گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

بررسی آماری بازیکنان بازی‌های دیجیتال در کلان‌شهر تهران

بررسی آماری بازیکنان بازی‌های دیجیتال در کلان‌شهر تهران
گزارش «تهران: شهرِ بازی»، گزارشی از میزان و نحوه مصرف بازی‌های دیجیتال در ۵ ناحیه تهران مشتمل بر شمال، جنوب، غرب و مرکز تهران است که هر ناحیه از ادغام چند منطقه شهرداری شکل‌گرفته است.
این گزارش همانند گزارش نمای باز به ارائه اطلاعات جمعیت‌شناختی بازیکنان تهرانی و چگونگی استفاده از این رسانه توسط بازیکنان می‌پردازد. کلان‌شهر تهران از جهات مختلفی همچون میزان امکانات و تعداد بازی‌سازان، تعداد بازیکنان و میزان درآمد بازار، فاصله قابل‌توجهی با دیگر نقاط کشور دارد، به‌طوری‌که حتی فقط تعداد بازیکنان ناحیه شرق تهران از بسیاری از شهرهای بزرگ کشور بیشتر است. لازم به توضیح است که در این گزارش صرفاً پیرامون کلانشهر تهران اطلاعاتی منتشر شده و این اطلاعات شامل شهرهای دیگر در استان تهران و همچنین روستاهای استان تهران نمی‌شود.
این گزارش نشان می‌دهد که بازیکنان تهرانی الگوی بازی کردن ویژه‌ای را نسبت به سایر مناطق کشور رقم‌ زده‌اند. اینکه متوسط سن بازیکنان تهرانی از متوسط سن بازیکنان در کشور بیشتر است، اینکه نسبت تعداد بازیکنان کنسولی در تهران به شکل معناداری از مناطق دیگر کشور بیشتر است، اینکه تعداد بازیکنان بیشتری در تهران به‌صورت آنلاین بازی می‌کنند و اینکه دستگاه تبلت در تهران به‌شدت طرفدار دارد؛ تنها بخشی از نکات جالب این گزارش است. جالب‌تر اینکه در بازیکنان تهران برخلاف برآورد کل کشور، سهم دسترسی آنلاین به بازی‌ها از سهم دسترسی حضوری به بازی‌ها بیشتر است. در واقع شاید بتوان گفت الگوی مصرف بازی‌های دیجیتال در کلان‌شهر تهران نمایان‌گر الگوی آینده مصرف بازی‌ها در کل کشور باشد، به بیان بهتر، بر اساس آمارها تهران نبض تحولات اکوسیستم بازی‌های دیجیتال در کشور را به دست دارد.
اطلاعات موجود در گزارش حاضر، با تحلیل داده‌های برگرفته از پیمایش ملی مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال در ایران با نمونه آماری ۸۰۰۰  نفری به دست آمده است. به منظور اجرای پیمایش، از روش نمونه گیری تلفیقی «طبقه‌ای- خوشه‌ای چندمرحله‌ای» استفاده شده که خوشه‌های مرحله اول شامل تمام استان‌های کشور و خوشه‌های مراحل بعد به ترتیب شامل شهرستان و شهر و روستا می‌شوند. همچنین با هدف تسهیل قرائت گزارش، اعداد تا حد امکان بدون اعشار بوده و اصطلاحا گرد شده اند.
گزارش تهران شهر بازی شاخص‌ترین اطلاعات مصرف بازیکنان کلان شهر تهران را تا انتهای سال ۱۳۹۶ گزارش می‌کند. همچنین در مواردی اطلاعات به تفکیک ۵ ناحیه شرق، غرب، جنوب، شمال و مرکز تهران ارائه شده‌اند که نقشه حرارتی زیر محدوده هر ناحیه را براساس میزان جمعیت کل ناحیه (مبتنی بر داده‌های مرکز آمار آیران) به تصویر کشیده است.

باید توجه داشت که در این گزارش، منظور از «بازیکن بازی دیجیتال» فردی است که حداقل یک ساعت در هفته با حداقل یکی از سه پلتفرم اصلی بازی‌های دیجیتال شامل موبایل، رایانه و کنسول بازی کند.
برای مطالعه دقیق‌تر گزارش «تهران شهر بازی» می‌توانید فایل PDF گزارش را دانلود کنید.
12345678910(5 رای, میانگین آرا 8٫20 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. UNESISM گفت:

  سپاس جناب نراقی بابت اشتراک گذاری این مطلب
  در مطلب فوق به گونه ای از تهران و وضعیت بازیبازهاش تعریف و تمجید شده که من احساس کردم تهران به عنوان یک استان معمولی جدا از وضعیت قرارگیریش به عنوان پایتخت در یک رقابت بزرگ و نفس گیر با دیگر استان ها موفقیت قابل توجهی بدست آورده و تا جایی که پیشرفت چشمگیرش در این زمینه به خاطر وضعیت قرار گیری مناسب این استان در مقابل استان های دیگه در مطلب فوق چشم پوشی شده
  مطمعنن تهران با توجه به پایتخت بودنش وقطب بزرگ آموزشی و تسهیلات زندگی و وضعیت معیشتی و همچنین جمعیت بالایی که در خودش جا داره استان که هیچ کل ایران هم یارای مقابله باهاش رو ندارن پس نیازی به رخ نمایی و درج چنین مطلب فخر فروشانه نیست

  40Thumb up 27Thumb down
 2. VMahdi گفت:

  کسی که با اسمارت فون پلی میده رو گیمر نمدونم ولی امار رو بخونید جالبه جنوب تهران که معمولا از نظر اقتصادی خانواده ها ضعیف تر هستند رتبه ی اول خرید رو دارند و نسبت به مناطق دیگه که بیشتر اورجینال میخرند تا کپی و هکی استفاده میکنند .
  تازه همین درصد رو شما نسبت به جمعیت جم در نظر بگیر .
  پرچم بچه های جنوب تهران بالاس

  33Thumb up 8Thumb down
 3. farshadcj گفت:

  ایولا غرب تهران پرچم بچه های دهکده المپیک بالاست

  9Thumb up 2Thumb down
عضویت در سایت

Register For This Site

دریافت رمز جدید

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت