گیفت کارت
گیفت کارت

شایعه: عرضه‌ی کارت گرافیک RTX 2080Ti Super به دلیل تاخیر در عرضه‌ی پردازنده‌های Ampere شرکت انویدیا

۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰

بر اساس شایعه‌ی جدید، به نظر می‌رسد که انویدیا (Nvidia) قصد دارد تا پرچمدار جدیدی را برای اویل سال ۲۰۲۰ میلادی معرفی کند که همچنان به معماری Turing وابسته است.

این شایعه از سوی فردی که در گذشته اعلام کرده بود که انویدیا قصد دارد تا نسخه‌های Super و همچنین سری ۱۶ کارت‌های گرافیک پرچمدار و میان‌رده‌ی خود را معرفی کنید، منتشر شده است. بر اساس توضیحات وی، انویدیا قصد دارد تا کارت گرافیک RTX 2080Ti Super را طی سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه کند که در واقع با فاصله‌ای یک‌ساله نسبت به عرضه‌ی RTX 2080 Super عرضه می‌گردد.

آیا کارت‌گرافیک پرچمدار بعدی انویدیا برپایه‌ی معماری Ampere با تاخیر عرضه می‌گردد؟

شایعات بسیار زیاد و قابل توجهی حول محور پردازنده‌های گرافیکی نسل بعد انویدیا برپایه‌ی معماری Ampere وجود دارند که ما نیز طی هفته‌ی گذشته به بررسی آن‌ها پرداختیم و همچنین برخی انتظاراتمان را نسبت به این پردازنده‌ها اعلام کردیم. شرکت انویدیا زمانی که طی سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۹، لاین‌آپ کارت‌های گرافیک Super خود را معرفی کرد، اعلام کرد که RTX 2080Ti همچنان به عنوان پرچمدار و قدرتمندترین کارت‌گرافیک متعارف برای انجام بازی‌های ویدئویی باقی خواهد ماند.

حال با توجه به معرفی کارت‌های گرافیک قدرتمند سری Navi شرکت ای‌ام‌دی (AMD)، به نظر می‌رسد که انویدیا قصد دارد تا در جواب عرضه‌ی این کارت‌های گرافیک و البته احتمالا تاخیر در عرضه‌ی سری RTX 3000، پرچمدار جدیدی را موسوم به RTX 2080Ti Super در اختیار کاربران رایانه‌ی شخصی قرار دهد.

انتظارات از RTX 2080Ti Super

کارت‌گرافیک RTX 2080Ti در سپتامبر سال ۲۰۱۸ معرفی و عرضه شد و البته پس از معرفی و عرضه‌ی لاین‌آپ Super، دریافتیم که شرکت انویدیا کارت‌های گرافیکی را با قدرت نسبتا بیشتر و البته مصرف برقی کمی کمتر با برچسب قیمتی یکسان با نسخه‌های پایه عرضه می‌کند و به همین دلیل نیز انتظار می‌رود که RTX 2080Ti Super نیز با قیمتی مشابه‌ی قیمت حال حاضر RTX 2080Ti عرضه گردد.

همچنین هم‌اکنون بازی‌بازان بسیار زیادی هستند که از کارت‌های گرافیک GTX 1080 و GTX 1080Ti استفاده می‌کنند و فعلا دلیلی در ارتقاء کارت‌های گرافیک خود به RTX 2080 Super یا RTX 2080Ti نمی‌بینند، اما ممکن هست تا با عرضه‌ی RTX 2080Ti Super با قدرت بیشتر نسبت به RTX 2080Ti اما با قیمتی معقول، نسبت به تهیه‌ی این پردازنده‌ی گرافیکی ترغیب شوند.

انتظار می‌رود که کارت‌گرافیک RTX 2080Ti Super بر پایه‌ی معماری Turing و پردازنده‌های TU102 توسعه یابد که در واقع این پردازنده‌ها در کارت‌ گرافیک Titan RTX نیز به کار رفته‌اند که در نتیجه سرعت کلاک بسیار بیشتری را نسبت به RTX 2080Ti به کاربر ارائه می‌دهد. همجنین دو حالت حافظه‌ی رم را می‌توان برای RTX 2080Ti Super در نظر گرفت. پردازنده‌ی Titan RTX از رم ۲۴ گیگابایتی با سرعت ۱۴ Gbps در کنار باس ۳۸۴ بیتی بهره می‌برد. پس انتظار می‌رود که RTX 2080Ti Super از ۱۲ گیگابایت رم GDDR6 با سرعت ۱۶ Gbps با باس ۳۸۴ بیتی و یا ۱۱ گیگابایت رم GDDR6 با باس ۳۵۲ بیتی بهره ببرد. در واقع در نسخه‌های ارتقاء یافته‌ی سری GTX 1000، شاهد کاهش باس نسبت به نسخه‌های پایه به دلیل کاهش محسوس قیمت دستگاه‌ها بودیم، اما اگر باس ۳۸۴ بیتی Titan RTX در RTX 2080Ti Super به کار رود، یک ارتقاء بسیار چشمگیر نسبت RTX 2080Ti خواهد بود.

رم RTX 2080 SUPER از سرعت کامل ۱۶ Gbps بهره نمی‌برد، زیرا ممکن بود تا برای تیم توسعه‌دهنده، هزینه‌ی مالی گزافی را در پی داشته و مشتریان را نسبت به ارتقاء کارت‌های گرافیک پایه‌ی خود ترغیب نکند اما شاید تیم توسعه‌ی RTX 2080Ti Super این تصمیم را اتخاذ نکرده و به دلیل ماهیت قدرتمند این کارت‌گرافیک و قیمت نسبتا بالای آن در کنار بهبود چشمگیر توانایی، تصمیم بگیرند تا از سرعت کامل ۱۶ Gbps در رم این پردازنده‌ی گرافیکی استفاده کنند.

در رابطه با قیمت این کارت‌گرافیک نیز به نظر می‌رسد که با توجه به این موضوع که حدود چندسالی است که از عمر معماری Turing می‌گذرد و همچنین حضور رقبای جدید و قدرتمند در بازار، انویدیا دیگر از برچسب قیمتی RTX 2080Ti در هنگام عرضه‌ی این پردازنده‌ی گرافیکی استفاده نکند و با حذف مالیات‌ی مربوط به پردازنده‌ی RTX 2080Ti Super، این پردازنده‌ی گرافیکی را با برچسب قیمیتی ۷۴۹ الی ۷۹۹ دلار به بازار عرضه کند که باعث ترغیب مشتریان برای تهیه‌ی آن شود.

دلیل اینکه انتظار داریم تا کارت‌ گرافیک RTX 2080Ti Super طی سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ عرضه گردد این است که اینسایدرها و متخصصین بازار سخت‌افزار رایانه‌‌های شخصی به این باور رسیده‌اند که سری RTX 3000 شرکت انویدیا حداقل تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، معرفی و عرضه نگردند. در واقع این موضوع زمانی قدرت می‌گیرد که متوجه می‌شویم که شرکت انویدیا تصمیم گرفته است تا پردازنده‌ی های RTX 2070 را برچسب قیمتی کمتر دوباره زنده کرده و با RTX 2070 Super جایگزین کند و البته RTX 2070Ti Super را نیز در کنار RTX 2070، در اختیار مشتریان و کاربران رایانه‌ی شخصی قرار دهد.

همچنین منبع مورد نظر اعلام کرده است که توسعه‌ی پردازنده‌های GA101 که برپایه‌ی معماری Ampere ساخته می‌شدند، کنسل شده است که به خوبی تائیدگر این موضوع است که در عرضه‌ی کارت‌های گرافیک سری RTX 3000، شاهد تاخیر هستیم. در حال حاضر اطلاعات چندانی در رابطه با این پردازنده وجود ندارد اما منبع مورد نظر توضیح داده بود که این پردازنده از باس ۳۰۷۲ بیتی در کنار ۵۵ میلیارد ترانزیستور در کنار دو برابر سرعت کمتر در تاخیر نسبت به پردازنده‌ی گرافیکی GA100 بهره می‌برده است.

این منبع با شرکت سامسونگ (Samsung) ارتباط بسیار خوبی دارد و با توجه به اینکه انویدیا و شرکت‌های زیرمجموعه‌ی آن برای تامین رم‌های پردازنده‌های کارت‌های گرافیک خود، قرار دادی را به شرکت سامسونگ به امضاء رسانده بودند، به نظر می‌رسد که می‌توان به این احتمالات و شایعات تکیه کرد. با این حال این موضوعات فعلا در حد شایعه هستند و احتمالا باید تا هفته‌های آینده و واکنش رسمی شرکت انویدیا به این شایعات، صبر کنیم.

در ادامه از شما می‌خواهیم تا نظرات خود را با ما در میان گذاشته و بگویید که به عنوان یک کاربر و بازی‌باز که از پلتفرم رایانه‌ی شخصی برای تجربه‌ی بازی‌ها استفاده می‌کنید، چه انتظاری از شرکت انویدیا و کارت‌گرافیک RTX 2080Ti Super و سری RTX 3000 دارید؟

0
0
برچسب‌ها: ، ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Sina5124 گفت:

  من ترجیح میدم برای سری ۳۰۰۰ صبر کنم
  سری ۲۰۰۰ دهنمونو سرویس کرد
  قصد داشتم تا اواخر بهار یه rtx 2070 super بگیرم ولی با این اخبار به این نتیجه رسیدم بهتره به سری ۳۰۰۰ فکر کنم، شاید rtx 3070

  0
  0
 • PERSIAN STALKER گفت:

  یادمه به روزی پر شده بود که ۱۱۸۰ قراره معرفی بشه و دیدیم اون مدلی که با کد ۱۱۸۰ بهش اشاره میشد تبدیل شد به RTX 2080 TI
  این اسامی هم میان و میرن و بعدا مشخص میشه که فقط یه کد محصول بودن اونم قبل ار عرضه
  انویدیا وعده داده که گرافیکهای نسل بعدش بسیار قدرتمندتر و ارزانتر هستن و من یکی باور میکنم چون تا الان ناامیدی نداشتم از سوی انویدیا
  بازار فروشش هم حسابی داغه و دارن کلی محصول جدید وارد بازار میکنن تا هم برای خرید سال نو محصول داشته باشن و هم ماینرها رو متوقف نکنن
  در کل اگه مدل AMPER دیر بیاد یا زود بیاد تغیری در روند توسعه ایجاد نمیکنه و کارت گرافیکهای حاضر جوابگو تقاضای مشتریها رو میدن
  احتمالا منبع مورد نظر هم از دوستان نزدیک لیزا سو هستش Laugh

  0
  0
 • Hamid گفت:

  فک کنم این یکی دیگه برا rdr 2 خوب باشه Laugh
  بی شوخی چقدر زیاد شدن

  0
  0
 • Star1 گفت:

  RTX 2080Ti Super چیزی نیست جز همون Titan RTX با حافظه ۱۲ گیگ.
  منتظر کاهش قیمت ۲۰۰ دلاری ۲۰۸۰ti هم باشید بعد از این معرفی.

  0
  0
 • crash گفت:

  دوباره میخوان بکنن تو پاچه مردم منطق شرکتای قطعه سازی سطل آبو بریز رو آسفالت تا همه بگن عجب گرافیکی به این میگن کارت بعد طرف هایپ میشه کارتو با کلی ذوق میخره ۴ ماه بعد کارت۲۲۰۰ معرفی شد به گفته ی فلان پروفسور یا دانشمند این کارت قویترین کارت گرافیک جهان است خدایی مردم خیلی بیسواد هستن که هنوز نفهمیدن همون کارت۷۵۰ هم میتونه سنگین ترین بازیهای روز اجرا کنه ولی شرکتای بازی سازی و قطعه سازی که همشون دستشون تو یه کاسس واسه بازیها محدودیت تایین میکنن تا مردم برن کارت جدید بخرن Laugh

  0
  0