بازي‌سازان چقدر دستمزد مي‌گيرند؟

۲۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۰:۴۰

گزارش و خبرهای مربوط به انتشار بازی‌های کامپيوتری و استقبال مردم از آن‌ها می‌تواند یکی از معيارهای گسترش روزافزون صنعت بازی‌سازی در جهان تلقی‌شود؛ صنعتی که از جنبه‌های فنی، اقتصادی و هنری روند رو به رشدی را طی می‌کند و افزايش درآمدهای حاصل از فروش بازی‌های موفق نيز مصداقی بر اين مدعا است.

نگاهی به آمار و ارقام فروش بازی‌ها در کشورهای گوناگون اين سؤال را به ذهن متبادر می‌کند که دستمزد کسانی که کارشان طراحی و ساخت اين محصولات است چقدر می‌تواند باشد؟ و همين پرسش باعث شد تا يادداشت اين شماره به مروری کوتاه بر اين موضوع اختصاص پيدا کند.
بدیهی است که با فهرست کردن مشاغل درگير در فرآيند توليد بازی‌های کامپيوتری يک فهرست طولانی به دست می‌آيد، از اين‌رو به بررسی درآمدهای چند عنوان شغلی، يعنی طراح بازی، طراح گرافيک سه‌بعدی، تهيه‌کننده بازی و برنامه‌نويس بازی بسنده می‌شود. نکته ديگر اين‌که اين درآمدها با توجه به برخی معيارها متغير هستند. به‌عنوان مثال، سه عامل کشور، سابقه کار و نيز شرکت توليدکننده بازی در افزايش اين درآمدها نقش مؤثری ايفا می‌کنند.
طراح بازی یکی از نخستين کسانی است که وارد فرآيند توليد بازی می‌شود و طراحی کليت آن از جمله نحوه تعامل ما با بازی (Gameplay)، قوانين بازی، معماهای بازی و چگونگی حل آن‌ها را برعهده دارد. آماری که توسط سايت Payscale ارائه شده نشان می‌دهد، درآمد سالانه طراحان بازی‌های کامپيوتری در ايالات‌متحده باتوجه به عواملی از اين قبيل تقريباً بين 43 تا 66 هزار دلار است.
آمار سايت itjobswatch انگلستان نيز نشان می‌دهد، متوسط درآمد طراحان بازی در ما‌ه‌های پايانی سال 2010 ميلادی تا 21ژانويه امسال با تعميم به کل سال در اين کشور 32500 پاوند بوده‌است. وب‌واير نيز در گزارشی که در آوريل 2010 منتشر شد، اظهار داشت، درآمد طراحان بازی‌های کامپيوتری حاکی از پتانسيل بالای اين صنعت است. اين گزارش نيز به نقل از Payscale متوسط درآمد طراحان بازی را بين 40695 تا 60931 دلار عنوان کرد. اين آمارها نشان می‌دهند، يک طراح با يک سال سابقه کار می‌تواند در سال حدود 41620 دلار درآمد داشته باشد و با افزايش سابقه کار به حدود پنج تا نه سال ميزان درآمد به بيش از شصت هزار دلار نيز افزايش پيدا می‌کند. گفتنی است، همه طراحان بازی در استخدام شرکت‌ها نيستند و برخی از آن‌ها به صورت آزاد همکاری می‌کنند که در اين‌صورت قراردادی ميان آن‌ها و شرکت مربوطه تنظيم می‌شود.
در ادامه، Payscale درآمد سالانه تهيه‌کنندگان بازی را مبلغی بين 58 تا 95هزار دلار در سال و گزارش itjobswatch انگلستان متوسط اين مبلغ را 45 هزار پاوند در سال ذکر کرده‌است. تهيه‌کنندگان بازی دامنه وظايف گسترده‌ای دارند که کارهای مديريتی اعم از مديريت روابط بين سطوح مختلف اعضای پروژه، مديريت بودجه و مواردی از اين قبيل را شامل می‌شود.
درآمد سالانه برنامه‌نويسان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای بازی‌ با توجه به تخصص‌های مختلفی مانند برنامه‌نويسی برای DirectX بين 50 تا 81 هزار دلار است که در انگلستان اين ميزان حدود 55 هزار پاوند گزارش شده‌است.درآمد ساليانه آزمايش‌‌کنندگان بازی‌های کامپيوتری نيز طبق آمار Payscale هر ساعت بين ده تا چهارده‌دلار است که بيشينه اين درآمد در سال به 34 هزار دلار نيز می‌رسد. ضمن اين‌که  tjobswatch اين درآمد را سالانه حدود نوزده هزارو پانصد پاوند عنوان می‌کند. آزمايش‌‌کنندگان بازی پيش از عرضه بازی به بازار آن را آزمايش می‌کنند تا ايرادهای احتمالی در آن برطرف شود.
گفتنی است، با افزودن مواردی مانند پاداش، سهم مربوط به سود محصول و نيز کميسيون دستمزد برخی از عوامل بازی درآمدهای مذکور می‌تواند از ارقام گفته شده بيشتر يا کمتر باشد. همان‌طور که گفته شد، شرکت سازنده بازی نيز یکی از عواملی است که در ميزان درآمد مؤثر است. به‌عنوان مثال، ميانگين درآمد طراحان بازی در شرکت يوبی‌سافت حدود 42 هزار است. درآمد برنامه‌نويسان ارشد بازی حدود 85 هزار دلار است و طراحان گرافيک سه‌بعدی حدود 54 هزار دلار در سال درآمد دارند.
شرکت EA به طراحان خود سالانه شصت هزار دلار دستمزد می‌دهد. درآمد طراحان گرافيک سه‌بعدی 65 هزار دلار و درآمد برنامه‌نويس ارشد بازی به بيش از 120 هزار دلار در سال می‌رسد. اين توضيح ضروري است كه صنعت بازی‌سازی در ايران نيز چندی است که با جديت بيشتری مورد توجه قرار گرفته و از اين‌رو دور از ذهن نيست اگر درآمد مشاغل مربوط به اين صنعت در کشور نيز افزايش پيدا کند. ضمن اين‌که ارائه آمار مشابه از سوی شرکت‌های داخلی سازنده بازی می‌تواند در شفاف‌تر کردن وضعيت کنونی بازار بازی‌های کامپيوتری در ايران مفيد واقع شود. تلاش خواهيم کرد تا با همكاري شرکت‌های داخلی، نمایی کلی از وضعيت مالی اين صنعت در کشور ارائه دهيم.

منبع : شبکه

1
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید