گیفت کارت
گیفت کارت

شرکت یوبی‌سافت قصد دارد به بازار بازفروش سی‌دی کی بازی‌‌ها پایان دهد

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵

دو شرکت یوبی‌سافت و جنبا مصمم هستند تا با راه‌اندازی یک سیستم جدید با نام SKA، جلوی سوء استفاده‌ی فروشندگان و توزیع کنندگان بازی‌های ویدئویی برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی را بگیرند.

کاربران رایانه‌های شخصی از وضعیت آشفته‌ی بازار بازی‌های ویدئویی برروی این پلتفرم به خوبی آگاه هستند. شرکت اپیک گیمز (Epic Games) از زمان راه‌اندازی فروشگاه جدید خود، موفق شده است با جذب توسعه دهندگان متفاوت، عناوین زیادی را در انحصار پلتفرم جدید خود درآورد. از زمان آغاز فعالیت پلتفرم اپیک گیمز برروی رایانه‌های شخصی، تقریبا هر هفته شاهد انتشار اخباری جدید در این زمینه هستیم. با این حال، به نظر می‌رسد اپیک گیمز تنها شرکتی نیست که قصد دارد تغییراتی اساسی را در بازار بازی‌های ویدئویی برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی ایجاد کند. براساس اخبار منتشر شده، شرکت یوبی‌سافت (UbiSoft) یک قرارداد همکاری جدید با شرکت انگلیسی جنبا (Genba) امضا کرده است. این دو شرکت قصد دارند با هدف مبارزه با بازار بازفروش سی‌دی کی‌ بازی‌ها، برروی یک فرآیند جدید با عنوان Silent Key Activation کار کنند.

مدیر ارشد اجرایی شرکت جنبا، آقای مت مورفی (Matt Murphy)، در جدیدترین مصاحبه‌ی خود اطلاعات جدیدی از برنامه‌های مشترک این شرکت با شرکت یوبی‌سافت را منتشر کرده است. با آغاز فرآیند SKA، سی‌دی کی‌ بازی‌ها به جای این که مستقیما تحویل مشتری و خریدار شوند، برروی سرورهای شرکت جنبا باقی می‌مانند. به عبارتی، پس از خرید از سایت‌هایی مانند Humble Bundle و Fanatical (دو سایت بزرگ فروش دیجیتالی سی‌دی کی‌ بازی‌ها)، شما دیگر یک سی‌دی کی‌ دریافت نخواهید کرد و در عوض مستقیما به نرم‌افزار شرکت یوبی‌سافت برروی رایانه‌های شخصی یعنی Uplay منتقل خواهید شد.

آقای مورفی در جریان این مصاحبه بیان کرده است:

اگر کسی به یک وب‌سایت مانند Fanatical مراجعه کرده و یکی از محصولات یوبی‌سافت را خریدادی کند، سایت مربوطه پس از پرداخت از شما می‌خواهد که مشخصات حساب Uplay خود را وارد کنید.  اگر شما حساب Uplay نداشته باشید، این سایت از شما می‌خواهد که بلافاصله یک حساب ایجاد کنید. پس از انجام این مرحله، بازی خریداری شده به صورت مستقیم برروی حساب شما فعال می‌شود. درست مانند وقتی که شما مستقیما از خود فروشگاه Uplay بازی را خریداری کنید.

آقای مورفی به صراحت بیان کردند که دلیل راه‌اندازی این سیستم جدید، از بین بردن «بازار خاکستری» بازفروش سی‌دی کی‌ بازی‌ها است. آقای مورفی از عبارت «بازار خاکستری» درباره‌ی کسانی استفاده کردند که از سیستم فعلی با خرید ارزان قیمت سی‌دی کی‌‌ها در زمان تخفیف و فروش دوباره‌ی آن‌ها با قیمت بالاتر و یا انتشار اخبار کاذب درباره‌ی قیمت واقعی فروش محصول، سوء استفاده می‌کنند.

سیستم قدیمی راه را برای سوء استفاده باز گذاشته است و اگر فرآیندی برای متوقف کردن آن در نظر گرفته نشود، این شرایط ادامه پیدا خواهد کرد. شما می‌توانید بیش از ۱۰۰۰ سی‌دی کی‌ در اختیار داشته باشید و زمانی که ناشر تصمیم به اعمال تخفیف برروی محصول خود گرفت، اعلام کنید که سی‌دی کی‌‌ها را با قیمت تخفیف خورده به فروش رسانده‌اید. این در حالی است که شما در حقیقت سی‌دی کی‌‌های خود را با قیمت بالاتری فروخته‌اید. این در حقیقت همان بازار خاکستری است؛ جایی که مردم از تخفیف‌های اعمال شده سوء استفاده می‌کنند. شرکت جنبا تلاش دارد تا با مشخص کردن دقیق قیمت فروش در زمان فروش به این شرایط پایان دهد. مزیت بعدی سیستم Silent Key Activation این است که هیچ سی‌دی کی‌ وجود نخواهد داشت؛ پس فروش دوباره‌ی بازی نیز ممکن نخواهد بود.

به گفته‌ی مدیر ارشد اجرایی شرکت جنبا، شرکت یوبی‌سافت در آینده محصولات خود را در فروشگاه‌هایی که از سیستم SKA بهره نمی‌برند، عرضه نخواهد کرد. این سیستم به طور حتم می‌تواند جلوی فروشندگانی که از تخفیف‌های اعمال شده برروی عناوین مختلف سوء استفاده می‌کنند را بگیرد که این موضوع به سود ناشر و توسعه دهنده‌ی بازی‌ها خواهد بود. علاوه بر این، با توجه به این که این سیستم کنترل کامل بازار فروش، قیمت‌گذاری، تخفیف‌ها و هدیه‌های ارسال شده را در اختیار ناشر قرار می‌دهد، به احتمال زیاد سیستم SKA تاثیرات دیگری نیز برروی بازار بازی‌های ویدئویی برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی خواهد داشت.

هنوز مشخص نیست که این سیستم از چه زمان فعالیت رسمی خود را آغاز خواهد کرد.

0
0
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید