شایعه: احتمال بازگشت بازی‌های الکترونیک‌ آرتس به استیم

اخبار ، اخبار بازی ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰

حدود یک‌سالی است که شاهد داغ شدن گوی رقابت میان فروشگاه‌های اختصاصی شرکت‌های بازی هستیم. شرکت‌های بازی‌سازی سعی دارند تا با راه‌اندازی فروشگاه‌های اختصاصی خود برروی پلتفرم رایانه‌ی شخصی، هزینه‌ی مالیات و همچنین سودهای اختصاص یافته به شرکت‌‌ها و فروشگاه‌های شخص ثالث مانند ولو (Valve)، اپیک گیمز (Epic Games) و GoG را کاهش دهند. شرکت الکترونیک آرتس (Electronic Arts) نیز جزء همین شرکت‌ها به حساب می‌آمده است، اما به نظر می‌رسد که به‌زودی این رویه حداقل برای بازی‌های قدیمی این شرکت، تغییر کند.

شرکت الکترونیک آرتس، جزء کمپانی‌هایی به حساب می‌آید که از سال ۲۰۱۱، با تاسیس اوریجین و راه‌اندازی این لانچر، سعی کرد تا پلتفرم فروشگاهی اختصاصی خود را راه‌اندازی کند. البته این شرکت تا سالیان بسیار زیاد، همچنان برخی از آثار مهم و البته بدون تمرکز برروی بخش آنلاین خود را در فروشگاه استیم به فروش می‌رساند تا اینکه حدود دو سال قبل شاهد حذف آثار مهمی همچون Dragon Age II و Saboteor از روی فروشگاه استیم حذف شدند.

این تصمیم با توجه به سودهای دریافتی سرسام‌آور و همچنین اجبار به کاهش قیمت نسبت به زمان عرضه توسط استیم، از طرف الکترونیک آرتس اعمال شد. در واقع شرکت ولو، توسعه دهندگان بازی‌های ویدئویی را اجبار می‌کند که در صورت عدم عرضه‌ی محتویات و بسته‌های الحاقی جدید، هزینه‌ی تهیه‌ی بازی‌های خود را برروی این فروشگاه کاهش دهند.

حال پس از دو سال، دو بازی Dragon Age II و Saboteor در کنار دیگر آثار قدیمی شرکت الکترونیک آرتس، برای تهیه به فروشگاه استیم بازگشته‌اند اما با یک تغییر نسبتا اساسی. در واقع اگر شما این آثار را تهیه کنید، باید در ابتدا و پس از ورود به این بازی‌ها، به کلاینت اختصاصی الکترونیک آرتس یعنی اوریجین متصل شوید. در واقع شما همچنان نیاز دارید تا لانچر اوریجین را برروی رایانه‌ی شخصی خود نصب داشته باشید.

شرکت الکترونیک آرتس نیز رویه‌ی شرکت‌هایی مانند بتسدا (Bethesda) و یوبی‌سافت (Ubisoft) را پیش گرفته است. شما برای تجربه‌ی آثار این کمپانی‌ها نیز هم‌اکنون باید در ابتدا به کلاینت اختصاصی شرکت‌های مورد نظر متصل شوید. در واقع راه‌اندازی این کلاینت‌ها موجب می‌شود تا علاوه بر کاهش هزینه‌های مالیاتی، شاهد کاهش بسیار زیاد مواردی مانند کرک شدن بازی‌ها و یا بای‌پس (Bypass) شدن آن‌ها برای تجربه به صورت آنلاین باشیم که تمام این موارد باعث می‌شوند تا شرکت‌های بازی‌سازی، سود قابل توجهی را نسبت به فروش آثار خود دریافت کرده و با در اختیار داشتن پول بیشتر، این پول را به افزایش کیفیت آثار آینده‌ی خود اختصاص دهند.

البته احتمال دیگری نیز نسبت به تصمیم الکترونیک آرتس برای بازگشت آثار خود به استیم وجود دارد. مدتی است که شاهد مشکلات عدیده‌ای در لانچر و فروشگاه اورجین هستیم. حتی شرکت الکترونیک آرتس برای رفع این مشکلات، پنج بهینه‌ساز را برای این لانچر عرضه کرد اما هیچ کدام نتوانستند مرهمی بر درد‌های بسیار زیاد این فروشگاه باشند و به همین دلیل نیز الکترونیک آرتس تصمیم گرفت تا برخی از آثار خود را به استیم بازگرداند.

به هر حال باید تا ارائه‌ی بیانیه‌ای رسمی از سوی الکترونیک آرتس صبر کنیم و ببینیم که آیا این روند عرضه کاملا موقتی است یا اینکه به‌زودی شاهد آثار مهمی همچون Need For Speed: Heat و Star Wars Jedi: Fallen Order برروی فروشگاه استیم خواهیم بود.

12345678910(10 رای, میانگین آرا 7٫70 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید