احتمال غیرقانونی شدن لوت‌باکس‌ها در ایالات متحده

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۲

یک سناتور آمریکایی قصد تصویب لایحه‌ای را دارد که فروش لوت‌باکس‌ها در بازی‌های ویدئویی به افراد زیر سن قانونی را ممنوع خواهد کرد.

جاش هاولی (Josh Hawley)، سناتور ۳۹ ساله‌ی ایالات متحده، اعلام کرد که در حال معرفی لایحه‌ای است که به طور بالقوه فروش لوت‌باکس‌ها را در برخی از بازی‌های ویدئویی ممنوع می کند. این لایحه که «حفاظت از کودکان در بازی‌های خشونت آمیز» – The Protecting Children from Abusive Games Act – نام دارد، این قدرت را دارد تا فروش لوت‌باکس‌ها و سیاست خرید «پرداخت کن و برنده شو» – Pay-To-Win – در بازی‌های محبوب در میان افراد زیر سن قانونی را به طور کلی متوقف کند. همچنین وی توضیح داد:

بازی‌های ویدئویی و رسانه‌های اجتماعی به نوعی باعث بروز اعتیاد در میان کاربران و به خصوص کودکان شده است. این محصولات باعث بروز برخی عادات ناشایست و زیان‌آور در میان کودکان می‌شوند و همچنین توجه آنان را از جهان واقعی اطراف خود می‌کاهد. اهمیتی ندارد که چه میزان سود توسط این نوع کسب و کار به حوزه‌ی تکنولوژی وارد می‌شود، یک مورد کاملا مشخص است: نباید از کودکان برای سود بیشتر با چنین روش‌هایی بهره‌برداری کرد. وقتی که یک بازی‌ ویدئویی برای کودکان طراحی می‌شود، توسعه دهندگان نباید با وابسطه کردن کودکان به این بازی‌ها، از آن‌ها به عنوان منبع درآمد خود استفاده کنند.

هاولی برای مثال بازی Candy Crush Saga را مورد اشاره قرار داد. او توضیح داد که این عنوان باندلی را با قیمت ۱۵۰ دلار به کاربران ارائه می‌دهد تا مراحل بازی برای آن‌ها آسان‌تر پیش برود. البته بازی‌های ویدئویی بسیار دیگری نیز وجود دارند که از این سیستم‌ها و سیاست‌ها برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.

تعداد بسیار زیادی از بازی‌های تلفن‎‌‌های همراه به نوعی طراحی شده‌اند که کاربر را به خرید‌های درون برنامه‌ای ترغیب می‌کنند. البته این نوع سیاست‌های فروش به بازی‌های غیر رایگان در رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی نیز وارد شده است. عناوینی مانند PUBG ،Overwatch و Rocket League نیز از این نوع سیاست‌ها بهره می‌برند.

لایحه‌ی هاولی ابتدا باید مورد تائید سنا و مجلس نمایندگان برسد تا تبدیل به یک قانون شود. البته‌ این اولین‌بار نیست که قانون‌گذاران ایالات متحده تصمیم به حذف لوت‌باکس‌ها می‌گیرند. در بهمن سال ۹۷ (فوریه ۲۰۱۹)، ایالت هاوایی لایحه‌ای را ارائه داد که فروش بازی‌هایی که دارای سیستمی مشابه قمار در خود هستند را به افراد زیر ۲۱ سال ممنوع کند. همچنین تحقیقات گسترده‌ای در خصوص اینکه لوت‌باکس‌ها به عنوان قمار محسوب می‌شوند یا خیر، در بسیاری از کشور‌های جهان به راه افتاده است. البته کشورهایی مانند انگلستان، نیوزلند، استرالیا، آلمان، سوئد، دانمارک و ایرلند اعلام کردند که لوت‌باکس‌ها به عنوان قمار محسوب نمی‌شوند.

ما تلاش می‏‌کنیم تا اطلاعات خود را در رابطه با “ابزارهای کنترل بازی‌های ویدئویی توسط والدین” به سنا و شرکت‌های توسعه‌ی بازی‌های ویدئویی ارائه دهیم. در حال حاضر شرکت های زیادی در محصولات خود، سیاست های کنترل بازی توسط والدین را قرار داده‌اند.

لوت‌باکس‌ها از سال ۲۰۱۷ و با عرضه‌ی بازی Star wars: Battlefront II تبدیل به نقطه‌‌ی بحثی مهم در صنعت بازی‌های ویدئویی شد. این بازی به خاطر وجود سیاست Pay-To-Win مورد انتقادات بسیاری قرار گرفت تا جایی که شرکت الکترونیک آرتس (EA Games)، ناشر این بازی، تصمیم به حذف لوت‌باکس‌ها و سیستم‌ پرداخت درون‌برنامه‌ای این عنوان گرفت. البته این عمل باعث نشد که فشار‌ها نسبت به حذف لوت‌باکس‌ها از بازی‌های ویدئویی کم شود.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید