انتظاری ۲۰ ساله| نقد و بررسی بازی Shenmue 3

PS4 ، مقالات ، نقد و بررسی ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰

عناوین سری Shenmue، قطعا یکی از پرطرفدارترین بازی‌های داستان محور نقش‌آفرینی هستند. از آخرین نسخه این فرنچایز حدود ۲۰ سال می‌گذرد و طرفداران بعد از معرفی این عنوان در E3 2018، به شدت منتظر آن بودند. تریلرهای منتشره از این بازی جدای از آنکه فضا و اتمسفر سری را به خوبی به تصویر می‌کشیدند،مشکلاتی هم در خود داشتند. به طور مثال بعضی از طرفداران از دیالوگ‌های سطحی ریو و شنهوا شاکی بودند یا از سیستم مبارزات آپدیت نشده بازی ناراضی بودند;اما هر چه بود، آنقدر این بازی نوستالژی‌های زیادی برای طرفدارنش زنده می‌کرد که همگان چشم در انتظار مانند تا ۱۹ نوامبر ۲۰۱۹ از راه برسد و دست به کنترلر مشغول Shenmue 3 شوند و ماجراهای جدید Ryo را تجربه کنند.

به شخصه در دوران گیمری‌ام آنقدر بازی‌های RPG و سندباکس و نیمه جهان باز و جهان باز تجربه کرده‌ام، که دیگر اگر یک بازی حتی خطی هم باشد، در محیط‌های آن تا حد امکان می‌گردم و Collectibleهای آن را جمع‌آوری می‌کنم و کلا دیگر برایم جست و جو در بازی‌ها به امری روزانه و عادی بدل شده است. خوشبختانه Shenmue 3 هم عنوانی سندباکس و نیمه جهان باز است و از این حیث نگرانی نداشتم. مشغول بازی شدم و سعی کردم تا حد ممکن خودم را درگیر بازی کنم و با داستان آن همراه شوم. این که چقدر این عنوان لایق عنوان فاخر Shenmue 3 است،در ادامه نقدم مشخص می‌شود و باهم خواهیم دید Ys Net بعد از ۲۰ سال انتظار گیمرها چه اشی را برایمان پخته است. با گیمفا در نقد و بررسی بازی Shenmue 3 همراه باشید.

خوشبختانه Shenmue 3 هم عنوانی سندباکس و نیمه جهان باز است و از این حیث نگرانی نداشتم. مشغول بازی شدم و سعی کردم تا حد ممکن خودم را درگیر بازی کنم و با داستان آن همراه شوم. این که چقدر این عنوان لایق عنوان فاخر Shenmue 3 است،در ادامه نقدم شخص می‌شود و باهم خواهیم دید Ys Net بعد از ۲۰ سال انتظار گیمرها چه اشی را برایمان پخته است. با گیمفا در نقد و بررسی بازی Shenmue 3 همراه باشید.

اگر دو نسخه قبل را بازی کرده‌اید برای فهم داستان مشکلی ندارید و بازی بسیار روان و سراست روایت می‌شود. اگر هم این اولین نسخه از این سری است که تجربه می‌کنید، باید بگویم حتما قسمت Recap را که در منو گنجانده شده و خلاصه دو قسمت قبل است، مشاهده کنید و بعد به انجام بازی بپردازید. داستان نسخه سوم مستقیما به دو عنوان قبل ارتباط دارد و جایی آغاز می‌‌شود که بازی قبل تمام شد. Shenhua و Ryo که دست تقدیر یکدیگر را سر راه هم قرار داده، در معبدی که پدر Shenhua در آنا رفت و آمد داشته یکدیگر را پیدا می‌کنند و بعد از آنکه ریو جان شنهوا را نجات می‌دهد، متوجه نقشی از یک آزدها و یک قو می‌شوند که به ادعای Shenhua پدرش آن‌ها را حکاکی کرده است. از بد روزگار، پدر شنهوا هم گمشده است و او همراه با ریو برای پیدا کردن Shenhua عازم سفری پرخطر می‌شوند.

بگذارید روراست بگویم، شروع بازی بسیار کسل کننده است. برخلاف آنکه چند ثانیه اول به لطف اتصال مستقیم به نسخه قبل، نسبتا هیجان‌انگیز است اما خیلی زود این هیجان به اتمام می‌رسد و وارد یک Walking Simu;ator بسیار کسل کننده می‌شویم. تقریبا تا یک ساعت اثری از یک Shenmue در بازی دیده نمی‌شود و صرفا فقط راه می‌رویم و لودینگ و دیالوگ‌هایی طولانی و بعضا غیرلازم! واقعا دلیلی ندارد وقتی دو کاراکتر اصلی بازی با هم صحبت می‌کنند ناگهان زاویه دوربین به سبک فیلم‌های ۱۰ سال پیش تلویزیون ایران دربیاید و در حالی که دو شخصیت روبه رو هم ایستاده‌اند، دوربین در هنگام دیالوگ گفتن هر یکی از آن‌ها روی آن‌ها زوم کند و با تغییرات مدامش سرگیجه هم به بازیباز القا کند. این مورد برای یک بازی سال ۲۰۰۴ مشکلی ندارد اما الان ۲۰۱۹ است نه ۱۵ سال پیش!

گر دو نسخه قبل را بازی کرده‌اید برای فهم داستان مشکلی ندارید و بازی بسیار روان و سراست روایت می‌شود. اگر هم این اولین نسخه از این سری است که تجربه می‌کنید، باید بگویم حتما قسمت Recap را که در منو گنجانده شده و خلاصه دو قسمت قبل است، مشاهده کنید و بعد به انجام بازی بپردازید. داستان نسخه سوم مستقیما به دو عنوان قبل ارتباط دارد و جایی آغاز می‌‌شود که بازی قبل تمام شد. Shenhua و Ryo که دست تقدیر یکدیگر را سر راه هم قرار داده، در معبدی که پدر Shenhua در آنا رفت و آمد داشته یکدیگر را پیدا می‌کنند و بعد از آنکه ریو جان شنهوا را نجات می‌دهد، متوجه نقشی از یک آزدها و یک قو می‌شوند که به ادعای Shenhua پدرش آن‌ها را حکاکی کرده است

اما خوشبختانه این روند بعد از ساعت اول بازی چندان تکرار نمی‌شود و وارد چرخه سندباکس و نیمه جهان باز بازی می‌شویم. این که چرا می‌گویم نیمه جهان باز و نه جهان باز، به این دلیل است که بازی ذاتا خطی است و صرفا می‌توانید در کنار آن فعالیت‌هایی را هم انجام دهید و به آن صورت آزادی خاصی ندارید. به طور مثال در قسمت‌هایی تنها انتخابتان رفتن به خانه و خوابیدن است و دیگر نمی‌توانید در بازی بچرخید. یا حتی در قسمت‌هایی همان فعالیت‌های جانبی هم حالت اجبار به خود می‌گیرند و دیگر یک جهان باز پر از فعالیت‌ای متنوع اختیاری ندارید. در کل بازی به آن صورت حس یک Open World نمی‌دهد و همین لفظ نیمه جهان باز و سندباکس برای آن کافیست.

روایت داستان بازی در ابتدا شاید بسیار کلیشه‌ای باشد اما از اواسط بازی بسیار جذاب می‌شود و با ورود شخصیت‌هایی جدید رنگ و بوی تازه‌ای می‌گیرد. اینکه بلاخره Ryo بعد از ۳ نسخه Lan Di منفور را می‌گیرد یا خیر، پدر Shenhua که بوده و چرا گمشده و اصلا رابطه خود ریو و دختر جذاب قصه به کجا می‌رسد و اصلا رابطه‌ای احساسی شکل می‌گیرد یا خیر هم سوالاتی است که همواره ذهن شما را درگیر خود می‌کند. در واقع اگر بازیبازی باشید که داستان‌های خوب را عاشقانه دوست دارد و مهم‌ترین اولویتش داستان است،قطعا بازی را دوست خواهید داشت. شخصیت‌‌پردازی بازی برای شخصیت‌های اصلی بسیار خوب عمل می‌کند و در قسمت‌هایی از داستان به طور هنرمندانه‌ی با گذشته و ریشه کاراکترها هم به خوبی آشنا می‌شویم. شخصیت‌های فرعی هم نسبتا  در این مورد راضی‌کننده هستند.

روایت داستان بازی در ابتدا شاید بسیار کلیشه‌ای باشد اما از اواسط بازی بسیار جذاب می‌شود و با ورود شخصیت‌هایی جدید رنگ و بوی تازه‌ای می‌گیرد. اینکه بلاخره Ryo بعد از ۳ نسخه Lan Di منفور را می‌گیرد یا خیر، پدر Shenhua که بوده و چرا گمشده و اصلا رابطه خود ریو و دختر جذاب قصه به کجا می‌رسد و اصلا رابطه‌ای احساسی شکل می‌گیرد یا خیر هم سوالاتی است که همواره ذهن شما را درگیر خود می‌کند. در واقع اگر بازیبازی باشید که داستان‌های خوب را عاشقانه دوست دارد و مهم‌ترین اولویتش داستان است،قطعا بازی را دوست خواهید داشت

گیم‌پلی بازی در قسمت مبارزات تقریبا شبیه به نسخه‌های قبل عمل می‌کند اما کمبوهای زیادی به بازی اضافه شده است. حرفه‌ای شدن در مبارزات و شکست دادن دشمنان،نیازمند پیشرفت و لول‌آپ کردن ریو و از طرفی به خاظر سپردن کمبوهاست. البته کمبوهای ضروری در گوشه تصویر حین مبارزات به صورت رندوم نمایش داده می‌شوند، اما کافی نیست و باید کمبوهای متنوعی برای شکست دشمنان به کار بگیرید. در این بین از انیمیشن‌های خشک بازی هم نگذریم که بسیار توی ذوق می‌زنند و جای کار بسیار بیشتری داشتند. صورت شخصیت‌ها در هنگام دیالوگ گفتن احساسات را به خوبی منتقل نمی‌کنند و به شخصه بارها حس کردم ریو یک ربات است تا یک آدم! در قسمت جست و جو هم بای فعالیت‌های متنوعی را به شما معرفی می‌کند که اکثرا مربوط به افزایش قدرت ریو در قسمت‌های مختلف هستند و اصلا مانند Persona یا Odysse فکر عمیق کردم ارتباطتان با NPCها نباشید که اصلا چنین چیزی در بازی تعریف نشده است.خوسبختانه جدای از خشک بودن شخصیت‌ها، بازی کنترل روانی دارد و در این مورد مشکلی نخواهید داشت.

گرافیک هنری بازی و رنگ‌بندی‌ها بسیار خوب است و واقعا دل‌انگیز و زیبا کار شده‌اند. شوفه۲های بهاری، برف و باران و افکت‌هایی چون آتش و آب هم نسبتا راضی‌کننده هستند و با توجه به بودجه محدود بازی از ضعف‌های آ چشم‌پوشی می‌کنیم; اما از گرافیک تکنیکی بازی و مشکلاتش اصلا نمی‌توان گذشت. باگ چندانی در گیم‌پلی به چشم نمی‌خورد اما کیفیت بافت‌ها حتی در بالاترین تنظیمات روی PC هم نهایتا مانند یک عنوان متوسط نسل هفتم است و اصلا خوشایند بازی به این نام نیست. درست است هدف اصلی بازی روایت یک داستان عالیست اما واقعا جا داشت سازندگان بیشتر بازی این قسمت کار کنند و گرافیکی درخور ارائه دهند که متاسفانه این امر به وقوع نپیوسته است.

گرافیک هنری بازی و رنگ‌بندی‌ها بسیار خوب است و واقعا دل‌انگیز و زیبا کار شده‌اند. شوفه۲های بهاری، برف و باران و افکت‌هایی چون آتش و آب هم نسبتا راضی‌کننده هستند و با توجه به بودجه محدود بازی از ضعف‌های آ چشم‌پوشی می‌کنیم; اما از گرافیک تکنیکی بازی و مشکلاتش اصلا نمی‌توان گذشت. باگ چندانی در گیم‌پلی به چشم نمی‌خورد اما کیفیت بافت‌ها حتی در بالاترین تنظیمات روی PC هم نهایتا مانند یک عنوان متوسط نسل هفتم است و اصلا خوشایند بازی به این نام نیست

صداگذاری شخصیت‌های اصلی بسیار خوب است و کاملا احساس و حس لازم را به بازیباز منتقل می‌کنند; اما کاراکترهای فرعی صداگذاری جالبی ندارند و از صداگذارهای آماتور استفاده شده است. موسیقی بازی اما حکایت دیگری دارد و بسیار خوب است و شما را غرق در فرهنگ شرقی می‌کنند. قطعات موسیقی در قسمت‌های مختلف به خوبی تغییر می‌کنند و شما را راضی نگه خواهند داشت. در واقع بعد از داستان، بهترین قسمت بازی موسیقی آن است.

صداگذاری شخصیت‌های اصلی بسیار خوب است و کاملا احساس و حس لازم را به بازیباز منتقل می‌کنند; اما کاراکترهای فرعی صداگذاری جالبی ندارند و از صداگذارهای آماتور استفاده شده است. موسیقی بازی اما حکایت دیگری دارد و بسیار خوب است و شما را غرق در فرهنگ شرقی می‌کنند. قطعات موسیقی در قسمت‌های مختلف به خوبی تغییر می‌کنند و شما را راضی نگه خواهند داشت. در واقع بعد از داستان، بهترین قسمت بازی موسیقی آن است.

Shenmue 3، عنوانی نیست که بعد از ۲۰ سال انتظار آن را داشتیم. اما چه میشود کرد با آن خاطرات لعنتی. همین که این عنوان نام، شخصیت‌ها و داستان دو بازی قبل را روایت می‌کند برای طرفدارن آن کافیست، حال هرچقدر هم می‌خواهد مشکل داشته باشد. اما اگر از طرفداران قدیمی این عنوان نیستید و به دنبال یک بازی سندباکس بسیار خوب و کم‌ایراد هستید، متاسفم. Shenmue 3 ناامیدتان خواهد کرد.

 

12345678910(28 رای, میانگین آرا 7٫89 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید