آیا فریکرها از زامبی‌ها پیشی می‌گیرند؟ | نگاهی به پتانسیل‌های Days Gone

۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

روز به روز به عرضه بازی موردانتظار Days Gone نزدیک‌تر می‌شویم؛ اما این بازی پسا-آخرالزمانی چه تفاوت‌هایی با دیگر عناوین سبک زامبی‌ها دارد؟ آیا این بازی یک The Last of Us دیگر خواهد بود یا تجربه‌ی متفاوتی ارائه خواهد داد؟ در این مقاله قصد داریم تا پتانسیل‌های جدیدترین ساخته‌ی استودیوی سونی بند (SIE Bend Studio) را بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

اگرچه زامبی‌ها جزو موجودات ترسناک به حساب می‌آیند، اما بازی‌ها و فیلم‌هایی که با محوریت این مردگان متحرک ساخته می‌شوند، همیشه جزو پرطرفدارترین‌ها هستند. اگر ترس از آن‌ها را در نظر نگیریم، زامبی‌ها تا چند روز آینده به کنسول‌ ما حمله‌ور خواهند شد. DOOM یکی از بازی‌هایی‌ست که برای خیلی‌ها، نخستین تجربه‌شان از زامبی‌ها بود. اگرچه دشمنان این بازی آن قدرها هم ترسناک نبودند، اما عطش بازیکنان را نسبت به تجربه‌ی بازی‌های دیگری با محوریت این موجودات افزایش داد.

در ادامه، با نسخه‌ی آرکیدی The House of the Dead، Zombie Nation و Resident Evil و برخی دیگر از آثار متحرک، بر محبوبیت زامبی‌ها افزوده و باعث شد تا زمینه‌های حضور گسترده‌ی آن‌ها در انواع و اقسام مدیوم‌ها را شاهد باشیم. معرفی بازی Days Gone با واکنش‌های ضد و نقیضی همراه بود اما بسیاری مشتاقانه منتظر عرضه‌ی آن هستند.

زمانی که توسعه دهندگان، مضامینی نظیر غم، درد، از دست دادن یک عزیز و خشم را به یک بازی اضافه می‌کنند، بازیکنان را با هسته‌ی اصلی داستان خود درگیر می‌کنند.

اگرچه پس از معرفی این بازی، هیجان‌ها نسبت به آن زیاد شد، اما رفته رفته شک و تردیدهایی نسبت به Days Gone در بین علاقه‌مندان به وجود آمد. بیشتر بازیکنان به این باور رسیدند که عنوان جدید استودیوی سونی بند، چیز جدیدی نسبت به دیگر بازی‌های زامبی‌محور ندارد و به همین جهت، با شکست روبرو خواهد شد. با این وجود، رفته رفته و با انتشار تصاویر، ویدئوها و جزئیات جدیدی از Days Gone، امیدها نسبت به آن افزایش یافت و باعث شد تا خیلی‌ها تغییر عقیده دهند.

اینطور که پیداست، Days Gone «یک بازی زامبی‌محور دیگر» نیست. بله، البته که موجودات این بازی که از آن‌ها با عنوان «فریکرها» یاد می‌شود، شباهت‌های بسیاری با زامبی‌ها دارند و به عنوان بازیکن، باید همیشه از رویارویی با آن‌ها دوری کنید و جلوی ترس خود را بگیرید. اما اگر اطلاعات منتشر شده از این بازی را مد نظر قرار دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که ارتباط عاطفی بین شخصیت‌ها و افکار و گذشته‌ی آن‌ها، باعث می‌شود تا عنوان Days Gone به چیزی بیش از یک بازی زامبی‌محور تبدیل شود.

زمانی که توسعه دهندگان، مضامینی نظیر غم، درد، از دست دادن یک عزیز و خشم را به یک بازی اضافه می‌کنند، بازیکنان را با هسته‌ی اصلی داستان خود درگیر می‌کنند. ما به واسطه‌ی تجربه‌های شخصی و چیزهایی که پیش از این تجربه کرده‌ایم، با آن ارتباط برقرار می‌کنیم و دیگر تنها کنترل شخصیت اصلی را بر عهده نمی‌گیریم؛ بلکه به آن تبدیل می‌شویم و ارتباطات نزدیکی با آن پیدا می‌کنیم.

بر اساس آنچه که تاکنون از این بازی دیده‌ایم، مشتاقانه منتظر این هستیم که ببینیم دیکون چگونه در این جهان وحشتناک با غم از دست دادن همسر عزیزش کنار می‌آید.

من بر این عقیده هستم که این روزها این ارتباط انسانی در بازی‌های زامبی‌محور نادیده گرفته شده و به نظر می‌رسد که بازی Days Gone قصد دارد آن را برگرداند. ما شاهد این هستیم که دیکون سنت جان (Deacon St. John) تلاش دارد تا از جهان پسا-آخرالزمانی  این بازی جان سالم به در ببرد و نه تنها از رویارویی با فریکرها و مهاجمان فرار کند، بلکه با از دست دادن ویژگی‌های روحی و همسرش سارا (Sarah) نیز باعث شده مسیر خود را گم کند. این قضیه یک کشش عاطفی مناسب محسوب می‌شود که دلیل موجهی برای بدست گرفتن کنترل این شخصیت و غوطه‌ور شدن در بازی Days Gone است.

بر اساس آنچه که تاکنون از این بازی دیده‌ایم، مشتاقانه منتظر این هستیم که ببینیم دیکون چگونه در این جهان وحشتناک با غم از دست دادن همسر عزیزش کنار می‌آید. چه چیزهایی باعث می‌شود تا او ادامه دهد و تسلیم نشود؟ او چگونه این غم و اندوه بزرگ را تحمل می‌کند؟ به نظر می‌رسد که این موارد باعث گردد تا داستان Days Gone در حد و اندازه‌های The Last of Us ظاهر شود.

البته باید اشاره کنیم که دو بازی Days Gone و The Last of Us مشابه هم نیستند و تفاوت‌های زیادی را می‌توان در آن‌ها دید. بله، هر دوی آن‌ها نحوه‌ی روایت داستان مشابهی دارند و در سبک پسا-آخرالزمانی قرار می‌گیرند؛ اما بازی The Last of Us درباره انسان‌هایی‌ست که به عفونت مغزی کوردیپس آلوده شده و تغییر شکل داده‌اند. آن‌ها حرکات و رفتارهای کاملاً متفاوتی با زامبی‌های ملقب به فریکرهایِ بازی Days Gone دارند و همین ویژگی نیز باعث تفاوت‌های این دو بازی شده است.

باید اشاره کنیم که دو بازی Days Gone و The Last of Us مشابه هم نیستند و تفاوت‌های زیادی را می‌توان در آن‌ها دید.

در بازی Days Gone شاهد سیستم دریافت XP به جای پیشرفت مبتنی بر آیتمِ عنوان The Last of Us هستیم. نیازی به اشاره نیست که بگوئیم، The Last of Us یک بازی شخصیت‌محور بود، حال آنکه Days Gone رویکردی جهان باز (Open World) دارد. تفاوت کلیدی دیگر این دو بازی در این هست که Days Gone برخلاف عنوان The Last of Us، حاوی هیچگونه بخش چندنفره‌ای نیست.

به شخصه، از رد پیشنهادِ سابر اینتراکتیو (Saber Interactive) برای ساخت بخش چندنفره‌ی Days Gone از سوی سونی خوشحال هستم چراکه آن‌ها می‌خواهند تماماً برروی بخش داستانی این بازی تمرکز کنند. اگرچه بخش چندنفره از محبوبیت بالایی در بازی‌ها برخوردار است، اما خوبی این تصمیم را زمانی درک می‌کنیم که بدانیم استودیوی سونی بند تجربه‌های خوبی در زمینه‌ی خلق بازی‌های تک نفره دارد. البته، گاهی اوقات اضافه کردن بخش چندنفره به یک بازی می‌تواند به ضرر آن تمام شود؛ برای این گفته می‌توان به بازی Tomb Raider اشاره کرد و آن را مثال زد.

سال گذشته، جان گراوین (John Garvin)، کارگردان بازی Days Gone در گفتگویی که با وب‌سایت گیم‌اینفورمر داشت، نسبت به مقایسه‌های این بازی با The Last of Us واکنش نشان داد. وی در پاسخ به این پرسش که «بالاخره شباهت‌هایی را می‌توان میان این دو بازی پیدا کرد» اظهار داشت که:

خیر، جز اینکه این بازی یک عنوان اکشن و ماجراجوییِ سوم شخص است که در آن، موجوداتی را می‌کُشید که زامبی نیستند.

اگر بیشتر به بررسی فریکرها بپردازیم، به این نتیجه می‌رسیم که این موجودات با زامبی‌ها تفاوت‌های منحصر به فرد متعددی دارند. در Days Gone، فریکرها از هوش و غریزه برخوردار هستند. به خاطر نمی‌آورم که تا به حال در عنوانی، زامبی‌ها به صورت گروهی مهاجرت کنند، آب بخورند یا به خواب زمستانی فرو بروند. این نکات باعث می‌شود تا به این نتیجه برسیم که فریکرها در حقیقت، نوعی الگوی مشخص برای زندگی خود دارند؛ چیزی که تاکنون در زامبی‌ها شاهدش نبودیم.

اینطور که به نظر می‌رسد، در بازی Days Gone، تنها انسان‌ها نیستند که برای بقا و نجات تلاش می‌کنند.

در بیشتر بازی‌های این سبک، شاهد دسته‌بندی زامبی‌ها در کلاس‌های متعدد بوده‌ایم. برای نمونه، زامبی‌های موجود در عنوان Left 4 Dead، در کلاس‌های Hunter، Jockey، Smoker، Witch و Tank دسته‌بندی می‌شدند. همچنین می‌توان به بازی اکشن و ماجراجویی، ترسناک و بقای Dying Light اشاره کرد که همه‌ی زامبی‌های آن با سیستم هوش مصنوعی ساده‌ای برنامه‌نویسی شده بودند. بیشتر آن‌ها با اینکه توانایی خاصی داشتند یا ضعیف بوند؛ اما باز هم مکانیک یکپارچه و مشترکی داشتند.

با این حال، سازندگان سعی داشتند تا در بازی Days Gone کاری متفاوت انجام دهند. چیزهایی که از موجودات گوشت‌خوار می‌دانید، جای خود را به موارد پیچیده‌تری داده‌اند: زامبی‌هایی که به واسطه‌ی تشنگی، آب می‌نوشند. این چیزی‌ست که بازی‌بازان به آن عادت ندارند – زامبی‌هایی که نیازهای انسانی دارند؟ آن‌ها به صورت گروهی حرکت می‌کنند؛ شاید به خاطر اینکه فکر می‌کنند به این شکل، امنیت بیشتری دارند – یکی دیگر از ویژگی‌های انسانی. اینطور که به نظر می‌رسد، در بازی Days Gone، تنها انسان‌ها نیستند که برای بقا و نجات تلاش می‌کنند. این موارد در کنار هم باعث می‌شود تا Days Gone جذاب و جذاب‌تر باشد.

عنوان Days Gone نیز اگر بتواند از پتانسیل‌ها و ایده‌های جذاب خود به نحو احسنت استفاده کند، می‌تواند در زمره‌ی بازی‌های موفق قرار بگیرد و به یک انحصاری موفق دیگر برای کنسول پرفروش پلی‌استیشن ۴ تبدیل گردد.

بار دیگر، تصاویر و ویدئوهای بازی Days Gone را بررسی کنید و آن‌ها را کنار اطلاعات و جزئیات آن قرار دهید؛ آیا این بازی جذاب به نظر نمی‌رسد؟ بهتر است به بازی Days Gone فرصت دهید. به نظر می‌رسد که استودیوی بند، تنها برروی کسب درآمد و فروش بیشتر تمرکز ندارد و واقعاً می‌خواهد بازی خوبی بسازد. درست مشابه The Last of Us که توانست به یکی از برترین بازی‌های تاریخ تبدیل شود. عنوان Days Gone نیز اگر بتواند از پتانسیل‌ها و ایده‌های جذاب خود به نحو احسنت استفاده کند، می‌تواند در زمره‌ی بازی‌های موفق قرار بگیرد و به یک انحصاری موفق دیگر برای کنسول پرفروش پلی‌استیشن ۴ تبدیل گردد.

نظر شما در خصوص در خصوص بازی Days Gone چیست؟ آیا فکر می‌کنید این عنوان می‌تواند به موفقیت برسد یا با شکست روبرو خواهد شد؟ لطفاً دیدگاه خود را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

بازی موردانتظار Days Gone، در تاریخ جمعه ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ (۲۶ آوریل ۲۰۱۹ میلادی) به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌اسیتشن ۴ عرضه و منتشر خواهد شد.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید