سی‌دی پراجکت رد و GOG کمپینی را برای مقابله با DRM راه‌اندازی کرده‌اند

۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵

سی‌دی پراجکت رد (CD Projekt RED) و وب‌سایت تابع آن، GOG.COM، کمپینی با نام FCK DRM راه انداخته‌اند. CDPR و GOG.com موضع مشخصی در قبال DRM دارند و قصد دارند تا اطلاعاتی را در خصوص عناوین DRM-free و خطرات احتمالی DRM، به بازی‌بازان ارائه دهند.

در این زمینه در وب‌سایت GOG.com مطالب زیر عنوان شده است:

دست‌یابی به عناوین DRM-free، از همان روز اول جزو اصول GOG بوده است. ما به شدت معتقدیم که اگر شما یک بازی را خریداری می‌کنید، آن بازی باید متعلق به شما باشد و بتوانید آن را به گونه‌ای که برایتان مناسب است تجربه کنید و نه به شیوه‌ای که دیگران می‌خواهند از آن استفاده کنید.

از سال ۲۰۰۸ به بعد، چشم‌اندازها تغییر کرده است و امروزه بسیاری حتی نمی‌دانند که DRM چه مفهومی دارد؛ با این وجود مشکل DRM هنوز در بازی‌ها باقی مانده است. شما نمی‌توانید با اطمینان بگویید که کی و چرا از دسترسی به این بازی‌ها محروم شده‌اید. این مسئله فقط در بازی‌ها دیده نمی‌شود؛ بلکه در مواردی همچون کتاب‌ها، موسیقی، فیلم‌ها و برنامه‌های موردعلاقه‌اتان نیز شاهد آن هستیم.

GOG یک فروشگاه عناوین رایانه‌های شخصی است که از مخالفین مطرح DRM به شمار می‌رود. این وب‌سایت که در اصل با نام Good Old Games شناخته می‌شود، حال مدتی می‌شود که به عناوین مستقل و جدیدتر گرایش پیدا کرده است اما همیشه با این هدف که تمام فهرست آن عناوین DRM-free باشند.

این روند برای عناوین قدیمی‌تر نسبتا آسان است. الکترونیک آرتس و یوبی‌سافت زیاد اهمیتی نمی‌دهند که عناوین قدیمی آن‌ها DRM-free باشد. قدیمی بودن این عناوین بدان معناست که به زحمت می‌توان آن‌ها را یک فاکتور برای این ناشران به شمار آورد. اما این موضوع در زمینه عناوین جدیدتر، بستگی به دو مسئله دارد: میزان همکاری مابین GOG و ناشر بازی و میزان اعتماد موجود بین ناشر و طرفداران بازی. اکثر ناشران بزرگ حاضر نیستند که این ریسک را قبول کنند و از روز اول عرضه، بازی چند میلیون دلاری خود را بدون معیارهای ضد دزدی ارائه دهند. البته این موضع آن‌ها قابل درک است حتی اگر همه با آن موافق نباشند؛ با این وجود DRM خارج از هدف خود که جلوگیری از دزدی عناوین بازی است، تاثیرات جانبی منفی بسیاری دارد.

برای کمک به گیمرها و آشنایی آن‌ها با تاثیرات DRM برروی تجربه آن‌ها از بازی، وب‌سایتی با نام fckdrm.com راه‌اندازی شده است. در این وب‌سایت، GOG از مزایای دستیابی به عناوین DRM-free و نیز حقوق ضایع‌شده مصرف‌کنندگان در هنگام خرید یک بازی با محافظ دیجیتالی گفته است.

می‌شود گفت که این قدم ارزشمندی است؛ با این وجود در نهایت همه چیز به خود بازی‌بازان برمی‌گردد. عناوین DRM-free را خریداری کنید تا در آینده شاهد نمونه‌های بیشتری از آن‌ها باشیم و یا به خرید عناوین قفل‌شده ادامه دهید تا هیچ چیز تغییر نکند. البته باید گفت که این موضوع کمی شخصی است و شاید برای بسیاری، خود بازی مهم‌تر از حقوقشان باشد. نکته بعدی این است که GOG.com تقریبا تنها فروشگاهی است که عناوین DRM-free را ارائه می‌دهد و در این زمینه بازی‌بازان انتخاب‌های زیادی ندارند. به هر حال اگر علاقمندید که در این خصوص از حقوق خود دفاع کنید، می‌توانید سری به سایت fckdrm.com بزنید.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید