سونی هیچ برنامه‌ای برای بازگشت به سمت کنسول‌های دستی ندارد

۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰

اگر با وجود فروش ناامید کننده‌ی کنسول دستی پلی‌استیشن ویتا هنوز انتظار شنیدن خبر بازگشت دوباره‌ی شرکت سونی به سمت کنسول‌های دستی را دارید، متاسفانه باید بگوییم که این اتفاق حداقل در آینده‌ی نزدیک رخ نخواهد داد.

در جدیدترین مصاحبه‌ی وب‌سایت Game Informer با مدیر ارشد اجرایی شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی (Sony Interactive Entertainment)، آقای جیم رایان (Jim Ryan)، مشخص شد که کار شرکت سونی با کنسول‌های دستی در حال حاضر به پایان رسیده است. اگرچه آقای رایان در جریان این مصاحبه از کنسول پلی‌استیشن ویتا تعریف و تمجید کردند ولی در ادامه ایشان تاکید کردند که شرکت سونی هیچ برنامه‌ای برای حرکت دوباره در این مسیر را ندارد. آقای رایان در این مصاحبه بیان کردند:

کنسول پلی‌استیشن ویتا از بسیاری جهات فوق‌‎العاده بود و تجربه‌ی بازی برروی آن بسیار عالی است ولی مشخصا این تجارتی است که ما دیگر در آن حضور نداریم.

البته با توجه به این که شرکت سونی مدتی پیش خط تولید این کنسول دستی را برای همیشه تعطیل کرده بود، شنیدن صحبت‌های آقای رایان آن‌قدر دور از انتظار نبود. برخلاف کنسول PSP که به آمار فروش فوق‌العاده‌ی ۸۰ میلیونی رسیده بود، کنسول پلی‌استیشن ویتا در طول سال‌ها تنها حدود ۱۶ میلیون واحد فروش داشته است. به نظر می‌رسد شکست کنسول پلی‌استیشن ویتا به حدی برای شرکت سونی سنگین بوده است که این شرکت دیگر برنامه‌ای برای توسعه‌ی یک کنسول دستی جدید ندارد.

یکی از مشکلات عمده‌ی کنسول پلی‌استیشن ویتا، سیاست‌های نادرست شرکت سونی در قبال این کنسول بود. شرکت سونی به جای تمرکز برروی ویژگی‌های مثبت و به خصوص قابل حمل بودن این کنسول ، تلاش داشت توانایی این کنسول دستی در اجرای بازی‌های AAA را هم‌ارز با کنسول‌های خانگی و دیگر پلتفرم‌ها معرفی کند. بازاریابی ضعیف و همچنین نبود بازی‌های فرست پارتی مناسب در طول سال‌ها باعث شد تا این کنسول دستی به یک شکست بزرگ برای شرکت سونی تبدیل شود.

با توجه به عملکرد فوق‌العاده‌ی کنسول هیبریدی شرکت نینتندو، شاید روزی دوباره شاهد بازگشت شرکت سونی به سمت کنسول‌های دستی باشیم. البته کنسول نینتندو سوییچ در حال حاضر چنان تسلطی را برروی بازار کسب کرده است که به چالش کشیدن این کنسول و شرکت نینتندو در آینده‌ی نزدیک کاری نسبتا عجیب به نظر می‌رسد.

0
0
برچسب‌ها: ، ،

مطالب جنجالی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید