد شد، نه ذره ای به شما اجازه ی نفس کشیدن خواهد داد. اکشنی که در بازی Doom می بینیم یک اکشن ناب است. بدون اینکه جایی برای قایم شدن یا سنگر گرفتن باشد، بدون آن که بتوانید لحظه ای به استراتژی بعدی خود فکر کنید، باید با موج های متوالی موجودات جهنمی مبارزه کنید.

جایگاه بعدی لیست ما به بازی Doom Eternal تعلق دارد. این بازی که در مراسم E3 سال ۲۰۱۹ برای عرضه در همین سال هدف گرفته شده بود ولی با تاخیر روبرو شد و اکنون باید در سال ۲۰۲۰ منتظر آن باشیم. فکر نکنم اصلاً لازم باشد درباره ی بازی ای مانند Doom توضیحی داده شود. همانطور که بالاتر هم گفتم، Doom از آن بازی هایی است که نه تنها خودشان خفن هستند، بلکه تاثیر بسیار مثبتی هم بر روی بازیسازان دیگر داشته اند. نسخه ی ۲۰۱۶ این بازی هم کاملاً ثابت کرد که Doom همیشه Doom می ماند و نه از خشونتش کم خواهد شد، نه ذره ای به شما اجازه ی نفس کشیدن خواهد داد. اکشنی که در بازی Doom می بینیم یک اکشن ناب است. بدون اینکه جایی برای قایم شدن یا سنگر گرفتن باشد، بدون آن که بتوانید لحظه ای به استراتژی بعدی خود فکر کنید، باید با موج های متوالی موجودات جهنمی مبارزه کنید. Doom نه داستان خارق العاده ای دارد و نه چیزی را پیچیده می کند. شما فقط یک وظیفه دارید و آن سلاخی کردن شیاطین است. سازنده ی بازی مانند همیشه استودیوی id Software است و جدیدترین نسخه ی Doom را Bethesda Softworks منتشر خواهد کرد. بازی با موتور id Tech 7 که ورژن بهبود یافته ی موتور قبلی و بهترین موتور شرکت id Software تا به امروز است ساخته خواهد شد و برای انتشار بر روی پلتفرم های پلی استیشن ۴، اکس باکس وان و کامپیوترهای شخصی در نظر گرفته شده است. ۲۰ مارس ۲۰۲۰ تاریخی است که برای عرضه ی این بازی بر روی این سه پلتفرم در نظر گرفته شده و در ادامه ی سال ۲۰۲۰، نسخه های گوگل استدیا و نینتندو سوییچ هم منتشر خواهند شد.

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy یکی از بازی هایی است که همواره فن بیس خودش را داشته است و تا به حال یک عالمه نسخه ی اصلی و فرعی و انیمیشن از آن منتشر شده، اما شماره ی هفتم این سری، جای خاصی در قلب طرفداران دارد. نه تنها طرفداران، بلکه حتی کسانی که از این سبک بازی ها خوششان نمی آید هم به نوعی برای این بازی استثنا قائل می شوند.

پس از یک مدت طولانی و شایعه های بسیار، بالاخره می توانیم در اوایل امسال با سری Final Fantasy تجدید خاطره کنیم. Final Fantasy یکی از بازی هایی است که همواره فن بیس خودش را داشته است و تا به حال یک عالمه نسخه ی اصلی و فرعی و انیمیشن از آن منتشر شده، اما شماره ی هفتم این سری، جای خاصی در قلب طرفداران دارد. نه تنها طرفداران، بلکه حتی کسانی که از این سبک بازی ها خوششان نمی آید هم به نوعی برای این بازی استثنا قائل می شوند. اما خبر خوب اینکه در نسخه ی بازسازی مجبور نیستید پس از هر ضربه منتظر باشید دوباره نوبت تان برسد تا بتوانید حرکتی انجام دهید (چیزی که حوصله ی خیلی ها را در بازی اصلی سر برده بود و دلیل اصلی اینکه خیلی ها بازی را کنار گذاشتند)، بلکه می توانید آزادانه به این طرف و آن طرف حرکت کنید و در واقع «بازی» کنید. شخصیت های محبوب طرفداران هم که جمعشان جمع است و فکر نکنم اسکوئر انیکس می توانست کاری جذاب تر از معرفی این بازی در سال های اخیر انجام دهد. تریلرهای منتشر شده از نسخه ی بازسازی شده، همگی نوید یک بازی خوب و با کیفیت را می دهند و به نظر می رسد سازندگان می خواهند در ساخت یک بازی ریمیک بی نقص با کپکام رقابت کنند. نیمه ی اول سال ۲۰۲۰ به شکل عجیبی پربار است و Final Fantasy Remake هم در سوم مارس ۲۰۲۰ فعلاً به شکل انحصاری روی کنسول Play Station 4 منتشر خواهد شد تا بازیبازان چیزی کم نداشته باشند.

Nioh 2

پس از عملکرد عالی بازی اول و تحسین و تمجیدهای فراوان از سوی منتقدان و بازیبازان، تقریبا همه انتظار آن را داشتند که نسخه ی دومی هم در کار باشد و این انتظار کاملاً به جا بود. پس از نمایش تریلر Nioh 2 و انتشار نسخه ی آلفای آن که در اختیار جمع محدودی از طرفداران و منتقدان قرار گرفت، اکنون دلمان قرص است که نسخه ی دوم در حال ساخت است. نسخه ی دوم از هر جهت بهتر و کامل تر به نظر می آید و این بار بازی اجازه خواهد داد خودتان کاراکتر قابل بازی خود را بسازید. Nioh 2 برای عرضه در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۲۰ آماده می شود.

سال بعد شاهد انتشار بازی Nioh 2 نیز خواهیم بود. نسخه ی اول بازی Nioh در بهترین زمان ممکن پا به بازار گذاشت. دقیقا وقتی که جای پای بازی های کمپانی From Software آنقدر محکم شده بود که طرفداران تشنه ی یک نقش آفرینی های عظیم، با محیط های بزرگ و فضاهایی تاریک باشند. هیچ کس از Nioh انتظار نداشت استانداردهای سبک را جا به جا کند و آنقدر خوب باشد که به سرعت خودش را میان نامهای بزرگی مثل Dark Souls یا Bloodborne جای دهد. اولین نسخه ی Nioh عالی بود؛ یک بازی با کیفیت، خوش ساخت و کامل که توانست فراتر از انتظارات کسانی که منتظر انتشار بازی بودند ظاهر شود و توجه تعداد زیادی از طرفداران جدید را نیز به خود جلب کند. چیزی که امروزه در بازیها شاید کمتر به چشم بخورد، اصالت و منحصر بفرد بودن است. این مشکل به خصوص در باز یهای شرکت های معروف تر بیشتر رخ می دهد، چون نمی خواهند با میزان فروش یک بازی که هزینه های هنگفتی برای ساختن آن صرف شده شوخی کنند و آن را در معرض ریسک قرار دهند. اما Nioh تا حد خوبی اورجینال بود و در عین حفظ المانهایی که در بازی های مشابه، باعث جذابیت آن عناوین شده بودند، امضای خاصی پای اثر داشت که این امضا در نسخه ی دوم بازی نیز دیده می شود. Nioh یکی از جذاب ترین گیم پلی ها را در بین عناوین مدرن داشت. مانند Sekiro یا Bloodborne ، همواره باید طوری استراتژی خود را می چیدید تا بیشترین آسیب را با مصرف کمترین استامینا به دشمن وارد کنید. در Nioh شما همواره در حال یادگیری یک مکانیزم یا فن جدید بودید و همین یادگیری همیشگی، بیشترین خدمت را به جذابیت آن میکرد. علاوه بر این، داستان آدام ویلیامز (Adam Williams) ، داستان مهیجی بود و با اینکه شاید خود این کاراکتر زیاد به یادماندنی ساخته نشده باشد، اما ژاپن قدیم و داستانهای مربوط به آن، به خوبی با فضاسازی کم نظیر بازی و جلوه های بصری ناب عجین شده و تجرب های لذت بخش برای طرفداران این سبک به وجود آورده بود. پس از عملکرد عالی بازی اول و تحسین و تمجیدهای فراوان از سوی منتقدان و بازیبازان، تقریبا همه انتظار آن را داشتند که نسخه ی دومی هم در کار باشد و این انتظار کاملاً به جا بود. پس از نمایش تریلر Nioh 2 و انتشار نسخه ی آلفای آن که در اختیار جمع محدودی از طرفداران و منتقدان قرار گرفت، اکنون دلمان قرص است که نسخه ی دوم در حال ساخت است. نسخه ی دوم از هر جهت بهتر و کامل تر به نظر می آید و این بار بازی اجازه خواهد داد خودتان کاراکتر قابل بازی خود را بسازید. Nioh 2 برای عرضه در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۲۰ آماده می شود.

Marvel’s Avengers

سبک بازی Marvel’s Avengers اکشن ماجرایی خواهد بود و بازیبازان می توانند به شکل تک نفره و آفلاین، و یا در گروه های حداکثر ۴ نفره به شکل آنلاین با یکدیگر بازی کنند. قهرمانانی مانند کاپیتان آمریکا، آیرون من، هالک، Thor و Black Widow همگی در این بازی حضور خواهند داشت.

۲۰۲۰ سالی است که بالاخره عاشقان قهرمانان مارول و سری Avengers هم به بازی مورد علاقه شان خواهند رسید. همانطور که قبلاً هم گفتم، داستان ها و کاراکترهای معروف و محبوبی مانند بتمن، اسپایدرمن و … نیاز به بازی هایی دارند که درخور نامشان باشند. استودیوی راک استدی سری بتمن را به مرحله ی دیگر برد و یکی از برترین سه گانه های دنیای بازی ها را ساخت، سال پیش بازی Marvel’s Spiderman ساخته شد و به عنوان یکی از کاندیداهای بهترین بازی سال ۲۰۱۸ انتخاب شد و سال بعد هم نوبت سری فوق محبوب Avengers است که به حق خود برسد. شرکت سازنده ی این بازی Crystal Dynamics خواهد بود که پس از سال ۲۰۰۵ فقط روی عناوین سری Tomb Raider کار کرده است و پس از ۱۵ سال اکنون در حال تولید این بازیست. ناشر بازی هم اسکوئر انیکس است و با احتساب Outriders و Final Fantasy 7 Remake، این سومین پروژه ی بزرگ این ناشر در سال آینده به حساب می آید. اگر همه ی این بازی ها آن طور که انتظارش را داریم خوب از آب در بیایند، باید از همین حالا ۲۰۲۰ را سال بسیار بزرگی برای اسکوئر انیکس دانست. سبک بازی Marvel’s Avengers اکشن ماجرایی خواهد بود و بازیبازان می توانند به شکل تک نفره و آفلاین، و یا در گروه های حداکثر ۴ نفره به شکل آنلاین با یکدیگر بازی کنند. قهرمانانی مانند کاپیتان آمریکا، آیرون من، هالک، Thor و Black Widow همگی در این بازی حضور خواهند داشت و تاریخ انتشار ۱۵ می ۲۰۲۰ بر روی پلتفرم های پلی استیشن ۴، اکس باکس وان، کامپیوترهای شخصی و گوگل استدیا برای این بازی در نظر گرفته شده است.

Halo Infinite

Halo Infinite ششمین بازی از سری بازی های Halo است که مانند پنج نسخه ی قبلی داستان پروتاگونیست اصلی این سری، یعنی مستر چیف را ادامه خواهد داد. وقایع بازی پس از نسخه ی پنجم بازی یعنی Halo 5: Guardians اتفاق خواهد افتاد و به نظر می رسد طراحی لباس مستر چیف به دومین و سومین بازی های این مجموعه بیشتر شباهت خواهد داشت. نسخه ی پیشین سری، متای بسیار خوب ۸۴ را دریافت کرد و باید دید آیا اولین نسخه ی Halo در دهه ی جدید میلادی خواهد توانست یک بازی قوی بوده و آبروی مایکروسافت را بخرد؟

سال بعد، سالی بسیار جذاب برای رقابت بین کمپانی های سونی و مایکروسافت خواهد بود. هر وقت هم که رقابت این دو کمپانی بیشتر می شود، گیمرها برنده ی ماجرا هستند. امسال Gears 5 با وجود اینکه بازی اکشن واقعاً خوبی بود، اما نتوانست آنقدری قوی ظاهر شود که بخواهد با انحصاری های پلی استیشن مانند Death Stranding رقابت کند. سال بعد با انتشار یکی از بهترین و پرفروش ترین بازی های انحصاری مایکروسافت طرف خواهیم بود و این بازی چیزی نیست به جز Halo Infinite. دو استودیوی ۳۴۳ Industries و SkyBox Labs برای ساخت این بازی با هم همکاری خواهند کرد و وظیفه ی انتشار بازی نیز بر عهده ی Xbox Game Studios خواهد بود. Halo Infinite ششمین بازی از سری بازی های Halo است که مانند پنج نسخه ی قبلی داستان پروتاگونیست اصلی این سری، یعنی مستر چیف را ادامه خواهد داد. وقایع بازی پس از نسخه ی پنجم بازی یعنی Halo 5: Guardians اتفاق خواهد افتاد و به نظر می رسد طراحی لباس مستر چیف به دومین و سومین بازی های این مجموعه بیشتر شباهت خواهد داشت. نسخه ی پیشین سری، متای بسیار خوب ۸۴ را دریافت کرد و باید دید آیا اولین نسخه ی Halo در دهه ی جدید میلادی خواهد توانست یک بازی قوی بوده و آبروی مایکروسافت را بخرد؟ نمایش هایی که تا به حال از این بازی دیده ایم همگی بسیار خیره کننده و با کیفیت بوده اند و نوید بازگشتی قدرتمند را می دهند. این بازی در سه ماهه ی آخر سال ۲۰۲۰ میلادی، برای Xbox One، Xbox Series X و کامپیوترهای شخصی عرهه خواهد شد.

Resident Evil 3 Remake

بازگشت لیون و کلیر به قدر خوشحال کننده بود که بازیبازان بلافاصله پس از اتمام رزیدنت اویل ۲ در همه جای دنیا در درخواست ساخت نسخه بازسازی شده ی شماره سوم را کردند تا بار دیگر با نسیس افسانه‌ای روبرو شوند. پس از مدتی طولانی و حدس و گمان های بسیار زیادی که درباره نسخه بازسازی شده شماره سوم زده می شد بالاخره کپکام این بازی را در همین ماه دسامبر معرفی کرد و بازیبازان بار دیگر با جیل ولنتاین کارلوس و نمسیس رو به رو شدند

دیگر بر کسی پوشیده نیست که عملکرد کمپانی کپکام در سال ۲۰۱۹ بسیار عالی بود. بازی های رزیدنت اویل ریمیک ۲ و دویل می کرای ۵ نقاط برگشتی برای این کمپانی محبوب و بزرگ بودند. انتشار نسخه بازسازی شده رزیدنت اویل ۲ اثباتی بر این بود که بازی‌ های خوب ساخته شده در نسل های قبل، در این نسل نیز جا دارند و بازیبازان قدیمی و تعداد بسیار بسیار زیادی از بازیبازان جدید از آن استقبال می کنند. رزیدنت اویل ۲ ریمیک همچنین ثابت کرد که کپکام می‌ تواند باز هم با فرمول قدیمی و کلاسیک این سری برایمان بازی بسازد. بازگشت لیون و کلیر به قدر خوشحال کننده بود که بازیبازان بلافاصله پس از اتمام رزیدنت اویل ۲ در همه جای دنیا در درخواست ساخت نسخه بازسازی شده ی شماره سوم را کردند تا بار دیگر با نمسیس افسانه‌ای روبرو شوند. پس از مدتی طولانی و حدس و گمان های بسیار زیادی که درباره نسخه بازسازی شده شماره سوم زده می شد بالاخره کپکام این بازی را در همین ماه دسامبر معرفی کرد و بازیبازان بار دیگر با جیل ولنتاین کارلوس و نمسیس رو به رو شدند. به نظر می رسد که کپکام در این بازی نیز از موتور RE استفاده کرده که در بازی‌ های رزیدنت اویل ۲ و دویل می کرای ۵ نیز از آن استفاده کرده بود. تا به حال فقط یک تریلر از بازی به نمایش در آمده که گیم پلی خاصی در آن نشان داده نمی شد. اما به نظر می رسد که کلیات بازی مانند نسخه بازسازی شده بازی دوم دنبال خواهد شد. بسیاری از بازیبازان با چهره جدید نمسیس مشکل دارند که آن هم باید تا عرضه نهایی بازی صبر کرد و چهره نهایی او را مشاهده کرد! همچنین به نظر می رسد که لازم نیست خیلی زیاد انتظار این بازی را بکشیم زیرا تاریخ انتخاب شده برای عرضه ی بازی، ۱۵ فروردین سال ۹۹ است. این بازی بر روی کنسول های پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان و همچنین کامپیوتر های شخصی عرضه خواهد شد.

Ghost of Tsushima

اکنون دیگر خیالمان تخت است که تابستان امسال با یک بازی انحصاری بی نظیر دیگر از جانب سونی طرف خواهیم بود و این بار سازندگان Ghost of Tsushima ما را به ساال ۱۲۷۴ و ژاپن فئودال خواهند برد تا در نقش یک سامورایی قرار بگیریم. با اطلاعاتی که در دست داریم و نمایش های بی نظیری که تا به حال از این بازی منتشر شده اند، می توان از همین حالا انتظار یک بازی AAA را داشت. طراحی هنری و فنی بازی چیزی است که به جرئت می توان گفت مانندِ آن را تا به حال در بازی های دیگر مشاهده نکردیم و اینکه بازی در ژاپن، یکی از زیباترین سرزمین های جهان دنبال می شود، این اجازه را به بازی سازان داده تا از نهایت قدرت کنسول نسل هشتمی سونی برای خلق محیطی پویا و زیبا بهره بگیرند.

Ghost of Tshushima از بازی هایی است که جامعه ی گیمر دو سه سال است دارد با آن موش و گربه بازی می کند! در اکتبر سال ۲۰۱۷ این بازی برای اولین بار معرفی شد، سپس سونی در کنفرانس E3 2018 یک تریلر از گیم پلی بازی منتشر کرد که شگفتی همه را برانگیخت و پس از آن تا مدت طولانی از این بازی خبری نشد که نشد. بالاخره قسمتی از تریلر جدید این بازی در State of Play نمایش داده شد و در The Game Awards 2019 هم بالاخره این تریلر که ترکیبی از صحنه های سینماتیک و گیم پلی بازی بود پخش شد و تاریخ انتشار آن هم اعلام گردید. اکنون دیگر خیالمان تخت است که تابستان امسال با یک بازی انحصاری بی نظیر دیگر از جانب سونی طرف خواهیم بود و این بار سازندگان Ghost of Tsushima ما را به ساال ۱۲۷۴ و ژاپن فئودال خواهند برد تا در نقش یک سامورایی قرار بگیریم. با اطلاعاتی که در دست داریم و نمایش های بی نظیری که تا به حال از این بازی منتشر شده اند، می توان از همین حالا انتظار یک بازی AAA را داشت. طراحی هنری و فنی بازی چیزی است که به جرئت می توان گفت مانندِ آن را تا به حال در بازی های دیگر مشاهده نکردیم و اینکه بازی در ژاپن، یکی از زیباترین سرزمین های جهان دنبال می شود، این اجازه را به بازی سازان داده تا از نهایت قدرت کنسول نسل هشتمی سونی برای خلق محیطی پویا و زیبا بهره بگیرند. Ghost of Tsushima در تابستان سال آینده، به شکل انحصاری برای کنسول پلی استیشن ۴ منتشر خواهد شد و یکی از مورد انتظارترین بازی های ما در این لیست است.

Cyberpunk 2077

سایبرپانک ۲۰۷۷ در یک جهان دیستوپیایی اتفاق می‌افتد که گویا همه چیز در آن به هم خورده است. تا به حال تریلرهای منتشر شده از بازی تصاویر حیرت انگیز و بسیار با کیفیتی را از این بازی نشان دادند و حالا تنها دغدغه مان کیفیت محتوایی این بازی است. چیزی که از بازی تا به حال به بیرون درز کرده این است که بازی ۶ منطقه مجزا دارد و در جهانی باز انجام می پذیرد همچنین می دانیم که سایبرپانک ۲۰۷۷ با موتور Red Engine 4ساخته می شود و از دید اول شخص دنبال خواهد شد. شما در نقش یک مزدور هستید که همه چیز او از صدایش گرفته تا چهره و مدل مویش و هر چیز دیگری که فکر کنید قابل شخصی سازی هستند.

کم کم داریم میرسیم به آخر های لیست و نوبتی هم که باشد، نوبت بازی مورد انتظار سایبرپانک ۲۰۷۷ است. وقتی حرف از سایبرپانک ۲۰۷۷ میشود در واقع داریم درباره یکی از چهره های بازی در نسل حاضر حرف می زنیم. البته بازی هنوز منتشر نشده ولی شرکت سازنده ی بازی یعنی CD Projekt Red، شرکتی است که بازی بی نظیر The Witcher 3 را در سال ۲۰۱۴ تولید کرد و این بازی توانست بسیاری از جایزه های آن سال را درو کرده و به عنوان یکی از بهترین بازی های نقش آفرینی تاریخ نام خود را در تاریخ بازی های رایانه ای ثبت کند. سایبرپانک ۲۰۷۷ در یک جهان دیستوپیایی اتفاق می‌افتد که گویا همه چیز در آن به هم خورده است. تا به حال تریلرهای منتشر شده از بازی تصاویر حیرت انگیز و بسیار با کیفیتی را از این بازی نشان دادند و حالا تنها دغدغه مان کیفیت محتوایی این بازی است. چیزی که از بازی تا به حال به بیرون درز کرده این است که بازی ۶ منطقه مجزا دارد و در جهانی باز انجام می پذیرد همچنین می دانیم که سایبرپانک ۲۰۷۷ با موتور Red Engine 4 ساخته می شود و از دید اول شخص دنبال خواهد شد. شما در نقش یک مزدور هستید که همه چیز او از صدایش گرفته تا چهره و مدل مویش و هر چیز دیگری که فکر کنید قابل شخصی سازی هستند. فضای سایبر پانکی بازی این امکان را به سازندگان داده تا از نهایت تخیل خود برای ساختن کاراکتر ها و شهرهای بازی استفاده کنند. همچنین وجود بازیگر محبوب و معروف صنعت سینما یعنی کیانو ریوز دوست داشتنی که در  مراسم E3 2019 تاریخ انتشار این بازی را اعلام کرد، یکی دیگر از دلایلی است که این بازی هنوز نیامده بسیار محبوب و مورد انتظار است. سایبرپانک در سال آینده و در تاریخ ۱۶ آپریل ۲۰۲۰ برای کنسول های پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه های شخصی و گوگل استادیا منتشر خواهد شد.

The Last of Us Part II

انتظار برای بازی The Last of Us 2 ربطی به فن مایکروسافت یا سونی بودن ندارد، ربطی به اکشن باز و نقش آفرینی باز و ریسینگ باز بودن هم ندارد. بازی هایی مثل The Last of Us چهره ی صنعت گیم هستند. چیزی که می توانید به هر غیر گیمری نشان دهید و بگویید هنر یعنی این! امیدواریم همانطور که ما در انتظار این شاهکار نشسته ایم، سازندگان هم بهترین خروجی ممکن را تحویل مان دهند.

و نهایتاً می رسیم به آخرین بازی لیست که چیزی نیست به جز The Last of Us Part 2. وقتی که نسخه ی اول این بازی تمام شد، همه مان در شگفتی مانده بودیم که چطور یک بازی می تواند اینقدر کامل و بی نظیر باشد. از داستان بازی بگیر تا شخصیت پردازی عمیق کاراکترها، از گیم پلی روان بازی بگیر تا گرافیک فنی آن که در زمان انتشار واقعاً خیره کننده بود. The Last of Us یک بازی معمولی نبود، تجربه ای بود که باید همه ی گیمرها و همه ی غیر گیمرها آن را امتحان کنند. این بازی نه تنها یکی از بهنرین بازی های سال ۲۰۱۳، که یکی از متحول کننده ترین بازی های کل تاریخ است. حالا نسخه ی دوم چنین بازی ای در حال ساخت است و این موضوع به قدری خوشحال کننده است که غیرواقعی و سوررئال به نظر می رسد. از اولین تریلر بازی گرفته تا آخرین آن ها، همه و همه یک بازی بی نظیر را به تصویر می کشند و اصلاً سوال اینجاست که مگر می شود Naughty Dog بازی بسازد و چیزی به جز شاهکار از آب درآید؟ انتظار برای بازی The Last of Us 2 ربطی به فن مایکروسافت یا سونی بودن ندارد، ربطی به اکشن باز و نقش آفرینی باز و ریسینگ باز بودن هم ندارد. بازی هایی مثل The Last of Us چهره ی صنعت گیم هستند. چیزی که می توانید به هر غیر گیمری نشان دهید و بگویید هنر یعنی این! امیدواریم همانطور که ما در انتظار این شاهکار نشسته ایم، سازندگان هم بهترین خروجی ممکن را تحویل مان دهند. The Last of Us Part 2 در تاریخ ۲۹ می ۲۰۲۰ به شکل انحصاری برای کنسول پلی استیشن ۴ عرضه خواهد شد تا بار دیگر با داستان الی و جوئل همراه باشیم.

 

به پایان این لیست رسیدیم. همانطور که گفتیم، این لیست مربوط به بازی هایی است که تاریخ انتشار آن ها به شکل قطعی برای سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده است و به همین دلیل بازی هایی مانند Elden Ring، The Wolf Among Us 2 و Hellblade 2 با وجود معرفی، چون تاریخ مشخصی ندارند در لیست آورده نشده اند. حالا نوبت شماست که بگویید بیشتر در انتظار انتشار کدامیک از بازی های لیست هستید. چه بازی های دیگری هستند که منتظر آن ها نشسته اید و درباره ی بهترین بازی سال بعد چه فکر می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید