حرکات موزون به سبک یوبیسافت! | نقد و بررسی بازی Just Dance 2019

۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

ماه اکتبر برای هر کسی معنای خاصی دارد. برای عده‌ای به معنای اماده شدن برای هالووین است. برای عده ای به معنای جمع و جور کردن وسایل برای شروع یک سفر و برای عده‌ای هم اماده شدن برای سال جدید مدرسه. برای یوبیسافت اما، اکتبر هر سال فقط یک معنا دارد: عرضه نسخه دیگری از فرنچایز دوست‌داشتنی Just Dance. البته در ایران به دلیل سانسورها و محدودیت‌های زیادی که در برنامه‌های رقص وجود دارد و بالطبع دنبال کردن آن کار مشکلی است، طرفداران چندانی را نمی‌توان برای این سری پیدا کرد. با این حال از کیفیت خوب این فرنچایز نمی‌توان گذشت و قطعا هر نسخه از آن، ارزش یکبار امتحان کردن و در نهایت نوشتن یک نقد و بررسی خوب را برای شما عزیزان دارد. با گیمفا، در بررسی Just Dance 2019 همراه باشید. دوستان خود را دعوت کنید و مشغول پای‌کوبی شوید که بازی Just Dance 2019 به بازار آمده است.

Just Dance 2019

همان طور که انتظار داشتیم هسته ی گیم‌پلی بازی همان همیشگی است و نباید هم انتظار تفاوت بزرگی با نسخه قبل را داشته باشیم. این به مانند آن است که خواهان یک تغییر کلی در گیم‌پلی سری بازی‌های FIFA و PES باشیم که کاملا نابه جاست. طبق رسم هر ساله، گیم‌پلی بازی بر مبنای دنبال کردن یا تقلید کردن حرکات رقصنده در بازی و انجام آن حرکات با استفاده از PS Move است. این حرکات شما هر چند وقت یکبار به صورت یک جمع‌بندی ظاهر می‌شود و بر اساس دقتتان به شما امتیازی داده خواهد شد. همچنین در انتهای هر آهنگ یک Rate کلی به تمام بازیکنان داده می‌شود که از Bad تا Perfect دسته‌بندی می‌شوند.

این سبک از گیم‌پلی ساده بازی، باعث می‌شود به بازی بیشتر به چشم یک سرگرمی خالص نگاه کنیم تا یک بازی رقابتی. در واقع، Just Dance کاربرد اصلی اش در جمع کردن دوستان دورهم و یا تمرین روزانه با شما است. بله! تمرین روزانه. شما در نسخه امسال به لطف مجهز شدن بازی به شناسایی سنسور عرق که Sweat Mode نام دارد، می‌توانید مقدار کالری که سوزانده‌اید را در بازی مانیتور کنید و مانند یک باشگاه ورزشی در آن عرق بریزید و کالری بسوزانید; مثل یک کلاس زومبا. تنها مشکلی که در این بین وحود دارد، پولی بودن آهنگ‌ها و قابلیت‌های بازی بعد از ۳۰ روز است. شما بعد از اولین رقصتان در بازی ۳۰ روز به صورت آزمایشی و رایگان بازی را انجام می‌دهید و بعد از آن باید به صورت ماهانه مبلغ کمی را برای ادامه پرداخت کنید. اگر بخواهیم روراست باشیم، این ۳۰ روز برای افرادی مثل من یا کسانی که تنها به قصد چند بار رقصیدن و شادی کردن با دوستانشان بازی را تهیه می‌کنند کافیست; اما برای افرادی که به قصد یک تمرین روزانه در خانه یا یک کلاس رقص به بازی نگاه می‌کنند، این مورد یک عذاب است. هر چند بازی تنوع آهنگ‌ها و قابلیت‌های زیادی دارد اما رفتن باشگاه و کلاس رقص کجا و نشستن یا ایستادن پای تلویزیون و تکان دادن دسته Move به تنهایی کجا!

همانطور که انتظار داشتیم هسته ی گیم‌پلی بازی همان همیشی است و نباید هم انتظار تفاوت بزرگی با نسخه قبل را داشته باشیم. این به مانند آن است که خواهان یک تغییر کلی در گیم‌پلی سری بازی‌های FIFA و PES باشیم که کاملا نابه جاست

دقت بازی در دنبال کردن حرکاتتان بالاست و به شما اطمینان می‌دهم مشکلی از این بابت احساس نخواهید کرد. بازی به ازای هر Track که می‌رقصید به شما یک تا ۵ ستاره می‌دهد و عمکلرد هوش مصنوعی در این قسمت بسیار خوب است و هیچ گاه شاهد ناعدالتی در این قسمت نخواهید بود. مطمئن باشید اگر بهتر از دوستتان برقصید، امتیاز و ستاره‌های بهتری هم خواهید گرفت.  بعد از شروع بازی بر خلاف نسخه‌های قبلی قادر به اجرای آهنگ مورد علاقه خود نخواهید بود و باید ابتدا یکی از آهنگ‌های محدود انتخاب شده را اجرا کنید تا پروفایلتان باز شود. بعد از باز شدن این قسمت، علاوه بر مشاهده‌ی آمار خود و رقص‌هایتان، می‌توانید آهنگ‌های مورد علاقه خود را هم در آن قرار دهید تا در دفعات بعد دیگر مدام دنبالشان نگردید و به راحتی آن‌ها را اجرا کنید. تنوع آهنگ‌ها بسیار بالاست و اگر بازی بعد از ۳۰ روز پولی نمی‌شد، با یک مجموعه‌ی فوق‌العاده از آهنگ‌ها و توانایی استفاده از آن‌ها به صورت نامحدود روبه رو بودیم. اما در این روزها که شرکت‌ها از کوچک‌ترین آیتم‌های تزئینی هم پول در می‌آورند انتظار رایگان بودن چنین چیزی، خیال محال است.

علاوه بر اجباری بودن پرداخت ماهانه، لوت‌باکس هم در بازی وجود دارند. اما زود قضاوت نکینید. هیچ راهی برای باز کردن لوت‌باکس‌ها با پول واقعی نیست و فقط می‌توانید آن‌ها را با BANDITها که واحد پول بازی است خریداری و باز کنید. این لوت‌باکس‌ها شامل آواتار، نشان، آهنگ، لباس و… می‌شود. مورد خوبی که در این قسمت وجود دارد هوشمند بودن سیستم بازی در آن‌هاست. در لوت‌باکس‌ها، هیچ گاه آیتم تکراری نخواهید یافت و همواره حتی اگر تمام آیتم‌ها هم از یکدست باشند، مدام چیزهای جدید خواهید دید که این می‌تواند زمانی که یک لوت‌باکس باز می‌کنید و آهنگ دلخواهتان را در آن نمی‌بینید، مسکن باشد! بیش از ۲۰۰۰ آیتم در Loot Boxها منتظرتان هستند.

دقت بازی در دنبال کردن حرکاتتان بالاست و به شما اطمینان می‌دهم مشکلی در این بابت احساس نخواهید کرد. بازی به ازای هر Track که می‌رقصید به شما یک تا ۵ ستاره می‌دهد و عمکلرد هوش مصنوعی در این قسمت بسیار خوب است و هیچگاه شاهد ناعدالتی در این قسمت نخواهید بود

یکی از گزینه‌های جدیدی که در بازی وجود دارد، امکان رد کردن آهنگ‌هایی است که آن‌ها را دوست ندارید. برای مثال، اگر از شنیدن آهنگ‌های معروف جنیفر لوپز یا انریکه خسته شده‌اید، می‌توانید بعد از شنیدن ۳۰ ثانیه از آن‌ها، این آهنگ‌ها را رد کنید و به سراغ آهنگ‌های بعدی بروید. مسلما رقصیدن با آهنگ‌های مورد علاقه‌تان کیف بیشتری دارد تا با آهنگ‌هایی که دو.ست ندارید یا از آن‌ها خسته شده‌اید. منوی بازی در نسخه ۲۰۱۹ ساده‌تر و قابل فهم‌تر طراحی شده است. دیگز از منوی پیچیده و درهم سال‌های قبل خبری نیست و منوی این نسخه قابلیت دسترسی به تمام آهنگ‌ها را به سادگی به شما می‌دهد و می‌توانید به راحتی از طریق آن پلی لیست هم درست کنید. طراحی منوی بازی تا حدی مرا به یاد طراحی منوی اسپاتیفای انداخت و همان سادگی و در عین حال کامل بودن را به من القا کرد.

یکی از گزینه‌های جدیدی که در بازی وجود دارد، امکان رد کردن آهنگ‌هایی است که آن‌ها را دوست ندارید. برای مثال، اگر از شنیدن آهنگا‌های معروف جنیفر لوپز یا انریکه خسته شده‌اید، می‌توانید بعد از شنیدن ۳۰ ثانیه از آن‌ها، این آهنگ‌ها را رد کنید و به سراغ آهنگ‌های بعدی بروید

سادگی بازی در همه‌چیز، بی‌تاوان هم نبوده و به کمتر شدن محتوای بازی انجامیده است. درست است که این محتویلا بعضا عجیب و غریب و کم‌مصرف بودند ولی هر چه باشد به تنوع بازی کمک می‌کردند. بخش‌های متفرقه بازی تماما حذف شده‌اند و تمام چیزی که مشاهده می‌کنید لیستی از آهنگ‌ها، چند قابلیت و امکان بازی به صورت تک‌نفره، چندنفره Local  آنلاین است. کم شدن Modها به نظر من اکثرا مفید واقع شده و باعث شده بازی بیشتر در جهت رسالت خود و سرگرمی خالص با رقصیدن و انجام حرکات موزون گام بردارد و این کار را به صورت موفق‌تری انجام داده است. یکی از مواردی که شاید شما را ناراحت کند عدم پشتیبانی بازی از موبایل‌ها به جای PS Move است. این قابلیت در چند نسخه اخیر بازی وجود داشت که در این نسخه به دلیل بالا رفتن دقت Tracker بازی در امتیازدهی حدف شده است. همچنین ممکن است بعد از مدتی حرکات رقصنده‌ها برای شما جنبه تکرار بگیرد که جا داشت Ubisoft حرکات متنوع و بعضا سخت‌تری برای انجام طراحی کند.

Just Dance 2019 را می‌توان یکی از بهترین نسخه‌های این سری و البته، دقیق‌ترین آن‌هاست. امکان رقصیدن با یکی از بزرگ‌ترین کاتالوگ‌های موسیقی و کیفیت خوبشان، مخصوصا اگر با چاشنی همراهی دوستانتان باشد بسیار لذت‌بخش است. با Just Dance فقط برقصید و برای لحظاتی هم که شده مشکلاتتان را فراموش کنید. در روزهایی که مداما مشغول کشتن خدایان یا Cowboyها در بهترین بازی‌‌های سال هستیم، یا در فصول مختلف جاده‌ها را با سرعت زیاد طی می‌کنیم، بد نیست کمی هم از جایمان بلند شویم و عرق بریزیم و از دورهمی با دوستانمان در Just Dance لذت ببریم.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید