سینما فارس: نقد فیلم Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile | فوق‌العاده شوک‌ کننده؛ اما به طور ناشیانه بد و فریبنده

مقالات ، نقد و بررسی ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۵

در ماه اوت ۱۹۷۵ تد باندی راهی زندان شد. او بعدا متهم به قتل دو زن جوان و تلاش برای قتل سه زن دیگر گردید؛ حال آنکه چهره‌ی جذاب و شخصیت کاریزماتیک او، آن اتهامات سنگین را غیرقابل باور و نادرست جلوه می‌داد.

جدیدترین ساخته‌ی جو برلینگر، مستند ساز مشهور و برنده‌ی جایزه اسکار، با عنوان «فوق‌العاده شرورانه، به طرز وحشتناکی شیطانی و زننده» به شکلی غریب و بهت آور پایان می‌گیرد؛ و حتی می‌توان گفت این پایان بسیار شوک کننده است و می‌تواند پرسش‌های فراوانی را در ما ایجاد کند – به این شرط که شناختی از تد باندی نداشته‌ باشیم – اما جالب اینجاست که با تمام این اوصاف، نه تنها فیلم خوبی نیست، که به طرزی عجیب، بد، زننده، فریبنده و خام‌دستانه ساخته شده است و تقریبا هیچ چیز از حالات درونی – و حتی بیرونیِ- این شخصیت غریب و پیچیده جز جذابیت او به ما نمی‌دهد؛ علاوه بر این، سوالاتی را هم که مطرح می‌کند، بسیار سطحی، ناچیز و به درد نخور هستند و به مخفی‌کاری‌های فیلمساز و پازلی که او در طول فیلم طراحی کرده است، مربوط می‌شوند. جالب اینجاست که وقتی قطعات این پازل را کنار هم قرار می‌دهیم، با هم جور نمی‌شوند و بنابراین شکل کج و معوج فیلم را نمایان می‌سازند.

ادامه مطلب را در سینما فارس بخوانید.

12345678910(3 رای, میانگین آرا 6٫67 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Mehdi Nita گفت:

  یه فیلم جنایی که جنایت توش نمیبینی….
  بازیگرهای مکمل همه نقش مقوا رو دارن که اصلا یه جا که مادرش میاد تازه به خودم اومدم و فهمیدم که تد از زیر بوته عمل نیومده و یه خانواده هم داره….
  نمیدونم چرا به بعضی از قتل هاش که همون اول کار بهشون متهم شد رو اصلا عنوان نکردن.. مثلا یه مقتول ۱۲ ساله داشت که دلیل خیلی منفور شدنش همین بود که فقط یه جا ازش یه سوال در موردش میپرسن

  8Thumb up 2Thumb down
 • Navid1899milan گفت:

  فیلم عالیه. بازی بازیگرا حرف نداره. اگه تد باندی رو نشناسی که قطعا تبدیل میشه به یکی از بهترین تجربه های فیلمیت. ولی در صورت شتاخت تد باندی فیلم از حالت شاهکار به یه فیلم معمولی رو به خوب افت میکنه چون سبک فیلم بیشتر معمایی هست.

  0Thumb up 6Thumb down