۱۰ بازی برتر در سبک Dungeons & Dragons

۲۳ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۸:۲۵

ریشه بسیاری از بازی های RPG در گذشته به بازی Dungeons & dragons بر می گردد. بازی های ماندگار اخیر همانند Ultima ، Wizardy و Final Fantasy دارای هیولاهای متعدد ، ورد ، کلاس بندی و سایر المان هایی که بازی اصلی D&D داشته می باشد. المان های ذکر شده به پایه ثابتی برای بازی های آینده مد نظر قرار گرفته  که هدفشان الهام از بازی D&D است. گاهی اوقات بعضی بازی های وام گرفته از این المان ها ، خود به گونه ایی جدید و منحصر به فرد مسیری جدید به موازات این ژانر خلق می کند. در این مقاله قصد بر این داریم تا ۱۰ عنوان برتر در سبک D&D را معرفی کنیم.

Eye of the Beholder

۱۰٫ Eye of the Beholder

سازنده: Westwood Associates

تاریخ انتشار: ۱۹۹۰

بسیاری از بازی های دهه ۸۰ از قبیل Wizardy ، The Bard’s Tale و Might and magic بازیبازها را به سفری به درون سیاه چاله ها می برند در حالیکه از سوی دیگر بازی های شوتر اول شخص در حال جذب بیشتر بازیبازها به سمت کشت و کشتار در بازی های ویدئویی هدایت می کرد. بازی Eye of the beholder توانست یک تنه این ژانر را در آن زمان نجات دهد و بازیبازهای زیادی به سمت این بازی و ژانر جذب شدند. این بازی یکی از بهترین بازی های الهام گرفته از D&D بود و با هیولاهای متنوع و کلاس بندی جذابیت زیادی را در خود ایجاد کرد.  وجود هواداران زیاد و مشتاق این بازی سبب شد تا ۲ دنباله دیگری از این بازی ساخته شود.

===================================================

Dungeons & Dragons: Dragonshard

۹٫ Dungeons & Dragons: Dragonshard

سازنده: Liquid Entertainment

تاریخ انتشار: ۲۰۰۵

مگر می شود خبر از ۱۰ برتر در سبک D&D باشد و اسم پیشکسوت این سبک در این لیست حضور نداشته باشد؟! این بازی یکی از بهترین سری های D&D محسوب می شود که توانست با گیم پلی منحصر به فرد و همچنین داستان زیبای خود، طیف بیشتری از بازیبازها را به این سبک متمایل سازد. گیم پلی به این دلیل منحصر به فرد بود چون توانست از المان های استراتژی هم زمان برای نبردهای کلان استفاده کند. بازیبازها باید ارتشی از قهرمان ها و سربازان را برای تصاحب شی اسرار آمیز قدرتمندی کنترل می کردند. یکی از قسمت های جذاب گیم پلی در حمله دو جانبه موجودات زیر زمینی و زمینی به بازیبازها بود که شاید بازیباز نتواند نیروهای خود را به خوبی مدیریت کند و در کسری از ثانیه با شکست رو به رو می شود. ۳ نژاد در این بازی قابل انتخاب خواهد بود.

===================================================

Icewind Dale

۸٫ Icewind Dale

سازنده: Black Isle Studios

تاریخ انتشار: ۲۰۰۰

همانند بعضی از بازی های این لیست ، بازی Icewind Dale با استفاده از موتور Infinity  توانست تا انقلابی در بخش گرافیکی ایجاد کند.  این پیشرفت گرافیکی باعث شد تا گیم پلی در بازی با انعطاف محیط همراه باشد و ویژگی های بصری کنترل چندگانه یونیت ها به خوبی ایجاد شود. این بازی در مقایسه با بازی Baldur’s Gate با روایت داستان و شخصیت پردازی کاراکترها قدرتمندتر ظاهر شده بود. پس بی انصافی است که از این بازی در این لیست نام برده نشود! نبردهای هم زمان هیجانی مضاعف به بازیباز اهدا می کرد ولی بسیاری از بازیبازها در اواسط نبرد بازی را متوقف می کردند تا با خیال راحت استراتژی کشتن هیولاها را کشف کنند! Jeremy Soule در این بازی توانست حضور برجسته خود را در عرصه موسیقی به رخ همگان بکشد. پس از این اثر ، مسئولیت موسیقی بازی های Star Wars: Knights of the old republic ، The Elder Scrolls IV:Oblivion و بازی Guild wars 2 بر عهده جرمی سول قرار گرفت.

===================================================

Forgotten Realms: Demon Stone

۷٫ Forgotten Realms: Demon Stone

سازنده: Stormfront Studios

تاریخ انتشار: ۲۰۰۴

پس از استقبال از المان ساخت و ساز در بازی The Lord of the Rings: The Two Tower در سال ۲۰۰۲ ، استودیوی Stonfront به فکر این افتاد که این المان را نیز به پیکره D&D تزریق کند. با اینکه گیم پلی تقلیدی محض از D&D بود ولی با قبول این ریسک ، این بازی توانست محبوب شود. البته جو و روایت داستانی بازی نیز بسیار جذاب بود. بازیبازها می توانستند ۳ کاراکتر با ویژگی های منحصر به فرد برای بخش داستانی انتخاب کنند. Demon Stone جوایزی متعددی از جمله بهترین ویژگی های بصری و موسیقی سال به واسطه صدای جذاب و ماندگار Patrick Stewart و Michael Clarke Duncan را دریافت کند. متن داستان بازی نیز توسط یک رمان نویس نام آشنا تحت عنوان R.A.Salvatore نوشته شده بود.

===================================================

Neverwinter Nights

۶٫ Neverwinter Nights

سازنده: BioWare

تاریخ انتشار: ۲۰۰۱

اولین سری از بازی های Neverwinter nights در سال ۱۹۹۱ منتشر شد. این بازی جزو اولین بازی های سبک چند نفره RPG آنلاین بود و توانست جوایز متعددی را از آنِ خود کند. اگرچه این دست پخت BioWare هم اکنون نیز بازیبازهایی را به سیاهچال خود جذب می کند. جذابیتی که در این ازی نهفته بی نظیر است. هسته اصلی گیم پلی بر پایه یک تجربه ناب نقش آفرینی بنا نهاده شده است ولی بازی از بخش شخصی سازی بسیار گسترده و بخش ساخت و ساز عالی بهره می برد. پس از ۱۰ سال از انتشار این بازی هنوز طراحان و سازندگان ماد در صدد ساخت بخش های اضافی برای این بازی هستند.  به شخصه با سیاه چال های این بازی خاطرات بسیار زیادی دارم.

===================================================

Baldur’s Gate: Dark Alliance

۵٫ Baldur’s Gate: Dark Alliance

سازنده: Snowblind Studios

تاریخ انتشار: ۲۰۰۱

این بازی نسبت به نسخه PC بازی دروازه بالدور تفاوت های اساسی دارد. این بازی کنسولی بر پایه اکشن نقش آفرینی ساخته شده است و به در زمان انتشارش به یکی از محبوب ترین بازی های PS2 تبدیل شده است. در این بازی قابلیت جست و جو و کنکاش (Loot) معرفی شد که نسخه بهینه شده آن در بازی دیابلو وجود دارد. این بازی پس از انتشار بر روی PS2 ، مسیر خود را بر روی کنسول Xbox و GameCube هموار کرد. قابلیت ایزومتریک تصویر به بازیباز اجازه می داد تا به صورت دوجانبه با بازیباز دیگر مشغول بازی شود و شاید راز موفقیت این بازی در المان بازی به صورت همکاری باشد. بازی Dark Alliance موتور گرافیکی خارق العاده ایی داشت که هر بازیبازی که روزهای Dark Alliance را مشاهده کرد به تصدیق ادعای بنده می پردازد.

===================================================

Dungeons & Dragons: Shadows Over Mystara

۴٫  Dungeons & Dragons: Shadows over mystara

سازنده: Capcom

تاریخ انتشار: ۱۹۹۶

این اثر آش شله قلمکاری است که کپکام با اضافه کردن ژانر Beat’em up به هواداران D&D تحویل داد! این عنوان توانست طیف وسیعی از بازیبازها را به این بازی متوجه سازد. گرافیک زیبا ، تنوع بسیار خوب دشمنان و ۶ کاراکتر متفاوت برای انتخاب توانست این بازی را به یک اثر ماندگار در دهه ۹۰ تبدیل کند. Shadow over mystara ویژگی های برجسته دیگری از قبیل مسیرهای چندگانه ، پایان های متفاوت و ابزارآلات بسیار متنوع و گسترده برای بخش تجهیزات هر کلاس دارد.

===================================================

Pool of Radiance

۳٫ Pool of Radiance

سازنده: Strategic Simulations Inc.

تاریخ انتشار: ۱۹۸۸

بازی Pool of radiance یکی دیگر از بازی های محبوب در نظر بازیبازها است. بازیبازها می توانند کاراکترهای خود را هر گونه که بخواهند بسازند و سپس به دنیای گسترده بازی وارد شوند. گیم پلی بازی از دو دیدگاه انجام می شود. در حالت گشت و گذار بازیباز از دید اول شخص بهره می برد تا سازنده ها قدرت خود را در ساخت محیطی پر از جزیئات به رخ بازیباز بکشد. هنگامی که بازیباز با دشمنان بازی مواجه می شود ، دید به دوربین ایزومتریک تبدیل شده تا بازیباز بتواند کنترل بهتری بر روی کاراکتر خود داشته باشد. شاید باورش سخت باشد ولی در این بازی می توانستید فایل ذخیره خود را برای دنباله های دیگر از این عنوان نگه دارید تا با کاراکتر بهینه و شخصی سازی شده خود به بازی بپردازید.

===================================================

Planescape Torment

۲٫ Planescape  Torment

سازنده: Black Isle Studios

تاریخ انتشار: ۱۹۹۹

این بازی از داستانی بسیار عجیبی در این سبک بهره می برد. در اکثر بازی های هم رده دنیای D&D ، بازیباز کنترل یک قهرمان را بر عهده می گیرد ولی بازی Planescape Torment داستانی از یک موجود فانی و معمولی روایت می کند که در ابتدای بازی در یک سرداب به هوش می آید و بازیباز تلاش می کند ضمن پیشروی ، هویت وی را نیز کشف کند. گیم پلی بازی علاوه بر مبارزه و جست و جو در سیاه چاله ها ، از قابلیت گفت و گو با هوش مصنوعی های داخل بازی نیز بهره می برد. محیط بازی بسیار گسترده است و تنها منحصر به محیط ابتدایی یعنی شهر Sigil نمی باشد و کسانی که جزو هواداران این سبک باشند از بودن در دنیای این بازی سیر نمی شوند. حق انتخاب و روایت داستان بسیار عالی بازی Planescape Torment  زبان زد بسیاری از منتقدان و بازیباز قرار دارد.

===================================================

Baldur’s Gate II: Shadows of Amn

۱٫ Baldur’s Gate II: Shadows of Amn

سازنده: BioWare

تاریخ انتشار: ۲۰۰۰

قبل از اینکه بازی Knight of the old republic  ، Mass Effect و یا Dragon Age وارد صحنه رقابت شوند ، بایوور  توانست فرانچایز D&D را با عرضه این بازی به کمال برساند. امروزه  دومین نسخه از این بازی هنوز از بهترین بازی RPG تاریخ محسوب می شود. گیم پلی بازی به صورت کامل بهینه شده و سیستم مبارزات به بهترین شکل ممکن تعبیه شده بود. همچنین کاراکترها تنوع بسیار خوبی داشته و حق انتخاب های زیاد و همچنین شخصی سازی بسیار گسترده توانست این بازی را بین هواداران محبوب سازد.

متاسفانه دنیای D&D با گذر زمان محدود به گستره کمی از بازیبازها ماند و اکثر بازیبازهای امروزی به دنبال هیجان و صحنه های سینمایی هستند. بازیبازهای امروزی می خواهند که سرگرم شوند و حوصله گشت و گذار در دنیای گسترده را ندارند! بازیبازهای امروزی می خواهند که در یک بازی به راحتی پیشروی داشته باشند. ای کاش می توانستیم به بازیبازهای امروزی  طعم گشت و گذار در سیاه چاله ها را بچشانیم. افسوس که نه اژدهایی مانده ، نه سیاه چاله نمور و مخوفی….. افسوس!

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید