جهانی مملو از سحر و جادو|بررسی بازی Citadel Forge with fire

مقالات ، نقد و بررسی ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

اگر تا کنون عناوین نقش‌آفرینی جهان باز را بازی کرده و دوست داشته‌اید، قطعا بازی‌های زیادی برای انجام دادن دارید. حتی اگر تمام بازی‌های این سبک که به صورت کامل عرضه شده‌اند را هم به پایان برسانید، باز هم بازی‌های زیادی به صورت Early Access در دسترس خواهند بود و تقریبا می‌توانم بگویم تا آخر عمرتان هم این بازی‌ها تمامی ندارند. صادقانه بگویم اگر جزء این دست گیمرها هستید، هیچگاه به کمبود بازی برخورد نخواهید کرد. شاید باورش برایتان سخت باشد، اما عناوینی در این سبک هستند که مدت زیادی است در حال دسترسی زودهنگام مانده‌اند و فعلا هم از نظر سازندگان کامل نخواهد شد.

یکی از این عناوین نقش‌آفرینی جهان باز که مدت ۲ سال دسترسی زودهنگام بود، Citadel Forge With Fire است که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹  در حالت Early Access قرارداشت و سرانجام بازی کامل منتشر شد. اما چنین بازی با وجود این تعداد عنوان RPG سندباکس متفاوت و گوناگون، تا چه حد ارش تهیه دارد؟اصلا بازی در چه حتدی است و صرفا با رفع چند باگ تبدیل به یک RPG کامل می‌شود یا کارهای بسیار بیشتری برای رسیدن به تکامل دارد؟ با نقد و بررسی بازی Cirtadel Forge With Fire با گیمفا همراه باشید.

کی از این عناوین نقش‌آفرینی جهان باز که مدت ۲ سال دسترسی زودهنگام بود، Citadel Forge With Fire است که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹  در حالت Early Access قرارداشت و سرانجام بازی کامل منتشر شد. اما چنین بازی با وجود این تعداد عنوان RPG سندباکس متفاوت و گوناگون، تا چه حد ارش تهیه دارد؟اصلا بازی در چه حدی است و صرفا با رفع چند باگ تبدیل به یک RPG کامل می‌شود یا کارهای بسیار بیشتری برای رسیدن به تکامل دارد؟ با نقد و بررسی بازی Cirtadel Forge With Fire با گیمفا همراه باشید.

خب راستش را بخواهید در قسمت داستان چیز زیادی برای گفتن  وجود ندارد!درست است که بازی یک RPG سندباکس تمام آنلاین است و قطعا باید داستان‌هایی در خود نهفته داشته باشد اما خب چنین نیست. بازی یک داستان کاملا سرراست و بدون پیچیئگی خاصی را روایت می‌کند. شخصیت‌پردازی‌ها اصولا تک‌بعدی و سیاهی و سفیدی هستند و کاراکتر خاکستری در هیچ جای داستان به چشم نمی‌خورد. اگر شخصیت اصلی بازی را قابل قبول از لحاظ داستانی بدانیم، دیگر شخصیت‌‌‌ها در حد کاملا متوسطی قرار می‌گیرند و ارتباط گرفتن با آن‌ها به همین دلیل کار آسانی نیست. تقریبا بیشتر شخصت‌های بازی خیلی زود به شما معرفی شده و فرد تاثیرگذار دیگری در طول بازی به ان اضافه نمی‌شود و روند داستان خطی است.

داستان بازی از این قرار است که فردی بی‌تجربه که شما باشید، به سرزمین Igor سفر می‌کند تا فوت و فن جادوگری را بیاموزد و تبدیل به یک جادوگر حرفه‌ای شود. او برای این راه باید از سختی‌های زیادی بگذرد و علاوه بر آن، خود این سرزمین هم دچار حوادثی شده است که کمک شما را می‌طلبد و باید علاوه بر حرفه خودتان روی نجات سرزمین هم تمرکز کنید. آتش، رعد، باران و برق سلاح‌های شما برای از پیش رو برداشتن دشمنان است و تا می‌توانید باید حرفه‌ای تر شده تا زنده ماندن در آنجا برایتان میسرتر باشد. داستان بازی از مواردی است که می‌توانستت بیشتر روی آن کار شود و پیچیدگی‌های زیادی به خود ببیند اما دلیل آن هرچه بوده، این اتفاق نیافتاده و با داستانی سرراست و ساده مواجهیم که در بازی‌های RPG معمول نیست، حتی در انواع آنلاینشان.

ب راستش را بخواهید در قسمت داستان چیز زیادی برای گفتن  وجود ندارد!درست است که بازی یک RPG سندباکس تمام آنلاین است و قطعا باید داستان‌هایی در خود نهفته داشته باشد اما خب چنین نیست. بازی یک داستان کاملا سرراست و بدون پیچیئگی خاصی را روایت می‌کند. شخصیت‌پردازی‌ها اصولا تک‌بعدی و سیاهی و سفیدی هستند و کاراکتر خاکستری در هیچ جای داستان به چشم نمی‌خورد.

جهان بازی بزرگ است و کاملا پایدار. در طول روز و شب همواره یک جهان پویا را می‎‌بینید که از تکاپو نمی‌افتد و شهر همیشه چیزی در چنته برای شما دارد. ماموریت‌های اصلی و فرعی زیاد و فعالیت‌های جانبی بسیار سرگرمتان می‌‍کند و در جهان آنلاین Citadel، همیشه فعال خواهید بود. البته این بزرگی گاها باعث شلوغی نقشه هم می‌شوند و گاها انقدر کار دارید که گیچ می‌شوید زودتر به کدام برسید! اما همیشه باید سعی کنید ابتدا با انجام ماموریت‌های فرعی تا حدی خود را قدرتمند کنید و بعد سراغ اصلی‌ها و سخت‌ها بروید که نسبتا طاقت‌فرسا هستند و باید بسیار خوب خود را مجهر و آماده کنید. CFWF در هرچیز لنگ بزند، در مشغول نگهداشتن شما در یک جهان بزرگ زیبا، کارش را خوب انجام می‌دهد.

مبنای گیم‌پلی بازی بر اساس استفاده از جادوهاست و بقیه موارد حالت فرعی دارند. شما باید انواع جادوها و استفاده از آن‌ها را فرا بگیرید و سعی کنید با هر کدام متناسب خودشان رفتار کنید. به مرور با زیاد شدن تعداد جادوها بازی چالشی‌تر می‌شود و باید برای پیروزی در نبردها باید حتما به خوبی حادهای مختلف و نخوه کار با آن‌ها و مهم‌تر، موقعیت مکانی استفاه هر یک را یاد بگیرید تا در نهایت خود را یک حرفه‌ای در جهان بی‌رحم بازی بشوید.

هان بازی بزرگ است و کاملا پایدار. در طول روز و شب همواره یک جهان پویا را می‎‌بینید که از تکاپو نمی‌افتد و شهر همیشه چیزی در چنته برای شما دارد. ماموریت‌های اصلی و فرعی زیاد و فعالیت‌های جانبی بسیار سرگرمتان می‌‍کند و در جهان آنلاین Citadel، همیشه فعال خواهید بود. البته این بزرگی گاها باعث شلوغی نقشه هم می‌شوند و گاها انقدر کار دارید که گیچ می‌شوید زودتر به کدام برسید!

بازی در ابتدا یک قسمت آموزشی دارد که متاسفانه مشکل دارد و به خوبی همه‌چیز را به شما توضیح نمی‌دهد و حتی گاهی به طرز عجیبی برخی از آن‌ها Skip می‌شود. در چند ساعت اول بازی صرفا توضیحاتی مختلف از مناظق ارائه می‌شود و سعی بر منطقی‌تر کردن بیشتر شخصیت‌های خیالی بازی هستیم; که با اتفاقاتی جالب روبه رو می‌شوید.بازی مشکلات تکنیکی و گلیچ‌های کمی ندارد و بعضی آن‌ها باید سریعا برطرف شوند زیرا به تجربه بازی آسیب می‌زنند. به جز این، توضیح اصول بازی توسط روایتی که انجام می‌گیرد، کسل‌کننده است و واقعا یکی از مشکل‌ترین کارهای بازی تحمل تا پایان قسمت آموزشی و رفتن به خانه است.

طراحی محیظ‌ها و شخصیت‌ها بسیار خوب است و برای یک عنوان بزرگ با حجم معقول در برابر بازی‌های دیگر، می‌توان کیفیت بافت‌ها را پذیرفت. فریم رتی هم کاملا ثابت است و هیچ افت فریمی در بازی نیست. ابر و باد و مه و خورشید و فلک هم به خوبی درست شده‌اند و از لحاظ افکت‌های باورپذیر، مشکلی در بازی مشاهده نمی‌شود.تنها کافیست به آسمان هنگام بارش برف یا باران دقت کنید و متوجه شوید، اینجا فریم ریت هیچ تغیری به خود ندیده و به علاوه چقدر سازندگان برای ایجاد چنین مناظری زحمات درستی کشیده‌اند که جای تحسین هم دارد. انیمیشن چهره‌ها می‌تواند بهتر شود و احتمالا به زودی شاهد یک آپدیت نسبتا سنگین هم برای بازی خواهیم بود.

بازی در ابتدا یک قسمت آموزشی دارد که متسفانه مشکل دارد و به خوبی همه‌چیز را به شما توضیح نمی‌دهذ و حتی گاهی به طرز عجیبی برخی از آن‌ها Skip می‌شود. در چند ساعت اول بازی صرفا توضیحاتی مختلف از مناظق ارائه می‌شود و سعی بر منطقی‌تر کردن بیشتر شخصیت‌های خیالی بازی هستیم; که با اتفاقاتی جالب روبه رو می‌شوید.بازی مشکلات تکنیکی و گلیچ‌های کمی ندارد و بعضی آن‌ها باید سریعا برطرف شوند زیرا به تجربه بازی آسیب می‌زنند

متاسفانه بازی در قسمت صداگذاری و موسیقی تعریف چندانی ندراد. شخصیت‌ها چندان صدای گیرایی ندارند و صرفا برای رفع تکلیف وظیفه خود را انجام داده‌اند.قطعا این به معای ضعیف بودن کار نیست، به معنی لزوم تغییر در بازی است و در مواردی شاهد Sound Skippingهای نسبی هم بودم. از طرفی صدای امواج و محیط و….به خوبی در بازی پیاده شده‌اند و از این لحاظ مشکلی دیده نمی‌شود.

عنوان Citadel Forge With Fire، چیزی نیست که تمام RPG بازان را به چالش بکشید و بسیاری آن را دوست نخواهند داشت. جادو که المان اصلی بازیست در بازی‌های دیگری هم وجود دارد و شاید حتی بهتر هم پیاده شده است; اما به هر حال اگر وقت آزادی دارید، انجام بازی نسبتا متفاوت Citadel Forge With Fire خالی از لطف نخواهد بود.

12345678910(14 رای, میانگین آرا 7٫86 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید