وضعیت قرمز | نقد و بررسی بازی State Of Decay 2

۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

چیزی حدود پنج سال از عرضه نخستین عنوان در سری State of Decay  می گذرد و حالا باری دیگر و در روز های پایانی یک نسل شاهد عرضه شماره دوم این سری هستیم. مجموعه ای که از اولین روز هایش توجه بخش عمده ای از منتقدین و بازی بازان را به خودش جلب کرد و واقعا هم عنوان خوبی بود. State of Decay در ظاهر یک بازی زامبی محور دیگر بود که هم قیمت پایینی داشت و به راحتی برای عده بسیاری قابل تهیه بود و از سوی دیگر ویژگی اصلی بازی در باطن آن نهفته بود و هدف اصلی سازندگان در استدیو Undead Labs هم نمایش یک شهرداری کوچک در دنیای زامبی زده آخر الزمانی بود و حداقل در نسخه اول بازی بسیار خوش درخشید. البته حالا نسخه دوم نیز عرضه شده است و حالا باید دید که حداقل یک استدیو نیمه مستقل با یک بازی ساده وسر راست در سبک بقا دنیای زامبی چه کرده است!

البته نکته ای که در خصوص تمام عناوین زامبی محور مورد توجه است، عدم نیاز به داستان است و می توان به راحتی با آبکی ترین داستان ها نیز در دنیای آخر الزمانی بازی سرگرم شد. در واقع داستان این بازی هم زنده ماندن است و این عنوان در ظاهر هم نمی تواند این کار را به درستی انجام بدهد. در  بازی شما باید در ابتدا به فکر زنده ماندن خودتان باشید و سپس پس از مدتی کوتاه و با آشنا شدن با دیگر باز ماندگان، حالا به فکر ایجاد یک جامعه کوچک هم باشید. البته که در این میان کار به همین راحتی ها هم نیست و اول و قبل از هر چیزی باید به فکر جمع آوری منابع اولیه برای زنده ماندن باشید. این منابع شامل اسلحه و مهمات و یا سلاح های سرد برای کشتن زامبی ها است که البته از راه های مختلفی مانند گشتن مغازه ها و خانه های متروکه و یا کشتن دیگر بازی بازان و یا زامبی ها به دست می آید. همچنین ویژگی گشتن سریع و یا با صبر و حوصله نیز در این بازی وجود دارد که بسیار هم کاربردی است و به الطبع در حالت جستجوی آهسته تر شما تجهیزات ریز تر و جزیی تری را پیدا خواهید کرد که شاید در ابتدا بی ارزش باشند ولی با اندکی پیشروی در بازی و رسیدن به ارتقا ها و یا ساخت ادوات جدید نبود همین ریزه کاری ها شما را سردرگم خواهد کرد. در ضمن تجهیزات اکثرا قابل خراب شدن هستند که باید بعدا به فکر جدیدتر آن ها و یا تعویض آن ها باشید. در سمت دیگر منابع لازمه برای زنده ماندن قرار دارند که شامل دارو ها برای درمان بیماری و یا گاز گرفتگی است و یا غذا برای خوردن که آن ها هم به همان روش های بالا بدست خواهد آمند. در بازی به شما اجازه داده شده است که همان طور که از تسلیحات و تجهیزات استفاده می کنید، توانایی ارتقا آن ها را هم دارید که به جذابیت بازی و تکرار پذیری آن بسیار خواهد افزود که این مورد ساده به طور مثال در خصوص خودرو ها شامل بهبود قدرت آن است که باعث می شود با خیال راحت تری نسبت به زیر گرفتن زامبی ها اقدام کنید و در واقع این گیم پلی ماشین سواری بازی یکی از بخش های لذت بخش آن است. از سمت دیگر توانایی ها و قدرت های شما نیز قابل بهبود است که این هم باز به شدت کارآمد و از سمت دیگر بسیار لذت بخش است.

جاگرنات ها در واقع قوی ترین دشمن زامبی شما هستند که بر خلاف ظاهرشان می توانند سرعت بالایی هم داشته باشند

دارو ها از اهمیت بسیار بالایی در بازی برخوردار هستند که برای خودتان و هم برای سایر هم قبلیه ای های شما به کار خواهند رفت. به طور مثال اگر یکی از هم گروهی های شما دچار گاز گرفتگی بشود شما این اختیار را دارید که وی را بکشید و یا به وسیله دارو او را نجات دهید. اگر هم بخواهید بی خیال آن ها شوید و به او اجازه درد کشیدن بدهید، در نتیجه بعد از مدتی وی به یک زامبی تبدیل می شود و ممکن است سایر هم تیمی های شما را نیز آلوده کند و در نتیجه کار سخت تری برای کنترل جامعه خواهید داشت، پس در نتیجه این که در این خصوص به سرعت تصمیم بگیرید بسیار اهمیت دارد چون در آینده بازی شما نیز اثر خواهد داشت.

در سمت دیگر شما می توانید محلی را برای اسکان اعضا و نگهداری تجهیزات و منابع مشخص کنید که باز هم این مسئله اهمیت بالایی دارد. شما باید به وسیله دیوار ها از افراد و منابع زنده ماندن در برابر دشمنان انسانی و زامبی ها دفاع کنید. همان طور که می توانید توانایی های خودتان را در زمینه هایی بهبود داده یا بررسی کنید، می توانید این کار را برای افراد همشهری نیز انجام دهید و یا به آن ها وظایف گوناگونی بسته به مهارت های خودشان اعطا کنید. در واقع بازی از دو بخش تشکیل شده است که یکی شامل گشت و گذار در شهر ها و جمع آوری منابع است و دفاع از آن ها است و بخش دوم هم شامل مدیریت شهری است. افراد می توانند به شما خیانت کنند و این وظیفه شما است که از پس اندازتان در برابر این بی همه چیز ها دفاع کنید و حسابشان را برسید. البته نباید از دشمن اصلیتان یعنی زامبی ها هم غافل شوید که شاید در واقع مهمترین چالش شما درگیر شدن با آن ها  است. زامبی ها در این بازی نسبت به هر تقریبا هر عنوان دیگری چالش سخت تری هستند و این خود یک نکته مثبت در این بازی محسوب می شد. حالا اگر در میان بیشتر از ۳ زامبی گرفتار شدید بهتر است که ابتدا فرار کنید و بعد از مقداری فاصله گرفتن با ان ها به فکر درگیری افتاده و یا یکمی یکی به سراغ آن ها بروید.

گیم پلی ماشین سواری تا زمانی که باگ ها و ایرادات فنی نمایان نشود می تواند لذت بخش باشد

در کل مبارزات بازی به عنوان یکی از ویژگی های بارز و شاخص بازی شامل ن های با زامبی ها و انسان ها می باشد که هر دو چالش خودشان را دارند. از سمتی انسان ها توانایی حمله منطقی تر و عاقلانه تری را دارند و می توانند از سلاح هم استفاده کنند. انسان ها در صورت دریافت حجم زیادی از آسیب سعی در فرار دارند و احتمالا اگر هم موفق به این کار شوند و بتوانند زنده هم بمانند بعدا به سراغ شما خوهند آمد پس بهتر است یک بار و برای همیشه به حساب ان برسید. البته زامبی ها هم تنوع بیشتری دارند و هم چالش بهتری برای شما محصوب می شوند. بسته به ابعاد و اندازه و یا رنگ چشمان آن ها مانند زرد و قرمز هر دسته چالش های متفاوتی را برای شما ایجاد خواهند کرد. هر دسته از قدرت های مختلف بر خوردار است و از همه مهمتر ابعاد زامبی است که به طرزی منطقی با بزرگ تر شدنشان کار سخت تری هم برای از بین بردن آن ها خواهید داشت که البته زامبی های بزرگ تر بالطبع سرعت کمتری هم دارند ولی اگر شما را در گوشه ای گیر بیاورند قطعا اوضاع چندان خوب نخواهد بود! جدای از آن همان طور هم که بالاتر هم اشاره شد زامبی های این عنوان با تغریبا هر عنوان دیگری متفاوت هستند و سختی آن ها سبب می شود که بسیار محتاطانه تر عمل کنید و به دل دشمن بزنید. البته چالش اصلی نابود کردن بخش هایی است که محل اصلی جمع شدن زامبی ها است و با نزدیک شدن با ان ها شاهد افزایش تعداد زامبی ها در دور و بر خودتان خواهید بود. البته بازی هم برای نابود کردن آن ها هم راه حلی دارد که شامل استفاده از نارنجک است که البته باز هم حداقل باید چندین بار این فرآیند را تکرار کنید تا اثر ده باشد.

در هر دو شکل بهترین راه استفاده از سلاح های گرم است و باز هم با وجود تمام جو آخر الزمانی و کمبود ظاهری منابع باز هم شما صد ها و یا شاید هزاران گلوله ای را پیدا خواهید کرد که شاید حتی مورد استفاده هم قرار نگیرند. البته باز هم شما این توانایی را دارید که به صورت مخفیانه به دشمنان نزدیک شوید و حداقل از جلب توجه آن ها خودداری کنید  یا به وسیله سلاح های سرد مانند قمه و چاقو بدون نیاز به مصرف گلوله به حساب آن ها برسید. البته با وجود صدا خفه کن و عدم محدودیت در گلوله ها اینکار فقط جنبه تفریحی و آزمایشی دارد و بعد از مدتی به تیر باران دوباره زامبی ها مشغول می شوید.

باز هم در این جا شاهد هستیم که بازی از نظر گرافیکی نسبت به شماره قبلی خود پیشرفت خاصی ندیده است. در واقع SoD هیچگاه به عنوان یک نمایش گرافیکی مطرح نبوده و نخواهد هم شد ولی باز هم اندکی پیشرفت نسبت به یک بازی بسیار قدیمی تر خوسته چندان غیر منطقی ای نیست. البته بازی در حد عناوین نسختین نسل هشت به نظر می رسد و بهبود هایی در بخش نور پردازی داشته است که هم لذت بخش و هم جذاب. البته باز هم به دلیل ماهیت، قیمت و سازنده، از بازی انتظار فراتر از این هم نمی رفت ولی با توجه به ساپورت مایکروسافت بهتر بود که کار بیشتری روی بازی صورت می گرفت. از سمت دیگر محیط های بازی طراحی کاملا یکسان و هم شکلی دارند و هیچ سورپرایز جذابی هم نخواهید دید. خانه و مناظر تماما تکرار می شوند و این هم سبب می شود که هم در مسیر یابی با مشکل روبرو شوید و هم بازی خسته کننده شود. محیط های شهری و خانه ها هم به همین شکل هستند و باز هم می تواند بسیار خسته کننده باشد

نابود کردن این ها به دلیل زمان بر بودن و پر سر وصدا شدنشان می توانند اندکی سخت باشد

در سمت دیگر هم صدا گذاری بازی کاملا معمولی است و آن هم شما را شگفت زده نخواهد کرد. بسیاری از کاراکتر ها یا صدای خود را دارند و یا با اندکی افکت و تغییر در بازی افزوده شده اند و از سمت دیگر هم صدای تجهیزات و ادوات مانند سلاح ها و یا خودرو ها چیز خاصی برای عرضه ندارد. تمام این اصوات به طور کامل ساختگی هستند و در برابر عناوینی که تک تک صدای خودرو ها و یا سلاح ها، تماما از روی نمونه واقعی صدا برداری می شود هم بسیار نا امید کننده است. البته صدای زامبی ها نیز از این مسئله مستثنی نیست و باز هم شاهد همان ناله ها و خر خر های همیشگی زامبی ها در بازی های دیگر هستیم.

اگر فکر می کردید که دیگر دوره بازی های پر از باگ تمام شده است و همه سازندگان به اهمیت روانی گیم پلی و آزار دهنده نبودن آن پی برده اند باید گفت که سخت در اشتباهید و یا حداقل سازندگان SOD 2 به این نتیجه نرسیده اند. از باگ های گرافیکی لود نشدن بافت ها و یا اجسام گرفته تا فیزیک پر ایراد. این بازی پر است از انواع مختلف ایرادات فنی که بازی را به کام شما تلخ خواهند کرد. از جمله ایرادات بسیار مشهود بازی در حین حرکت با خودرو که موتور بازی نیاز به کار بیشتری در لود محیط ها دارد نمایان می شود که زامبی ها از دل آسمان لود می شوند و بر روی اجسام محیطی پرتاب می شوند و بعضی اوقات نیز در ترکیب با عدم یا دیر لود شدن بافت خانه ها زامبی دهای بیچاره داستان ما در دل دیوار ها گیر افتاده یا این که گاهی خودتان نیز به همین بلا دچار می شوید. همچنین فیزیک خودرو سواری بازی نیز بسیار پر ایراد است که گاهی فقط یک ضربه کوچک مساوی است با آتش گرفتن خودرو که با توجه به گیم پلی جابجایی وسایل جمع شده در خودرو، این باگ نیز بسیار زجر آور است.

در پایان باید گفت که بازی نسبت به نسخه اولی واقعا هیچ تغییر به خصوصی نداشته است و هر چه هم که افزوده باشد در سایه ایرادات مختلف بازی محو می شود. جدای از آن عدم وجود یک بخش داستانی کامل که می توانست حیجان بالایی به بازی بیافزاید و یا بخش همکاری تیمی که آن هم در برابر عناوین دیگر که در یک سرور تا صد ها نفر به قتل و قارت هم می پردازند، سبب می شود که تنها دلیل خرید این بازی فقط سیستم نسبا خوب مبارزات و شهرداری آن باشد و اگر آن ها نیز شما را جذب نکرده اند شاید بهتر باشد به کل دور این بازی خط بکشید و با همان نسخه اول سرگرم شوید چون در هر صورت چیز خاصی هم را نیز از دست نخواهید داد.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Senatorbigy گفت:

  خوب مبارک طرفداراش به نظر من سه چیز تو گیم خیلی مهمه و یکی دیگه زیاد مهم نیست Wink اون سه تا مهم :داستان بازی و نحوهء روایته،گیم پلی و گان پلی،بخش مولتیه جذاب In Love و اونی که نسبتا مهمه گرافیکه و بس Yes پس میشه گفت این عنوان یک چیز متوسطه که چند روزی پلیر هاش رو سرگرم میکنه In Love

  0
  0
 • Arad2003000 گفت:

  Wow.چه نمره بالایی.کی بود میگفت بهترین زامبی کشی تاریخ بشره؟!!
  بهترین زامبی کشی تاریخ فقط tlou و دایینگ لایت

  0
  0
  • Wheelchair 3 گفت:

   دیگه از خود دراکمن هم بپرسی میگه RE4 چطور میگی TLOU بهترینه Question Neutral
   اون روزی که دراکمن تو ناتی داگ پادویی میکرد و چایی میریخت واسه این و اون ،استاد میکامی کبیر این معجزه ی مافوق بشری بدون هیچ الگو و منبع الهامی خلق کرد.تا روزی فرا برسه که تازه به دوران رسیده هایی چون دراکمن و استرلی در حرکتی مقلدانه tlou رو از روش کپی بزنن.

   0
   0
   • :| گفت:

    در اینکه رزیدنت ۴ جزو برترین بازی های این سبک (و اکثر سبک ها)هست شکی نیست ، حتی از نظر خیلی ها بهترین ، ولی این دلیل نمیشه در مورد dying light و tlou این طوری بگی و اونا رو هم شاهکار ندونی. Neutral

    0
    0
    • amir112 گفت:

     در ضمن من نمیدونم چرا همه اینقدر دایینگ لایت رو شاهکار میدونن. بعلی شما باهاش خیلی حال کردی و نظر شخصی شماست . ولی از نظر منتقدین و … یه بازی متوسطه . من هم بازی کردم لول دیزاین بازی به شدت تکراری بود و بازی واسم خسته کننده شد.
     به هر حال هرکسی نظر شخصی خودشو داره.
     ولی خب بازی دی ال سی قویی داشت.
     متاش هم خوب شد

     0
     0
     • hadi gamer 77 گفت:

      منم دقیقا با شما موافقم بازی دایینگ لایت بنده بازی دایینگ لایت رو کامل تجربه کردم و انصافا بازی مشکلات زیادی در زمینه گیمپلی مبارزات داشت تا حدی که اصلا برای من جذاب نبود و به هر کی از رفقا نشون دادم گفتن چقدر مزخرفه اما پارکور و سیستم لوت و داستان جالبی داشت اما در کل بازی کاملا بازی متوسطی بود و این نظر شخصی بنده نیست بلکه میتونید نمرش رو توی سایت های معتبر دنیا و متا و نمره مردمی رو ببینید که اصلا این بازی در حد عناوین بزرگ این سبک مثل tlou و re4 نیست واقعا اگه با اونا مقایسه بشه در واقع شما دارین به اون دو عنوان بزرگ توهین میکنید!!!!!

      0
      0
   • Arad2003000 گفت:

    آخ شرمنده دوست عزیز رزیدنت اویل رو یادم رفت

    0
    0
   • ps 4 ever گفت:

    رزیدنت اویل ۴ شاهکار بود ولی دلست یه چیز دیگهست و یه سر و گردن بالاتره هم از نظر داستان و هم گیمپلی درضمن چون دراکمن و استارلی سنشون کمتر از میکامیه دلیل نمیشه ضعیف تر باشن و توان رقابت نداشته باشن بلکه خلاقیت استودیو ناتی داگ خیلی بیشتره
    د لست آف آس بهترین بازی تاریخه برای من و خیلیای دیگه

    0
    0
    • Godofwar0385 گفت:

     داداش نظرت کاملا محترمه من خودمم عاشق لستم و میدونم فرا عالیه ولی بدون تعصب اویل چهار خدای این سبکه اویل چهار خلاقیت ها رو اورد تو صنعت گیم وگر نه کسی منکر شاهکار بودن لست نیست گاهی اوقات تو صنعت گیم‌ یه چیزایی خلق میشه که بعدش دیگه مثلشون نمیاد مثلا گادهای قدیمی یا اویل چار یا کرش تیم ریسینگ اینا واسه من دیگه تکرار نمیشن و همیشه اینا رو جدا از بازیای دیگه میبینم نظر شخصیمه

     0
     0
   • amir112 گفت:

    من فن ایول هم هستم. درسته تلو تا حدودی الگوبرداری گرده از رزیدنت ایول ۴ . ولی دقیقا چه دلیلی داره ک خیلی بهتره و نیل دراکمن بگه اون یه چیز دیگس؟ بعلی استاد میکامی شاهکار زیاد ساخته ولی ایا این بازی های اخریش قابل مقابسه با عناوین نیل دراکمن هستن؟ کپ کام با رزیدنت ایول ۷ ثابت کرد ک بدون میکامی هم میتونه یه رزیدنت ایول خوب بسازه. ایول ویتین یک نسبتا خوب بود. ولی نسخه ی دومش واقعا واسه ی من یه افتصاح بود ک میخواستم وسطای بازی ولش کنم حقیقتا. نمیدونم کی اومده بود ایده داده بود که محیط بازی رو بزرگ کنن. البته کارگردانش میکامی نبود ولی خب
    … .

    0
    0
    • امیرجان
     کارگردان ایول ویتین ۲ میکامی نبود
     در ضمن دراکمن خب مگه چند تا بازی ساخته کلا؟ با چه بودجه ای داره بازی میسازه؟ الان میکامی با چه بودجه ای بازی ایول ویتین رو ساخت؟
     زمانی که استاد بودجه ی کامل دستش بود بازیاش تماما کمال گرا بود و میشه به همین شاهکار RE 4 اشاره کرد
     درکل نظر شخصی من که خیلی هم بهش اعتقاد دارم، برتر بودن ایول ۴ توی سبک بازی های زامبی محوره
     ولی هرگز نمیگم لست پایین تره، چون دو بازی در زمان های بسیار متفاوتی هستند، یکی اواخر نسل ۶ (یه بازی فرانسلی انقلابی) یکی اواخر واخر نسل ۷

     0
     0
     • برای مثال شما نگاه کن کوری بارلوگ توی مصاحبه‌هایی که انجام داده هرگز اسم رزیدنت ایول ۴ از زبونش نمیوفته، این خیلی مهمه که بعد از اینهمه سال همچنان سازنده ها ازش الگو میگیرن، و البته اگر فکر کنین که الگو گرفتن یعنی استفاده از زاویه دوربین، سخت در اشتباهید

      0
      0
      • amir112 گفت:

       منم اشاره کردم ک ایول ویتین ۲ رو میکامی نساخته. من خودم میکامی فنم. یکی از دلایل ضعف ایول ویتین همین تیم ضعیف و کم تانگو گیم وورکز و کمبود بودجه و موتور ای دی تک بود ک غیر از خود ای دی سافتوار همه نمیتونن باهاش کار کنن و مشکلات خیلی زیادی نظر افت فریم و پوشش گیاهی افتضاح و گرافیک فنی ضعیف داشت.
       حرفتون تا حدود زیادی درسته. ولی خو کپ کام بدون میکامی هم میتونه یه رزیدنت ایول کلاسیک و قوی بسازه.
       ولی در کنارش ب قدرت میکامی شکی نیست.
       خود دراکمن هم گفت ک تلو رو از رزیدنت ایول ۴ الگوبرداری کردم

       0
       0
    • :| گفت:

     برادر من amir112 بگو اومدم مثل همیشه فن بوی بازی در بیارم ، بگم آخرین از ما بهترین بهترینا هست ، مثل همیشه سایر شاهکار ها که انحصاری ps4 نیستن رو بگی بازی های متوسط ، یه روز halo و gears ، الانم که رسدی به اویل ویتین و دایینگ لایت و حتی الان رسیدی به رزیدنت ۴! فردا هم لابد میای زیر پست شاهکار هایی مثل GTA v ، red dead و یا witcher3 می نویسی که یه عنوان متوسط و غیر قابل قیاس با tlou Neutral اصن می خوای اسمتو بزاری *غیر انحصاری ps4 خر است؟*
     البته همون هم شک دارم یهو دو روز دیگه میای زیرآب آنچارتد و گاد رو هم سر tlou میزنی Neutral

     0
     0
     • amir112 گفت:

      ROTFL ROTFL مثل همیشه؟ نظرات دیگمو دیده باشی فک نکنم فن بوی بازی باشه.
      یادمم نیس این جن وقته تو پیج هالو و گرز کامنتی داده باشم.
      من نمیدونم جوری از بعضی بازی ها بت میسازین ک انگار … .
      کسی نمیتونه ضعف های زیاد دایینگ لایت و ایول ویتین رو روپوش کنه.
      راجع رزیدنت ایول ۴ هم فک نکنم حتی نصف من فن این سری باشی . من به شخصه حدود ۱۶ بار این نسخه رو تموم کردم. تیکه های بازی رو هم بپرسی حفظم و جواهرات و ترکیبشون و …. .
      اصا مطمئنی منو مبشناسی اصا؟
      کامنتای دیگمو خوندی؟اگه میتونی بدون بت سازی و تعصب بیا نظراتمو نقد کن.
      کنارش بحث کنیم. اگه شما درست گفتی ک من قبول میکنم. مگرنه … .
      به جای اینکه برچسب فن بوی به کسی بچسبونی بیا با مدرک نظرشو ببر زیر تیغ.
      من حداقل اگه بازیی یا استودیویی رو ترول کنم به حدی تحقیق کردم سرش ک نتونی ترولمو زیر سوال ببری.

      0
      0
 • Go Xbox گفت:

  به نظر سرگرم کننده میاد.

  0
  0
 • Rorshark گفت:

  آقا… ننویسید عدم وجود داستان. (خنده داره به خدا)
  بنویسید نداشتن داستان بدرد بخور
  هی همه یاد گرفتن مینویسن عدم فلان عدم کوفت عدم زهر… بابا همه افعال توی فارسی منفی کن داره. با “بی” یا “نا” میشه افعال رو منفی کرد. یارو توی ورزش سه انقدر گاگوله که ناموفق بودن رو مینویسه عدم موفقیت.
  آقای نویسنده. دقت کن. چارتا مقاله آموزشی بخون تا دیگه از پیشوند مزخرف عدم که از ساخت زبان عربی میاد استفاده نکنی. (اونوقت خودمون رو عرب ستیز هم میدونیم!)
  عدم نیاز به داستان است = بی نیازی به داستان
  عدم مهدودیت در گلوله ها = نامحدود بودن گلوله ها
  در ترکیب با عدم = (خنده) عدم توی لغت یعنی نیستی اینجا میشه در ترکیب با نیستی. = در ترکیب با نبود فلان
  خیلی خیلی خیلی عذرخواهی میکنم که کفرم از غلط نویسی های بی حد و حصر در اومده.

  0
  0
  • “آقای نویسنده. دقت کن. چارتا مقاله آموزشی بخون تا دیگه از پیشوند مزخرف عدم که از ساخت زبان عربی میاد استفاده نکنی. ”
   یه خورده لحنت تند شد
   “عدم مهدودیت در گلوله ها = نامحدود بودن گلوله ها”
   جا داره شما هم محدودیت در گلوله می نوشتید
   انتقاد چیز خوبیه،یکم اروم تر بیان بشه اثرش هم عالی میشه

   0
   0
  • دوست عزیز اولا که با این وضع خودمون همه دوست داشیم که عرب باشیم شاید که بتونیم زندگی کنیم پس در نتیجه دیگه الان خیلی ها ضد عرب نیستن
   ثانیا کشور هایی که نزدیک همدیگه هستن زبانشون همیشه با هم دیگه ترکیب میشه و کلمه بینشون جابجا میشه . نمونش هم اروپا که با وجود این که حدقل ۲۰ ۲۵ زبون مختلف توش هست باز هم کلی کلمه مشترک داخلشون پیدا میشه.
   ثالثا هم چیزی هست که اسمش عرف جامعس که این طرز کلمات رو قبول می کنه و یا همین اولا ثانیا من هم کلمه عربی هست و من دوست دارم ازش استفاده کنم و هیچ مشکلی هم نداره
   رابعا هم که خود شما هم کلی کلمه عربی استفاده کردی که معادل فارسی هم داره ولی باز هم هیچ ایرادی نداره

   0
   0
   • JUST me گفت:

    متاسفانه شما یک تشکر خالی هم نکردید از این نقد نویس و دارین باز بهانه های زرین میارید.اقایان کارشناس و دکترای ادبیات هم ماشالا زیاد داره شما اگه ادبیات خوبی دارین چرا نویسنده نشدید!!!!شما خودتون روز تا شب عربی میبافین کسی گیر بهتون میده؟؟؟شما که ماشالا روز تاشب مقاله ادبیاتی مینویسین بیاین مقاله بنویسید..تروخدا بهانتون چیه بخدا خنده داره این حرفاتون فاقد ارزش تاییده این نقد کننده بار اولش نیس که داره نقد میکنه،،معلومه تو این سایت نبودید..کارت درسته اقای باجلال..شما هم اگه ادعا فارس بودنتون میشه ی شعر از حافظ بلدین Snicker بخدا قسم ک بلد نیستین ROTFL

    0
    0
   • آقای محمد حسین باجلان ابتدا تشکر میکنم از نقد این بازی زحمت کشیدید واقعا دستتون هم درد نکنه اما یه انتقادی در رابطه به دیدگاهتون دارم ….
    ” همه دوست داشتیم عرب باشیم ” ؟ اگر شما دوست داری عرب باشی دلیل برا این نیست که همه دوست دارن …
    درسته یسری کلمه ها عربین و ما داریم ازش استفاده میکنیم ولی دلیل بر این نمیشه که با جمله دوست دارم ازش استفاده کنم واکنش نشون بدید !
    البته من از مقاله شما ایرادی نمیگیرم چون به نظرم اینکه حالا بگیم عدم فلان چیز زیاد مهم نیست اما یکم نقد پذیر باشید خواهشا خیلی راحت میتونستید یه جواب بهتر بدید به جای اینکه بگید ” دوست دارم استفاده کنم ”
    در صحبت دیگر دوستان :
    طرف داره میگه از کلمات فارسی استفاده کنید اصلا اگر درست هم نگه دلیل نمیشه بحثو ببریم به نژاد پرستی اصلا چه ربطی به نژاد پرستی داره من نمیدونم …
    در پناه حق یاعلی Rose

    0
    0
  • ps 4 ever گفت:

   این افکار نژاد پرستانه رو بذارید کنار خواهشا
   یعنی بنظر شما مرزهای جغرافیایی باید باعث بشه که نژادها و زبان ها و انسانهای دیگه رو بد بدونیم و دید منفی داشته باشیم نسبت بهشون؟طبق چه منطقی؟!
   و البته استفاده از کلمات متنوع در مقاله باعث جذابتر شدن و خوشایند تر شدن مقاله میشه
   من که از خوندن مقاله لذت بردم خیلی عالی بود،آقا محمد حسین دمت گرم Yes نقد منصفانه و بی نقصی بود ایول Yes

   0
   0
  • amir112 گفت:

   این چه وضع انتقاده؟من هیچ سابقه نگارشی و … ندارم ولی شما با واژه عدم مشکل داری چون عربیه؟

   0
   0
  • amir112 گفت:

   من نمیدونم این افکار نژاد پرستانه چیه حقیقتا؟ جابه جایی کلمات و اصطلاحات از زبونی به زبون دیگه یه چیز طبیعیه و تو همه زبونای دنیا هست و باعث پویا بودنش میشه. الان شما با اعراب مشکل داری چون هزار سال پیش حمله کردن به کشورت؟اگه اینطوریه باید نصف کشورای دنیا با ایران مشکل داشته باشن چون بهشون حمله شده . همه انسانن . من نمیفهمم تبعیض ینی چی اصا؟
   ببخشید بابت اسپم
   ممنون بابت نقد.
   زیاد با بازیه اشنا نیستم ولی مثل اینکه تمرکز کافی رو روش نکرده مایکروسافت

   0
   0
 • General raam گفت:

  این دسته از بازیا هدفشون بیشتر سرگرم شدن کنار دوستان هست قرار نیست داستان عمیقى داشته باشه وگرنه کارى هم نداره Smile
  مولتیش خیلى جذاب و سرگرم کنندس In Love
  باگ هم که همه بازیا دارن حالا با دو تا آپدیت حل میشه Smile پس نمرش در اصل ۱۰ هست Smile
  بهترین زامبى محور تاریخ نسل بشر In Love
  FEEL TRUE GAMING Heart

  0
  0
  • Arad2003000 گفت:

   چرا اینقدر متعصبانه نظر میدی.حقیقت رو قبول کن.درسته همه بازی ها باگ دارن ولی این،باگ تو بازی نیست بلکه بازی تو باگه

   0
   0
  • Hossein E 47 گفت:

   هان دیگه مهم نیته نتیجه هم مهم نیست اصلا باگ که چیزی نیست داستانم میخوایم چیکار؟ هوش مصنوعی و فیزیک هم تو دنیا واقعی کاملا طبیعیش رو داریم چیکار میکنیم خودمون باهاش از بازی توقع داریم؟ با این اوصاف چرا اصن نمره میدیم؟ tlou dying lighg re4 اینا هم کشکن

   0
   0
  • White Beard گفت:

   این حرف شما مث اینه که قهوه رو بدون شکر بخوریم و بعد بگوییم چه اشکالی داره؛ما آب رو هم بدون شکر میخوریم. Question
   این تصدیق شما در اصل موجب ایجاد مغالطه میگردد. پس لطفاً ابتدا با کمی تامل در مورد بازی ها نظر بده و از تعصبات پرهیز کن. Shock

   WE ALWAYS WIN# Cool

   0
   0
 • GoodHunter گفت:

  در حد یه انحصاری ایکس باکس خوب در اومده بیشتر از این انتظار نمیرفت

  0
  0
 • با تشکر از محمد حسین عزیز Yes Yes
  نمره داده شده هم به نظرم عادلانه هست و فعلا هنوز تجربه نکردم بازی رو ولی به هر جهت مشکلات فنی بیشترین اسیب رو مثل نسخه اول به بازی زده و دیگه الان غیر از انتظار برای اپدیت ها کاری نمیشه کرد

  0
  0
 • ممنون بابت نقد بازیه خوبیه و ارزش تجربه کردن رو داره
  اسپم
  دوستان میخوام یه مدت کنسولی بخرم برای بازی های حرکتی همون کینکت کدوم کنسول رو پیشنهاد می کنین ؟؟؟؟؟

  0
  0
 • Last Of Us گفت:

  متاش شده ۶۸
  یوزر اسکورش شده ۵٫۳
  باز یک سری میخوان بگن بازی خوبیه
  نیست آقا نیست متاسفانه

  0
  0
  • HamiDecaY گفت:

   اتفاقا ایده خیلی تاپیه ولی تو اجراش به اندازه کافی موفق نبودن چون مثل days gone بودجه و سرمایه ساخت یک بازی AAA هیچ موقع در اختیارشون نبوده و این محصول نهایی که مطمئنا ایراداتش برطرف میشه فراتر از چیزیه که باید باشه ولی چیزی در یک بازی because i know I’ll kill my enemies when they come
   اتفاقا ایده خیلی تاپیه ولی تو اجراش به اندازه کافی موفق نبودن چون مثل days gone بودجه و سرمایه ساخت یک بازی AAA هیچ موقع در اختیارشون نبوده و این محصول نهایی که مطمئنا ایراداتش برطرف میشه فراتر از چیزیه که باید باشه ولی چیزی در ساخت یک بازی نیازمند بودجه و هزینه نیست ایده پردازی اونه و من به خاطر ایده و اتمسفر و حسی که به مخاطبش القاء میکنه بسیار به این بازی علاقه دارم و دوست ندارم فردی مثل نویسنده این نقد با غرض و کینه به این بازی نگاه کنه من اینو از لحن ایشون متوجه شدم و در آخر متن گیمر هارو منع کنه از تجربه این بازی و به علاقه و سلیقه امثال من توهین کنه که فاجعه باره

   0
   0
 • ALONEBOY2000 گفت:

  سلام به اقای باجلان وهمه ی دوستانی که تا نقد از دهن نیفتاده نظر شون رو به دیده میگذارند . من نمیدونم این استودیو ها چرا بازی های قدیمی رو سعی میکنن دوباره بفروشن. عقبه ی این بازی هارو خراب میکنن. این بازیا برای زمان خودشون خوب بودن نه الان.و در پایان تشکر میکنم از کسانی که این مطلب رو خوندن . با تشکر

  0
  0
 • ali xbox گفت:

  از اولش گفته بودم این بازی نمره خوبی نخواهد گرفت باگها و گرافیک ضعیف و …. بازی رو زیادی پایین می آوره ولی به قیمتش بازم ارزش خرید داره که امتحانش کنی فعلا وقت نکردم بعده کونکور باید بخرم ببینم واقعا چطوره ولی مطمعنم از اون بازی ها هس که بعده یه مدت دیگه خستت میکنه عین dead rising

  0
  0
 • راسته که میگن این اول باگ بوده بعد بازی شده؟! Question

  0
  0
 • ariyanf گفت:

  State Of Decay 2
  سلام دوستان نسخه فیزیکی بازی امروز موجود شد ۲۵۵
  من خودگرفتم In Love In Love In Love
  آپدیت اولیش ۱۳ گیگ Eek!
  Kissed In Love In Love
  هنوز داره آپدیت میکنه
  دوستانی که میگفتن دیجیتالی————فکر کنم فیزیکی بصرفه تر هست Blush

  0
  0
 • HamiDecaY گفت:

  واسه خودم متاسفم هستم که در گیمفایی عضو هستم که نویسندش اینجوری با غرض یک بازی رو نقد میکنه و در آخر نقدش گیمر هارو از تجربه این بازی منع میکنه و به سلیقه و علاقه بسیاری از جمله من توهین میکنه، واقعا متاسفم

  0
  0
 • ariyanf گفت:

  فارکرای ۵ هم خیلی باگ داشت ولی لذت بخش بود خودم بجای رسیده بودم که مجبور میشدم دستگاه خاموش کنم Laugh Laugh Laugh Laugh
  نمرش از مدمکس بیشتره ROTFL

  0
  0
 • ps 4 ever گفت:

  باید خیلی تخفیف بخوره تا ارزش خرید داشته باشه
  بازی ضعیفیه

  0
  0
 • PARSARAD777 گفت:

  ممنون بابت نقد
  در ایرادات ذکر شده که عدم وجود داستان بدرد بخور. همین کافیه که بازی یک بازی ضعیف و فاقد ارزش باشه.
  حالا باگ ها و مشکلات و ایرادات فراوان دیگه بماند

  0
  0
 • ariyanf گفت:

  دوست من بازی State Of Decay 2بازی (آخر زمان) داستان میخواد چی کار—-مهم زنده ماندنه Grin Grin
  دوستانی که بازیState Of Decay 2 می کوبن چشمششون دنبال بازی Days Gone درسته خفنه -معلومه چون تیمی که دارن روش کارن میکننن تعدادشون زیاده خیلی زیاده — که ۵ سال طولش میدن — میترسم اخر واسه بچم بازی رو بخرم
  Laugh Laugh Laugh Laugh Laugh

  0
  0