گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

آیا فریکرها از زامبی‌ها پیشی می‌گیرند؟ | نگاهی به پتانسیل‌های Days Gone

PS4 Pro
آیا فریکرها از زامبی‌ها پیشی می‌گیرند؟ | نگاهی به پتانسیل‌های Days Gone

روز به روز به عرضه بازی موردانتظار Days Gone نزدیک‌تر می‌شویم؛ اما این بازی پسا-آخرالزمانی چه تفاوت‌هایی با دیگر عناوین سبک زامبی‌ها دارد؟ آیا این بازی یک The Last of Us دیگر خواهد بود یا تجربه‌ی متفاوتی ارائه خواهد داد؟ در این مقاله قصد داریم تا پتانسیل‌های جدیدترین ساخته‌ی استودیوی سونی بند (SIE Bend Studio) را بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

اگرچه زامبی‌ها جزو موجودات ترسناک به حساب می‌آیند، اما بازی‌ها و فیلم‌هایی که با محوریت این مردگان متحرک ساخته می‌شوند، همیشه جزو پرطرفدارترین‌ها هستند. اگر ترس از آن‌ها را در نظر نگیریم، زامبی‌ها تا چند روز آینده به کنسول‌ ما حمله‌ور خواهند شد. DOOM یکی از بازی‌هایی‌ست که برای خیلی‌ها، نخستین تجربه‌شان از زامبی‌ها بود. اگرچه دشمنان این بازی آن قدرها هم ترسناک نبودند، اما عطش بازیکنان را نسبت به تجربه‌ی بازی‌های دیگری با محوریت این موجودات افزایش داد.

در ادامه، با نسخه‌ی آرکیدی The House of the Dead، Zombie Nation و Resident Evil و برخی دیگر از آثار متحرک، بر محبوبیت زامبی‌ها افزوده و باعث شد تا زمینه‌های حضور گسترده‌ی آن‌ها در انواع و اقسام مدیوم‌ها را شاهد باشیم. معرفی بازی Days Gone با واکنش‌های ضد و نقیضی همراه بود اما بسیاری مشتاقانه منتظر عرضه‌ی آن هستند.

زمانی که توسعه دهندگان، مضامینی نظیر غم، درد، از دست دادن یک عزیز و خشم را به یک بازی اضافه می‌کنند، بازیکنان را با هسته‌ی اصلی داستان خود درگیر می‌کنند.

اگرچه پس از معرفی این بازی، هیجان‌ها نسبت به آن زیاد شد، اما رفته رفته شک و تردیدهایی نسبت به Days Gone در بین علاقه‌مندان به وجود آمد. بیشتر بازیکنان به این باور رسیدند که عنوان جدید استودیوی سونی بند، چیز جدیدی نسبت به دیگر بازی‌های زامبی‌محور ندارد و به همین جهت، با شکست روبرو خواهد شد. با این وجود، رفته رفته و با انتشار تصاویر، ویدئوها و جزئیات جدیدی از Days Gone، امیدها نسبت به آن افزایش یافت و باعث شد تا خیلی‌ها تغییر عقیده دهند.

اینطور که پیداست، Days Gone «یک بازی زامبی‌محور دیگر» نیست. بله، البته که موجودات این بازی که از آن‌ها با عنوان «فریکرها» یاد می‌شود، شباهت‌های بسیاری با زامبی‌ها دارند و به عنوان بازیکن، باید همیشه از رویارویی با آن‌ها دوری کنید و جلوی ترس خود را بگیرید. اما اگر اطلاعات منتشر شده از این بازی را مد نظر قرار دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که ارتباط عاطفی بین شخصیت‌ها و افکار و گذشته‌ی آن‌ها، باعث می‌شود تا عنوان Days Gone به چیزی بیش از یک بازی زامبی‌محور تبدیل شود.

زمانی که توسعه دهندگان، مضامینی نظیر غم، درد، از دست دادن یک عزیز و خشم را به یک بازی اضافه می‌کنند، بازیکنان را با هسته‌ی اصلی داستان خود درگیر می‌کنند. ما به واسطه‌ی تجربه‌های شخصی و چیزهایی که پیش از این تجربه کرده‌ایم، با آن ارتباط برقرار می‌کنیم و دیگر تنها کنترل شخصیت اصلی را بر عهده نمی‌گیریم؛ بلکه به آن تبدیل می‌شویم و ارتباطات نزدیکی با آن پیدا می‌کنیم.

بر اساس آنچه که تاکنون از این بازی دیده‌ایم، مشتاقانه منتظر این هستیم که ببینیم دیکون چگونه در این جهان وحشتناک با غم از دست دادن همسر عزیزش کنار می‌آید.

من بر این عقیده هستم که این روزها این ارتباط انسانی در بازی‌های زامبی‌محور نادیده گرفته شده و به نظر می‌رسد که بازی Days Gone قصد دارد آن را برگرداند. ما شاهد این هستیم که دیکون سنت جان (Deacon St. John) تلاش دارد تا از جهان پسا-آخرالزمانی  این بازی جان سالم به در ببرد و نه تنها از رویارویی با فریکرها و مهاجمان فرار کند، بلکه با از دست دادن ویژگی‌های روحی و همسرش سارا (Sarah) نیز باعث شده مسیر خود را گم کند. این قضیه یک کشش عاطفی مناسب محسوب می‌شود که دلیل موجهی برای بدست گرفتن کنترل این شخصیت و غوطه‌ور شدن در بازی Days Gone است.

بر اساس آنچه که تاکنون از این بازی دیده‌ایم، مشتاقانه منتظر این هستیم که ببینیم دیکون چگونه در این جهان وحشتناک با غم از دست دادن همسر عزیزش کنار می‌آید. چه چیزهایی باعث می‌شود تا او ادامه دهد و تسلیم نشود؟ او چگونه این غم و اندوه بزرگ را تحمل می‌کند؟ به نظر می‌رسد که این موارد باعث گردد تا داستان Days Gone در حد و اندازه‌های The Last of Us ظاهر شود.

البته باید اشاره کنیم که دو بازی Days Gone و The Last of Us مشابه هم نیستند و تفاوت‌های زیادی را می‌توان در آن‌ها دید. بله، هر دوی آن‌ها نحوه‌ی روایت داستان مشابهی دارند و در سبک پسا-آخرالزمانی قرار می‌گیرند؛ اما بازی The Last of Us درباره انسان‌هایی‌ست که به عفونت مغزی کوردیپس آلوده شده و تغییر شکل داده‌اند. آن‌ها حرکات و رفتارهای کاملاً متفاوتی با زامبی‌های ملقب به فریکرهایِ بازی Days Gone دارند و همین ویژگی نیز باعث تفاوت‌های این دو بازی شده است.

باید اشاره کنیم که دو بازی Days Gone و The Last of Us مشابه هم نیستند و تفاوت‌های زیادی را می‌توان در آن‌ها دید.

در بازی Days Gone شاهد سیستم دریافت XP به جای پیشرفت مبتنی بر آیتمِ عنوان The Last of Us هستیم. نیازی به اشاره نیست که بگوئیم، The Last of Us یک بازی شخصیت‌محور بود، حال آنکه Days Gone رویکردی جهان باز (Open World) دارد. تفاوت کلیدی دیگر این دو بازی در این هست که Days Gone برخلاف عنوان The Last of Us، حاوی هیچگونه بخش چندنفره‌ای نیست.

به شخصه، از رد پیشنهادِ سابر اینتراکتیو (Saber Interactive) برای ساخت بخش چندنفره‌ی Days Gone از سوی سونی خوشحال هستم چراکه آن‌ها می‌خواهند تماماً برروی بخش داستانی این بازی تمرکز کنند. اگرچه بخش چندنفره از محبوبیت بالایی در بازی‌ها برخوردار است، اما خوبی این تصمیم را زمانی درک می‌کنیم که بدانیم استودیوی سونی بند تجربه‌های خوبی در زمینه‌ی خلق بازی‌های تک نفره دارد. البته، گاهی اوقات اضافه کردن بخش چندنفره به یک بازی می‌تواند به ضرر آن تمام شود؛ برای این گفته می‌توان به بازی Tomb Raider اشاره کرد و آن را مثال زد.

سال گذشته، جان گراوین (John Garvin)، کارگردان بازی Days Gone در گفتگویی که با وب‌سایت گیم‌اینفورمر داشت، نسبت به مقایسه‌های این بازی با The Last of Us واکنش نشان داد. وی در پاسخ به این پرسش که «بالاخره شباهت‌هایی را می‌توان میان این دو بازی پیدا کرد» اظهار داشت که:

خیر، جز اینکه این بازی یک عنوان اکشن و ماجراجوییِ سوم شخص است که در آن، موجوداتی را می‌کُشید که زامبی نیستند.

اگر بیشتر به بررسی فریکرها بپردازیم، به این نتیجه می‌رسیم که این موجودات با زامبی‌ها تفاوت‌های منحصر به فرد متعددی دارند. در Days Gone، فریکرها از هوش و غریزه برخوردار هستند. به خاطر نمی‌آورم که تا به حال در عنوانی، زامبی‌ها به صورت گروهی مهاجرت کنند، آب بخورند یا به خواب زمستانی فرو بروند. این نکات باعث می‌شود تا به این نتیجه برسیم که فریکرها در حقیقت، نوعی الگوی مشخص برای زندگی خود دارند؛ چیزی که تاکنون در زامبی‌ها شاهدش نبودیم.

اینطور که به نظر می‌رسد، در بازی Days Gone، تنها انسان‌ها نیستند که برای بقا و نجات تلاش می‌کنند.

در بیشتر بازی‌های این سبک، شاهد دسته‌بندی زامبی‌ها در کلاس‌های متعدد بوده‌ایم. برای نمونه، زامبی‌های موجود در عنوان Left 4 Dead، در کلاس‌های Hunter، Jockey، Smoker، Witch و Tank دسته‌بندی می‌شدند. همچنین می‌توان به بازی اکشن و ماجراجویی، ترسناک و بقای Dying Light اشاره کرد که همه‌ی زامبی‌های آن با سیستم هوش مصنوعی ساده‌ای برنامه‌نویسی شده بودند. بیشتر آن‌ها با اینکه توانایی خاصی داشتند یا ضعیف بوند؛ اما باز هم مکانیک یکپارچه و مشترکی داشتند.

با این حال، سازندگان سعی داشتند تا در بازی Days Gone کاری متفاوت انجام دهند. چیزهایی که از موجودات گوشت‌خوار می‌دانید، جای خود را به موارد پیچیده‌تری داده‌اند: زامبی‌هایی که به واسطه‌ی تشنگی، آب می‌نوشند. این چیزی‌ست که بازی‌بازان به آن عادت ندارند – زامبی‌هایی که نیازهای انسانی دارند؟ آن‌ها به صورت گروهی حرکت می‌کنند؛ شاید به خاطر اینکه فکر می‌کنند به این شکل، امنیت بیشتری دارند – یکی دیگر از ویژگی‌های انسانی. اینطور که به نظر می‌رسد، در بازی Days Gone، تنها انسان‌ها نیستند که برای بقا و نجات تلاش می‌کنند. این موارد در کنار هم باعث می‌شود تا Days Gone جذاب و جذاب‌تر باشد.

عنوان Days Gone نیز اگر بتواند از پتانسیل‌ها و ایده‌های جذاب خود به نحو احسنت استفاده کند، می‌تواند در زمره‌ی بازی‌های موفق قرار بگیرد و به یک انحصاری موفق دیگر برای کنسول پرفروش پلی‌استیشن ۴ تبدیل گردد.

بار دیگر، تصاویر و ویدئوهای بازی Days Gone را بررسی کنید و آن‌ها را کنار اطلاعات و جزئیات آن قرار دهید؛ آیا این بازی جذاب به نظر نمی‌رسد؟ بهتر است به بازی Days Gone فرصت دهید. به نظر می‌رسد که استودیوی بند، تنها برروی کسب درآمد و فروش بیشتر تمرکز ندارد و واقعاً می‌خواهد بازی خوبی بسازد. درست مشابه The Last of Us که توانست به یکی از برترین بازی‌های تاریخ تبدیل شود. عنوان Days Gone نیز اگر بتواند از پتانسیل‌ها و ایده‌های جذاب خود به نحو احسنت استفاده کند، می‌تواند در زمره‌ی بازی‌های موفق قرار بگیرد و به یک انحصاری موفق دیگر برای کنسول پرفروش پلی‌استیشن ۴ تبدیل گردد.

نظر شما در خصوص در خصوص بازی Days Gone چیست؟ آیا فکر می‌کنید این عنوان می‌تواند به موفقیت برسد یا با شکست روبرو خواهد شد؟ لطفاً دیدگاه خود را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

بازی موردانتظار Days Gone، در تاریخ جمعه ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ (۲۶ آوریل ۲۰۱۹ میلادی) به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌اسیتشن ۴ عرضه و منتشر خواهد شد.

12345678910(7 رای, میانگین آرا 8٫71 از 10 )
Loading...

ADS

نظرات

 1. speed_girl گفت:

  بنظرم دیز گان از رزیدنت اویل ۲ بهتره. رزیدنت اویل ۲ داستان کلیشه‌ایه داش. گیم‌پلیشم خیلی خسته کننده بود. پازلاشم طراحی بدی داشتن. ترسناکم نبود.
  ولی دیز گان بخاطر همین فریکرها هم که شده بازی هیجان‌انگیزتر و سرگرم کننده‌تری بنظر می‌یاد.

  12Thumb up 150Thumb down
 2. PARASITE EVE 2 گفت:

  با تشکر از مهرداد میرشاهی
  خودم مطمئنم این بازی جذاب و سرگرم کننده از آب در میاد ولی از نمره اش مطمئن نیستم.
  دیکن رو دوست دارم، گرافیک بازی رو دوست دارم، جهان بازی قشنگه، موتور روندن باحاله، داشتن عناصر نقش آفرینی مثل سیستم کسب تجربه (xp) به تکراری نشدن بازی امیدوارم میکنه، داستان هم با مدت زمان بالای کات سین ها و همین تریلر عروسی بنظرم جذاب باشه. فقط تردیدم نسبت به مبارزات بازی هست که نکنه تکراری باشن یا خسته کننده باشن که اونم فقط با تجربه ی بازی میشه فهمید.

  18Thumb up 0Thumb down
 3. speed_girl گفت:

  یه بازی در درجه اول باید هیجان‌انگیز باشه. هیجان بازی‌ام فقط باید درجریان بازی باشه نه فیلمایی که وسط بازی پخش می‌شه. همین دیز گان اگه فیلم کم داشته باشه هیجانشم بالا باشه مطمئنن نمره بالا ۹۰ می‌گیره. یه چندتا مود آنلاینم تنگش بزنن که بازی یه بار مصرف نشه.
  اصلاً بدی بازیای PS4 همین که خیلی شبیه فیلمای سینمایی‌ان. بازی باید بازی باشه. XO رو نگاه کنین بجز کوانتوم بریک هیچ بازی سینمایی دیگه‌ای نداره. درستشم همینه.
  Big Smile Big Smile Big Smile

  3Thumb up 82Thumb down
 4. محمدرضا گفت:

  تشکر مهرداد عزیز
  مشتاقانه منتظر تجربه این بازی اَم

  16Thumb up 0Thumb down
 5. PERSIAN NAZI گفت:

  به نظر شخصی من که زینومورف از همشون وحشیتر و خطرناک تره و از در و دیوار هم بالا میره و اسید هم پرتاب میکنه و نمادی بی چون و چرا از وحشت مطلقه و تاریکی هم دوستشه

  7Thumb up 25Thumb down
  • Lor'themar گفت:

   اخ اخ عاشق زینومورف کلاسیکم،با این جدیدا حال نمیکنم فقط بیگانه قدیمی رو عشقه In Love Yes

   10Thumb up 0Thumb down
   • PERSIAN NAZI گفت:

    اره بخدا Yes
    اون نسخه قدیمی ALIENS vs PREDATOR و نسخه های قدیمی که بسیار عالی بودن و دیگه تکرار نمیشه
    هرچند که استان سیاره یاجوبا باتمام موند و روکی با تکیلا که الوده شده بود در رفت و هکتور هم که ماسک سرنوشت رو برداشت و به تاج و تخت پدرش رسید اما اون دمو پایانی بحث بر انگیز که ویلند گفت چی داریم و خلبان گفت هرچی که نیازه هرگز باعث نشد تا سگا شماره بعدی رو بسازه و همچنان بعد از ۹ سال ادامه نیومده
    امیدوارم که یه ریمیک خوب و ادامه عالی از داستان رو ببینیم

    0Thumb up 0Thumb down
  • mūnchild گفت:

   اخ اخ اخ isolation رو واسم تداعی کردی

   1Thumb up 1Thumb down
 6. Brutal_shooter گفت:

  متای ۸۵ تا ۸۸ رو پیش بینی میکنم

  33Thumb up 4Thumb down
 7. speed_girl گفت:

  بخدا اگه یه بار دیگه ببینم ۱۰۰ کیلومتر دیس بهم دادین دیگه کامنت نمی‌دم. بوک‌مارک سایتم ‌پاک می‌کنم.

  4Thumb up 66Thumb down
 8. MrHill93 گفت:

  زامبی وحشتناک فقط نایت هانتر های دایینگ لایت هنوزم که هنوزه شبا خواب شون و میبینم که در حال تعقیبم هستن Grin البته بیشتر ترولشون میکردم میرفتم سر و صدا میکردم سه چهار تاشون میوفتادن دنبالم بعد سریع برمیگشتم به کمپ میومدن روی تله برقی برق و روشن میکردم بعد روشون UV ( چراغ قوه داخل بازی که بدن نایت هانترا رو میسوزوند ) مینداختم میسوختن ولی برق قلقلکشون میداد ی بار تا طلوع صبح این کارو و کردم صبح ک شد یکی شون نتونست فرار کنه زیر نور سوخت و مرد لوت خوبی ام داشت

  خلاصه این بازی ام خیلی امید دارم بهش فقط متاش شک دارم بالای هشتاد بگیره ولی زیر هشتاد هم نمیاد ک البته مهم نیس مهم لذت بردن از بازیه ک ایشالله همه لذت میبریم

  20Thumb up 0Thumb down
 9. Parsa.jm.jr10 گفت:

  Days Gone واقعا میترکونه حالا ببینید .

  22Thumb up 3Thumb down
 10. Artur Murgan گفت:

  سلام آقای میرشاهی مقالاتون بسیار عالی بود فقط متن زیر تصویر آخر یه اشتباه تایپی داره وظیفه خودم دونستم که اطلاع بدم به نحو احسنت اشتباهه به نحو احسن درسته
  بازم ممنون از مقالتون Rose Rose

  7Thumb up 1Thumb down
 11. vitto corleone گفت:

  بازیش به نظر بازی خیلی خوبی میاد و روز به روز با تاخیر های که سونی براش زد پیشرفت بازی قابل مشاهدس منتهی منتقدها جدیدا خیلی سخت گیر شدن و بازی ها رو از دم میکوبن ولی اگه بخوایم این بازی رو از نظر open world بودن و انجام ماموریت ها در کنار داستان و گرافیک با بازی شرکت هایی مثل یوبی سافت و ea و حتی مایکروسافت بسنجیم باید گفت این بازی خیلی خیلی بهتر از بازی های far cry new dawn و anthem و crackdown 3 و… و حقش متای بالا ۸۰ هست حالا توقع ۹۰ نداریم ولی اگه بتونه مثل horizon zero dawn خوش بدرخشه یعنی سونی ترکونده به معنای واقعی تو نسل ۸

  16Thumb up 2Thumb down
 12. mohsen.ps4pro گفت:

  بسیار عالی خیلی مشتاقم بازیش را تجربه کنم مطمئن هستم یکی از بهترین بازی های تاریخ سونی میشه که به احتمال زیاد نسخه بعدیش هم برای کنسول نسل بعد عرضه میشه البته اگر بخش داستانیش توی این بازی تموم نشه و سر و تهش را هم نیارن و جا برای ادامه داشته باشه مثل سری ۴ گانه آنچارتد و last 2 و غیر …

  12Thumb up 1Thumb down
 13. Always be positive گفت:

  Days gone vs Dying light 2
  رقابت بین زامبی محورا امسال خیلی جذابه! تا الان برای من , هیچ بازی ای مثل dying light نشده (با احترام به left 4 dead و طرفداراش . ما هم با دوستامون تو گیم نت با هم میزدیمش Smile‌ ) البته کل سری رزیدنت ایول رو نمیشه زامبی محور دونست فکر کنم…وگرنه شاهکاری مثل رزیدنت ۲ ریمیک یا بقیه نسخه هاش میومدن جزو رتبه های اول !
  جوری که من گیم پلی دیز گان رو دیدم , برنده این مسابقه dying light هسThinking گیم پلی دایینگ لایت خیییلی جذاب تره ! آخه کی پارکور کردن به اون روونی رو میذاره کنار و میاد یه بازی ای مثل این بازی میکنه که همه زامبی هاش هم مثل همن‌ (حداقل تو گیم پلی اولیه ای که گذاشته بودن اینطوری بود و خیلیا تو یوتیوب ازش انتقاد کردن!‌ )
  واقعا دایینگ لایت یک به معنای واقعی هیجان انگیز بود و فکر کنم تو ۲ هیجانش به اوج برسه!

  3Thumb up 14Thumb down
 14. lumpennn گفت:

  سخن بزرگان بازی باید بازی باشه چقدر اخه تو افسایدی توspeed_girl

  8Thumb up 0Thumb down
 15. Ali گفت:

  بزودی شاهد فن پیج های دیز گان خواهیم بود که چنان قربون صدقه بازی میرن تا چیزش دربیاد
  و چند تا تازه گیمر شده بهش بگن بهترین گیم تاریخ
  ( ۶ ساعت کاتسین ۶۰ دقیقه گیم پلی درست مثل لست )

  6Thumb up 17Thumb down
 16. AhmaD H گفت:

  آقا از شما بعیده!
  نحو احسن نه نحو احسنت !
  اَحسَن => بر وزن افعل از ریشه حُسن به معنی بهتر
  احسنت => یعنی آفرین !!!

  6Thumb up 0Thumb down
 17. AmirDT2 گفت:

  آیا فریکرها از زامبی‌ها پیشی می‌گیرند؟
  پاسخ : خیر ، به هیچ عنوان Smile

  3Thumb up 3Thumb down
 18. mohsen.ps4pro گفت:

  @Ali mccloud
  آره عزیزم من تازه گیمر شدم ۹ سالی بیشتر نیس که گیمر هستم و اینقدر اطلاع ندارم از صنعت گیم که از ۶ سالگی از آتاری شروع کردم و تمام کنسول های صنعت گیم و pc را تجربه کردم تا الان همراه با بازی های متفاوت که شاید تو فقط اسمشون را شنیده باشی نه تجربه شون

  6Thumb up 1Thumb down
عضویت در سایت

Register For This Site

دریافت رمز جدید

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت