گیفت کارت
گیفت کارت

ورزش به گونه ایی جدید | نقد و بررسی بازی Kinect Sports: Season Two

۷ آبان ۱۳۹۰ - ۱۹:۳۰

اززمان عرضه ی حسگرهای حرکتی تاکنون میزان دقت و پتانسیل کلی آن ها را با بازی ها وعناوین پر جنب و جوش ورزشی می سنجیده اند. هنگام عرضه ی کینکت نیز مایکروسافت تصمیمگرفت تا با عرضه ی یک عنوان ورزشی به نام Kinect Sports قدرت حسگر حرکتی خود را بهرخ رقبا بکشد و با توجه به نمایش بی نظیر این عنوان و امتیازهای خوبی که منتقدین بهبازی دادند می توان گفت مایکروسافت تا حد زیادی به هدف خود رسید.و از آنجایی کهسازندگان و ناشران همیشه تمایل به ساخت ادامه ای برای یک عنوان موفق دارند تصمیم بهساخت Kinect Sports: Season Two گرفتند.

عنوان: Kinect Sports: Season Two
سازنده: Rare،Big Park
ناشر: Microsoft Studios
پلتفرم: X360
سبک: Sports

هنگامی که بازی را آغاز می کنیداولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند قابلیت Voice Control (کنترل بازی باصدا) در این نسخه است. سازندگان به قدری برای طراحی این بخش وسواس به خرج داده و آنرا دقیق طراحی کرده اند که اگر شما چند دستور متفاوت را پشت سر هم به دستگاه بدهیدباز هم قادر است تا آن ها را از یکدیگر تشخیص داده و به ترتیب انجام دهد. نکته یجالب دیگر در رابطه با این بخش این است که علاوه بر کنترل منوها می توان از آن درانجام ورزش ها نیز کمک گرفت.برای مثال در ورزش گلف می توانید با گفتن شماره ی چوبمورد نظر خود، آن را انتخاب کرده و استفاده کنید و یا در ورزش راگبی با فریاد زدنبر سر بازیکن ها آن ها را هدایت نمایید.

از ورزش های بازی گفتیم، برخلاف خیلی از شرکت ها و سازندگان که در عناوین ورزشی خود سعی در ارتقای ورزش هایعناوین گذشته می کنند، سازندگان KS: S2 تصمیم گرفتند تا شش ورزش کاملا جدید را دربازی قرار دهند. این ورزش ها شامل: دارت، گلف، اسکی، راگبی، تنیس و بیس بال هستند. با توجه به حجم کم این مطلب متاسفانه نمی توانیم هر یک از ورزش ها را به صورت مستقلو مفصل بررسی کنیم و فقط به هر یک اشاره ی کوچکی خواهیم کرد.

با ورزشگلف شروع می کنیم، ورزشی که سازندگان خیلی بر روی آن مانور می دادند و از آن تعریفمی کردند. طراحی بخش گلف بازی در یک کلام بی نظیر است. از طراحی زمین های گلف گرفتهو چگونگی کنترل بازی در این بخش تا میزان دقت کینکت در تشخیص حرکات شما، همه و همهبی نظیر طراحی شده اند و می توانند علاوه بر بازیکن های معمولی، ورزشکاران حرفه ایورزش گلف را نیز راضی کنند. تنها نکته ی منفی این بخش این است که برخی مواقع سوئیچکردن میان بخش تمرین و مسابقه ی آن مشکل می باشد. علاوه بر گلف، طراحی ورزش راگبینیز واقعا حرفه ای انجام شده است. گویا سازندگان بازی به خوبی از عدم اطلاع برخیافراد از قوانین و نحوه ی انجام این ورزش خبر داشته اند و به همین دلیل بخشی رابرای بازی طراحی کرده اند که در طول آن هوش مصنوعی در نقش مربی عمل نموده و حرکاتشما را مدیریت می کند.

اما در کنار این دو ورزش، ورزش دارت طراحیبسیار هوشمندانه ای دارد و انجام آن به همراه دوستان بسیار لذت بخش خواهد بود. نکتهی قابل ذکر دیگر در رابطه با این ورزش دقت فوق العاده و مثال زدنی کینکت در درکحرکات دست شما و دیگر بازیکنان همراه شما است.
ورزش تنیس نیز به خوبی توانسته درمیان دیگر ورزش ها خودی نشان دهد و شاید تنها نکته ی منفی قابل ذکر این ورزش سادگیبیش از حد روند آن باشد که البته در درجات سختی بالا این قضیه نیز تا حدی تغییر میکند. نکته ی جالب دیگر ورزش تنیس این می باشد که مهم نیست قد همراه شما کوتاه تر ازشما باشد یا بلندتر، زیرا کینکت به خوبی می تواند همزمان تصویر دو فرد قد بلند و قدکوتاه را پردازش کند.اسکی نیز یکی از ورزش های بازی است که مانند دیگر ورزش ها بهخوبی طراحی و اجرا شده. با این تفاوت که این ورزش دارای دو بخش اسکی Alpine و Time Trail می باشد که طراحی هر دو نیز کامل بوده و نقاط ضعف کمی دارند. این نقاط ضعف کمنیز تنها در بخش کنترل وجود دارند که پرداختن به آن ها از حوصله ی این مطلب خارجاست.آخرین ورزشی که آن را خیلی کوتاه معرفی می کنیم، بیس بال است که اگر ازهواداران این ورزش نباشید تا حدی خسته کننده به نظر می آید. اما باز هم هیچ نکته یمنفی قابل توجه ای ندارد و تنها ضعف آن این است که هنگامی که قصد پرتاب توپ رادارید اگر دست خود را کمی بیش از حد تاب دهید ممکن است توپ بیش از حد قوسبگیرد.

تمامی ورزش های ذکر شده دارای بخش چند نفره بوده و همچنین میتوان آن ها را در بخش های مختلف مانند Party Mode و Challenge Mode نیز تجربه کرد. لازم به ذکر است که بخش Challenge Mode نیز نسبت به گذشته تغییرات زیادی کرده وچالش های زیادی را در هر ورزش پیش روی شما می گذارد.صداگذاری و موسیقی بازی نیز درتمامی ورزش ها کاملا هماهنگ با جو خود ورزش و محیط آن طراحی شده اند. برای مثال درورزش اسکی که تم ای هیجانی دارد، موسیقی، ریتمی سریع تر نسبت به ورزش دارت دارد. درکنار بخش صداگذاری، گرافیک بازی نیز با وجود اینکه نسبت به نسخه ی قبلی تغییراتزیادی نداشته اما هم چنان نکته ی منفی خاصی ندارد و کاملا با استانداردهای روز اینسبک مطابق است.حال شاید با خود بگویید چرا من در هنگام بررسی ورزش ها و بخش هایمختلف آن فقط به تعریف و تمجید از آن ها پرداختم و به نکات منفی آن اشاره نکردم. اگر بخواهیم در این رابطه صادقباشیم باید بگوییم بازی به هیچ وجه یک عنوان بی نقصو خالی از ایراد نیست، اما آنقدر نکات مثبت دارد که باعث می شود از پرداختن به نکاتمنفی آن و حتی ذکر آن ها نیز خودداری کنیم.لازم به ذکر است که در این فضای کمنتوانستیم بازی را کاملا موشکافانه و از زوایای مختلف بررسی کنیم، لذا از ادامه یمطلب صرف نظر کرده و در انتها برای تمامی افرادی که به کینکت دسترسی دارند یکپیشنهاد دارم و آن اینکه Kinect Sports: Season 2 را به هیچ وجه از دست ندهید.

===============================
نکات مثبت: بهترین عنوان ورزشیعرضه شده بر روی حسگر های حرکتی.
نکات منفی: ضعف های خیلی کوچک در روند بازی کهقابل چشم پوشی هستند.
===============================
گیم پلی: 9.8
گرافیک: 9.5
صداگذاری: 9.5
جذابیت: 10
امتیاز: 9.7

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید