ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ابرقهرمان گریان!! | نقد و بررسی بازی Captain Spirit

نقد و بررسی
ابرقهرمان گریان!! | نقد و بررسی بازی Captain Spirit

گاهی اوقات می‌شود که دلم می‌خواهد، یک گوشه از خانه را بگیرم، بنشینم و فقط فکر کنم! فکر کنم به همه چیز؛ به آدم‌ها، به اتفاقات اطرافم، به بحث‌ها و گفت‌وگوهایی که امروز با دوستان و آشنایان داشتم، به فردا و حتی کنسرت جدید امنم در آلمان!!! گاهی هم پایم را فراتم می‌گذارم، و ریزبین‌تر می‌شوم. بعضی اوقات، نمی‌خواهم به چیزهایی فکر کنم که بقیه معمولاً شب‌ها قبل از خواب دغدغه‌اش را دارند. (حداقل سعی می‌کنم!) به چیزهای جذاب‌تر. و البته فضایی‌تر. گاهی اوقات، خیلی لذت می‌برم از این یک گوشه نشستن‌ها و فکر کردن‌ها؛ مخصوصاً وقتی که یک آهنگ ملایم هم در پس زمینه لحظات دلنشین زندگی‌ام پخش بشود! شاید، بخاطر همین عادت بامزه من است که عاشق Life Is Strange و آن لحظات ناب و بی‌نظیرش شدم. عاشق آن دقایقی که مکس، گوشه‌ای روی تخت دراز می‌کشید، مدام اینور و آنور می‌شد و فکر می‌کرد. همانجا هم یک آهنگ ملایم پخش می‌شد! یادم می‌آید که حتی، هیچوقت دلم نمی‌آمد که زودتر از آنکه موسیقی تمام بشود، سریع آن لحظه‌ها را تمام کنم؛ احساس می‌کردم که من هم باید کمی مثل مکس بنشینم و فکر کنم! شاید اینگونه بود که به طرز عجیبی با شخصیت مکس ارتباط برقرار کردم و یکی شدم و درکش کردم؛ آنقدر که در پایان بازی، واقعاً داشت باورم می‌شد که همه‌اش تقصیر من است! و بعد از آن لیتر لیتر گریه می‌کردم!

شاید همین ویژگی‌ها بود که باعث شد، بدون حتی دانستن یک نکته از داستان بازی Captain Spirit، به سراغش بروم و به هیچ چیز دیگر فکر نکنم. راستش را بخواهید، کمی هم شگفت‌زده شدم!

احساسی که در فصل اول Life Is Strange تجربه کردم، خیلی کمک کرد تا بیشتر از اینها، مشتاق تجربه Captain Spirit باشم. دلم حسابی برای آن یک گوشه نشستن‌ها و گوش دادن به موسیقی آرام تنگ شده بود. اما خب، از طرفی هم می‌دانستم که دونت‌ناد، امتحانش را پس داده، پس با قلبی مطمئن، بازی را آغاز کردم. و دقیقاً بازی با همان چیزی شروع شد که همیشه دوست داشتم! موسیقی آرام و زیبا! البته ایندفعه، زیر بارش سنگین برف و در کنار پتوی سفید طبیعت! و آن لحظه‌های ابتدایی بازی، و آن نقاشی‌های کودکانه بامزه. همه و همه حسی پر از امنیت و آرامش به من می‌دادند. جادوی بازی‌های داستانی خوب هم بیشترش همین است؛ آن احساساتی که در هر بازی دیگری پیدا نمی‌کنید. ناآرامی‌ها یا آرامش‌هایی که در هر لحظه بخاطر شخصیتی پیدا می‌کنید که دوستش دارید و با او ارتباط برقرار کردید و با او یکی شدید. استرس‌ها و ترس‌هایی که عمیق‌تر از این حرف‌ها هستند. اوایل بازی هم ما را حسابی در آرامش روزمره یک کودک خیال‌پرداز غرق می‌کند، در صورتی که متوجه اتفاقات آدم بزرگ‌ها نیز هست! کودکی که همزمان با ساختن دیالوگ‌های مسخره و خنده‌دار برای عروسک‌هایش، کاملاً متوجه مسائل پدرش می‌شود و درک می‌کند که چگونه باید رفتار کند. درست است که می‌توان با برخی انتخاب‌ها (دیالوگ‌ها)، کمی هم شخصیت کریس را دستکاری کرد، اما واضح است که سازندگان، بر روی احساسات کریس دقت کرده‌اند و با لحن صحبت کردنش، مشخص کرده‌اند که چه می‌خواهند. مخصوصاً همان صحبت‌های ابتدایی با پدر و آن سوالات قابل توجه. سازندگان اما، می‌خواهند بازهم نشان بدهند که انتخاب دیالوگ، می‌تواند تأثیرگذار باشد؛ از ابتدای بازی. اما خب بازهم خلاقیت‌ها را می‌توانستند بیشتر و بیشتر کنند و عرصه را برای جولان مخاطب بازتر کنند. چرا که این اتفاق خیلی مهم است و حس زنده بودن خاصی به بازی می‌دهد.

کریس، کودکی است که همزمان با ساختن دیالوگ‌های مسخره و خنده‌دار برای عروسک‌هایش، کاملاً متوجه مسائل پدرش می‌شود و درک می‌کند که چگونه باید رفتار کند… .

داستان کریس و پدرش، دارای پیچیدگی‌های خاص است. پیچیدگی‌هایی که صادقانه، نمی‌توان تنها در یک قسمت به این کوتاهی به آنها پرداخت. یکی از جذاب‌ترین اتفاقات بازی این است که اطلاعات قابل توجهی از بازی، در یادداشت‌ها و برگه‌ها و باقی نگه‌داشتنتی‌های خانه وجود دارد. و این اطلاعات، بسیار به شکل‌گیری ذهنیت شما از شخصیت‌ها کمک خواهد کرد. پیچیدگی‌های داستان‌ هم، از دل همین یادداشت‌ها و اطلاعات خفته در گوشه و کنار بدست می‌آیند. یا همان مکالمات به ظاهر معمولی و آن اطلاعاتی که کریس از صحبت‌های خودش با خودش به شما می‌دهد. اینها همه عالی هستند. حتی بازی، با دقت خوب به داستان، کاری می‌کند که پس از مدتی، ذهنتان، برخی دیالوگ‌ها را یادآوری کند که این مورد خیلی خیلی زیباست و به یاد ماندنی. مورد دیگری هم که البته احساسش کردم، بیشتر شدن تعامل با محیط و فضای اطراف است که خبر بسیار خوبی است و نگاه جالبی از فصل دوم Life Is Strange به ما می‌دهد. حتی در دقایق پایانی، صحبت‌های بسیار کمیاب و خاصی را از کریس می‌بینیم که فوق‌العاده جای فکر و تأمل دارند.

اگر فصل اول Life Is Strange را تجربه کرده باشید، اولین چیزی که حسابی برایتان جذاب می‌شود، پیشرفت چشمگیر در انیمیشن‌ها و بحث فنی و هنری بازی خواهد بود!

اگر فصل اول Life Is Strange را هم بازی کرده باشید، اولین چیزی که حسابی برایتان جذاب می‌شود، پیشرفت چشمگیر در انیمیشن‌ها و بحث هنری و فنی بازی خواهد بود! دقیقاً، همان ابتدا که کنترل کریس را به دست می‌گیرید. و این اتفاق، خیلی به باورپذیرتر شدن بازی کمک می‌کند. حرکات شخصیت‌ها، نرم‌تر شده و حالا، تماشای راه رفتن کریس هم کمی لذت‌بخش‌تر و واقعی‌تر است. همچنین، فضای بازی هم باورپذیرتر شده و جذاب‌تر از همیشه به‌نظر می‌رسد. فقط یک مورد که دلم می‌خواست بهتر باشد، چهره شخصیت‌هاست که با این همه اتفاق خوب، چطور است که چشمان کریس، دقیقاً مثل چشمان اسباب‌بازی‌هایش می‌شود و یا چهره بی روح پدرش. حتی صداگذاری و دیالوگ‌های پدر کریس، می‌توانست بهتر از این حرف‌ها باشد. اما به طور کلی، خودِ من خیلی از این تغییرات در بازی لذت بردم. مخصوصاً وقتی در برف قدم می‌زدم. در ادامه، شاید جالب باشد اگر به همه شما توصیه کنم که یا بازی را سرسری تمام نکنید، یا اگر هم کردید، بعد از اتمام بازی، یک دور دیگر، اینبار با دقت بیشتر بزنید که بازی، سورپرایزهای باحالی برایتان آماده کرده‌است (که تمام سعی خودم را هم کردم اینجا چیزی ننویسم!).

کریس نیاز به زمان بیشتری برای شناخته شدن دارد، اما در عین حال دوست داشتنی است.

با عرض پوزش، در ادامه، شاهد ورود اسپویل و رفقا به جریان متن هستیم! پس لطفاً اگر هنوز موفق به تجربه ماجراهای کاپیتان کریس نشده‌اید، هر چه سریعتر از این منطقه دور شوید و پشت سرتان هم نگاه نکنید!

همه ما می‌دانیم، که کریس، زمان بیشتری می‌خواهد؛ زمان بیشتری می‌خواهد تا مانند مکس، حتی دستانش را احساس کنیم یا بخاطر کلویی گربه کنیم! در عین حال، مکس دوست‌داشتنی است. این را می‌توان از فداکاری‌های هرچند کوچک، اما ارزشمندش برای پدرِ مریض و معتاد به الکلش متوجه شد. زمانی که با آن جواب‌های ضایع، می‌خواست تا همسایه سالخورده (با تجربه و فهمیده) را بپیچاند و میلی به صحبت نشان نمی‌داد، یا زمانی که مدام ناراحتیِ کودکانه‌اش را به کارهای پدر متوجه می‌شدیم. او در عین حال، می‌تواند لحظه‌های بامزه و خنده‌داری بیافریند، مثل بازی‌هایش، و البته صحبت‌ها و تغییر صداهای ظریفش. او همچنین، احساساتی می‌شود و گریه می‌کند (همانگونه که انتظار می‌رود) مانند زمانی که پدرش، به شدت او را بخاطر هیچ (!) سرزنش می‌کند. یا حتی واکنش‌های بسیار ریز و دقیقی که کریس در عین ناباوری انجامش می‌دهد و می‌بینیم که با وجود رایگان بودن بازی، دونت‌ناد دقت ویژه و تحسین برانگیزی به خرج داده. مانند زمانی که پدر، به کریس می‌گوید که نمی‌تواند برای خریدِ عید به بیرون برود و کریس، سعی می‌کند تا خودش را با واقعیت روبه رو کند؛ درست مانند یک کودک واقعی!

The Awesome Adventures Of Captain Spirit با همان چند شخصیتی که به ما معرفی می‌کند، پتانسیل بالایی برای نشان دادن یک اثر بی‌نظیر و تکرارناشدنی دیگر دارد. سازندگان، هنوز هم جای زیادی برای پرداختن به شخصیت‌های بازی دارند و ما را به شدت امیدوار کرده‌اند که در فصل دوم Life Is Strange، بیشتر از اینها شگفت‌زده شویم و چیزی را ببینیم که می‌خواستیم. کریس، از آن دست شخصیت‌هایی است که می‌تواند حسابی خودش را، میان آن همه کاراکتر و اسمِ آبَکی، بالا بکشد. این بازی، یک تجربه دوست‌داشتنی، و پلی کوتاه به دنیای خارق‌العاده LIS است. عنوانی که ما را، به شدت امیدوار می‌کند. امیدوارِ امیدوارِ امیدوار!

12345678910(4 رای, میانگین آرا 10٫00 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. گفت:

  Admin نظرت درباره آهنگ Not Afraid امینم چیه؟ از نظر من بهترین آهنگشه. Eminem با این آهنگش دوباره متولد شد و راه تازه ای رو انتخاب کرد.

  3Thumb up 48Thumb down
 2. گفت:

  اسپویللللللللللل…………
  کسایی که تا ته بازی رفتن یه نکته جالبش این بود که کریس در واقع اون حرکت جادویی و معلق موندن رو هوا رو انجام نداد بلکه پسره همساییه که موهاش سیاه بود اون کارو کرد(پسر همساییه از اون اتفاق حتی یه ذره هم متعجب نشده بود برعکسه کریس که خیلی حیرت زده شده بود و همین موضوع رو ثابت می کنه)….و در اخرم بگم احتمال خیلی زیاد life is strange 2 داستان کریس با همین پسر مو سیاهه هست ولی ممکنه با مکس و کلوعی یه برخوردی داشته باشن وسطایه بازی….امید وارم که داسته باشن Smile

  5Thumb up 3Thumb down
 3. FATHER THEODORE گفت:

  به به حسین غزالی عزیز.مقدمت عالی بود.منم مثل تو همون چیزها را دوست دارم
  یک سری هم به گروه تو تلگرام بزن

  3Thumb up 1Thumb down
 4. teimor گفت:

  خسته نباشید آقای غزالی. از بازی لذت بردم خصوصا این که کارهای ساده رو کریس تو ذهنش پیچیده تصور می‌کرد. فکر کنم تو life is strange 2 این منتروید رو شکست بدیم.
  اون پسر مو سیاه همراه اون یکی شخص که شاید برادر همون باشه قدرت های خاص دارن. یعنی در واقع انگار کریس تو قسمت دوم شبیه نقش کلویی رو تو قسمت دوم داره.
  منم امیدوارم این دفعه انتخاب ها واقعا تاثیر گزار باشن و محدود به تغییر چندتا دیالوگ نشن

  0Thumb up 0Thumb down
 5. Anarchy GoD گفت:

  لطفا رسیدگی کنین! نویسنده های سایت نظرات ما سونی فن ها رو یا پاک میکنن یا که با تاخیر ۲ تا ۳ ساعته منتشر میکنن. الان هم که دیگه علنا از ماکروفن ها حمایت میکنن.
  http://uupload.ir/files/tomp_screen_shot_2018-07-12_at_21.52.53.png

  3Thumb up 1Thumb down
  • سلام. پیامتون رو خوندم. مطمئن باشید کسی همچین کاری نمیکنه و قطعا اگر ببینم برخورد میکنم که نظرات به صورت دلبخواهی حذف و منتشر و .و بشن. مخصوصا توی مقالات هرگز این حق رو نداره کسی (حتی خودم) که نظرات رو دستکاری کنه و خودم نظارت میکنم. پیامتون رو که داده بودید کاملا بررسی کردم. کسی توی سایت از تیم گیمفا این کارو نمیکنه و نظر سونی فن و مایکروفن و .. همه منتشر میشه و هر کس هم بدذو بیراه بگه حذف میشه فارغ از هر سلیقه ای. هم من و هم اقای میرشاهی و سایر دوستان همگی نظرات شما رو بدون هیچ تفاوتی منتشر میکنیم و نظارت داریم روی این موضوع.

   2Thumb up 2Thumb down
   • Anarchy GoD گفت:

    پس چه کسی کامنت ایشون رو ادیت کرده؟ خودش که نمیتونه بعد از تایید شدن کامنت توسط نویسنده ادیت کنه. همین الان هم ۳ تا از نظرات من توی پست Halo: Infinite حذف شد. لطفا نگین خبری نیست و عدالت داره یکسان برقرار میشه.

    3Thumb up 0Thumb down
   • Anarchy GoD گفت:

    همین الان تمامی کامنت های سونی فن ها که در جواب اون توهین بود حذف شد در حالی که کامنت اصلی هنوز هستش و فقط ادیت شده و جای کلمه ی last of ass این رو [..] گزاشتن. چرا کامنت های ما باید حذف بشه ولی کامنت های ماکروفن ها ادیت و سانسور میشن؟ چرا کامنت من که بدون توهین بود باید حذف بشه؟ اگه قراره کامنت های توهین آمیز ماکروفن ها تایید بشن پس چرا کامنت های ما باید حذف بشن؟!

    1Thumb up 0Thumb down
 6. Aryan_xd گفت:

  کاراکتر چند لایه ای داشت
  سپاس از نوشتار زیباتون

  1Thumb up 0Thumb down
 7. Oopsina گفت:

  من بالاخره نفهمیدم رایگاه یا نه. تو فروشگاه سونی رایگانه اما نوشته دمو که. چ کنیم؟

  0Thumb up 1Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب
جستجو در سایت