گیفت کارت
گیفت کارت

رئیس کمیته‌ی المپیک: بازی‌های رایانه‌ای با ارزش‌های المپیک مغایرت دارند

۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۵

در پایان مسابقات آسیایی، آقای توماس بچ درباره‌ی احتمال حضور بازی‌های رایانه‌ای و ورزش‌های الکترونیک در المپیک آینده صحبت کردند. به عقیده‌ی ایشان خشونت بازی‌های رایانه‌ای با ارزش‌های المپیک همخوانی ندارد.

توماس بچ (Thomas Bach) رئیس کمیته‌ی برگزاری المپیک بار دیگر بیان کرد که اجازه‌ی حضور “بازی‌هایی که خشونت و یا تبعیض را ترویج می‌کنند” را در مسابقات المپیک نخواهد داد. با این وجود ایشان به طور مستقیم به یک بازی خاص اشاره نکردند. ایشان سال گذشته نیز به این سوال که آیا ممکن است در آینده شاهد حضور بخش مخصوص ورزش‌های الکترونیک (Esports) در برنامه‌ی المپیک باشیم، پاسخی مشابه داده بودند.

امسال در بازی‌های آسیایی شاهد حضور ۶ رشته در حوزه‌ی ورزش‌های الکترونیک بودیم. این ۶ رشته شامل Arena of Valor، Clash Royale، Hearthstone، League of Legends، Pro Evolution Soccer 2018 و StarCraft 2 می‌شدند. این رقابت‌ها امروز با قهرمانی کشور ژاپن در رشته‌ی PES به پایان رسید. (بازی‌بازان کشورمان موفق شدند مقام دوم این رقابت‌ها را کسب کنند.)

با این وجود به نظر می‌رسد آقای بچ تحت تاثیر این بازی‌ها قرار نگرفته است. ایشان در این باره گفته‌اند:

این به اصطلاح بازی‌های قاتل از نظر ما با ارزش‌های المپیک مغایرت دارند و به همین جهت هرگز پذیرفته نخواهند شد.

یکی از خبرنگاران به این موضوع اشاره کرد که آقای بچ در جریان مسابقات المپیک ۱۹۷۶ قهرمان رقابت‌های شمشیربازی، یعنی رشته‌ای که در آن ورزشکاران با شمشیر به یکدیگر حمله می‌کنند شده است. با این وجود به اعتقاد آقای بچ خشونت بازی‌های کامپیوتری قابل مقایسه با یک رشته‌ی ورزشی نیست. به گفته‌ی ایشان:

این یک حقیقت است که تمامی رشته‌های مبارزه‌ای از مبارزات واقعی در میان مردم الهام گرفته شده‌اند ولی رشته‌ی ورزشی مربوطه در حقیقت یک نگاه متمدن به این موضوع است. اگر در یک بازی رایانه‌ای شما دیگران را می‌کشید، ما نمی‌توانیم اجازه‌ی ورود چنین رشته‌ای را به المپیک بدهیم.

سال گذشته نیز آقای بچ درباره‌ی خشونت بازی‌های رایانه‌ای و عدم امکان حضور آن‌ها در المپیک به عنوان یک رشته‌ی ورزشی صحبت کرده بود. پس از صحبت‌های آقای بچ در این باره، کمیته‌ی برگزاری این مسابقات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که نسبت به گسترش رشته‌ی Esport و افزایش طرفداران این رشته آگاه است. با این وجود این کمیته بیان کرده بود که پیش از اضافه شدن این رشته به مسابقات المپیک، باید یک فدراسیون جهانی برای مدیریت و نظارت بر تمامی مسائل مربوط به این رشته تاسیس شود.

اخیرا کمیته‌ی برگزاری مسابقات المپیک یک نظرسنجی جهانی برای بررسی این موضوع انجام داده است. همچنین آن‌ها با برخی بزرگان صنعت بازی‌های رایانه‌ای مانند Mike Morhaime از شرکت بلیزارد، Nicolo Laurent مدیر ارشد اجرایی شرکت Riot Games و Ralf Reichert به عنوان پایه‌گذار لیگ بازی‌های الکترونیک دیدار کردند. این افراد مجددا در ماه دسامبر با کمیته‌ی برگزاری مسابقات المپیک و آقای بچ برای بحث درباره‌ی اضافه شدن رشته‌ی ورزش‌های الکترونیک به المپیک آینده دیدار می‌کنند.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید