گیفت کارت
گیفت کارت

مصاحبه وب سایت CVG با شینجی میکامی خالق سری Resident Evil

۲۱ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۱:۲۰

بی شک ژاپن مهد بازی های رایانه ای می باشد؛سرزمینی که در آن تفکرهای خلاقی چون هیدیو کوجیما ظهور کردند.آقای شینجی میکامی یکی دیگر از اسطوره های صنعت بازی سازی ژاپن به حساب می آید؛فردی که با بهره گیری از ذهن خود توانست خالق سری بازی های نامی چون Resident Evil ، Dino Crisis  و Vanquish باشد.او ابتدا کار خود را از Capcom شروع کرد و سپس بعد از به اتمام رساندن آخرین پروژه ی خود یعنی Resident Evil 4 از Capcom جدا شد و استودیوی Tango را تاسیس کرد.به تازگی سایت خبری CVG مصاحبه ای با آقای شینجی میکامی انجام داده که در ادامه ی مطلب به آن خواهیم پرداخت.

 

CVG : در ابتدا بگویید که چرا تصمیم به ترک Capcom و تاسیس یک استودیوی جدید گرفتید ؟

 

Shinji Mikami : می توانم بگویم که اصلی ترین هدف ما برای تاسیس استودیوی Tango ، این است که می توانیم بازی های بزرگ AAA را بسازیم؛بازی هایی که در سرتاسر دنیا نام شان پیچیده شود و گیمران زیادی آن را بازی کنند.من با این کار خواستم که بازی های مورد علاقه ی خودم را بسازم و آنها را به عناوینی مشهور تبدیل کنم.یکی دیگر از دلایل ترک Capcom “بها ندادن این شرکت به جوانان ” را میتوانم نام ببرم.چرا که به شخصه دوست دارم افراد جوان را وارد عرصه ی بازی سازی کنم چرا که فکر پیچیده تر ،روزتر شده و خلاقانه تری دارند.

 

 

CVG : استودیوی شما را میتوان نسخه ی ژاپنی کمپانی Zenimax بیان کرد.آیا شما با این موضوع مشکلی ندارید ؟

 

Shinji Mikami : شکی در این موضوع نیست که استودیوی Tango بخش ژاپنی کمپانی Zenimax می باشد چرا که آنها در حال حاضر بخشی از قدرت بازی سازی آمریکایی محسوب میشوند.بنده با  id Software در ارتباط هستم و برای صبحت هایی که از طریق ایمیل داریم با محدودیت هایی نیز همراه هستیم چرا که ما به عنوان یک استودیوی ژاپنی با مشکل زبان روبرو هستیم.کل جهان میداند که ژاپن پیشروی صنعت بازی در گذشته بوده است اما ناکامی های سازندگان ژاپنی سبب شد که اکنون استودیوهای آمریکایی سکان هدایت را بر دست بگیرند.بنده امیدوارم که سازندگان ژاپنی بار دیگر عظم خود را جمع کرده و بر جایگاه اول سازندگان بازی های رایانه ای دنیا قرار بگیرند.

 

CVG : در مراسم GDC آقای Phil Fish از استودیوی Polytron صحبت هایی بر ضد بازیسازان ژاپنی انجام داد،آیا آن را شنیده اید ؟ او گفت : ” تمام بازی سازان ژاپنی بد کار می کنند ” .

 

Shinji Mikami : از آقای Phil Fish انتظار چنین سخرانی پر باری را نداشتم ! تا به این لحظه این موضوع به گوشم نرسیده بود وگرنه حتما در مقابل این صحبت ها واکنش نشان میدادم.آقای Fish از نظر من خیلی تند روی کرده است.اما از جهاتی نیز درست میگوید،به شخصه بیش از هشتاد درصد بازی هایی که امروزه انجام میدهم بازی های غیر ژاپنی مثل Skyrim ، Batman و غیره است . ژاپن به شدت نیازمند ساخت بازی های خوب می باشد.به یاد دارم زمانی که در Capcom بودم و Resident Evil 4را می ساختم بسیاری از همکارانم غیر ژاپنی بودند و Capcom هم از این موضوع ترس داشت . اما نتیجه ی کار بسیار خوب در آمد.

 

CVG : استودیوهای ژاپنی عناوین خوبی همچون Gravity Rush ،Yakuza ،Monster Hunter ،Catherine ،Super Mario Land 3D ساخته اند که کاراکترهای جالبی نیز در آن نقش ایفا میکنند ، آیا از نظر شما این به معنای القای دوباره ی صنعت گیم ژاپن است ؟

 

Shinji Mikami : عناوینی که نام بردید ، واقعا عناوین خوبی هستند اما ما باید با یک واقعیت کنار بیاییم.بازی هایی که نام بردید بیشتر از روی شخصیت های کارتونی یا افسانه ای ژاپن ساخته شده اند و جنبه ای فانتزی دارند.جامعه ی غرب سلیقه شان با جامعه ی شرق کاملا فرق میکند ، آنها همانند ما ژاپنی ها بازی های ساخته شده از روی کارتون ها یا فانتزی را نمی پسندند.آنها به دنبال تجربه ای جدید هستند . بگذارید یک مثال بزنم؛ Okami ساخته شده توسط Capcom از همه لحاظ بازی فوق العاده ای بود اما تنها در ژاپن مورد استقبال قرار گرفت و فروش آن چنانی در غرب نداشت.ژاپن نیاز به تغییراتی است.

 

CVG : آیا بازیسازان ژاپنی در نسل بعد می توانند ادعای حیثیتی داشته باشند ؟

 

Shinji Mikami : دور از انتظار نیست ، اما نیاز به سرمایه ی زیاد است.در هالیوود برای ساخت هر فیلم حداقل 200 میلیون دلار سرمایه گزاری میشود و در نتیجه ی شاهد فیلمی خوب و پر فروش خواهیم بود اما در ژاپن این طور نیست و حمایت های لازم انجام نمیشود.از نظر بنده تیم آقای هیدئو کوجیما Hideo Kojima قدرت لازمه برای قدم برداشتن به نسل بعد را دارا می باشد.

 

 

CVG : آیا این شایعه حقیقت دارد که شما تنها در نخستین بازی ساخته شده توسط Tango یعنی Zwie حضور خواهید داشت و بعد از آن کناره گیری خواهید کرد ؟

 

Shinji Mikami : خیلی جالب است. ظاهرا که شما از تمام صحبت های مخفی ما با خبر هستید ! من می خواهم که افراد حاضر در این استودیو کمتر از 100 نفر باشند و به خاطر این است است که من باید فعالیت های مدیریتی بیشتری انجام دهم. اگر قرار باشد مدیریت یک تیم تمام حرفه ای را به عهده داشته باشم ، خیلی مشکل و سخت است که روی ساخت بازی نیز تمرکز داشته باشم. هدف من از زمانی که این استودیو را بنیان گزاری کردم، تصمیم بر چنین کاری داشتم.پروژه Zwie آخرین کار من خواهد بود، اما کار ساخت این بازی بسیار سخت است. من Tango را تأسیس کردم که بازی های بزرگی بسازم، اما نقش من در این استودیو به خاطر گذشت زمان دچار نوساناتی شده است.

 

CVG : ان طور که در مصاحبه های قبلی ذکر کرده بودید،اولین بازی شما Zwie نام خواهد داشت،تاریخ عرضه ی آن چه وقت می باشد ؟

 

Shinji Mikami : بله این که ما در حال ساخت بازی Zwie نامی هستیم درست است،اما هنوز نمی توانیم اطلاعات و جزئیاتی از بازی به شما ارائه بدهیم.

 

CVG : احتمال می دهید که عنوان AAA شما برای نسل بعد منتشر شود ؟

 

Shinji Mikami : بستگی به شرایط دارد.اگر مطابق با بازار نسل بعد باشد، احتمال عرضه ی آن را میتوانیم بدهیم.

 

CVG : میزان بودجه ای که برای ساخت یک عنوان آمریکایی میشود با میزان بودجه ای که برای یک عنوان ژاپنی در نظر گرفته میشود،برابر است ؟

 

Shinji Mikami : اگر یک عنوان AAA باشد،بله برابر است.

 

CVG : آقای Ikumi Nakamura یکی از کارگردان حاضر در Tango می باشد،آیا بعد از شما ایشون کارگردانی بازی ها را به عهده خواهد گرفت ؟

 

Shinji Mikami : بله درست است،آقای Nakamura فرد بسیار خلاقی است و ادقام تفکر من با او یک شاهکار را پدید اورده است.او به درستی میداند که چه چیزی را باید در کجا و در چه شرایطی خلق کند در ضمن او همانند من به ریسک های بزرگ اعتقاد دارد و فرد بسیار دیوانه ای است که جانشین خوبی برای من خواهد بود.

 

 

CVG : آن طور که مشاهده شده در استودیوی شما ، همه چیز با خونسردی کامل انجام میشود آیا این موضوع در پیشرفت کارتان تاثیر دارد ؟

 

Shinji Mikami : از نظر من ، اولین شرط پرورش یک ایده ی خوب ، آرامش است. همیشه بهترین تصمیمات در آرامش گرفته می شود.استودیوی کار ما نیز از این قاعده بی بهره نیست . همیشه نمی توان کار کرد برای همین برنامه های خارج از کاری نیز برای کارمندان مان ترتیب داده ایم که ذهن آن ها را شاد و جوان نگه میدارد. اگر وارد دفتر ما شوید به راحتی می توانید صدای فشرده شدن دکمه های کیبوردها را بشنوید.

 

CVG : در Capcom چطور ؟ در Capcom چنین آرامشی حکم فرما نبود ؟

 

Shinji Mikami : هر چیزی با بزرگ تر شدن نیاز به مدیریتی قوی تر نیز خواهد بود. Capcom قدیم ، فوق العاده بود اما با هرچه گسترده شدن شاخه های این کمپانی ، نحوه ی مدیریت و سیاست ها نیز عوض میشد و دیگر خبری از اعتمادهای لازم برای بر دست گرفتن سکان بازی ها وجود نداشت.

 

CVG : شما بنیان گزار سری بازی Resident Evil هستید ، مدتی قبل نیز شماره 6 این عنوان منتشر شد،حس تان را برای ما بگویید . آیا خوش حال بودید ؟

 

Shinji Mikami : اگر بگویم هیچ حس خاصی نداشتم ، باور می کنید ؟ فقط می توانم بگویم که بچه های Capcom سخت تلاش میکنند تا بازی مناسب را منتشر کنند ولی در این راه نباید به ریشه های اصلی صدمه وارد کنند.

 

CVG : آیا شما تریلر های Resident Evil 6 را قبلا دیده بودید ؟ نظرتان چیست ؟

 

Shinji Mikami : با اینکه وقت خالی کمی داشتم اما به نحوه ی ساخت و تولید Resident Evil 6 نیز نظاره و اخبار آن را دنبال میکردم . همان طور که گفتم نباید به ریشه ها صدمه زد.در تریلرهایی که از بازی دیدم شاهد صحنه های اکشن هالیوودی یا حتی بالیوودی بودم که رنگ و بوی خاصی از زامبی های معروف Resident Evil 3 در آنها وجود نداشت.

 

CVG : آیا خبر دارید که بازی God Hand بر روی شبکه ی PSN قرار گرفته است ؟

 

Shinji Mikami : خیر ، متاسفانه خبر نداشتم.اگر ip این عنوان مختص به Capcom نبود واقعا دوست داشتم دنباله ای برای این عنوان بسازم.

 

 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید