سازندگان Witcher 3 معتقدند که استقبال از بازی‌ها ربطی به کشور سازنده‌ی آن‌ها ندارد

۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰

تصورات بسیاری وجود دارند که ادعا می‌کنند بازی‌های ژاپنی در بازار غرب، و بازی‌های غربی در بازار ژاپن طرفداران زیادی ندارد و به سختی می‌توانند شاهد فروش خوبی باشند. از نظر مدیر عامل شرکت سی دی پراجکت رد (CD Project Red) این حرف کاملا اشتباه است و بازی‌های عالی، جدا از اینکه متعلق به کدام کشور هستند و در کجا توسعه پیدا کرده‌اند، در سرتاسر جهان به موفقیت دست پیدا می‌کنند. 

 تا چندی پیش تصور بر این بود که بعضی بازی‌های ژاپنی مانند سری Final Fantasy با نوع خاص گیم‌پلی و داستان سراییشان، تنها در خود کشور ژاپن طرفدار دارند و در دیگر نقاط زمین، بازی‌بازان علاقه‌ی چندانی به تجربه‌ی چنین عناوینی ندارند. خوشبختانه در چند سال اخیر با عرضه‌ی بازی‌هایی مانند Persona 5 و Xenoblade Chronicles 2 که توانستند موفقیت بسیار خوبی در بازار غرب نیز بدست بیاورند، این طرز فکر کم کم به فراموشی سپرده می‌شود. دقیقا برعکس همین نظر هم در بین بازی‌بازان وجود دارد؛ یعنی بازی‌های غربی در بازار ژاپن نمی‌توانند به فروش خوبی دست پیدا کنند که البته بازی‌هایی مانند GTA V و Call of Duty Black Ops IIII این ادعا را نیز رد کردند. در راستای همین آمار، به این نتیجه می‌رسیم که دیگر همانند گذشته، بازی‌های ژاپنی فقط در ژاپن مورد استقبال واقع نمی‌شوند و دیگر بازی‌بازان غربی نیز از آن‌ها لذت می‌برند، و برعکس. حال مدیر عامل شرکت سی دی پراجکت رد ،مارسین ایوینسکی (Marcin Iwiński)، که ساخت سه گانه‌ی شاهکار Witcher را در کارنامه‌ی خود دارد در رابطه با این امر چنین گفته است:

کیفیت یک رکن جهانی است. یک بازی عالی، جدا از این که متعلق به کدام کشور است و در کجا توسعه پیدا کرده، با استقبال جهانی خیلی خوبی روبرو می‌شود. برای مثال، سومین نسخه از سری بازی‌های Witcher با فروش و استقبال بی‌نظیری در کشور ژاپن روبرو شد. نکته‌ی مهم در رابطه با استقبال و فروش، کیفیت بازی است نه کشور سازنده.

به نظر می‌رسد که حرف‌های مدیر عامل این شرکت درست باشد ولی هنوز هم بعضی از بازی‌بازان به این حرف اعتقاد ندارند و بر این باور هستند که عناوین غربی به مذاق شرقی‌ها و بازی‌های ژاپنی به مذاق بازی‌بازان غربی خوش نمی‌آید. نظر شما در این رابطه چیست؟

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید