گیفت کارت
گیفت کارت

زنده کردن یک نوستالژی | نقد و بررسی بازی Final Fantasy VIII Remastered

۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

فکر می‌کنم این سومین نسخه از فاینال فانتزی است که آن را برای شما بررسی می‌کنم. با توجه به این‌که همواره از کودکی هم به این ژانر علاقه داشتم و آن را دنبال می‌کردم; با آن که هنوز نمی‌توانم خودم را صاحب‌نظری قاطع بدانم، اما قطعا می‌توانم خوب و بد این ژانر را تشخیص دهم; مخصوصا اگر حرف فاینال فانتزی‌های قدیمی باشد که دیگر می‌شود نور علی نور. این نسخه آنقدر بزرگ است که واقعا نیازی به معرفی و مقدمه‌های نخ‌نما شده‌ای که این روزها در تمام سایت‌های ایرانی و بعضا خارجی می‌بینیم ندارد. این که اولین نسخه یک فرنچایز بزرگ و بسیار معروف ۳۰ سال پیش معرفی و منتشر شده یا نسخه‌های بعدی چه عملکردی داشتند وقتی همه از آن مطلع هستند، چه هدفی جز طولانی کردن بیهوده مقاله دارد؟

همانطور که مطلع هستید، نسخه هشتم سری فاینال فانتزی، بعد از نسخه هفتم از عقیده بسیاری از ظرفداران این سری و گیرها بهترین نسخه این فرنچایز است. نسخه‌ای که از نظر داستانی ادامه نسخه قبل را روایت می‌کند، اما به لطف اشارات زیاد و داستان خاصش، حتی اگر نسخه‌های قبل را بازی نکرده باشید هم آن را احتمالا خواهید فهمید و بعد از چند ساعت عاشقش خواهید شد. در E3 امسال بود که Remaster نسخه هشتم با تریلری که به نظر پیشرفت بصری چندانی را حتی در حد Remaster هم نشان نمی‌داد! به هر صورت در سپتامپر ۲۰۱۹ که فقط چند روزیست از آن گدشته، بازی عرضه شد و هم‌اکنون قصد داریم آن رابرای شما عزیزان و همراهان همیشگی ما، نقد و بررسی کنیم.

همانطور که مطلع هستید، نسخه هشتم سری فاینال فانتزی، بعد از نسخه هفتم از عقیده بسیاری از ظرفداران این سری و گیرها بهترین نسخه این فرنچایز است. نسخه‌ای که از نظر داستانی ادامه نسخه قبل را روایت می‌کند، اما به لطف اشارات زیاد و داستان خاصش، حتی اگر نسخه‌های قبل را بازی نکرده باشید هم آن را احتمالا خواهید فهمید و بعد از چند ساعت عاشقش خواهید شد

داستان بازی یکی از بهترین‌ها در تاریخ بازی‌های ویدئویی است. بله! اغراق نمی‌کنم. با این که بازی از تکنیک‌های به روز برای غافلگیری گیمر و تکنیک‌هایی مانند بازی کردن با زاویه دوربین و ترفندهایی را که هم  اکنون برای جذاب‌ شدن داستان و روایت استفده می‌شود ندارد، باز هم هیچ چیز حضور این بازی در لیست بهترین داستان‌های بازی‌های ویدئویی را به مخاطره نمی‌اندازد. داستان طولانی و پرپیچ و خم بازی آنقدر خوب است که اصلا وقت نخواهید کرد در مورد ضعف‌های ریزش هم چندان فکر کنید و فقط می‌خواهید ببینید در نهایت پروتاگونیست داستان و دوستانش موفق به شکست اژدهای بزرگ و غارتگران سرزمین خواهند شد یا خیر.

داستان از این قرار است که در حهان بازی، یک انرژی سلطنتی بسیار بزرگ، به نام Sorceress وجود دارد که متعلق به یک جادوگر بوده و نسل ها به صورت یک افسانه به بچه‌ها گفته می‌شده.  قدرت این انرژی نسل‌ها بین افراد مختلف رد و بدل می‌شده اما هیچکس قادر به ایستادگی و مبارزه در برابر این نیروی مخرب نبوده است. یک روز یک جادوگر شیطانی، سرزمین Galbadia را با نیروهای شیطانی اشغال می‌کند و  صلح و آرامشی که در سلطنت(Realm) وجود دارد را از بین می‌برد. Squall، که یکی از اعضای حرفه ای Balamb Garden Military Academy است به همراه Seed و Riona که به ترتیب یکی دیگر از اعضای آکادمی و شورشی هستند، تیم می‌شوند تا با این فرد خبیث مبارزه کنند و سرزمینشان را برگردانند.

ا آنکه به نظر می‌رسد با یک داستان سرراست و کم‌پیچیدگی رو به رو هستیم، قضیه بسیار فراتر از این حرف‌هاست و دنیایی از غافلگیری و لحظات احساسی در انتظارتان است. البته مراقب توقعتان باشید که تا حد Final Fantasy VII بالا نیایید و تنها در حد بسیار بالایی قرار بگیرد.

داستان بازی را بیشتر از این نمی‌گویم تا کمترین اسپویلی از بازی برایتان آشکار نشود و تمام آن را خودتان تجربه کنید. با آنکه به نظر می‌رسد با یک داستان سرراست و کم‌پیچیدگی رو به رو هستیم، قضیه بسیار فراتر از این حرف‌هاست و دنیایی از غافلگیری و لحظات احساسی در انتظارتان است. البته مراقب توقعتان باشید که تا حد Final Fantasy VII بالا نیایید و تنها در حد بسیار بالایی قرار بگیرد.

گیم‌پلی بازی همه ان‌چیزی است که یک بازی Remaster باید باشد; حفظ بنیان کلی بازی و اضافه کردن ویژگی‌هایی کوچک به آن برای به روز کردن بازی و جذاب‌تر شدن آن در زمان حال. بازی مثل نسخه اصلی شامل گشت و گذار در محیط، مبارزات و انتخاب بعضی دیالوگ‌هاست که چون تنها با یک پایان مواجهیم، بخش سوم اهمیت خاصی جز تعیین مدت بازی ندارد و آن را کوتاه و بلند می‌کند. جست و جو در محیط بزرگ بازی به لطف وجود جزئییات ریز و درشت در نقشه و مکان‌های فرعی نسبتا جالبی که می‌توانید بروید و با NPCها صحبت کنید خوب از آب در آمده و البته امکان سریع‌تر کردن بازی در هنگام جست و جو هم امکان خوبیست که در بازی وجود دارد تا خیلی منتظر رفتن به مرحله اصلی بعدی یا مبارزه با باس نهایی نمانید.

مبارزات بازی مثل دیگر نسخه‌های بازی در تمامی زمینه‌ها، به جز یک مورد خاص حرفی را باقی نمی‌گذارد و به جز کسانی که ازاین سبک متنفر هستند، بقیه با آن مشکلی نخواهند داشت. تنها موردی که می‌توان در مبارزات به آن خرده گرفت، سیستم استفاده از جادوها به خصوص Drawing Magic است که واقعا می‌توانستند مفیدتر باشند، چه از نظر Damage ای که وارد می‌کنند و چه از نظر مدت زمان لازم برای استفاده مجدد از آن‌ها

مبارزات بازی مثل دیگر نسخه‌های بازی در تمامی زمینه‌ها، به جز یک مورد خاص حرفی را باقی نمی‌گذارد و به جز کسانی که ازاین سبک متنفر هستند، بقیه با آن مشکلی نخواهند داشت. تنها موردی که می‌توان در مبارزات به آن خرده گرفت، سیستم استفاده از جادوها به خصوص Drawing Magic است که واقعا می‌توانستند مفیدتر باشند، چه از نظر Damage ای که وارد می‌کنند و چه از نظر مدت زمان لازم برای استفاده مجدد از آن‌ها. در واقع بازی در این زمینه بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌کند که به مقدار کمی باعث می‌شود بازی به نهایت پتانسیل خود در گیم‌پلی نرسد.

اگر Final Fantasyهای جدید را بازی کرده باشید و مستقیما سراغ این نسخه بروید در یک کلام بازی را دور خواهید انداخت. حق هم دارید، Final Fantasy از نسخه ۱۳ به بعد در نسخه‌های اصلی و فرعی در بعد کیفیت بصری چنان جهشی کرد که هر گیمر نسل جدیدی تمایل چندانی به بازی کردن نسخه‌های قدیمی یا حداقل توجه به گرافیک آن نداشته باشد. اما اگر دیدتان را تغییر دهید و به بازی به چشم عنوانی که سال‌های سال از عرضه‌اش گذشته و صرفا الان یک Remaster ساده شده است، احتمالا نظرتان عوض خواهد شد. متاسفانه پیش زمینه از پیش رندر شده بازی بسیار توی ذوق می‌زند و واقعا از سازندگان توقع می‌رفت حداقل این مورد را تغییر دهند تا بازی برای گیمرهای نسل جدید و ان‌هایی که سن کمتری دارند، قابل تحمل‌تر باشد.

اگر Final Fantasyهای جدید را بازی کرده باشید و مستقیما سراغ این نسخه بروید در یک کلام بازی را دور خواهید انداخت. حق هم دارید، Final Fantasy از نسخه ۱۳ به بعد در نسخه‌های اصلی و فرعی چنان جهشی کرد که هر گیمر نسل جدیدی تمایل چنداتی به بازی کردن نسخه‌های قدیمی یا حداقل توجه به گرافیک آن نداشته باشد. اما اگر دیدتان را تغییر دهید و به بازی به چشم عنوانی که سال‌های سال از عرضه‌اش گذشته و صرفا الان یک Remaster ساده شده است، احتمالا نظرتان عوض خواهد شد

رنگ‌بندی محیط و طراحی پیکسلی دلنشین تمامی کاراکترها به جز چند مورد از کاراکترهای دشمنان به خوبی انجام شده و تصویر خوبی را از خود به جای می‌گذارند.  دوربین بازی هم خوب عمل می‌کند و به خوبی در مواقع مختلف محیط را می‌پوشاند.

از Final Fantasy در بخش موسیقی و ترک‌های بازی چه چیز جز یک Soundtrack بی‌نظیر که می‌توانید تا مدت‌ها آن را گوش دهید و آرام بگیرید و یا هیجان زده شوید چه چیز انتظار دارید؟ قطعا موسیقی بازی یکی از Underrated ترین موسیقی‌ها در بازی‌های ویدئویی است و با وجود فوق‌العاده بودنش چندان معروفیتی کسب نکرد. ترک‌هایی که در بخش‌های آرام یا حین گشت و گذار در بازی نواخته می‌شوند به معنای کلمه ارامش بخش هستند و پیشنهاد می‌کنم اصلا آن را از دست ندهید. افکت‌های بازی هم کاملا نوسازی شده‌اند و با یک صداگذاری و موسیقی عالی مواجه هستیم.

گیم‌پلی بازی همه ان‌چیزی است که یک بازی Remaster باید باشد; حفظ بنیان کلی بازی و اضافه کردن ویژگی‌هایی کوچک به آن برای به روز کردن بازی و جذاب‌تر شدن آن در زمان حال. بازی مثل نسخه اصلی شامل گشت و گذار در محیط، مبارزات و انتخاب بعضی دیالوگ‌هاست که چون تنها با یک پایان مواجهیم، بخش سوم اهمیت خاصی جز تعیین مدت بازی ندارد و آن را کوتاه و بلند می‌کند

Final Fantasy VIII Remastered را به شما توصیه می‌کنم. اگر از علاقه‌مندان به بازی‌های داستانی هستید یا دوست دارید یک نقش‌آفرینی شرقی درست و حسابی و طولانی که تا مدت‌ها شما را سرگرم کند و از بازی دیگری بی‌نیازتان کند هستید، بدون شک انتخاب شما باید Final Fantasy VIII Remastered باشد.

 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید