غول آخر های غـــول! | ۱۰ باس عظیم الجثه برتر در بازی ها

۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

باس‌ها یکی از اساسی‌ترین ارکان طراحی مرحله در بسیاری از بازی‌های اکشن و نقش آفرینی هستند. این دشمنان که سخت‌تر و قوی‌تر از دشمنان معمول بازی بوده و معمولاً نقش اساسی در داستان بازی دارند، مهارت بازیکن را در سطح بالاتری می‌سنجند و وجود باس‌های باکیفیت در بسیاری از بازی‌ها باعث شده تا سطح کیفی بازی در سطح بسیار بالایی قرار بگیرد. در ادامه می‌خواهیم تعدادی از برترین باس‌های بزرگ جثه در بازی‌ها را بررسی کنیم.

عموماً بسیاری از سازندگان باس‌هایی که در بازی قرار می‌دهند، نهایتاً تا ۳-۴ برابر شخصیت اصلی اندازه دارند و جرئت نمی‌کنند که باس‌های خیلی غول‌پیکر و بزرگ را وارد بازی کنند چون شاید بیم این را دارند که نتوان گیم پلی جالبی برای آن باس به دست آورد. در عوض اندکی نیز می‌توانند باس‌های خیلی عظیم را در بازی خود جای داده و گیم پلی خاص و منحصر به فردی برای آن بخش بازی ایجاد کنند که نه‌تنها منحصر به فرد، جالب و استاندارد است بلکه تبدیل به یکی از بخش‌های به یاد ماندنی بازی نیز می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا این گونه باس‌ها را بررسی کنیم.

توجه: معیار رتبه‌بندی باس‌های این لیست، اول نظر شخصی، دوم اندازه خود باس و سوم جالب بودن طراحی کلی آنان و گیم پلیشان بوده است؛ بنابراین این لیست صرفاً نشان دهنده بهترین باس‌ها بر اساس نظر شخصی است و طبیعتاً نظرات با هم متفاوت است. کیفیت خود بازی هر چند به هر حال در ذهنیت و نظر شخصی تأثیرگذار است ولی اولویت اصلی برای رده‌بندی نبوده است و بالاتر بودن یک باس از عنوانی خاص به هیچ وجه به معنی بهتر بودن خود آن عنوان نسبت به سایر عناوین لیست نیست. در ضمن شخصیت‌هایی نظیر Rift Worm عنوان Gears of War 2 که به طور مستقیم با او رو به رو نشده و مراحل کشتنش درون بدن این جانور پیگیری می‌شود، در این رده‌بندی جای ندارند و باید حتماً نوعی مبارزه با خود باس از بیرون در بازی وجود داشته باشد. در متن ممکن است بخش‌هایی از داستان بازی‌ها لو برود ولی این بخش‌ها، یا مربوط به بازی‌های قدیمی است و یا جزئیات داستانی معروف این عناوین است که تقریباً همه کسانی که با سری مربوط آشنا باشند، از آن اطلاع دارند.

Iustitia – Bayonetta

Iustita یکی از عجیب ترین باس های در میان باس های عجیب و غریب Bayonetta

در بین باس‌های عجیب و غریب بازی Bayonetta، احتمال Iustitia یکی از عجیب و غریب‌ترین آن‌هاست و حتی با وجود این که این موجود برخلاف هیولاهای بعضی بازی‌ها بدنی لزج و لجن مانند و چندش‌آور ندارد و ظاهرش در ابتدا خیلی زشت نیست ولی با این وجود می‌توان او را یکی از باس‌های زننده بازی‌ها به حساب آورد. این موجود که ارتفاعی حدود بیست متر دارد و نه تنها از هفت سر تشکیل شده، زبان‌هایی بسیار دراز و شاید با طولی تقریباً نامحدود دارد که به شکل وحشتناکی در سر هر کدام از این زبان‌ها، چهره‌ای مانند صورت یک بچه قرار گرفته که در حال ناله است. همین موضوع باعث می‌شود که علیرغم این که این موجود در ابتدا چندش‌آور به نظر نمی‌رسد، ولی بسیار زننده و وحشتناک باشد. در این میان یکسری گیاه شبیه ونوس‌های حشره‌خوار –البته در ابعادی بسیار بزرگ‌تر- در اطراف او وجود دارند که این باس را بیش از پیش عجیب می‌کند.

مراحلی که برای کشتن این باس طی می‌کنید نیز باعث می‌شود این باس که در ابتدا تنها ظاهری اعصاب خردکن داشت، تبدیل به موجودی چندش‌آور نیز بشود. برای کشتن او باید زبان‌های درازش را قطع کنید و در همین حین برای ضربه زدن به بخش‌های آسیب پذیر او روی زبانش حرکت کنید. در نهایت تف‌های بسیار چندش‌آور و زشت او به روی شما می‌ریزد و ضربه زدن به او نیز سر و صورت بایونتا را پر از خون و ماده‌ای لزج و نارنجی رنگ می‌کند. همه این‌ها باعث می‌شود این موجود به راحتی یکی از بزرگ‌ترین، چندش‌آورترین و زننده‌ترین باس‌های بازی‌های ویدیویی باشد.

Red Eye – Lost Planet 2

بخش کوچکی از Red Eye

سری Lost Planet نیز هیولاهای عجیب و غریب و غول‌پیکر زیادی داشته است ولی Red Eye به مراتب بزرگ‌تر از هیولاهای Lost Planet و بسیاری از بازی‌های دیگر است. این موجود که حدود ۲۰ متر ارتفاع و چندین کیلومتر (بله! چندین کیلومتر) طول دارد و شبیه یک سفینه فضایی غول‌پیکر ولی زنده است، احتمالاً در لحظه اول و مشاهده بزرگی او شما را شوکه خواهد کرد. این موجود نمونه کاملی از یک هیولای زشت و عجیب و غریب است. دندان‌های زیاد، زائده‌های بسیار بلند و بزرگ در اطراف دهان و شاخ‌های بسیار بزرگی که از پشت او بیرون زده به همراه ظاهر بسیار بزرگ و غیرقابل تصورش یکی از بزرگ‌ترین و عجیب‌ترین هیولاهای این لیست است.

طبیعتاً موجودی به این بزرگی، به سلاح‌های بزرگی هم برای کشتن نیاز دارد. برای از بین بردن پوسته محافظ بدن او، شما باید از یک سلاح بسیار بزرگ که توسط یک قطار حمل می‌شود و یک واگن را به طور کامل اشغال کرده است، استفاده کنید. تازه بعد از شلیک به او با این سلاح قدرتمند نیز این موجود از پا در نمی‌آید و در نهایت باید با شلیک یک بمب هسته‌ای کوچک او را نابود کنید.

سری Lost Planet هیولاهای بزرگ بسیاری دارد که از آن‌ها با نام Akrid یاد می‌شود و بسیاری از آن‌ها می‌توانند در لیست ما جای بگیرند. با این وجود در بین همه آن‌ها Red Eye قطعاً بزرگ‌ترینشان است. این هیولا با طول چندین کیلومتری خود از بسیاری از باس‌های دیگری که در این لیست قرار دارند به مراتب بزرگ‌تر است و قطعاً شایستگی حضور در این لیست را دارد.

Ten Tails – Naruto Shippuden Ultimate Ninja Storm 4

هر چند این عکس رسمی و مربوط به بازی نیست و توسط طرفداران ناروتو رسم شده ولی معیار خوبی برای اندازه Ten Tails است. اندازه ناروتو در سمت چپ و پایین تصویر مشخص شده

شاید سری ناروتو عناوین خیلی عالی در دنیای بازی‌ها محسوب نشود ولی به هر حال هیولاهای بسیار بزرگی دارد که شایستگی حضور در لیست ما را دارند. همه ده هیولای دم‌دار (Tailed-Beast) جزو موجودات بسیار بزرگی هستند ولی ده دم که یکی از مهم‌ترین شخصیت منفی‌های این سری نیز هست، به مراتب بزرگ‌تر است. طبق بعضی تخمین‌ها این موجود در حالتی که به طور کامل بایستد بیش از ۲۰۰ متر طول دارد و بعضی نیز رقم بیش‌تری تا حدود ۸۰۰ متر را برای او ذکر کرده‌اند. به جز این مورد، ده دم او که در انتها به شکل دست هستند، دندان‌های بزرگ و تک چشم بزرگ و وحشتناک این موجود در کنار اندازه بسیار بزرگ او، باعث می‌شوند که این موجود ظاهری بسیار ترسناک داشته باشد.

مراحل مبارزه با این موجود نیز به چندین بخش تقسیم می‌شود و در اصل در چند مرحله مختلف دنبال می‌شود. در بخشی باید با او مستقیماً رو به رو شوید و در بخش دیگر باید از دست او که با نیرویی عظیم در تعقیب شماست فرار کنید. با وجود این شاید مبارزه با این باس، به کیفیت بعضی دیگر از عناوینی که در لیست ما هستند نباشد ولی در کل بازی و همین طور مبارزه با این باس در چند مرحله، در سطح قابل قبولی قرار دارد.

به هر حال در سری Naruto چندین موجود عظیم‌الجثه و البته مهم در داستان وجود دارد. از هیولاهای دم‌دار تا Susano’o، همگی موجوداتی غول‌پیکر در داستان بازی بوده‌اند ولی بی هیچ شک و تردیدی، Ten Tails یکی از بزرگ‌ترین هیولاها در میان تمام بازی‌ها و انیمه‌هاست.

Adamantoise – Final Fantasy XV

Adamantoise – هیولای لاکپشتی غول پیکری که یک کوه را در پشت خود دارد

سری Final Fantasy پر از موجودات عجیب و غریب و بزرگ است که بسیاری از آن‌ها را می‌توان در این لیست قرار داد اما ما با توجه به جدید بودن نسخه XV و عجیب بودن Adamantoise، او را در این لیست قرار دادیم. این موجود در ابتدا از دور یک کوه است که در طی مأموریتی، بعد از رفتن به سراغ این کوه می‌فهمید که این کوه در واقع یک هیولای بسیار بزرگ بوده است که از نظر ظاهری شباهت زیادی به لاک‌پشت دارد.

کشتن این موجود بسیار بسیار سخت و طاقت فرساست و با توجه به این که دفاع این شخصیت در برابر تقریباً تمامی ضربات موجود بسیار بالاست، ضربات شما اثر کمی روی او دارد و کشتن او به طور استاندارد چیزی بین ۲ تا ۶ ساعت زمان می‌برد (البته به شرط این که در این زمان شکست نخورید). البته انگشتری در بازی هست که با هر بار استفاده از آن شانس بسیار کمی برای از بین بردن دشمن با یک ضربه وجود دارد ولی از آن جایی که این شانس بسیار پایین است، ممکن است بیش از یکی دو ساعت مشغول استفاده از قدرت این سلاح باشید و این اتفاق اصلاً روی ندهد و از طرفی هم ممکن است در همان ضربه اول او را نابود کنید.

به جز Adamantoise موجودات غول‌پیکر زیادی در بازی Final Fantasy XV وجود دارند که شاید بعضی حتی از Adamantoise بزرگ‌تر باشند. به عنوان مثال شخصیتی به نام Titan در بازی وجود دارد که از نظر ظاهری شباهت زیادی به کرونوس در God of War III دارد. با این حال از آن جایی که Adamantoise ظاهر خاص‌تری دارد، مبارزه با او سخت‌تر است و اندازه‌اش هم آن‌قدری بزرگ است که واقعاً او را یک موجود فوق‌العاده غول‌پیکر بدانیم، او را به جای Titan در این لیست قرار دادیم.

Zorah Magdaros – Monster Hunter: World

این تصویر هنری عنوان Monster Hunter: World به خوبی اندازه بزرگ Zorah Magdaros را نشان می دهد

Zorah Magdaros بزرگ‌ترین هیولای بازی Monster Hunter: World و یکی از شخصیت‌های کلیدی در داستان بازی است. در عناوین سری Monster Hunter تقریباً هر چیزی که با آن رو به رو می‌شوید، موجود غول‌پیکری است که اندازه‌ای بسیار بزرگ دارد. با این وجود Zorah Magdaros بسیار بزرگ‌تر از سایر موجودات بازی است و به احتمال زیاد، او بزرگ‌ترین هیولایی است که تا به حال در سری Monster Hunter بوده است و با توجه به ظاهر آتشینش، می‌توان او را یک آتش‌فشان زنده توصیف کرد.

در اولین برخورد شما در داستان بازی با این موجود، او به راحتی کشتی شما را نابود می‌کند از این رو تبدیل به هدف اصلی شما برای نابودی می‌شود. مبارزه نهایی با او به سلاح‌های قوی و مقدار زیادی معجون بازیابی سلامتی نیاز دارد تا بتوانید بر این موجود قوی غلبه کنید.

به جز Zorah Magdaros، هیولاهای بزرگ بسیار زیادی در سری Monster Hunter وجود دارند که می‌توانستند در لیست ما قرار بگیرند. به عنوان مثال هیولایی به نام Lao-Shan Lung در نسخه XX این سری وجود دارد که حتی جمجمه‌اش به راحتی چندین برابر بازیکن طول دارد و این موجود با داشتن گردنی دراز و توانایی ایستادن روی دو پا، تبدیل به یک هیولای فوق‌العاده بزرگ می‌شود. با این وجود به نظر می‌رسد که Zorah Magdaros حتی از او هم بزرگ‌تر است و با توجه به این موضوع و جدیدتر بودن نسخه World، این شخصیت در لیست ما جای گرفت.

Storm King – Demon’s Souls

Storm King شبیه یک سفره ماهی پرنده و البته خیلی غول پیکر است

سری Souls نیز از عناوینی است که باس‌های عظیم و بزرگ با طراحی‌های عجیب و غریب بسیار دارد اما Storm King در عنوان Demon’s Souls، از نظر ابعاد چندین مرتبه از بزرگ‌ترین هیولاهای این سری بزرگ‌تر است. این موجود که از نظر ظاهری شبیه یک سفره ماهی عظیم‌الجثه پرنده است، در صورتی که بال‌هایش را به طور کامل باز کند، تقریباً ۲۰۰ متر طول دارد و بخش عظیمی از آسمان بالای سر شما را می‌پوشاند. طراحی چنین موجودی به خوبی نشان دهنده الهام گیری خوب سازندگان این بازی در استودیو From Software از جانوران واقعی و طراحی موجوداتی با ظاهری مشابه ولی با ویژگی‌های رفتاری کاملاً متفاوت از روی آن‌هاست.

مبارزه با این موجود نیز بسیار منحصر به فرد و خاص بود و تنها با سلاح خاصی که مخصوص کشتن این موجود ساخته شده بود، امکان کشتن او وجود داشت. با استفاده از این سلاح می‌توان ضربات کاری به او و سایر موجودات کوچک‌تر مشابهی که در حین مبارزه با Storm King با آن‌ها رو به رو می‌شوید، وارد کرد. با وجود همه این‌ها، باز هم نبرد با این موجود کار آسانی نیست و نیاز به تمرکز و سرعت عمل بالایی دارد.

به جز این موجود، در سری Souls، باس‌های غول‌پیکر بسیار زیادی وجود دارد. از Moonlight Butterfly گرفته تا Great Grey Wolf Sif و چندین اژدها و غول که هر کدام مبارزه‌ای کاملاً متفاوت را برای شما به ارمغان می‌آورند. با این وجود از نظر اندازه، هیچ کدام از این موجودات حتی نزدیک Storm King نیز نمی‌شوند و بدون شک Storm King بزرگ‌ترین باس سری Souls از نظر ابعاد است.

در این جا بد نیست به عنوان Bloodborne نیز اشاره بکنیم که این عنوان نیز باس‌های بزرگ کم ندارد ولی هیچ کدام از نظر ابعاد در حد و اندازه سایر عناوین لیست ما نیستند که در این میان قرار بگیرند. با توجه به ظاهر معمول موجودات، بزرگ‌ترین باس این عنوان The One Reborn است که البته شاید باس خیلی خاطره انگیزی نباشد؛ اما در میان سایر باس‌های بزرگ این عنوان، Amygdala و Ebrietas با ظاهر عجیب و غریب، بزرگ و وحشتناکشان و البته نبرد سختی که با آنان دارید، احتمالاً به خوبی در ذهن همه کسانی که Bloodborne را بازی کرده‌اند باقی‌مانده‌اند.

Deathwing – World of Warcraft: Cataclysm

چندین بازیکن در پشت Deathwing در World of Warcraft: Cataclysm؛ تصویر به خوبی گویای اندازه عظیم Deathwing است

Deathwing یا مرگبال که نام اصلی‌اش نلثاریون (Neltharion) است، شخصیت منفی اصلی و یکی از بزرگ‌ترین باس‌های World of Warcraft محسوب می‌شود. باس‌های دیگری در بازی بوده‌اند که احتمال می‌رود اندازه واقعی آن‌ها بسیار بزرگ‌تر از بخشی باشد که بازیکنان با آن مبارزه می‌کنند اما بین باس‌هایی که تمامی اندازه آن‌ها برای بازیکنان مشخص است، تا به حال مرگبال بزرگ‌ترین باس این سری بوده است. از لحاظ اندازه، طول دقیق او مشخص نیست ولی به هر حال بیش از ۲۰ بازیکنان می‌توانند هم‌زمان در پشت او حضور داشته و به مبارزه پرداخته و همچنان فضای خالی زیادی در پشت او وجود دارد. او در میان اژدهاهای اصلی دنیای وارکرفت که به سیمایان (Aspects) معروف‌اند، بزرگ‌ترینشان بوده و در مبارزه با او نیز این موضوع به خوبی مشخص می‌شود.

مبارزه با این شخصیت، اصلی‌ترین مبارزه در بازی Cataclysm محسوب شده و از چند فاز مختلف تشکیل می‌شود. بخش اول این فاز در پشت او که در حال پرواز است دنبال می‌شود تا سه قطعه زره بزرگ او را از بین ببرید. سپس بعد از به زمین زدن او، باید با دم، بال‌ها و پنجه‌های قدرتمند او رو به رو شوید. در نهایت باید با شکل نهایی و بسیار قدرتمند او مبارزه کنید که در این زمان اژدهایان دیگر نیز به کمک شما می‌آیند تا این موجود پلید را از بین ببرند.

به جز Deathwing، شخصیت‌های غول‌پیکر زیادی در دنیای وارکرفت وجود دارند. شاید بزرگ‌ترین شخصیتی که به طور مستقیم در بازی با او رو به رو می‌شوید، لاک‌پشتی به نام Shen-zin Su باشد که جزیره بزرگی بر پشت او قرار دارد. با این وجود از آن جایی که بازیکنان تقریباً تعامل مستقیمی با این لاک‌پشت ندارند و او نیز دشمنی با شما ندارد، این موجود در لیست ما قرار نگرفته است.

Phalanx – Shadow of the Colossus

بخشی از بدن بسیار طولانی و بزرگ Phanalx

تمامی کلوسوس‌های عنوان Shadow of the Colossus می‌توانند در این لیست جای بگیرند. همه آن‌ها به طرز باورنکردنی عظیم هستند و این بزرگی و عظمت باس‌های این عنوان قطعاً در ماندگار شدن نام این بازی نقش اساسی داشته است. در میان این شخصیت‌های عظیم و بزرگ، Phalanx که سیزدهمین کلوسوس است، از همه بزرگ‌تر است. این موجود بنا به تخمین‌ها بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر طول دارد و آن‌قدر بزرگ است که در بازی تقریباً متوجه حضور شما هم نمی‌شود. در عین حال، این موجود بسیار بزرگ و عظیم روی زمین راه نمی‌رود و پرنده است لحظه خروج او از زیر شن‌ها و به پرواز در آمدنش قطعاً یکی از چشمگیرترین صحنه‌های این بازی است که اگر از قبل ندانید قرار است با چه چیزی رو به رو شوید، با دیدن او برای اولین بار، نفس در سینه شما حبس خواهد شد.

برای شکست دادن او با شلیک به کیسه‌هایی که زیر بدن او قرار دارند، باعث می‌شوید که او به زمین نزدیک شود و بعد از بدن او بالا رفته و به نقاط حساسی که در بالای پوست جانور قرار دارند، ضربه می‌زنید.

به هر حال عنوان Shadow of Colossus شایستگی این را دارد که هر جا صحبت از بزرگ‌ترین و یا بهترین باس‌ها در دنیای بازی‌های می‌شود، نمایندگان زیادی در لیست داشته باشد و ما در این جا فقط به بزرگ‌ترینشان اشاره کردیم. تمامی باس‌های این بازی چه از نظر کیفیت گیم پلی و چه اندازه می‌توانند در لیست ما قرار بگیرند.

Cronos – God of War 3

کریتوس در میان انگشتان پدربزرگش!

کریتوس در سری God of War تقریباً همه خدایان و تایتآن‌های معروف یونان باستان را از دم تیغ می‌گذراند. طبیعتاً کرونوس که پدر زئوس و پدربزرگ کریتوس محسوب می‌شود نیز از خشم او در امان نیست. در نسخه سوم God of War، کریتوس در اعماق تارتاروس کرونوس را ملاقات می‌کند و بین آن دو مبارزه‌ای درمی‌گیرد که البته نتیجه‌اش معلوم است و کریتوس به شکل فجیعی کرونوس را از میان بر می‌دارد.

اما از نظر اندازه کرونوس بدون شک یکی از بزرگ‌ترین باس‌ها در دنیای بازی‌هاست. این شخصیت که بر پشت خود یک کوه کوچک حمل می‌کند، طبق بعضی تخمین‌ها، احتمالاً قد او چیزی در حدود ۵۰۰ متر است. بعضی تخمین‌ها نیز اعداد بسیار بیش‌تری در حدود ۵۰۰۰ متر را عنوان می‌کنند. چیزی که در بازی کاملاً مشخص است، اندازه بسیار کوچک کریتوس نسبت به او است طوری که حتی از ناخن انگشت کرونوس نیز قد کوتاه‌تری دارد و در طول مبارزه کرونوس چند بار سعی می‌کند کریتوس را بین دو انگشت خود له کند. شخصیت‌های بسیار کمی در دنیای بازی‌ها هستند که از نظر اندازه حتی نزدیک به کرونوس باشند.

البته لازم به ذکر است که شخصیت‌های بسیار بزرگ در سری God of War به‌وفور یافت می‌شوند و حتی اگر تایتآن‌ها نظیر پرومتئوس و گایا را هم کنار بگذاریم حتی بعضی از خدایان یونانی نظیر پوسیدون و هیولایی که بر روی آن سوار است یعنی لویاتان نیز اندازه‌ای بسیار بزرگ‌تر از کریتوس دارند.

Gongen Wyzen – Asura’s Wrath

Gongen Wyzen با اختلاف خیلی زیاد بزرگترین باس این لیست بوده و اندازه ای بزرگتر از زمین دارد

اگر در مورد ترتیب اندازه باس‌ها در یک مورد مطمئن باشیم، آن هم این مورد است. Gongen Wyzen به راحتی بزرگ‌ترین باس در تاریخ بازی‌هاست. اندازه دقیق او را نمی‌دانیم ولی به راحتی درون بازی معلوم می‌شود که او از زمین بزرگ‌تر است! همین مورد کافی است تا به راحتی او را در رتبه اول لیست ما جای بدهد. این موجود به قدری بزرگ است که در بازی سعی می‌کند به راحتی شخصیت اصلی یعنی Asura و البته بخش نسبتاً بزرگی از زمین را زیر انگشت اشاره خود له کند. چنین اندازه‌ای در هیچ بازی سابقه نداشته است.

از اندازه‌ این باس عظیم‌تر، خشم وحشتناک Asura است که با استفاده از همین خشم چنین موجودی را از پا در می‌آورد. با خشمگین شدن شدید Asura او ابتدا با مشت زدن به همان انگشت اشاره Gongen Wyzen، یکی از شش دست او را منفجر کرده و سپس با مشت بعدی به او که با خشمی غیرقابل تصور وارد می‌کند، یک واکنش زنجیره‌ای در بدن Gongen Wyzen به وجود آورده و باعث منفجر شدن او می‌شود. از همین جا می‌فهمیم که سازندگان به درستی بازی را خشم آسورا نام‌گذاری کرده‌اند.

بازی Asura’s Wrath چندین باس بزرگ دیگر هم دارد و بقیه باس‌های بازی حتی اگر خیلی بزرگ هم نباشند، عموماً مانند خود شخصیت اصلی قدرت‌های اغراق شده و عجیب و غریب زیادی دارند. به هر حال بازی Asura’s Wrath از جمله بازی‌هایی بود که تا حدودی مورد کم توجهی قرار گرفته و به خاطر QTE های فراوان انتقاداتی به آن وارد شد و از آن بدتر این که Capcom پایان اصلی بازی را در DLC آن قرار داده بود و نه در بازی اصلی. با این حال به خاطر همین اغراق‌های عجیب و غریبش هم که شده، می‌توانست بیش‌تر از این‌ها مورد توجه قرار بگیرد و همین الآن هم با گذشت ۷ سال از عرضه بازی، می‌شود با Remaster کردن بازی برای کنسول‌های نسل هشتم و همین طور عرضه آن برای PC، امکان تجربه این بازی خاص را برای بسیاری از کسانی که آن را تجربه نکرده‌اند فراهم کرد.

قبل از به اتمام رساندن مقاله، در مورد عدم حضور Galactus از بازی Marvel Vs. Capcom 3 هم باید این توضیح داده شود که هر چند اگر در مقابل او شکست بخورید، می‌بینید که او زمین را له می‌کند ولی در اصل اندازه واقعی او چیزی در حدود ۱۰ متر است و در مبارزه با او هم، آن‌قدر با موجود خیلی بزرگی طرف نیستیم. این اندازه‌های بیش از اندازه بزرگ او به خاطر وجود چندبعدی او است و این که هر موجودی او را در اندازه خاصی ادراک می‌کند. با این وجود از آن جایی که این شخصیت در طول مبارزه در مقابل سایر موارد حاضر در این لیست خیلی عظیم نیست و اندازه واقعی او در کمیک‌های مارول هم خیلی بزرگ نیست در لیست ما جای نگرفت.

جمع‌بندی:

هر چند پیاده‌سازی باس‌های بزرگ امری دشوار در بازی‌هاست اما با پیاده‌سازی درست آن‌ها مانند بسیاری از عناوین این لیست می‌بینیم که حتی اگر در نهایت کیفیت کلی عنوان متوسط باشد ولی به واسطه همین باس‌های بزرگ و عظیم‌الجثه هم از یادها نخواهد رفت. همین طور اگر کیفیت بازی خوب باشد و سازندگان هم توانسته باشند به خوبی شخصیت‌های عظیم‌الجثه را در بازی پیاده‌سازی کنند، آن‌وقت جایگاه خود را به عنوان یک بازی منحصر به فرد به خوبی تثبیت کرده و همواره از بازی آن‌ها به عنوان اثری که در عین کیفیت خوب، توانسته‌اند کارهای دشواری در زمینه پیاده‌سازی باس انجام دهند یاد خواهد شد.

2
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید