نبرد برای حلقه | نقد و بررسی بازی The Lord OF The Rings War in The North

۲۴ آبان ۱۳۹۰ - ۱۴:۵۲

The Lord of the Rings کتابی که توسط جان رونالد روئل تالکین (John Ronald Reuel Tolkien) نویسنده ی بلند آوازه و پرافتخار انگلیسی در سال 1954 نوشته شد و به موفقیت فوق العاده و هدف های والای خود رسید. بی شک شما حداقل برای یک بار هم که شده فیلم سه قسمتی بسیار جنجالی ارباب حلقه ها را مشاهده کرده و مجذوب داستان تخیلی این شاهکار شده اید. فیلم ارباب حلقه ها به دست پیتر جکسون، کارگردان ماهر و خلاق، تهیه و توانست جوایز نفیس اسکار را متعلق به خود کند. هر دو دسته از طرفدارانی که داستان و فیلم ارباب حلقه را مشاهده کرده بودند؛ فیلم را عنوانی جهانی نامیده اند و به راستی که محبوبیت جهانی این فیلم مثال زدنی نیست!


سازنده : SnowBlind
ناشر : WarnerBros Intractive
پلتفرم : PC / PS3 / X360
سبک : Action RPG

نسخه ی قبلی The Lord of the Rings: Conquest انتظارات را بر آورده نکرد و با شکست مواجه شد. مدتی می گذشت که طرفداران و بازیبازان، طمع عنوان مطلوبی را نچشیده بوده و از کار شرکت سازنده خرسند نبودند. از این رو امتیاز ساخت بازی به کمپانی مشهور و کار بلد WarnerBro (برادران وارنر) داده شد. این کمپانی ساخت و پی ریزی عنوان جدید را به استودیوی Snowblind Studios سپرد. این استودیو کارنامه ی چندان درخشانی ندارد ولی می توان به بازی هایی از جمله Champions of Norrath و Justice League Heroes اشاره نمود که برای کنسول های به یاد ماندنی PS2 و Xbox ساخته شده اند.
بازیباز در شروع می تواند سه نژاد را برگزیند و با انتخاب کاراکتر خاص خود یعنی Eradan، Farin و Andril وارد بازی شود. وظیفه ی شما شناسایی فعالیت های سربازان Sauron و از هم پاشیدن این فعالیت است. هر یک از کاراکترها قابلیت خاص خود را دارا می باشند. به عنوان مثال Andril جادوگری اسرار آمیز است که با استفاده از سر و جادو می تواند ضربه ی مهلکی به سطح دشمنان وارد نماید گرچه پس از ارتقای درجه ی سختی، جادوهای اولیه دیگر تاثیر خاصی نخواهد داشت. از این رو سیستمی طراحی شده که با استفاده از آن می توانید Level مهارت های کاراکتر خود را بالا برده و از او یک ابر قهرمان بسازید. این سیستم به خوبی طراحی شده و بازیباز را از یک گیم پلی تکراری نجات می دهد. شما می توانید از حرکات ترکیبی منحصر به فردی استفاده نمایید که دشمنان را تــــار و مــــار و مسیر را هموار و بدون مزاحم می سازد! یکی از نکات تقلیدی و جالب در War in the North سلامتی است. معمولا در بازی های Action Role-Playing برای ترمیم و پاکسازی صدمه ای که به کاراکتر وارد شده از آیتم خاص خود استفاده می شود اما در Witn تقلیدی خنده دار از بازی هایی همچون Call Of Duty و شاهکار انحصاری Xbox 360 به نام Gears Of War (چرخ های جنگ) شده است. مطمئنا می دانید که در این دو بازی برای جبران سلامتی باید به گوشه ای رفته و کمین بگیرید تا پس از مدتی سلامتی کاراکتر دوباره برگردد. در Witn هم، چنین است! یا دیگر تقلید آن زمانی است که کاراکتر شما در حال جان دادن می باشد و بر روی زمین افتاده است؛ در این مواقع کاراکتر دیگر آمده و همچون چرخ های جنگ او را بلند می کند و الی آخر! ضرب المثلی می گوید کبوتر با کبوتر، باز با باز. Snowblind آمد ابرویش رو درست کند، زد چشمش را کور کرد! از نظر بنده ی منتقد، کپی برداری هیچ وقت نتیجه ی خوبی نداشته است مخصوصا در بازی هایی که سبک ها و داستان های آن هیچ ارتباط موضوعی با هم ندارند. اما الگو گرفتن بلامانع می باشد! قصد سازندگان تغییر و تحول در روند گیم پلی بازی بوده ولی هر امکانی برای هر بازی ای مناسب نیست.
بخش Co-Op دو نفره لذت و هیاهوی خاص خود را داشته و پتانسیل سرگرم کردن بازیبازها را برای مدت طولانی خواهد داشت. هر بازیباز در کاراکتر مخصوص خود قرار گرفته و می توانند با همکاری یک دیگر مراحل را طی کرده، سختی و دشواری قسمت ها را به آسانی از پیش رو بردارند. با افزایش سطح مهارت کاراکترها، حرکات ترکیبی زیبا و پر قدرت تری را شاهد خواهیم بود که صدمه ی جدی تری به خط دشمن وارد می نماید.
در بیشتر مواقع در حال جنگ هستید و حملات گوناگونی را باید پاسخگو باشید! اگر به هوش مصنوعی سایر کاراکترها چه همراهان و چه دشمنان از 10 نمره بدهم، عدد 5 را انتخاب می کنم. زیرا عکس العمل های خنده دار متنوعی را در طول بازی مشاهده خواهید کرد که باعث لبخند یا حتی خنده می شود. حتما با خودتان می گویید که چرا کاراکتر X که به راحتی می توانست تبرش را به سمت من پرتاب کند، تصمیم گرفت از دره ی روبروی خود بپرد و به دلیل طول زیاد دره به دهانه ی بعدی نرسد و بمیرد؟!
با پیشروی در بازی می توانید دوستان وفاداری پیدا کنید؛ آن ها در سپری شدن بازی و انجام اهداف شما تاثیرگذار می باشند به عنوان مثال Berleram عقاب عظیم الجثه ای است که در تخریب دژهای حریف مسمر ثمر می باشد.

گرافیک جای پیشرفت زیادی دارد، محیط های مصنوعی زیادی به چشم می خورد که بازی را از رنگ و روی اصلی خود انداخته اند. بی شک بازیبازهای امروزی چنین محیط هایی با بی کیفیت ترین بافت ها را قبول نمی کنند. صحبت از بافت شد! شایان ذکر است که بافت های اجسام و محیط بیشتر شبیه به بازی های PS2 می باشند. دورنماهای بازی به خوبی طراحی شده و از جزییات خوبی بهره مند هستند. صورت های کاراکترها مصنوعی و مرده جلوه می دهند و جای کار زیادی دارند. نورپردازی در حد مطلوبی به سر می برد و مشکل آنچنانی ای با قسمت های تاریک نداشته و می توان راه خود را از پیش گرفت. در بخش گرافیک هیچ گونه ذوق و خلاقیتی به کار نگرفته شده است و جای حرفی ندارد. انیمیشن و جلوه ی ویژه ی آنچنانی رویت نمی شود و درجه ی یک نواختی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

بازیبازهای امروزی به نحوه ی دیالوگ ها و حرکات دهان و لب کاراکترها توجه ی زیادی دارند. متاسفانه در War in the North نیز تداخل دیالوگ و نحوه ی حرکات لب ها دیده می شود، در نگاه اول بازیباز تصور می کند که کاراکتر در حال جویدن آدامس و دیالوگ ها توسط یک ضبط صوت در حال پخش هستند! یکی از حماسی ترین بخش های Lord of the Rings موزیک های حماسی آن می باشد که در فیلم، هیجان فوق العاده ای را منتقل می کرد. موسیقی ها در حد مطلوبی هستند اما مجددا نیاز به بازبینی و تنظیم ریتم دارند.
در آخر باید بگویم که The Lord of the Rings: War in the North مجددا نتوانست انتظارات را بر آورده کند اما گیم پلی بازی و پرداختن به داستانی فراتر از فیلم و نسخه های قبلی این عنوان را از شکست بزرگ تری نجات داد. War in the North ارزش بازی کردن گروهی را داشته و آن را به شما توصیه می کنم.

نکات مثبت : داستان خوب / بخش چند نفره CO-OP عالی / طراحی هنری خوب
نکات منفی : نا امید کننده / اشکالات گیم پلی / گرافیک فنی ضعیف

داستان : 8
گرافیک : 7
گیم پلی : 8
موزیک و صداگذاری : 7.5
نمره ی کل : 8

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید