هکر معروف قفل‌های امنیتی DRM تحت پیگرد قانونی دنوو قرار گرفت

4 مرداد 1397 - 22:45

وکسی (Voksi) کرکر معروف بازی و از مخالفان سرسخت DRM، توسط دنوو آنتی‌تمپر (Denuvo Anti-Tamper) تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و از این به بعد قادر به شکستن قفل‌های امنیتی دنوو نخواهد بود.

وکسی لیدر گروه هکر REVOLT و به عنوان یکی از محدود کردکرهایی شناخته‌ می‌شود که قادر به شکستن قفل‌های دنوو می‌باشد؛ تا آنجا که که در چند سال گذشته تمام بازی‌هایی که با قفل امنیتی دنوو محافظت شده بودند، توسط وکسی کرک شده‌اند، در حالی که گروه‌های کم تعداد دیگر زمان بسیار زیادی را برای شکستن DRM دنوو صرف می‌کردند.

دیروز وکسی اعلام کرد که پلیس بلغارستان خانه او را بازرسی کرده و رایانه شخصی و سرور کامپیوتر او را ضبط کرده است. دنوو دادخواستی علیه وکسی تنظیم کرده و حال او باید در برابر این اتهامات از خود دفاع کند. وکسی در بیانه‌ای در سایت ردیت نوشت:

همانطور که بسیاری از شما متوجه شده‌اید، REVOLT از دیروز غیرفعال شده است و آدرس سایت شما را  به یک سری سایت‌های مزخرف منتقل می‌کند. بالاخره اتفاق افتاد. نمی‌توانم بگویم که این حرکت غیرمنتظره بود؛ دنوو از طریق مقامات بلغارستان پرونده‌ای علیه من باز کرده است. دیروز پلیس به منزل من آمد و سرور کامپیوتر و رایانه شخصی من را با خود برد. باید به زودی نزد پلیس رفته و از خود دفاع کنم. همان روز با خود دنوو تماس برقرار کردم و پیشنهاد دادم که به صورت صلح‌آمیزی این مشکل را حل کنیم. آن‌ها فعلا نمی‌توانند با اطمینان حرف بزنند ولی به من گفتند که حرف آخر را دادستان پرونده خواهد زد. متاسفانه دیگر نمی‌توانم کاری که قبلا انجام می‌دادم را ادامه دهم. من تمام این کارها را به خاطر شما انجام دادم و البته به این خاطر که این نرم‌افزارها نباید در بازی‌های ما اعمال شود. شاید کسی دیگر بتواند مبارزه من را ادامه دهد.

با توجه به این که گروه‌های کرک کم تعدادی وجود دارند که قادر به کرک قفل DRM دنوو هستم، می‌توان به جمله آخر وکسی امیدوار بود. بدون شک می‌توان به گروه‌هایی همچون CODEX و CPY اعتماد کرد؛ با این وجود نقطه قوت وکسی، سرعت‌عمل او در کرک بازی‌ها بود.

گفتنی است که دنوو باید تلاش کند به هر شیوه‌ای که شده وکسی را به استخدام خود درآورد. او یکی از معدود کسانی است که قادر به شکستن قفل امنیتی دنوو می‌باشد و می‌توان گفت که دنوو می‌تواند او را برگ برنده خود بداند.

به نظرتان می‌توان جلوگیری از فعالیت وکسی و REVOLT را موفقیت بزرگی برای دنوو به حساب آورد؟ یا این که جای خالی او در میان اقیانوسی از گروه‌های هکر حس نخواهد شد؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید