کنایه‌ی یکی از اعضای اینتل به پردازنده‌ی ۱۶ هسته‌ی ای‌ام‌دی | آیا وجود ۱۶ هسته در عملکرد بازی‌ها تاثیرگذار خواهد بود؟

۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵

رایان شروت (Ryan Shrout)، سرپرست تیم استراتژی عملکردی اینتل (Intel)، طی توییتی با بررسی عملکرد قدرتمندترین پردازنده‌ی مرکزی متعارف این شرکت یعنی Core i9 9900K که برای انجام بازی‌های ویدئویی بهینه‌ شده است، پردازنده‌ی Ryzen 9 3950X شانزده هسته‌ای شرکت ای‌ام‌دی (AMD) را که به گفته‌ی این شرکت، تاثیر بسیار زیادی را برروی نرخ فریم بازی‌ها خواهد گذاشت، به زیر سوال برد.

حدود ماه قبل بود که شرکت ای‌ام‌دی، پردازنده‌ی Ryzen 9 3950X که از ۱۶ هسته‌ و ۳۲ رشته بهره می‌برد را معرفی کرد و اعلام کرد که این پردازنده‌ی مرکزی به عنوان قدرتمندترین پردازنده متعارف برای انجام بازی‌های ویدئویی همراه با قیمتی معقول خواهد بود که تاثیر بسیار زیادی را در بهبود نرخ فریم بازی‌های ویدئویی برروی پلتفرم رایانه‌ی شخصی خواهد گذاشت.

حال رایان شروت با انتشار پستی در توییتر، به تحلیل عملکرد پردازنده‌ی Core i9 9900K پرداخت که در حال حاضر به عنوان قدرتمندترین پردازنده متعارف برای انجام بازی‌های ویدئویی شناخته می‌شود. وی طی این تست، به انجام بازی‌ها برروی حالت‌های ۴، ۶ و ۸ هسته‌ای با حداکثر سرعت ۴ گیگاهرتز پرداخت.

وی به تست شش بازی پرداخت و اعلام کرد که در حالت‌های ۴ و ۶ هسته‌ای، شاهد ۲۰ الی ۳۰ درصد بهبود نرخ فریم در بازی‌ها با رزولوشن ۱۰۸۰P بوده است اما در حالت ۸ هسته‌ای شاهد هیچ بهبودی نبوده و حتی برخی آثار در حالت ۶ هسته‌ای هم بهبودی در نرخ فریم را نسبت به حالت ۴ هسته‌ای نشان نداده‌اند.

بر اساس توضیحات وی، هسته‎‌های پردازنده‌های مرکزی جزء عواملی هستند که فعلا موتورهای بازی‌سازی چندان برروی آن‌ها حساب نمی‌کنند و یک پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای با سرعت کلاک بالا نیز می‌توانید در بهترین حالت ممکن، بازی‌های امروزی را اجرا کرده و بهبود محسوسی را در نرخ فریم ایجاد کنند.

در واقع بر اساس توضیحات وی، اضافه کردن تعداد هسته‌های پردازنده‌ی مرکزی هیچ تاثیری را برروی عملکرد بازی‌های امروزی نخواهد گذاشت و نامگذاری این پردازنده به عنوان بهترین گزینه برای انجام بازی‌های ویدئویی تنها به عنوان یک حربه‌ی تبلیغاتی از سوی ای‎‌ام‌دی شناخته می‌شود.

البته اینتل در حال حاضر خود در حال تبلیغات برای پردازنده‌های چند هسته‌ای برای بازی‌بازان هست اما اینتل اعلام کرده که این پردازنده‌ها تنها برای بازی‌بازان که قصد دارند تا به استریم بازی‌ها برروی یک رایانه‌ی شخصی واحد که با آن نسبت به انجام بازی می‌پردازند، خوب و مناسب هست. در واقع شما برای استریم به تعداد زیادی هسته‌ی پردازنده‌ی مرکزی نیار دارید که در هنگام انجام بازی، هسته‌هایی که مشغول انجام عملیاتی نیستند، بتوانند به پردازش و انکود تصویر و ویدئوها بپردازند.

البته با این حال، رایان شروت بیشتر از این که یک تحلیلگر سخت‌افزار باشد، یک روزنامه‌نگار و یک تحلیلگر استراتژی است و وی در این تست به هیچ وجه معماری پردازنده‌ی مرکزی دو شرکت اینتل و ای‌ام‌دی را مورد بررسی و توجه قرار نداد. در واقع ممکن است که صحبت‌های ای‌ام‌دی در رابطه با بهبود بسیار زیاد نرخ فریم توسط پردازنده‌ی Ryzen 9 3950X تنها حربه‌ی تبلیغاتی نبوده باشد و این پردازنده‌ی مرکزی بتواند با استفاده از یک پردازنده‌ی گرافیکی مناسب، عملکرد فنی بازی‌ها را افزایش دهد.

شروت در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود که یک پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای در حال حاضر به عنوان بهترین گزینه برای انجام و استریم بازی برروی یک سیستم واحد هست. وی تاکید که که تعداد هسته‌ها نمی‌تواند برروی عملکرد کلی بازی و افزایش نرخ فریم تاثیر بسیار زیادی بگذارد اما سرعت و کلاک‌بالای پردازنده‌های ۱۴ نانومتری شرکت اینتل می‌تواند به راحتی رشته‌های پردازنده‌های این شرکت را سیرآب کند که قدرت کافی را در اختیار موتورهای بازی‌سازی قرار دهند.

به تازگی پردازنده‌ی Core i9 9900KS شرکت اینتل با سرعت کلاک ۵ گیگاهرتز در دسترس قرار گرفته است و شاید فکر می‌کنید که این دستگاه برای انجام بازی‌های ویدئویی باشد بسیار مناسب باشد؟ اما واقعیت این هست که بر اساس تست‌ها انجام شده، عملکرد این پردازنده بهبودی را در عملکرد بازی‌های ویدئویی نسبت به Core i9 9900K ایجاد نمی‌کند و انتخاب این پردازنده باری انجام بازی‌ها ویدئویی کاملا بی‌معنی است.

در حال حاضر پردازنده‌های قدرتمند حاضر در بازار سخت‌افزار رایانه‌ی شخصی با قیمت‌های سرسام‌آور خود، به هیچ وجه نمی‌توانند بهبود چشمگیری را در نرخ فریم ‌بازی‌های ویدئویی ایجاد کنند که این موضوع مربوط به موتورهای بازی‌سازی می‌شود. با این حال ممکن هست تا در آینده و با ارتقاء موتورهای توسعه‌ی بازی‌های ویدئویی و کمتر کردن محدودیت‌های مربوط به هسته‌ها و رشته‌های این پردازنده‌ها، بتوان بخش نسبتا زیادی از بار رندر بازی‌ها را از روی دوش کارت‌های گرافیک و پردازنده‌های گرافیکی برداشت تا این دستگاه‌ها بتوانند بیشتر به پردازش موارد ریز و جزئی بدون هیچگونه افت نرخ فریمی بپردازند.

در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از بازی‌بازان به مانیتورهای ۴K دسترسی ندارند و البته آن‌هایی هم که از بودجه‌ی مناسبی برخوردا هستند، ترجیح می‌دهند تا از یک مانیتور ۱۰۸۰P با نرخ تازه‌سازی ۱۴۴ هرتز استفاده کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت که در صورتی که می‌خواهید تنها به انجام بازی‌ها با هدف استریم و تولید محتواهای مربوط به بازی‌های ویدئویی بپردازید، به سراغ پردازنده‌های مرکزی قدرتمند با تعداد هسته‌های بالا بروید، در غیر این صورت، پردازنده‌ی ۴ و ۶ هسته‌ای به عنوان بهترین گزینه‌ی شما برای انجام و تجربه‌ی بازی‌های ویدئویی به بهترین نحو ممکن به حساب می‌آیند.

پردازنده‌ی Ryzen 9 3950X طی ماه جاری میلادی (نوامبر ۲۰۱۹) به بازار عرضه خواهد شد و باید ببینیم که می‌تواند صحبت‌های شروت را نسبت به عمکرد هسته‌ها در بازی‌های ویدئویی را نقض کند یا خیر. لطفا نظرات خود را در رابطه با پردازنده‌های کنونی مناسب برای انجام بازی‌های ویدئویی با جامعه‌ی گیمفا در میان بگذارید.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • GG.WP.EZ.WIN گفت:

  اول مشکلات پردازنده هاتو درست کن بعد از اینو اون ایراد بگیر اینتل جان Grin Grin Grin

  0
  0
 • Star1 گفت:

  طرف میگه درسته با ۵۰۰ دلار میشه پردازنده ۱۲ هسته ای AMD رو خرید ولی چون تاثیرش رو بازیا کمه بیایید با همون قیمت مدل ۸ هسته ای ما رو بخرید و بی‌خیال ۴۵ درصد قدرت محاسباتی بیشتر و قدرتش تو کاربرد های غیر گیمینگ و بازی های نسل بعدی بشید.
  فک کرده مردم پولشونو از سر راه آوردن که هر سال پردازنده جدید بخرن.

  0
  0
 • Cell گفت:

  تبلیغات و ترول های کاذب اینتل تمومی نداره
  شکست سنگینی خوردی این چند سال بازم نا امید نمیشه اینتل
  دوران اینتل تموم شده

  0
  0
 • Kaladin گفت:

  جدای از بحث تبلیغات و این حرفا این بخش حرفاش خیلی خوب بود:
  .
  وی به تست شش بازی پرداخت و اعلام کرد که در حالت‌های ۴ و ۶ هسته‌ای، شاهد ۲۰ الی ۳۰ درصد بهبود نرخ فریم در بازی‌ها با رزولوشن ۱۰۸۰P بوده است اما در حالت ۸ هسته‌ای شاهد هیچ بهبودی نبوده و حتی برخی آثار در حالت ۶ هسته‌ای هم بهبودی در نرخ فریم را نسبت به حالت ۴ هسته‌ای نشان نداده‌اند.
  ….
  بر اساس توضیحات وی، هسته‎‌های پردازنده‌های مرکزی جزء عواملی هستند که فعلا موتورهای بازی‌سازی چندان برروی آن‌ها حساب نمی‌کنند و یک پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای با سرعت کلاک بالا نیز می‌توانید در بهترین حالت ممکن، بازی‌های امروزی را اجرا کرده و بهبود محسوسی را در نرخ فریم ایجاد کنند.

  0
  0
 • Playgrond games گفت:

  زد اون یکی شرکتو خراب کرد تا چیزای شرکت خودشو تبلیغ کنه
  عجب وضعیه
  آدمو یاد بازار های(داخل کشور) اینجا میندازه

  0
  0
 • ALIREZAICE گفت:

  برای گیم درسته تاثیری نداره نسل بعد هم شیش هسته کافیه ولی برای کار های دیگه هرکی خودش میدونه

  0
  0
  • Majid گفت:

   کارت هار روز به اندازه ای قوی هستن که بشه گفت دیگر تعداد هسته مهم نیست
   مهم در تعادل بود cpu و ram و کارت حافظه هستش و اگه فیلم با کیفیت فوق العاده بالا استفاده می کنید یه کارت گرافیک خیلی معمولی و اگه اهل بازی هستید یه کار گرافیک قوی
   در استفاده روزانه همان ۳ تای اول استفاده میشن و فیلم های معمولی هم با cpu هیچ مشکلی ندارن

   0
   0
 • اول اینکه خیلیا سیستمی که میخرن رو به جز گیم تو موارد دیگه هم استفاده میکنن
  دوم اینکه الان نه ولی در اینده ممکنه تعداد هسته خیلی مهم بشه در پردازش هوش مصنوعی بازی ها
  سوم اینکه جر نزن و کارتو بکن خیلی تو لیتوگرافی پردازنده ها از ای ام دی عقب موندین

  0
  0
 • STX گفت:

  همین AMD گفته بعد از zen2 که همین ۳۹۵۰X باشه… گفته دیگه ارزون فروشی AMD به پایان میرسه…
  پردازنده های نسل بعد که اواسط ۲۰۲۰ روانه بازار میشن Zen3 نام دارند که قیمت ها دیگ ارزون نیست…

  0
  0
  • Star1 گفت:

   ارزان فروشی جزئی از هویت AMD هست، هیچ وقت به پایان نمیرسه.
   جالبه بدونید سال گذاشته AMD فقط ۳۰۰ میلیون دلار سود بدست آورد فقط بخاطر همین قیمتای پایینش در حالی که اینتل میلیارد ها دلار به جیب زد.

   0
   0
 • f.socity گفت:

  من موندم چطوری شکست اینتل رو و یا قویتر بودن amd رو دیدین
  amd ryzen 3900x دوازده هسته ای هست و قیمتش ۴۹۹ دلار هست
  در حالی که intel core i9 9900k هشت هسته ای و ۵۱۳ دلار هست الان کمتر هم شده فکر کنم
  ولی قدرت اینتل کجا و ای ام دی کجا

  0
  0
 • MehrdadPS4 گفت:

  تو موتور بازی رندر نهایی بر عهده کارت گرافیکی و GPU هست البته CPU هم پردازش های منطقی رو انجام می ده و یه جور مدیریت رو بر عهده داره پردازش های مثل هوش مصنوعی هم بر عهده CPU هست پس هر چه قدر تعداد نَخ های CPU بیشتر باشه بهتره البته موتور بازی هم باید بتونه این پردازش موازی رو به نهو خوبی مدیریت و استفاده کنه
  Task Management

  0
  0
  • Old_Gamers گفت:

   نمیدونم واقعا اخرین پردازنده اینتل چه کاربردی برای گیم داره ؟ پردازنده کور ای ۷ قدیمی رو تو بازی های جدید ببینی ۷۰ درصد پردازنده درگیر هست چه برسه به غول کور ای ۹ . کاربرد غیر از گیم داره حتما .

   0
   0
 • ALFAR3D گفت:

  اینتل دیگه نمیدونه باید چیکار کنه که رقیبشو بدر کنه جنگ روانی راه میندازه من هنوزم حاضرم amd بخرم برای سیستم جدید تا اینتل بالای چنتا فریم ناچیز نمیام کلی پول بیشتر بدم یه چی که صرفه اقتصادی بالا باشه….

  0
  0
  • Old_Gamers گفت:

   شونزده سال پیش من خواستم سیستم رو عوض کنم و سیستم جدید بگیرم کامپیوتر قبلی رو دادم رفت . یکی از دوستام شرکت داشت و سیستم جمع میکرد ادم واردی هم بود گفت ای ام دی بگیر هیچی از اینتل کم نداره و ارزونتر هم هست خودم نظرم رو اینتل و انویدیا بود. اتلون ایکس پی ۲ گیگا هرتز با رادئون ۹۶۰۰ فکر کنم بود انداخت برام . چه رسی من از این سیستم کشیدم و چه حالی کردم باهاش . یادمه بازگشت به قلعه ولفنشتاین و مکس پین ۲ اولین بازیهایی بود که روش نصب کردم هنوز هم دارمش که البته الان دکور محسوب میشه ولی کاملا سالمه . از اون زمان ای ام دی رقیب سرسخت اینتل بود و یادمه مغازه دار ها کارتهای ای تی ای رو تعریف میکردن . تعصبی ندارم روی ای ام دی یا اینتل ولی تو ارزش خرید فاکتور راندمان نسبت به قیمت خیلی مهمه .

   0
   0
 • hamishegi گفت:

  برای کسایی که می خوان سیستم بخرن
  اینکه گفته هر گیم انجینی خوب چند هسته ای رو پشتیبانی نمی کنه که راسته نمونش هم بازی های ساده که روی سیستم ریپ می زنن تا بازی مثله DMC 4
  https://en.wikipedia.org/wiki/MT_Framework
  ولی گیم انجین یویتی داره روی این مورد کار میکنه و از ۵ تا ۶ ماه دیگه نسخه ۱ این نوع برنامه نویسی چند هسته ای برای تولید بازی تجاری آماده میشه و تا پایان ۲۰۲۲ کامل میشه چیزی که من متوجه شدم این نوع برنامه نویس با هسته بیشتر بازده بیشتر میده و در نهایت بازی ها بهتر اجرا میشن حالا باید بیاد تا معلوم شه ۱۲ هسته ای بهتره یا همون ۸ هسته ای کافیه

  0
  0
 • mahdi_dj گفت:

  خب از این حرف مشخصه اینتل قبول کرد که AMD بهتره …

  0
  0
  • mahdi_dj گفت:

   آقایون وخانمایی که منفی میدین یعنی درک این موضوع اینقدر برای شما سخته ؟؟؟ وقتی کسی میاد اینجوری از رقیبش حرف بزنه اصلا یعنی چی ؟؟؟؟
   دیگه نظر دادن اینجا فایده ای نداره همه کامنتا همه فقط از روی تعصبه … خود من تا دیروز Intelی بودم اما با دیدن این خبر میرم سمت AMD …

   0
   0