كارت گرافيكي ASUS Geforce GTX580

۹ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۸:۴۵

كارت گرافيكي GTX 580 شركت Nvidia، محصولي را در اختيار كاربران قرار داد كه از نوامبر سال 2009 منتظر آن بودند: يك محصول گرافيكي مبتني بر Fermi كه نسخه محدود شده‌اي از اين معماري به شمار نمي‌آيد.

سرانجام ما يك نسخه كاملا عملياتي از 512 هسته CUDA را به‌جاي 480 هسته در GTX 480 (يا هسته‌هاي كمتر در مدل‌هاي GTX 470/460) به‌دست آورديم. در واقع عملكرد ارايه شده توسط GTX 580 توانست در بعضي از بازي‌ها كارت 2 گيگابايتي HD 5970 را به چالش بكشد. از سوي ديگر، اين كارت جديد به آساني GTX 480 و بهترين كارت Single-GPU شركت AMD يعني  HD 5870 (كه بيش از يك سال از عمر آن مي‌گذرد) را پشت سر گذاشت. در عين حال، اين كارت خنك‌تر كار مي‌كند و به تغذيه برق كمتري نياز دارد.
ما در اين مقاله به بررسي نسخه‌اي از اين كارت مي‌پردازيم كه توسط شركت اسوس ارايه شده است. سرعت كلاك كارت اسوس اندكي بالاتر از كارت مرجع است و در عين حال توانايي دستكاري ولتاژ خود براي افزايش عملكرد را با استفاده از يوتيلتي ASUS Smart Doctor در اختيار كاربران قرار مي‌دهد (قابليتي كه در كارت مرجع قابل دسترسي نيست). اسوس مدعي است كه شما با استفاده از اين فناوري مي‌توانيد عملكرد كارت را تا 50 درصد افزايش دهيد.
ASUS GTX 580 از هر ديدگاهي به يك كارت با طراحي مرجع شباهت دارد و تنها تفاوت ظاهري آن‌ها، نام تجاري اسوس است كه روي پوشش خنك‌كننده كارت به چشم مي‌خورد. اين كارت گرافيكي با سرعت كلاك 782 مگاهرتز براي هسته (10 مگاهرتز بيشتر از طراحي مرجع) كار مي‌كند. كارت اسوس به 1536 مگابايت حافظه GDDR5 مجهز شده است اما به‌رغم فركانس بالاتر هسته، حافظه آن با همان فركانس استاندارد 2004 مگاهرتزي كار مي‌كند. اين تركيب، اندكي افزايش عملكرد را بلافاصله پس از نصب كارت در كامپيوترتان در اختيار شما قرار مي‌دهد.
طول اين كارت در حدود 26 سانتي‌متر است كه نشان مي‌دهد در انتهاي بزرگ‌تر طيف كارت‌هاي گرافيكي قرار دارد. با اين‌حال، امروزه اكثر كيس‌هاي مورد استفاده مشتاقان سخت‌افزاري هيچ مشكلي با اين نوع كارت‌ها ندارند. زماني كه از مقابل به اين كارت نگاه مي‌كنيد، به آساني مي‌توانيد تفاوت‌هاي مابين GTX 580 و GTX 480 را مشاهده كنيد. در ميان موارد حذف شده مي‌توان به برآمدگي‌هاي لوله‌هاي حرارتي و حرارت‌گير بزرگي اشاره كرد كه بخش عمده‌اي از نماي خارجي GTX 480 را اشغال كرده بودند.
GTX 580 ديگر به چنين مكانيزم خنك‌كننده بزرگي نياز ندارد زيرا Nvidia به سراغ صفحه نقشه‌كشي خود برگشته و معماري كارت را تا سطح ترانزيستور مجددا طراحي كرده است تا بازدهي مصرف برق و عملكرد حرارتي آن را به‌طور چشمگيري بهبود بخشد. قسمت پشتي كارت با قطعات نصب شده روي سطح آن و پيچ‌هايي كه پوشش و حرارت‌گيرها را روي PCB محكم مي‌كنند، كاملا معمولي به نظر مي‌رسد. شركت اسوس از يك سيستم پوشش براي كانكتورهاي Dual Link DVI و اسلات PCIe استفاده مي‌كند تا مطمئن شود كه اين اجزاي ارتباطي هنگام خروج از كارخانه آسيب نبينند.
كارت گرافيكي GTX580 از تركيب اتصالات كارت مرجع در قالب دو درگاه Dual Link DVI و يك درگاه Mini HDMI استفاده مي‌كند. با اين پيكربندي شما همچنان به دو نمايشگر محدود هستيد، بنابراين اگر به دنبال يك چيدمان فراگير يا حتي بهتر از آن، يك چيدمان فراگير سه بعدي به همراه سيستم 3D Vision شركت Nvidia هستيد، به يك كارت گرافيكي ديگر نيز احتياج خواهيد داشت. اين تركيب، حداقل قدرت گرافيكي كافي براي دستيابي به بهترين تجربه بصري با نرخ‌هاي فريم آرماني علاقه‌مندان بازي‌ها را فراهم مي‌كند. بخش پشتي كارت شامل يك فرورفتگي در كنار دريچه فن است تا زماني كه GPU در يك پيكربندي SLI مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بيشترين مقدار هواي خنك به داخل كارت راه پيدا كند. اين وضعيت به كارت بالايي امكان مي‌دهد كه عملكرد خنك‌تري داشته باشد.


اتصالات دوگانه پل SLI روي اين كارت، نشان مي‌دهند كه ASUS GTX 580 قادر است حداكثر از يك چيدمان SLI سه كارتي با تقكيك‌پذيري‌هايي تا سطح 1600×7680 پشتيباني كند. با به‌كارگيري بيش از يك كارت، شما مي‌توانيد از يك چيدمان چند نمايشگري NVIDIA 3D Surround براي دستيابي به يك تجربه واقا تاثيرگذار در بازي با سه نمايشگر 120 هرتزي استفاده كنيد. كارت گرافيكي GTX 580 اسوس داراي TDP  244 واتي است و اگر نمي‌خواهيد از آداپتورهاي مربوطه استفاده كنيد، به يك منبع تغذيه با هر دو نوع كانكتور 6 و 8 پايه‌اي نياز خواهيد داشت. اين TDP دقيقا 56 وات كمتر از TDP كارت GTX 480 است كه عطش سيري ناپذيري براي مصرف برق داشت. وقتي بيش از يك كارت را در سيستم خود نصب كرده‌ايد، ملزومات تغذيه برق آن به‌طور آشكارا افزايش پيدا مي‌كنند.  در صورت استفاده از يك كارت GTX 580، شركت Nvidia به شما يك منبع تغذيه 600 واتي يا بيشتر را توصيه مي‌كند. بنابراين اگر تصميم داريد از يك چيدمان multi-GPU از اين كارت‌ها استفاده كنيد، بايد يك منبع تغذيه با ظرفيت بالاتر را در اختيار داشته باشيد.
براي مقايسه كارت اسوس با طراحي مرجع، بايد به زير پوشش ظاهري آن نگاهي بيندازيد. Nvidia هر چيزي كه از GTX 480 آموخته بود را به كار گرفته و خصوصيات طراحي حرارتي محصول جديد خود را بهبود بخشيده است. با برطرف كردن اين مشكل، اين شركت به مقداري انعطاف‌پذيري در اندازه و نوع محصول خنك‌كننده قابل استفاده براي كارت، دست يافته است. در ساخت اين كارت از يك حرارت‌گير بزرگ «اتاقك بخار» (Vapor Chamber) استفاده شده است كه كوچك‌تر و كارامدتر از خنك‌كننده حجيم مورد استفاده GTX 480 است. براي خنك نگه داشتن مدارهاي تنظيم ولتاژ و ماژول‌هاي حافظه، از يك صفحه آلومينيومي به‌عنوان يك حرارت‌گير با پوشش كامل استفاده شده است. اين صفحه به كمك پيچ‌هايي به PCB متصل شده و علاوه بر انجام وظيفه اصلي خود به‌عنوان يك حرارت‌گير، از خم شدن PCB نيز جلوگيري مي‌كند. در مورد نحوه عملكرد اتاقك بخار، شما مي‌توانيد آن را همانند يك لوله حرارتي تخت و بزرگ در نظر بگيريد.
پردازنده گرافيكي GF 110 به‌طور كامل و تا سطح ترانزيستور با يك طراحي مجدد مواجه شده است تا به گفته Nvidia، نشت ترانزيستورها در مسيرهاي پردازشي با حساسيت كمتر نسبت به زمان‌بندي و ترانزيستورهاي سريع‌تر روي مسيرهاي پردازشي حياتي‌تر، كاهش يابد. از طريق اين طراحي مجدد، امكان افزايش سرعت‌هاي كلاك و همچنين كاهش مصرف برق فراهم شده است. با استفاده از پردازنده گرافيكي GF 110 در كارت گرافيكي GTX 580 اسوس، قابليت‌هاي معماري Fermi به‌طور كامل در اختيار ما قرار مي‌گيرند. به‌عبارت ديگر، شما چهار كلاستر پردازش گرافيكي، 16 Stream Multiprocessor (به‌جاي 15 عدد)، 512 هسته CUDA (به‌جاي 480 هسته) ، 16 موتور Polymorph، 64 واحد بافت‌گذاري، 48 واحد ROP را به‌دست خواهيد آورد. همان‌طور كه قبلا نيز اشاره كرديم، سرعت كلاك از 772 مگاهرتز براي واحدهاي تك‌منظوره و 1544 مگاهرتز براي هسته‌هاي CUDA در كارت مرجع، به ترتيب به 782 و 1564 مگاهرتز در كارت اسوس افزايش يافته‌ است. اين كارت در عين حال از مشخصات مرجع حافظه يعني 1536 مگابايت حافظه GDDR5 استفاده مي‌كند كه از طريق يك اينترفيس 384 بيتي و با يك كاشه L2 اشتراكي 768 كيلوبايتي كار مي‌كند. حافظه مورد استفاده در اين كارت توسط شركت سامسونگ توليد و براي كار در فركانس 1250 مگاهرتز رده‌بندي شده است.
10 مگاهرتز افزايش فركانس هسته، به كارت اسوس امكان مي‌دهد كه كارت مرجع را در بعضي از آزمايش‌هاي مقايسه‌اي پشت سر بگذارد. هر چند كه اين برتري با فاصله چنداني همراه نيست، اما به هر حال وجود دارد. از سوي ديگر، پتانسيل بالاي اين كارت باعث مي‌شود كه پس از اوركلاك شدن با استفاده از يوتيليتي اختصاصي اسوس، فاصله خود با كارت مرجع را به‌طور چشمگيري افزايش دهد.
در نهايت، GTX 580 آخرين دستاورد شركت Nvidia به شمار مي‌آيد و پتانسيل معماري Fermi اين شركت را به‌طور كامل به نمايش گذاشته است. در واقع مي‌توان اين كارت را به‌عنوان قدرتمندترين كارت گرافيكي تك پردازنده‌اي موجود در نظر گرفت. از سوي ديگر، نسخه ارايه شده توسط اسوس علاوه بر آن كه در وضعيت پيش‌فرض خود اندكي برتري عملكرد را نسبت به كارت مرجع نشان مي‌دهد، از قابليت اوركلاكينگ با استفاده از يك يوتيليتي نرم‌افزاري نيز برخوردار است كه عملكرد آن را به سطح تازه‌‌اي مي‌رساند. اگر حاضر به پرداخت قيمت اين كارت هستيد و منبع تغذيه كامپيوترتان نيز به اندازه كافي قدرتمند است، دليلي براي عدم انتخاب آن وجود ندارد.

مزايا

– عملكرد فوق‌‌العاده، پتانسيل اوركلاكينگ بالا، اوركلاك شده در كارخانه

 

معايب

– قيمت بالا

 

مشخصات فني

– پردازنده گرافيكي: Nvidia GTX 580 (GF 110)
– مقدار و نوع حافظه: 1536 مگابايت GDDR5
– كلاك هسته: 782 مگاهرتز
– كلاك حافظه: 2004 مگاهرتز
– خروجي‌هاي ويديويي: دو درگاه DVI، يك درگاه mini HDMI
– قيمت و گارانتي: با گارانتي شركت ويستا عرضه خواهد شد

منبع : شبکه

 

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید