گیفت کارت
گیفت کارت

شهر گانگسترها | نقد و بررسی عنوان Omerta: City of Gangsters

۱۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۰

شاید زمانی که پشت ویترین نظاره گر بازی ها هستید نگاهتان به کاور بازی Omerta: City of Gangsters بیفتد و احتمالا به این نتیجه برسید که بازی دارای عمق مناسب برای جذب بازیکنان نباشد. اما در قلب این بازی شما قادر به ایجاد یک امپراطوری خواهید بود. یک امپراطوری بزرگ که برچسب تجارت را روی خود دارد اما در پشت صحنه ی آن چیزی جز قتل، دزدی و ساخت و سازهای غیر قانونی دستگیرتان نمی شود.

نام: Omerta: City of Gangsters

سازنده: Haemimont Games

ناشر: Kalypso Media

سبک: Strategy

پلتفرم: PC – XBOX 360 – MAC

از گذشته، گانگسترها در دنیای بازی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بودند چون آن ها جستجوگر شهر و علاقه مند به شرارت، آشوبگری و شیطنت بودند. در دنیای آن ها چیزی به نام مشخص وجود ندارد و زمانی که وارد دنیای تبهکارانه ی آن ها می شوید هر کاری که دلتان می خواهد می توانید بکنید و هر جایی که دوست دارید می توانید بروید اما اگر مسیر اصلی تان را گم کنید شاید در این لحظه به پایان خط رسیده باشید.

اگر علاقه مند به ژانرهای مافیایی باشید باید متوجه شده باشید که آن ها همیشه در رویای یک فتح بزرگ به سر می برند و اصلا خوششان نمی آید که کسی به پر و بال آن ها بپیچد.

بازی Omerta: City of Gangsters ما را وارد چنین فضایی می کند و با داستان های پر افت و خیز خودش ما را همراه می سازد.

 

داستان بازی

بازی داستان دو برادر اهل سیسیل را بیان می کند که به شهر آتلانتیک در آمریکا آمده اند. بازی در تاریخ 1920 جریان دارد و یکی از برادران شانس درست کردن یک زندگی خوب و ایده آل را در آتلانتیس پیدا می کند.

اما می توانید حدس بزنید که برادر دیگر چه کاره می شود؟

او فکر بهتری برای به دست آوردن رویاهای شیرین خود دارد. به همین منظور به سراغ گروه های جنایی و شرور می رود و به آن ها ملحق می شود.

کارهای زیادی برای انجام دادن در بازی وجود دارد و می توان به طور آزاد مسیر بازی را پیش برد. در حالت کلی روند بازی اینگونه است که در ابتدا با ایجاد یک سازمان خلافکاری کوچک به تدریج به یک سازمان گسترده تر تبدیل می شوید و دست به خلاف های سنگین می زنید. اما در این میان باید حواستان به رقیب هایتان نیز باشد چرا که ممکن است شما مورد هدف آن ها واقع شوید.

بازیکنان بایستی در دوره ی ممنوعیت استفاده از مشروبات الکلی، نقش رئیس یکی از باندهای اراذل و اوباش را به عهده بگیرند و آن ها را در مسیر هدفشان رهبری کنند.


usssrl

لمس مفهوم واژه امپراطوری

قبل از این که شروع به ساختن امپراطوری خود کنید باید یک نام و یک تصویر به عنوان رئیس (شخصیت omerta) انتخاب  کنید. بعد به صفحه ای برای انتخاب ویژگی های رفتاری و کرداری شخصیت بازی هدایت می شوید. در این بخش سعی کنید تا ویژگی شخصیت بازی را نزدیک به ویژگی های اخلاقی خودتان انتخاب کنید. چون در طول بازی تاثیر گذار خواهند بود.

از همان لحظات اول بازی وارد قسمت آموزشی بازی خواهید شد و نکات مهم آموزشی را فرا خواهید گرفت.

به دنیای مافیا گری خوش آمدید

بازیکن به واسطه ی آزادی عملی که دارد می تواند بصورت دلخواه و هر گونه که دوست دارد بازی را شروع کند. انتخاب های متعددی برای آغاز بازی پیش رو خواهید داشت. بدین معنی که اگر احساس می کنید برای ورود به دنیای مافیایی به فرصت نیاز دارید پس بهتر است که شما برای مدتی با ایجاد یک کسب و کار سالم به کار مشغول باشید تا کم کم تجربه ی کشت و کشتاری خونین را کسب کنید. در این مدت می توانید پول هایتان را پس انداز کنید.

اما اگر فن مافیا هستید پیشنهاد می کنیم بی گدار به آب نزنید تا اساس کار آن ها دستتان بیاید. تا از همان ابتدا شاهد شکست خود نباشید.

تصویری از محیط بازی

در این بازی استراتژیک بازیکن بعد از آشنایی با محیط کار باید به استخدام مردان بپردازد. شما به عنوان رئیس باید حواستان به افراد خودتان نیز باشد تا با دادن اطلاعات سری شما به بیرون موجب دردسر شما نشوند چون بسیاری از آن ها غیر قابل اعتمادند و از رشوه استقبال خوبی می کنند. رشوه به عنوان اساس کار شما نیز می باشد. پس این نکته ی کلیدی را به خاطر بسپارید.

بعد از جذب مردان، شما یک گروه نو پا محسوب می شوید و کارهایی که مناسب گروهتان باشد عبارت اند از: حمله به مکان های کوچک و مختلف، فروش اقلام غیر قانونی از مشروبات گرفته تا سلاح های سرد و گرم و …

تصمیم با خودتان است که یک گروه آشوبگر یا دارای سیاست باشید. اما اگر با سیاست عمل کنید بهتر به نتیجه می رسید ولی گاهی اوقات آشوبگری هم مثمر ثمر واقع می شود.

دنیای بازی به سریال Bordwalk Empire شباهت بسیاری دارد که بر این اساس می توانید به عنوان رئیس، ماموریتی را به افرادتان بسپارید و یا اینکه خودتان نیز همراه افرادتان در انجام ماموریت حضور داشته باشید.

لازم نیست زمانی که کارهایتان را به افراد می سپارید منتظر نتیجه ی آن بمانید. با قابلیت مثبتی که در بازی گنجانده شده است می توانید بلافاصله بعد از سپردن ماموریت بازی را روی گذر سریع زمان قرار دهید تا بدون اتلاف زمان شاهد نتیجه ی صورت گرفته باشید.

تریلر لانچ از بازی

[jwplayer mediaid=”56525″]

دوربین بازی ما را به یاد سری محبوب Sims می اندازد. کنترل دوربین بازی با سهولت انجام می گیرد و در مبارزه ها دوربین نمایی نزدیک تر پیدا می کند و سبک بازی نیز به حالت Turn-Based RTS در می آید.

در کل گیم پلی بازی راضی کننده به نظر می رسد. هر چند که می تواند دارای اشکالات جزئی باشد ولی دارای مشکلات اساسی نیست و انتظاراتتان را برآورده می سازد.

بازی از نظر تنوع سلاح ها در جایگاه مناسبی قرار دارد که هر کدام از آن ها از قابلیت های خاص خودشان برخوردار هستند. برای مثال در درگیری های محلی اگر برایتان لذت بخش باشد می توانید از چاقو یا چوب دستی استفاده کنید اما اگر حال و حوصله ی دردسر ندارید می توانید از تفنگ کمریتان استفاده کنید.

در حین مبارزات هر جایی که به نظرتان برسد می توانید کاورگیری کنید و از صدمات تیرهای دشمنان در امان باشید.

کاورگیری بسیار زیبا پشت میز

کاورگیری پشت کامیون

موسیقی و گرافیک

موسیقی و صداگذاری در بازی تا حدودی خوب کار شده است و در صحنه های مختلف بازی شاهد موزیک های مختلف، هماهنگ با حال و هوای مختص به محیط نیز خواهید بود. شرکت سازنده برای هماهنگی موسیقی با محیط بازی از موسیقی های jazz استفاده کرده است.

به گوش رسیدن صداهای ناله و فریاد از افراد زخمی در محیط شلوغ درگیری واقعا یک حس ناب به بازیکن می بخشد. صداهای شلیک، بمب ها و … زیبا کار شده اند.

گرافیک بازی نیز قابل قبول است و المان های مثبت بسیاری را به خود دارد که به عنوان نمونه به پخش شدن خون در فضا هنگام درگیری ها می توان اشاره کرد. از دیگر جنبه های مثبت بازی می توان از تنوع آب و هوایی از جمله آرام، طوفانی، بارانی و … نام برد.

شب بارانی

نورپردازی قوی

نتیجه این که با یک بازی بسیار پیچیده روبرو نیستید که نکته های بسیار گنگی در ذهنتان ایجاد کند بلکه انجام بازی بسیار آسان است و به جهت همین آسانی ممکن است عده ای از بازیکنان بعد از مدتی احساس خستگی کنند.

بازی Omerta: City of Gangsters بازی خوش ساختی است که امتحان آن خالی از لطف نیست و می تواند تجربه های جدید به مخاطب خویش القا کند.

 

این نقد از روی نسخه ی Xbox360  به نگارش در آمده است

داستان:32/۴۰

گرافیک: 32/۴۰

گیم پلی: 35/۴۰

جذابیت:38/۴۰

نمره کل: 34/۴۰

 

0
0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید