پلی‌استیشن ۵ نسبت به اکس‌باکس بعدی خریداران بیشتری دارد

۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

با نزدیک شدن به زمان عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعد، نظرسنجی‌های فراوانی انجام شده‌اند. طبق نظرسنجی هریس اینتراکتیو (Harris Interactive)، این نتیجه بدست آمده است که بازی‌بازان علاقه‌ی بیشتری به خرید PS5 نسبت به اکس‌باکس بعدی دارند.

باید قبول کرد که نسل جدید کنسول‌ها دیر یا زود عرضه خواهد شد. به تازگی نیز شایعاتی مبنی بر معرفی کنسول‌های نسل بعد در E3 سال ۲۰۲۰ به وجود آمده است. از همین رو سازمان هریس اینتراکتیو نظرسنجی کرده که کدام یک از کنسول‌ها را بازی‌بازان در نسل بعد خریداری خواهند کرد. البته برای نتیجه‌گیری هنوز بسیار زود است چرا که پلتفرم استیدیا که مخصوص گوگل است هنوز کاملا در میان بازی‌بازان رواج پیدا نکرده و از طرفی دیگر، ممکن است که به کلی نظر هر بازیکنی در زمان عرضه‌ی کنسول تغییر کند. ولی طبق آن چیزی که اکنون در دست داریم، بازی‌بازان علاقه‌ی بیشتری به خرید PS5 نسبت به اکس‌باکس بعدی دارند.

اگر بخواهیم طبق امار صحبت کنیم، باید عرض کنم که این نظر سنجی در میان ۲۱۴۶ نفر در بریتانیا در میان افراد ۱۶ تا ۶۴ سال انجام شده است. در این میان، ۳۸ درصد این افراد گفته‌اند که به طور قطع کنسول پلی‌استیشن ۵ را خریداری خواهند کرد و ۴۱ درصد به احتمال زیاد این کنسول را تهیه می‌کنند. از طرفی دیگر ۲۶ درصد این آمار به خرید قطعی کنسول اکس‌باکس اختصاص دارد و ۲۴ درصد نیز به احتمال بسیار زیاد این کنسول را تهیه خواهند کرد.

نینتندو نیز طرفداران مخصوص به خود را دارد و ۲۱ درصد افراد اعلام کرده‌اند که به طور قطع کنسول نسل بعد این شرکت را خریداری می‌کنند. ۱۷ درصد جامعه‌ی آماری نیز به احتمال بسیار زیاد اقدام به خرید آن خواهند کرد. در مقابل تمامی این سه شرکت، مایکروسافت، سونی و نینتندو، شرکت گوگل با پلتفرم استیدیا قرار دارد. با وجود آن که هنوز یک ماه هم از معرفی این پلتفرم نگذشته است، آمار خیره‌کننده‌ای به این پلتفرم اختصاص یافته است. این موضوع را هم در نظر بگیرید که هنوز قیمت مشخصی برای آن تعیین نشده است. ۲۵ درصد افراد حاضر در این نظرسنجی به طور قطع و ۱۹ درصد به احتمال بسیار زیاد این پلتفرم را خریداری خواهند کرد. شاید اگر شاهد قیمتی مناسب از طرف گوگل برای این پلتفرم باشیم، در نسل بعد رقابتی بسیار شدید میان این شرکت و شرکت‌های کارکشته‌ی صنعت بازی‌های ویدئویی را نظاره کنیم.

نوار سیز مربوط به کسانی است که کنسول مذکور را قطعا خریداری خواهند کرد. نوار زرد مربوط به کسانی است که به احتمال زیاد آن کنسول را تهیه می‌کنند.

هنوز هیچ‌یک از کنسول‌هایی که در نظرسنجی شرکت داشتند، معرفی نشده‌اند و برای نتیجه‌گیری بسیار زود است. ولی امیدواریم که در نسل آینده‌ی کنسول‌ها شاهد رقابتی نفس‌گیر و البته جذاب میان توسعه‌دهندگان و شرکت‌های مربوطه باشیم.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید