OneAPI شرکت اینتل قابلیت رهگیری پرتو را بدون نیاز به پردازنده‌های اینتل به World of Tanks اضافه می‌کند

۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

بالاخره نسخه‌ی دموی EnCore RT برای بازی World of Tanks در دسترس بازی‌بازان این اثر قرار گرفت. EnCore RT که برپایه‌ی ای‌پی‌آی (Api) اختصاصی شرکت اینتل (Intel) موسوم به OneAPI توسعه یافته است، قابلیت رهگیری پرتو را به بازی World of Tanks آن هم برروی کارت‌گرافیک‌هایی که تنها از دایرکت‌اکس ۱۱ پشتیبانی می‌کنند، اضافه می‌کند. اما این نکته زمانی جالب می‌شود که بدانیم ای‌پی‌آی اختصاصی شرکت اینتل، تنها برای پردازنده‌های اختصاصی این شرکت توسعه نیافته است.

موتور EnCore بازی World of Tanks این وظیفه را بر عهده دارد تا برخی از کارها و اعمالی را که پردازنده‌ی گرافیکی از عهده‌ی آن‌ها بر نمی‌آید را به هسته‌های در دسترس پردازنده‌ی اصلی منتقل کند. این موارد که شامل پردازش نورها به صورت حجمی می‌شوند، در واقع نوعی محدود شده از قابلیت رهگیری پرتو نوری یا Ray Tracing به حساب می‌آیند. ما در گذشته طی مطلبی نسبت به نحوه‌ی عملکرد موتور EnCore و OneAPI توضیحاتی را ارائه داده بودیم.

حال پس از دریافت دموی EnCore RT، متوجه شدیم که ای‌پی‌آی اختصاصی اینتل، تنها برای پردازنده‌های این شرکت توسعه نیافته‌ است و اگر شما صاحب یک پردازنده‌ی مرکزی ای‌ام‌دی (AMD) باشید، می‌توانید از قابلیت رهگیری پرتو در World of Tanks بهره ببرید.

سرپرست تیم رندر بازی World of Tanks، توضیحاتی را در رابطه با نحوه‌ی عملکرد OneAPI ارائه داد:

OneAPI شرکت اینتل مانند کلکسیون بزرگی است از کتابخانه‌ها! ما تنها از یک کتابخانه‌ی کدنویسی موجود در این کلکسیون موسوم به Intel Embree استفاده کردیم. کدهای موجود در این کتابخانه در واقع برای رندر کردن به صورت آفلاین و توسعه‌ی قابلیت‌های بسیار زیاد در امر رندر مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس این ای‌پی‌آی می‌تواند قابلیت رهگیری پرتو را در سطوح مختلفی پیاده سازی کند اما ما از همه‌ی آن‌ها استفاده نکرده‌ایم. ما تنها از بخش مربوط به پردازش پرتوهای حجمی استفاده کرده‌ایم. در واقع EnCore RT شامل کدها و موارد مختلفی از کتابخانه‌های مختلف می‌شود و  فقط در مورد OneAPI نیست. در واقع پردازش پرتوهای حجمی به عنوان بخش کوچکی از ابزارهای OneAPI محسوب می‌شود.

وی افزود:

البته درست است که این کتابخانه توسط اینتل توسعه یافته، اما شما اجبارا برای بهره‌گیری از آن، نیاز به داشتن یک پردازنده‌ی مرکزی ساخت این شرکت ندارید.

در حال حاضر می‌توان از OneAPI به عنوان یک ابزار بسیار قدرتمند یاد کرد. در صورتی که این ابزار بین توسعه دهندگان همه‌گیر شود و تکامل پیدا کند، دیگر اجباری برای قابلیت پشتیبانی از رهگیری پرتو به صورت سخت‌افزاری در کارت‌گرافیک‌ها وجود نخواهد داشت. البته قطعا برای بهره‌گیری از چنین قابلیتی در سطح پیشرفته، شما حتما به یک‌ پردازنده‌ی مرکزی نسبتا قدرتمند با تعداد هسته‌ی‌های زیاد نیاز خواهید داشت. البته با حضور شرکت ای‌ام‌دی با پردازنده‌های ۱۶ هسته‌ای خود در بازار‌ پردازنده‌های مرکزی شخصی، شاید این مورد نیز در آینده تبدیل به یک مورد مرسوم شود.

همچنین عدم نیاز ای‌پی‌آی اینتل به پردازنده‌های مرکزی این شرکت، می‌تواند کمک کند تا شاهد حضور قابلیت رهگیری پرتو نور در کنسول‌های نسل هشتم نیز باشیم. کنسول‌های نسل هشتم دارای پردازنده‌های هشت هسته‌ای با سرعت ۱٫۶ الی ۲٫۳ گیگاهرتز هستند که گزینه‌ی خوبی برای پردازش نورها و سایه‌ها به حساب می‌آیند.

شما می‌توانید اساسا از هر کارت‌گرافیکی که از دایرکت‌ایکس ۱۱ استفاده می‌کند، برای رندر نورها و استفاده از قابلیت رهگیری پرتو استفاده کنید اما ممکن است تا افت نرخ فریم نسبتا شدیدی را تجربه کنید. در واقع نرخ فریم بازی شما به موارد زیادی مانند رزولوشن مورد استفاده، کیفیت قابلیت رهگیری پرتویی که از آن بهره می‌برید و قدرت کارت‌گرافیک شما مربوط می‌شود.

در واقع با توجه به عملکرد اینتل، ممکن است تا در پردازنده‌های گرافیکی سری Xe که سال آینده به بازار عرضه می‌گردند، شاهد قابلیت رهگیری پرتو به صورت سخت‌افزاری و مشابه‌ی کارت‌گرافیک‌های شرکت انویدیا (Nvidia) با معماری تورینگ (Turing) یعنی کارت‌گرافیک‌های سری RTX نباشیم. احتمالا کارت‌گرافیک‌های Xe برای بهره‌گیری کامل از OneAPI بهینه شده‌اند که این مورد کمک می‌کند تا دیگر نیازی به صرف هزینه‌های اضافه‌تر برای در دسترس قرار دادن قابلیت رهگیری پرتو به صورت سخت‌افزاری نباشد که این امر خود باعث می‌شود تا دیگر به پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور برای خرید یک کارت‌گرافیک مناسب برای بهره‌گیری از قابلیت رهگیری پرتو توسط کاربر نیاز نشود.

البته با توجه به صحبت‌های سرپرست تیم رندر World of Tanks، می‌توان گفت که استودیوی وارگیمینگ (Wargaming) قادر بود تا رهگیری پرتو را مشابه به آن چه در کارت‌گرافیک‌های سری RTX شرکت انویدیا مشاهده کرده‌ایم، به بازی خود و کارت‌گرافیک‌هایی که تنها از دایرکت‌اکس ۱۱ پشتیبانی می‌کنند، اضافه کند اما وجود برخی محدودیت‌های سخت‌افزاری در کارت‌گرافیک‌های قدیمی، این استودیو را از اتخاذ چنین تصمیمی باز داشت.

بازی World of Tanks در حال حاضر به صورت رایگان در دسترس پلتفرم رایانه‌ی شخصی قرار دارد.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید