زامبی ها ضعیف نیستند | نقد و بررسی بازی Zombie Vikings: Ragnarok Edition

۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

بعید می‌دانم حتی یک کاربر در حال خواندن این نقد باشد و معنی زامبی را نداند. زامبی‌ها به موجودات مرده‌ای گفته می‌شود که مجددا از گور برخاسته و به سمت موجودات زنده برای تغذیه از گوشتشان حمله می‌کنند و البته علاقه بسیار زیادی هم به مغزشان دارند. اگر فیلم Vikings: Warriors From The Sea را دیده باشید احتمالا با داستان افسانه‌ای Lore و Loki آشنا باشید. لوکی همواره از اودین به نیکی یاد می‌کرد و یکی از پیروانش بود. به مرور زمان موجودات دیگری به داستان راه پیدا می‌کنند و پیچیدگی‌های خاصی پیدا می‌کند. حال سازندگان این بازی المان‌های آن داستان و چند چیز ابداعی را در بازی خود جای داده ‌بودند و در ظاهر همه چیز عالی به نظر می‌رسید. با گیمفا همراه باشید تا ببینیم استودبو Zoinks تا چه حد توانسته انتظارات ما را براورده کند و یا اصلا مثل اسم جذابش ارزش چندین ساعت وقت گداشتن را دارد؟

Zombie Vikings

داستان از این قرار است که لوکی یک روز یکی از چشمان ارزشمند اودین را برداشته و فرار می‎کند. اودین در واکنش به این اتفاق، ۴ مرده را زنده کرده و حال که آن‌ها به شکل زامبی درامده‌اند، تبدیل به Vikingهایی جنگجو می‌شوند که می‌خواهند هرطور شده چشم اودین را برگردانند. داستان بازی پیچیدگی و چالش‌های خاص خودش را دارد و واقعا برای بازی به این سبک عالیست. اصولا گیمرها از چنین بازی‌هایی انتظار داستان پیچیده‌ای ندارند ولی Zombie Vikings به زیبایی داستان را در بطن گیم‌پلی جا داده و شاهد یک روایت جذاب و عمقی هستیم. بازیباز کنترل این ۴ وایکینگ را در محیط‌های متنوع و شلوغ به دست می‌گیرند و در این حین با زیبایی‌های خط داستانی هم مواجه می‌شوند که خود برای یک بازی این‌چنینی بسیار خوب است. حس شوخ‌طبعی بازی هم بسیار بالاست و گاها در جدی‌ترین موقعیت‌ها هم به طرز هنرمندانه‌ای لبخند را به شما هدیه می‌کند. دیالوگ‌ها و جملات به کار برده شده مفید و خوب هستند و دیالوگ خسته‌کننده یا بی‌هدف چندان در بازی شنیده نمی‌شود.

بازی از حالت Local Multiplayer هم پشتیبانی می‌کند که تجربه آن بر همگان واجب است. Zombie Vikings  در این حالت در بهترین حالت خود قرار دارد و دنیایی از سرگرمی و لذت و با هم بودن در آن است

گیم‌پلی بازی کاملا به اجداد هم‌سبک خود وفادار بوده و اگر بازی را تجربه کنید قطعا یادی از بازی‌های TMNT یا X-Men خواهید کرد. در واقع اگر عناوین مذکور را بازی کرده باشید برای انجام Zombie Vikings به هیچ مشکلی برنخواهید خورد. افراد جدید هم بعد از مدتی کوتاه به محیط و سبک بازی عادت می‌کنند و بعید است کسی در این مورد به مشکلی بر بخورد. گیم‌پلی بازی بدین صورت است که در حالتی دو بعدی باید فوج فوج از دشمنان را نابود کنید. البته نه فقط نابود کردنشان که جمع‌آوری سکه و باز شدن مراحل فرعی جدید هم از دلایلیست که باید دشمنان خود را از صحنه روزگار محو کنید. همچنین برای کشتن بعضی از باس‌فایت‌ها به استراتژی خاصی برای نابودی نیازمندند که خیلی دوسش داشتم.

داستان از این قرار است که لوکی یک روز یکی از چشمان ارزشمند اودین را برداشته و فرار می‎کند. اودین در واکنش به این اتفاق، ۴ مرده را زنده کرده و حال که آن‌ها به شکل زامبی درامده‌اند، تبدیل به Vikingهایی جنگجو می‌شوند که می‌خواهند هرطور شده چشم اودین را برگردانند. داستان بازی پیچیدگی و چالش‌های خاص خودش را دارد و واقعا برای بازی به این سبک عالیست.

 

ماموریت‌های فرعی در بازی بسیار متنوعند. از گرفتن یک اردک از چنگال یک ماهی شیطانی گرفته تا گرفتن یک فلفل جلوی بینی وال; تا عطسه کند و بچه‌ای که قورت داده را بیرون بیندازد. هر یک از این  ماموریت‌ ‌ها داستان خودش را دارد و اگر کمی ریزبین باشید خواهید فهمید همه آن‌هایی که در ماموریت‌های فرعی سر و کله میزنید به نوعی با خودتان در ارتباط بوده‌اند. جایزه تکمیل هر ماموریت صد دلار است و به علاوه آن هربار یک سلاح جدید هم در ازای آن می‌گیرد. اما این ملبغ می‌تواند بنا به عملکرد و پیچ و خم‌های داستانی، تغییر هم بکند. عمده گیم‌پلی را مبارزات دربر گرفته و حتما آن توصیه‌ها را به  او بکنید.چنین ماموریت‌هایی برای ساعتی خسته نشدن و تنوع را به بازی می‌آورد. موقعیت‌های جالبی هم در این ماموریت‌ها گاها دیده می‌شود. برای مثال می‌توان به فراز از دست اراذل‌ها، جاخالی دادن از انفجار کیسه پر از مواد کثیف و غیره اشاره کرد که جذابیت بازی  هم  افزایش  می‌دهند.

با وجود آنکه از طریق پرداخت درون برنامه‌ای یا با پیشرفت در طول بازی می‌توانید اسلحه متفاوت خریداری کنید، نوع عملکرد آن‌ها بدون در نظر گرفتن افکت‌ها تقریبا یکسان است و تفاوت خاصی ندارند. افکت‌های مختلفی مانند بازگشت Health، برق‌گرفتگی دشمن در هنگام شلیک به او و یا پرتاب یک گربه به سمت او باعث تفاوت کار سلاح‌ها شده‌اند. Runeها دیگر چیزهایی هستند که البته نه روی سلاحتان که روی خودتان تاثیر می‌گذارد و توانایی‌های شما را افزایش می‌دهند. بعضی از آن‌ها قابل استفاده برای همه کاراکترهای قابل بازی و بعضی فقط برای بعضی از آن‌ها قابلیت استفاده دارند. دو شحصیت اضافه هم به صورت دانلودی و کد برای نسخه فیزیکی برای بازی در دسترس هستند که البته اگر از کد استفاده کنید چند Arena مخصوص هم برایتان باز خواهد شد. آن‌ها ضروری نیستند اما برای تازه‌تر شدن بازی گزینه خوبی هستند. مبارزات بازی ساده اما عمیق‌تر از چیزیست که فکرش را می‌کردم. دلیل آن هم افکت‌ها و حرکات مختلفی است که می‌توانید با اسلحه انجام دهید. شما در طول زمان گیم‌پلی افکت‌های بسیاری را برای استفاده می‌بینید که می‌توانند بازی را بسیار جذاب کنند و یک حرکت مخصوص به نام Charge Move هم دارید که اگر زمان‌بندی آن را درست یاد بگیرید بسیار لذت‌بخش است.

گیم‌پلی بازی کاملا به اجداد هم‌سبک خود وفادار بوده و اگر بازی را تجربه کنید قطعا یادی از بازی‌های TMNT یا X-Men خواهید کرد. در واقع اگر عناوین مذکور را بازی کرده باشید برای انجام Zombie Vikings به هیچ مشکلی برنخواهید خورد. افراد جدید هم بعد از مدتی کوتاه به محیط و سبک بازی عادت می‌کنند و بعید است کسی در این مورد به مشکلی بر بخورد

از نظر گرافیکی، بازی شباهت زیادی به اثر قبلی سازندگان یعنی Stick it to the man دارد.  سطوح یکسان همراه با انیمیشن‌های کاغذی وگوناگون شخصیت‌ها و محیط. این که مشکل بازیبازان و اعتراض آن‌ها به این مسئله چیست چیزیست که نیازمند صحبت و شنیدن حرف آن‌هاست و اتفاقا بسیار هم مهم است چون همین مورد باعث افت زیاد و غیر منطقی متا شده است!  این مسائل باعث شده که در آینده تعداد بسیار زیاد شخصیت و هم‌چنین طراحی هنری عالی بازی به واسطه طراحی Artهای دستی و فوق‌العاده‌اش بازی یک جلوه زیبا به خود بگیرد. فریم ریت یکسان و طراحی زیبای شخصیت‌ها و باس‌فایت‌ها دیگر چیزهای خوب بازی در زمینه بصری هستند.

راستش را بخواهید، حس شوخ‌طبعی بازی برای همه مناسب نیست. بلاخره هستند افرادی که دنبال بازی‌های کاملا جدی و عاری از هرگونه لودگی یا خنده هستند. اما قطعا آن حس جالبی را که بر اثر حماقت کاراکترها به شما دست می‌دهد دوست خواهید دشت و خواستار تجربه دوباره‌اش هم خواهید بود. این شوخ‌طبعی بازی بر اثر صداگذاری عالی در تمام طول بازی میسر شده و صداگذاران از هیچ تلاشی برای زنده نگه‌داشتن داستان بازی دریغ نکرده‌اند و الحق که جای تحسین و تشویق دارند.

با وجود آنکه از طریق پرداخت درون برنامه‌ای یا با پیشرفت در طول بازی می‌توانید اسلحه متفاوت خریداری کنید، نوع عملکرد آن‌ها بدون در نظر گرفتن افکت‌ها تقریبا یکسان است و تفاوت خاصی ندارند. افکت‌های مختلفی مانند بازگشت Health، برق‌گرفتگی دشمن در هنگام شلیک به او و یا پرتاب یک گریه به سمت لو باعث تفاوت کار سلاح‌ها شده‌اند

Zombie Vikings عنوانی نیست که برای همه مناسب باشد. یکی از مواردی که ممکن است طرفداران قدیمی این ژانر در مورد آن بگویند، عدم اضافه کردن چیزی به این سبک است و البته چندان بیراه هم نمی‌گویند. و تقریبا به همان تعداد هم افرادی هستند که از بازی بسیار لذت می‌برند. مشکل بزرگ بازی سرورهای مشکل دار آن است که خیلی اوقات ناگهان در اواسط مسابقه قطع شده و دیگر زمان اتصال مشخص نیست تااین که میمیرید! چنین مشکلی در بخش co-op یک بازی با سبک Brawler قطعا آزار دهنده است. مشکل دیگر بازی هم تکراری شدن روند مراحل است که همانطور که گفتیم در اکثر اوقات در حال سلاخی دشمنان هستید و کم بودن تنوع در این زمینه یک نکته منفی به حساب می‌آید. بازی از حالت Local Multiplayer هم پشتیبانی می‌کند که تجربه آن بر همگان واجب است. Zombi Vikings  در این حالت در بهترین حالت خود قرار دارد و دنیایی از سرگرمی و لذت و با هم بودن در آن است. در کنار دوستان و اعضای خانواده بخندید و Zombie Vikings بلزی کنید و برای لحظاتی هم مشکلا اطرافتان را فراموش کنید.

قطعا ژانر Brawler آن طور که باید در نسل اخیر عمل نکرد. Zombie Vikings از انگشت‌شمارهای خوب این سبک است که عناصر زامبی و شوخی را ترکیب کرده و یک داستان سرگرم‌کننده و یک گیم‌پلی جذاب را برای شما تدارک دیده است. اگر چندان اهل آنلاین بازی کردن نیستید و با همان حالت محلی نیازتان برطرف می‌شود، دیگر هیچ بهانه‌ای برای عدم تهیه Zombie Vikings ندارید.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید