مصاحبه با سازندگان Darksiders 3 | صحبت درباره‌ی مبارزات، محیط و باس‌فایت‌ها

۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

 «جنگ» در اثبات بی گناهی خود در شروع آخرالزمان شکست خورد. پس از او «مرگ» به میان آمد و اکنون نیز نوبت به «خشم» رسیده است؛ خواهر دو مبارز قبلی که اکنون برای مبارزه به پا خاسته است. بازی Darksiders 3 ساخته‌ی استودیو گان‌فایر گیمز (Gunfire Games) روایت‌گر خواهر خشمگین دو شخصیت «مرگ» و «جنگ» است که این‌بار به دنبال شکار هر یک از هفت گناه کبیره، برای گرفتن انتقام برادران خود دست به اسلحه برده. 

اخیرا وب‌سایت گیمینگ‌بولت موفق شده است تا با رینهارد پلیس (Reinhard Pollice)، مدیر توسعه‌ی محصولات شرکت THQ، گفت‌وگویی انجام دهد و ما نیز مطابق هفته‌های پیش تصمیم گرفتیم که این مصاحبه‌ی خواندنی را برای شما آماده کنیم.

چه چیزی باعث شد که شما شخصیت «خشم» را به جای چهارمین سوارکار به عنوان کاراکتر اصلی بازی انتخاب کنید؟

پلیس: در ابتدا و در بخش گشت و گذار در بازی، ما به این نتیجه رسیدیم که نابود کردن هفت گناه کبیره کاری بسیار خشن است و از همین رو متوجه شدیم که این کار با خلق و خوی شخصیت «خشم» در این نسخه بسیار سازگار خواهد بود.

حالت‌های مختلفی که شخصیت «خشم» می‌تواند به آن‌ها تبدیل شود دقیقا چه مواردی هستند و استفاده از هرکدام چگونه است؟

پلیس: در حال حاضر ما تنها از یک حالت برای «خشم» رونمایی کرده‌ایم که آن هم حالت «شعله» است. شخصیت خشم در هر زمانی به هر کدام از حالت‌هایی که بدست آورده است می‌تواند تبدیل شود. هر حالت به «خشم» اسلحه‌ها و قابلیت تحرک متفاوتی می‌بخشد. برای مثال حالت «شعله» به «خشم» اجازه‌ی استفاده از ضربات سرعتی و پرش‌های بلندی را می‌دهد که بدین وسیله می‌تواند به مکان‌های دور از دسترس نیز راه پیدا کند.

با ساخت ادامه‌ای برای این سری، قطعا طراحی بازی به صورتی که هم بتواند بازی‌بازان جدید را به خود جذب کند و هم هواداران قدیمی این سری را راضی نگه دارد، کار سختی است. شما چگونه این کار را انجام داده‌اید؟

پلیس: اولین و مهم‌ترین نکته بدست آوردن فرمولی بود که هواداران این سری از آن لذت ببرند. ما دی‌ان‌ای (DNA) نسخه‌های پیشین را بررسی کردیم و همان‌ موقع متوجه تفاوت‌های بازی جدیدمان با دو نسخه‌ی قبلی شدیم: نسخه‌ی اول بیشتر شبیه به یک نسخه از بازی‌های Zelda با تمرکز بیشتر برروی مبارزات بود. شماره‌ی دوم نیز تقریبا به یک اکشن‌ نقش‌آفرینی تبدیل شده بود. ما احساس کردیم که ارکان اصلی بازی Darksiders را می‌توان مبارزات، گشت و گذار در محیط و حل پازل دانست، البته با تمرکز برروی داستان. سپس به بررسی علایق بازی‌بازان در جامعه‌ی امروزی پرداختیم و پیش‌بینی کردیم که در سال آینده نیز این سلایق چگونه تغییر خواهد کرد، با توجه به این موارد نسبت هر یک از ارکان بازی را تنظیم کردیم.

در بازی چیزی به اسم Mini Map وجود ندارد، چه چیزی باعث شد این تصمیم را بگیرید و تاثیر آن در بازی چیست؟

پلیس: این تصمیم در همان ابتدا زمانی که می‌خواستیم دنیای بازی را طراحی کنیم، گرفته شد. به دلیل اینکه دنیای بازی شبیه به یک سیاه‌چال با راه‌های طبیعی بسیار و مسیرهای برگشت زیاد است، به این نتیجه رسیدیم که Mini Map بازی‌باز را گمراه می‌کند.

تغییرات اصلی که سومین نسخه از این سری در مبارزات ایجاد کرده است، چه چیزهایی هستند؟

پلیس: نسخه‌ی دوم همانطور که گفتم بیشتر یک بازی اکشن نقش‌آفرینی بود و تمرکز زیادی بر سیستم Loot داشت. شما در هر زمانی با شکست دادن دشمنان می‌توانستید اسلحه‌های مختلف بدست آورید. در سومین نسخه اسلحه‌ها با پیشروی در داستان آزاد می‌شوند و تعدادشان نیز زیاد نیست. تمرکز اصلی مبارزات از بخش سرعتی به بخش تاکتیکی انتقال پیدا کرده است و شما برای شکست دادن هر یک از دشمنان باید شیوه‌ی مبارزه و حملات او را متوجه شوید، سپس حملات خود را به موقع انجام دهید.

شما پیش از این گفته بودید که این نسخه بیشتر شبیه به یک Metroid است تا یک Zelda. لطفا در این مورد کمی بیشتر توضیح دهید. 

پلیس: بله. این امر بیشتر مربوط به نوع طراحی دنیای بازی است. سری بازی‌های Zalda یک فرمول خاص برای دنیا و سیاه‌چاله‌ها دارند که البته در طول زمان با کمی تغییر روبرو شده است. Darksiders 3 از آن فرمول پیروی نمی‌کند و از نظر محتوای هر سیاه‌چاله و روش رسیدن به غول آن منطقه و مبارزه با او، با سری Zelda تفاوت دارد.

«خشم» شخصیتی است که می‌خواهد همه بدانند که او بهترین است. می‌خواهد Charred Council متقاعد شود که او از ۴ سوارکار قوی‌تر است. این‌گونه است که شخصیت‌ «خشم»، شیرازه‌ی اصلی داستان بازی Darksiders 3 را تشکیل می‌دهد.

در رابطه با سیستم پیشروی در بازی چه اطلاعاتی می‌توانید به ما بدهید؟

پلیس: «خشم» با شکست دادن هر یک از دشمنانش، روح آنان را دریافت می‌کند. روح در بازی هم به عنوان نرخ رایج برای خرید و فروش استفاده می‌شود و هم منبع اصلی شما برای افزایش سطح «خشم» است. به وسیله‌ی ارتقای سطح «خشم»، این امکان را پیدا می‌کنید که یکی از سه بخش سلامتی، قدرت و جادو را تقویت کنید.

«خشم» به عنوان مبهم‌ترین شخصیت بین سوارکاران توصیف شده است. چه مواردی هستند که او را از بقیه متمایز کرده که در حیطه‌ی گیم‌پلی نیز متوجه آنان خواهیم شد؟

پلیس: «خشم» شخصیتی است که می‌خواهد همه بدانند او بهترین است. می‌خواهد Charred Council متقاعد شود که او از ۴ سوارکار قوی‌تر است. این‌گونه است که شخصیت‌ «خشم»، شیرازه‌ی اصلی داستان بازی Darksiders 3 را تشکیل می‌دهد. این‌گونه است که شخصیت‌ «خشم»، شیرازه‌ی اصلی داستان بازی Darksiders 3 را تشکیل می‌دهد. در حیطه‌ی گیم‌پلی نیز شخصیت «خشم» به عنوان یک جادوگر مبارز شناخته می‌شود؛ یعنی تمامی اسلحه‌های او دارای قدرت جادویی هستند.برای مثال حتی شلاق او هم یک ابزار جادویی محسوب می‌شود.

جنبه‌های اصلی داستان که شما می‌خواهید بازی‌بازان آن را کشف کنند چه مواردی هستند؟

پلیس: بازی Darksiders 3 تا حدود بسیار زیادی مربوط  به شخصیت «خشم» است و اینکه چگونه Charred Council برروی او تاثیر می‌گذارد.

چه بهبودهایی در بازی رخ داده است که شما بیشتر از همه برای ارائه‌ی آنان به بازی‌بازان هیجا‌ن‌زده هستید؟

پلیس: ما در رابطه با کنترل شخصیت «خشم»، سیستم مبارزات، گشت و گذار در محیط و البته نوع طراحی دنیای بازی بسیار هیجان‌زده هستیم. مبارزه با غول‌های آخر (Boss Battle) نیز برای ما بسیار هیجان‌انگیز هستند.

اتمام بازی چند ساعت طول خواهد کشید؟ آیا بخش New Game+ نیز در بازی وجود دارد؟

پلیس: در رابطه با مدت زمان بازی، می‌توان آن را با اولین نسخه از این سری مقایسه کرد؛ یعنی به راحتی ۱۵ ساعت شما را مشغول نگه خواهد داشت. بخش NG+ هم هنوز موضوع بحث است و تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده.

بازی Darksiders 3 به Darksiders 1 نزدیک‌تر است یا Darksiders 2؟

پلیس: خب… البته که Darksiders 1. به دلیل سیستم آزادسازی اسلحه‌ها و قابلیت‌ها و همچنین مکانیزم پیشروی در بازی.

هفت گناه کبیره دشمنان اصلی شما در این بازی هستند. هر کدام نیز طراحی منحصر به فرد خود را دارند.

دنیای بازی نسبت به دو نسخه‌ی قبلی چقدر بزرگ‌تر است؟

پلیس: این امر برای مقایسه امکان‌پذیر نیست؛ چرا که شیوه‌ی ساخت دنیای بازی در این نسخه با نسخه‌های قبلی کاملا متفاوت است.

در رابطه با ماموریت‌های فرعی بازی نیز می‌توانید کمی توضیح دهید؟

پلیس: ما نمی‌خواهیم اطلاعات زیادی در این مورد منتشر کنیم ولی ماموریت‌هایی هستند که در کل طول داستان بازی مشغول آنان هستید، مثلا نجات دادن انسان‌های زنده مانده از مناطق مختلف.

آیا در این بازی شاهد چیزی که بتوان آن را «مبارزه‌ی حماسی با باس‌فایت» دانست، هستیم؟ چه چیزهایی در این مورد می‌توانید به ما بگویید؟

پلیس: البته. هفت گناه کبیره دشمنان اصلی شما در این بازی هستند. هر کدام نیز طراحی منحصر به فرد خود را دارند. همچنین غول‌های دیگری نیز در بازی وجود دارند که ممکن است به همان اندازه‌ی هفت گناه کبیره سخت باشند ولی شاید مبارزه با آنان به اندازه‌ی غول‌های آخر حماسی نباشد.

بازی دارای بهبود‌های ویژه‌ای برروی کنسول اکس‌باکس وان است. بازی‌بازان باید انتظار چه چیزی را داشته باشند؟ آیا شاهد ۴K و نرخ فریم ۶۰ برروی اکس‌باکس وان اکس خواهیم بود؟

پلیس: قطعا بازی برروی اکس‌باکس وان بهبودیافته‌تر است. ما در بازی رزولوشن پویا را تعبیه کردیم تا بازی در هر حالتی کاملا روان اجرا شود.

نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ پرو در حیطه‌ی رزولوشن و نرخ فریم چگونه عمل کرده است؟

پلیس: کاملا عالی! ولی خب عملکرد این کنسول نسبت به اکس‌باکس وان اکس کمی پایین‌تر است ولی به سختی متوجه تفاوت خواهید شد.

از دید یک توسعه دهنده، اکس‌باکس وان اکس برای شما چگونه است؟ با وجود چنین GPU قدرتمندی شما حتما درحال انجام کارهای خارق‌العاده هستید.

پلیس: متاسفانه شما نمی‌توانید از کل قدرت آن استفاده کنید، چرا که ما باید بازی را به صورتی طراحی می‌کردیم که برروی اکس‌باکس وان معمولی نیز به صورت روان اجرا شود.

بازی برروی کنسول‌های نسل هشت یعنی پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان چگونه اجرا می‌شود؟ در حیطه‌ی نرخ فریم و رزولوشن.

پلیس: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا یک تجربه‌ی روان را در حیطه‌ی گیم‌پلی به بازی‌بازان ارائه دهیم ولی به دلیل اینکه هنوز در حال کار برروی آن هستیم، نمی‌توانم نظر قطعی بدهم.

آیا برنامه‌ای برای انتشار این بازی برروی نینتندو سوئیچ دارید؟ اگر خیر، چرا؟

پلیس: پلتفرم نینتندو سوئیچ خیلی ضعیف‌تر از سیستمی است که ما نیاز داریم ولی در این رابطه فکر خواهیم کرد. همان‌طور که می‌دانید استودیوی THQ Nordic بازی‌های بسیاری را برای این کنسول عرضه کرده است.

نسل بعدی کنسول‌ها دیر یا زود عرضه می‌شود. از نظر شما که یک توسعه‌دهنده هستید، بزرگ‌ترین انتظارتان از کنسول‌های نسل بعد چیست؟

پلیس: انتظار ما این است که قدرت بیشتر به ما بدهند تا روند توسعه، سرویس‌ها و امکانات آسان‌تر شود.

نظر شما در رابطه با لوت‌باکس ها در بازی‌های رایانه‌ای چیست؟

پلیس: جدا از دیگر محتویات بازی، از نظر اخلاقی بحث لوت‌باکس امر مورد تاملی است. بعضی بازی‌ها بر پایه‌ی این موارد ساخته شده‌اند ولی اگر به جای روند pay to win، روند free to play را در پیش می‌گرفتند، منصفانه‌تر بود. هرچند که THQ Nordic به دنبال ساخت بازی‌های کامل از همان ابتدا است.

سوال آخر: آیا برنامه‌ای برای بسته‌ی الحاقی داستانی دارید؟ آیا امکان دارد که ما به عنوان چهارمین سوارکار این عنوان را تجربه کنیم؟

پلیس: در آینده، بله. ایده‌ی اصلی فرانچایز آن است که ما ۴ شخصیت اصلی را به شما ارائه دهیم، اکنون نیز ۳ کاراکتر را داریم. در رابطه با بسته‌های الحاقی نیز باید بگویم که البته! ما محتویات خوبی را برای بازی‌بازان در نظر گرفته‌ایم که به موقع اطلاعات بیشتری را در مورد آنان به شما می‌دهیم.

بازی Darksider 3 در تاریخ ۶ آذر ۱۳۹۷ (۲۷ نوامبر ۲۰۱۸) برای پلتفرم‌های اکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد. شما همچنین می‌توانید پیش‌نمایش این بازی تحت عنوان در رکاب خشم | پیش‌نمایش بازی Darksiders III که توسط آریا مقدم به رشته‌ی تحریر درآمده است را نیز مطالعه کنید.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید