زنان هم در آزادی امروز جهان نقش دارند| نقد و بررسی بازی Battlefield V

۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

یک سری عناوین هستند که طرفداری از سبکشان به نوعی توفیق اجباری برای اکثر گیمرهاست. درست است که هنر هشتم با عناوین متنوع بسیار زیادی دست شما را برای انتخاب سبک مورد علاقه و بازی‌هایش باز می‌گذارد، اما هر چقدر هم بخواهید خود را با سبک‌های دیگر سرگرم کنید، باز هم نخواهید توانست از یک سری سبک‌های خاص بگذرید. مثال می‌خواهید؟ رایج‌ترین آن که از کوچک تا بزرگ آن را می‌شناسند، دو سری محبوب FIFA و PES است. هر چقدر هم بگویید فوتبالی نیستید یا به این جادوی سبز علاقه‌ای ندارید، باز هم نخواهید توانست خواسته یا نخواسته، از این بازی ها بگذرید یا حداقل مقایسه‌ای بین آن‌ها انجام ندهید. از دیگر آثار این دست می‌توان به ۳ عنوان پرچمدار سبک اول شخص، یعنی Call Of Duty،Battlefield V و Halo هم اشاره کرد. این عناوین هرچند که تفاوت‌های اساسی با هم دارند، اما همواره مقایسه‌هایی بین آن‌ها بوده و چه بسا همین مقایسه‌ها باعث شده تا بسیاری به سمت این بازی‌ها کشیده شده و حتی تبدیل به یکی از طرفداران آن شوند.

امروز در بزرگترین رسانه مستقل خبری انتقادی ایران، یعنی گیمفا قصد داریم یکی از همین عناوینی را که تجربه‌اش به نوعی برای هر گیمری اجتناب ناپذیر است بررسی کنیم. این عنوان همانطور که در تیتر خواندید، بازی بزرگ Battlefield V است. بازی که تا مدت‌ها قبل از عرضه آن، موج بسیار منفی پیرامون آن بابت تحریف تاریخ، حضور بیش از حد زنان در بازی، گرافیک یکسان با نسخه قبل یعنی Battlefield 1، نواوری‌های سطحی و بسیار کم در بخش چند نفره و بسیاری موارد دیگر که برخی فقط کافیست نام EA را چه به عنوان ناشر و چه سازنده پشت یک بازی ببیند و شروع کنند به گفتنشان! بی‌نهایت به این جمله اعتقاد دارم که در صنعت بازی‌ها بسیار بسیار در حق EA و Ubisoft از سوی بازیبازان ظلم شده و انتقادهایی بسیار نابه جا در مورد آن‌ها انجام می‌دهند. درست است EA سیاست‌های برخا اشتباهی برای درامدزایی پیش گرفته بود، اما این جا باید به دو تکته توجه کنید: یکی که EA اکثر سیاست‌های خود را اصلاح کرده و حال هیچ بازی PTW را در کارنامه این شرکت نمی‌بینید و یکی که EA هر چه باشد سهم بسیار بسیار زیادی در ساختن خاطراتمان با بازی‌هایش دارد و واقعا خوب نیست انقدر راحت چشممان را در مورد برخی مسائل ببنیدیم و شروع به له کردن یک استودیو یا ناشر خوب کنیم. خطاب به افراد کلافه از سیاست‌های کذشته EA مبنی بر درامدزایی باید بگویم شرکت‌های Koei Techmo و Activision به ترتیب با عناوین DOA و Destiny که به وضوح با آن‌ها از بازیبازان دزدی می‌کنند، به اندازه کافی دلیل برای متنفر بودن از خود به ما می‌دهند تا وقتی برای تنفر از شرکت‌های خوبی مثل EA و یوبیسافت نماند.

بگذریم، اگر بخواهم پاراگراف بالا را بسط بدهم کل مقاله می‌شود نقد گذشته و حال EA و جایی برای نقد Battlefield V نمی‌ماند، پس آن بماند برای وقتی دیگر و برگردیم سر بحث خودمان، نقد پنجمین نسخه از سری بازی‌های Battlefield.

Battlefield V

.My Father Has Always Said: If You Want To Be A Good Soldier, Killing Human Beings Shouldnt Matter For You. So, I Think I’m A Good Soldier

داستان، عنصری است که از ابتدا در سری Battlefield اهمیت چندانی نداشته و از قدیم الدهر، این عنوان با بخش چند نفره و مودهای نتوع و سرورهای شلوغ خود معروف بود تا داستان‌هایش. در نسل قبل، عکس این موضوع برای سری Call Of Duty صدق می‌کرد و اکثرا آن سری را با داستان و شخصیت‌های دوست‌داشتنی‌اش می‌شناختند تا بخش محبوب آنلاینش. اشتباه نکنید، COD هم بخش آنلاین خوبی در نسخه‌های سالانه آن پیدا می‌شد، اما در برابر Battlefield که تمام هم و غمش بخش آنلاین بود و داستان را فدای آن می‌کرد، طبیعتا یک رده پایین‌تر قرار می‌گرفت. شاید اولین نسخه‌ای که در آن یک داستان نسبتا طولانی و جذاب را دیدیم، نسخه سوم بازی بود که آن‌هم به دلیل فضاسازی‌های اشتباه و شخصیت‌پردزای ضعیف آنتاگونیست‌های بازی نتوانست هدفش را تکمیل کند و به همان بخش آنلاین خوبش رضایت دادیم. البته بخش آنلاین نسخه سوم خوب نبود; بلکه یک شاهکار شاید تکرار نشدنی برای هر سری به جز Battlefield بود. در آن بازه، Activison با عرضه Black Ops 2 یک داستان ناب را تجویل هوادارانش داد تا شاید DICE به فکر تزریق خون تازه‌ای به عنوان محبوبش بیافتتد. نسخه چهارم بازی هم همان روند قبلی را پیش گرفت تا ان که در سال ۲۰۱۶ و با عرضه Battlefield 1 استودیو سازنده به رویکرد متفاوتی برای Campaign بازی رو آورد و درست است که تا حدی شاهد افت هوش مصنوعی بودیم، اما باز هم داستان بازی برای یک شروع خوب و روایت داستان‌های جذاب در آینده خوب بود.

War Stories در یک نگاه

اکنون بعد از دو سال Battlefield V .جلویمان قرار دارد و آین یکی حتی از نسخه قبل هم رویکرد متفاوت‌تری در این قسمت دارد. هرچند که برای آن که بگوییم این سری بلاخره یک داستان درگیرکننده در حد سری ندای وظیفه دارد، راه باقی است. خوشبختانه این راه زیاد نیست و می‌توان امیدوار بود در نسخه بعد بلاخره با یک داستان کامل و نسبتا بی‌نقص روبه رو باشیم. این نسخه هم مثل Battlefield 1، چند داستانک را در بخش War Stories روایت می‌کند که در آن‌ها، اکثرا با نگاهی بیطرفانه که در جنگ جهانی دوم طرف حق چه کسی و طرف شر چه کسی بوده، از ارتش ۳ کشور انگلیس، فرانسه و نروژ داستان‌هایی برای شما روایت می‌کند که با وجود پیشرفت‌ها در شخصیت‌پردازی کاراکترها و کلیت داستان آن‌ها نسبت به نسخه قبل، نمی‌توان گفت این بخش تمام انتظارات را براورده کرده است. دو داستانک Nordlys و Trailleur سطح کیفی قابل قیولی دارند و امیدواریم در آینده با داستان‌های حتی بهتری هم روبه رو باشیم.

داستان Nordylys، روایت دختری است به نام Solveig که همراه با مادرش در ارتش مقاومت نروژ هستند که هم اکنون ۳ سال است در اشغال نازی‌هاست. از لحظه‌ای که مادر Solveig اسیر می‌شود با داستان زیبای این دو زن همراه می‌شوید و احتمالا در پایان این بخش نگاهتان به نقش زنان در جنگ کمی تغییر کند. علاوه بر این که Solveig باید مادرش را آزاد کند، به مرور متوجه می‌شود که Garrison( آنتاگونیست این قسمت) و ارتشش در حال ساخت یک موجود خطرناک، درست در همان پایگاهی است که مادرش زنداننیست مشغول است. همانطور که احتمالا می‌دانید، آب کشور نروژ در زمان جنگ جهانی دوم بسیار سنگین بوده و این موضوع هم دستمایه ساخت یک داستان زیبا برای DICE شده و هر چند چندان ریشه در واقعیت ندارد اما نگرانی همزمان شما برای مادرتان و جلوگیری از ساخت این موجود عجیب به وسله آب سنگین کشور، به زیبایی در این بخش پیاده شده.

افکت انفجار و کیفیت اساحه رو با هم دریابید

Under No Flag، داستان Billy Bridger را روایت می‌کند. مردی انگلیسی که قبل از آن که به عضویت ( SBS (British Special Boat Section دراید، در لندن زندانی بود. George Mason یک افسر انگلیسی کارکشته است که Billy را از زندان بیرون آورده و او را با SBS آشنا می‌کند. SBS نام ارگانیست که کیلومترها قبل از خط مقدم فعالیت می‌کرد و به صورت پنهانی یا آشکار به نابودی Baseهای دشمن می‌پرداخت. SBS ارگان تازه تاسیسی بود و به همین دلیل از SAS که نیروهای هوایی بودند اعضایی را به عضویت خود دراورد و این موضوع به همراه استخدام جنگجویانی بی‌باک و چابک و متخصص در کار با مواد منفجره، باعث شد SBS تبدیل به مکانی شود که اعضای آن منتظر دستور هیچکس نبودند و تنها یک ندای قلبی آن‌ها را برای نابودی پایگاه‌های آلمانی‌ها قانع می‌کرد. در اولین ماموریت شما باید در Luftwaffe سه پایگاه مختلف را نابود کنید. این کار باعث می‌شود Mason به شما اعتماد کند و خیالش از بابت حرفه‌ای بودنتان راحت شود. رابطه میان Billy و George بسیار جالب است و به خصوص در اواخر بازی که روابط صمیمی شده است شاهد جملات جالبی را حتی در بین دعوا و اختلاف نظرشات شاهد هستیم.

Tirailleur، داستان یک سیاهپوست از از غرب آفریقا را روایت می‌کند که در زمان جوانی خود عضو ارتشی به نام Tirailleurs بوده. این ارتش در اختیار کشور فرانسه بوده و فرانسه در مواقع لزوم آز آن‌ها برای دفاع از کشور خود استفاده می‌کرده است. در واقع Tirailleurها مجبور به دفاع از جایی بودند که هیچگاه آن را حتی ندیده بودند. برده‌داری به معنای کلمه! این بخش از War Storyها تلخ‌ترین آن‌ها می‌باشد چون با یکی از کثیف‌ترین چهره‌های جنگ آشنا می‌شویم. داستان این قسمت از زبان شخصیت Deme میانسال گفته می‌شود و گیمر وقایع تعریف شده او که شامل فعالیت‌ها و زجرهایی که در Tirailleur در زمان جوانی خود کشیده است را بازی می‌کند.

سیاه‌پوستان گناهی ندارند!

همانطور که گفته شد با وجود عدم پیشرفت زیاد بخش داستانی، همچنان می‌توان به آینده داستاتی این سری امیدوار بود. در آینده، یک بخش داستانی دیگر هم برای بازی عرضه می‌شود که در نقش آلمان‌ها قرار می‌گیریم.

گیم‌پلی Battlefield V، بدون شک وسیع‌ترین،بهترین و در عین حال پرمشکل‌ترین بخش آن است. بگذارید با نکات خوب و خوشبینی این بخش را آغاز کنیم. بخش تک‌نفره بازی حال محیط آزادتری دارد و وسایل نقلیه هم مثل همیشه در اختیارتان هست. اصولا به جز ماموریت‌ها، چندین Gun Stash هم در میان راه تعبیه شده‌اند تا چندان مشکل کمبود مهمات پیدا نکنید (که بعید است!) تیراندازی در بازی بسیار خوب پیاده سازی شده و به جز نکات فنی مانند میزان Recoil و لگد خوب اسلحه‌ها، حس تیراندازی را با یک گان‌پلی بسیار خوب به شما القا می‌کند. نمی‌گویم نسخه قبلی در این امر بود، اما نسخه پنجم حتی از آن هم بسیار بهتر است. میزان تنوع فعالیت‌های شما در بخش Single Player نه آنقدر زیاد است که شما را تا پایان میخکوب کند و نه آنقدر کم است که از آن خسته یا زده شودید. کاملا متوسط! استفاده از تانک‌ها و هوایپیماها این بار به صورت گسترده‌تری در بخش تک‌نفره هستند و به نوعی آزادی عمل شما در این بخش چندان دست کمی از بخش چند نفره ندارد.

می‌رسیم به مهم‌ترین بخش بازی یعنی بخش چند نفره بازی که دلیل اصلی خریدن بازی توسط ۹۰ درصد خریدارانش است. ابتدا باید بگویم اگر در نسخه قبل حرفه‌ای بودید و به تنهایی ده‌تا ده‌تا بر تعداد Killهایتان اضافه می‌شد، به این که در نسخه پنجم هم به خوبی نسخه قبل باشید اشتباه است و باید به جز آشنا شدن با مکانیزم‌های جدید بازی چند هم تیمی خوب هم پیدا کنید. این بار بخش چند نفره اصلا فرد محور نبوده و حتما باید به صورت تیمی کار کنید تا پیروز شوید و اگر هم با غریبه بازی ‌می‌کنید حتما از میکروفون استفاده کنید تا با یکدیگر ارتباط برقرا کنید. در غیر این صورت بازی لذت کمی برای شما خواهد داشت. نقشه‌های بخش چندنفره هم اکنون ۸ عدد می‌باشد که در آینده بر تعداد آن بسیار افزوده می‌شود. شما علاوه بر استفاده از تفنگ و مواد منفجره کارهای دیگری مانند سنگر ساختن هم انجام می‌دهید که در مواقعی که کار گره خورده و نبردها تن به تن شده‌اند بسیار مهم است. سیستم Rewardها تقریبا مثل نسخه قبل بوده و میزان XP دریافت بعد از هر بازی هم کاملا منصفانه است. تعداد حالت‌های بازی در بخش چند نفره هم ۸ تاست که شامل، Frontlines،Frontlines، Airborne،Conquest،Domination،Final Stand و TDMو Breakthrough. این ۸ مد با وجود آن که تنوع بسیار بالایی دارند اما هنگامی که آن‌ها را تحربه می‌کنید ممکن است شباها‌تی بسیار زیاد آن با نسخه قبل در بخش چند نفره و این موضوع که بعضی از این مدها بسیار زود به پایان می‌رسند چندان نمی‌توانند به طور کامل سرگرم کننده باشد و فقط در کنار چند مود خوب, بازی کردن آن‌ها هم خالی از این لطف نیست.

نسخه پنجمBattlefield در شب هم زیباست. خیلی زیبا:)

کمبود مهمات و سلامتی چیزی است که به وضوح در بازی حس خواهید کرد. یکی از عمده‌ترین تفاوت‌های بازی با نسخه قبلی همین است. در نسخه قبل مهمات بسیار زیاد بود و بازیباز دغدغه‌ای برای این نداشت. اما در این نسخه باید هر چند وقت یکبار  مهمات خود را بررسی کنید. تا در میانه جنگ با کمبود آن مواجه نشوید.

هوش مصنوعی بازی بسیار ضعیف است و این مورد در بخش تک نفره بسیار آزار دهنده است. گاها فکر خواهید کرد دشمنان بینایی ندارند ولی شنوایی بسیار قوی دارند. مثلا ممکن است بارها پیش بیاید که از روبروی یک سرباز رد میشوید و او شما را نمیبیند. یا ممکن است در میدان جنگ روبه رویش در یک اتاق بایستید. اگر دقیقه ها هم به او نگاه کنید شما را نمی‌بیند و فقط کافیست چند مترین آنورتر یک تیر هوایی بزنید تا ببینید چگونه با سرعت دخلتان را خواهد آورد! هوش مصنوعی بازی بسیار ضعیف و غیر طبیعیست. باگ‌های بازی هم  که عموما شامل فرو رفتن اشیا در هم است و برخی باگ‌های دیگر که البته کم آن‌ها را میبینید اما متاسفانه بعضی از آن‌ها در روند بازی تاثیرگذارند و ممکن است مجبور به ریلود کردن Checkpoint قبلی خود شوید. عجیب‌ترین مشکل بازی در گیم‌پلی هم از کنترل خارج شدن ناگهانی دوربین است. این مشکل هر چند چندان مهم به نظر نمی‌آید اما اگر وسط یک درگیری باشید و ناگهان دوربین برای یک یا دوثانیه بچرخد، آن موقع حال من را درک خواهید کرد.

گرافیک بازی به راحتی در ۵ بازی برتر نسل قرار می‌گیرد. تنها بخشی که فقط و فقط یک مشکل در آن دیدم و آن مربوط به انیمیشن‌های شخصیت‌ها در بخش آنلاین بود که به نظرم کمیود داشت و  احتمالا در آپدیت های بعدی حل خواهد شد. کیفیت بصری بازی در نورپردازی‌ها و زمانی که کنار دریا یا رودخانه هستید فوق‌العاده است و خواهید خواست برای ساعت‌ها در آن‌جا بمانید. کیفیت پوشش گیاهی، کیفیت Texture Filtering و همچنین نماهای دوردست بسیار کم‌نظیر است و Battlefield مثل همیشه از حیث گرافیک یک قدم از هم سبکی‌های خودش جلوتر است. جالبتر فریم ریت ثابت بازیست که حتی روی سیستم‌های متوسط هم ۵۰ به بالاست و بازی کاملا بهینه است.

برید و راضی باشید از آخرین دستپخت DICE

صدای افسر گریمسون را که در ابتدای بازی بشنوید، احتمالا به قوی بودن تیم صداگذاری بازی پی خواهید برد و در ادامه بازی اگر شکی هم باشد با دیدن کار بقیه تیم صداگذاری برطرف خواهد شد. صداگذاران با احساس یا خشم هر جه تمام‌تر دیالوگ‌های خود را ادا می‌کنند و به همذات پندازی شما با داستان کمک شایانی خواهند کرد. موسیقی بازی هم چه در منو و چه در متن بسیار عالی بوده و از الات به شما توصیه می‌کنم Soundtrack بازی را دانلود کنید.

Battlefield V به ما نشان می‌دهد فقط مردان برای آزادی و راحتی جانی که الان در اکثر نقاط جهان برقرار است تلاش نکردند. زنان و دختران هم به نوبه خود چه در خط مقدم و چه به وسیله پشتیان یا پرستار و پزشک وظیفه خود را ادا کرده‌اند. درست است که هیچکدام از داستان‌های بازی ۱۰۰ درصد واقعی نیست اما همه از یک واقعه تاریخی الهام گرفته شده و مشابه آن‌ها در داستان های واقعی جنگ موجود است. اگر می‌توانید از ایرادات گیم‌پلی و کمبود محتوای فعلی بازی بگذرید، Battlefield V یک بازی بسیار خوب و تجربه‌ای متفاوت برایتان خواهد بود.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • ShadoWWolf2 گفت:

  این عنوان و سه روزه دارم تجربه می کنم به نظرم بهترین وتاکتیکی ترین بتلفیلدی که ساخته شده هستش،اصلاً گول حواشی بد ومنفی که علیهش درست کردن رو نخورین و اگر دنبال یک تجربه عالی و لذت بخش از مولتی پلیر هستین حتماً تجربش کنین….این نسخه با بتلفیلد ۱ خیلی فرق داره و تا بازی نکنین متوجه نمیشین که چقدر بازی تاکتیکی تر و محتاطانه تر پیش میره…گرافیک و صداگذاری و تخریب پذیری که مثل همیشه در عالی ترین وضع ممکن…سرورهای بازی هم قدرتمنده پس فکر نکنم مشکلی پیش بیاد اگر اینترنت خوب داشته باشین…ازلحاظ محتوا اگر هم کمه به عقیده بعضی از دوستان با tides of war جبران میشه…درکل اگر مشتاق تجربه بخش چندنفره همراه با ۶۴ پلیر با آشوب و درگیری زیاد پیاده نظام و تانک و هواپیما در محیط هایی وسیع و متنوع،همراه با کار تیمی هستید حتما battlefield v رو تجربه کنید.

  0
  0
 • mūnchild گفت:

  چه تیتری!!!
  ازادی امروز جهان؟!!
  یعنی خودمون ازادیمونو از خودمون گرفتیم بعد دوباره از خودمون پس گرفتیمش؟

  0
  0
 • Proletarius گفت:

  به هیچ عنوان نمره ی منصفانه ای نبود
  ” انیمیشن های گاها خشک در بخش چند نفره”
  والله اگه من انیمیشن خشک دیده باشم
  کمبود محتوا؟؟؟؟؟؟؟ که بعدا کامل میشه!
  واقعا شما نتونستی ایراد دیگه پیدا کنی؟
  چرا کسی این ایراد های ” آسمانی” رو از کالاف نمیگیره؟

  1
  1
  • Ascent گفت:

   سری battlefield جز در بخش multiplayer حرفی در مقابل شاهکار صنعت گیم یعنی call of duty نداره و اگر هزار سال هم بگذره این روند ادامه خواهد داشت. ضمنا بازی call of duty black ops4 نشون داد که کالاف حتی در زمینه multiplayer هم از battle field v بهتره.

   2
   1