همین جمعه: ملاقات با مادربردهای MSI X470؛ استاد تمام اورکلاکینگ نسل دوم پردازنده های AMD Ryzen

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴

بالاخره انتظارها به پایان رسید و AMD نسل دوم از پردازنده‌های Ryzen را عرضه کرد. بارزترین ویژگی جدید این پردازنده‌ها فناوری ساخت ۱۲ نانومتری است. مهم‌ترین مزیت این فناوری جدید امکان افزایش فرکانس و اورکلاکینگ بیشتر است. اما اگر تجربه زیادی در زمینه اورکلاک کردن ندارید، هیچ نگران نباشید،MSI کاری کرده است چشم بسته هم می‌توانید اورکلاک کنید و از کارایی بالاتر بهره‌مند شوید.

بر کسی پوشیده نیست مادربرد مناسب یکی از ضروریات اورکلاکینگ است، با این حال قرار هم نیست تنها با مادربردهای گران قیمت مخصوص اورکلاکینگ بتوان کارایی بالاتری از پردازنده‌های AMD Ryzen استخراج کرد. MSI به پشتوانه سال‌ها تجربه در طراحی مادربرد، با چیپ ست AMD X470 تلاش کرده تا نه تنها بتوان به فرکانس‌های بالاتر دست پیدا کرد، بلکه تقریباً هرکسی بتواند دست به اورکلاکینگ بزند. در ادامه به معرفی قابلیت‌های اختصاصی مادربردهای MSI X470 برای اورکلاکینگ می‌پردازیم.

خنک سازی بهینه

 

دفع مؤثر گرما یکی از ضروریات اورکلاکینگ است، به همین منظور MSI نه تنها بر روی اجزای حیاتی مادربرد حرارت گیرهای کارآمد نصب کرده است، بلکه امکان وصل کردن تعدادی زیادی فن و کنترل دقیق آنها نیز وجود دارد. همچنین کانکتورهای ویژه‌ای به منظور وصل کردن پمپ خنک کننده مایع تعبیه شده است که راندمان آنها را بالا می‌برد.

 

سازگاری حداکثری با کیت‌های حافظه DDR4

به لطف همکاری‌های گسترده و مستمر تیم توسعه MSI با بزرگ‌ترین سازندگان ماژول‌های حافظه در دنیا چون Corsair،Crucial،Kingston و G.Skill  ، شما نه تنها می‌توانید از میان ده‌ها برند حافظه انتخاب کنید، بلکه MSI امکان استفاده از ماژول‌های پرسرعت را در کنار عملکرد مطلوب در اورکلاکینگ تضمین کرده است. مادربردهای MSI از طراحی اختصاصی موسوم به  DDR4 Boost در بخش مدار حافظه بهره می‌برند که از شدت تأثیر گذاری سیگنال‌های مجاور بر سیگنال‌های حافظه می‌کاهد که نتیجه آن پایداری بیشتر در اورکلاکینگ است. همچنین مسیرهای بهینه سازی شده در سطح برد PCB، از افت قدرت سیگنال‌ها می‌کاهد.

 

پوشش فلزی STEEL ARMOR که شکاف‌های حافظه را احاطه کرده است، ضمن تقویت استحکام آنها، از تداخل الکتریکی  نیز می‌کاهد که یک‌بار بر پایداری سیستم در استفاده از ماژول‌های پرسرعت یا اورکلاک شده توسط خود کاربر می‌افزاید.

 

کانکتور تغذیه اضافی برای به حداکثر رسانی پتانسیل اورکلاکینگ

احتمالاً می دانید با اورکلاک کردن پردازنده به فرکانس‌های بالاتر، متناسب با آن مصرف انرژی نیز افزایش می‌یابد. از آنجایی که هر کانکتور تغذیه آستانه مشخصی در عبور جریان دارد، یک کانکتور ۸ پین به تنهایی می‌تواند در تأمین توان پردازنده‌های اورکلاک شده ناکافی باشد و شما را از دست یابی به فرکانس‌های بالا بازدارد. MSI با در نظر گرفتن این موضوع، دو عدد کانکتور ۸ پینی EPS برای تغذیه پردازنده تعبیه کرده است.

 

کانکتور اضافی تعبیه شده امکان توان رسانی بیشتری را برای پردازنده فراهم می‌کند که ضمن تقویت پایداری پردازنده‌های اورکلاک شده به فرکانس‌های بالا، از مشکلاتی چون داغ کردن کانکتور پاور و ذوب شدن کابل‌های نامرغوب جلوگیری می‌کند.

 

فناوری CORE BOOST

CORE BOOST یک فناوری اختصاصی از MSI است که با بهره گیری از طراحی بهینه مدارهای الکترونیکی و مدار تغذیه تمام دیجیتال، محدودیت‌های ناشی از ضعف در جریان رسانی به پردازنده را به طور کامل از میان برمی‌دارد تا با دست بازتر بتوان پردازنده‌ها را اورکلاک کرد.

این فناوری ترکیبی هوشمندانه است که افزون بر بهبود پتانسیل اورکلاکینگ، باعث می‌شود جریان مورد نیاز پردازنده با دقت فوق‌العاده بالایی تأمین شود که مزایایی چون پایداری بیشتر و افزایش طول عمر پردازنده نیز دارد.

 

BIOSFLASHBACK+

به لطف تعبیه درگاه USB و یک تراشه مخصوص در سطح مادربرد، شما می‌توانید ظرف تنها چند دقیقه BIOS مادربرد را از طریق یک حافظه USB به روزسانی کنید یا حتی از نسخه‌های قدیمی‌تر را فلش بزنید. جالب‌ترین ویژگی این فناوری امکان به‌روزرسانی BIOS بدون نیاز به نصب پردازنده، حافظه رم یا کارت گرافیک است.

فناوری OC Engine 2

MSI با تعبیه یک تولیدکننده سیگنال پالس ساعت خارجی که از دقت فوق‌العاده بالاتری نسبت به نمونه تعبیه شده درون پردازنده یا چیپ ست‌ها برخوردار است، آزادی عمل بی حد و مرز در تنظیم فرکانس BCLK را به شما می‌دهد. به لطف انعطاف کامل در تنظیم BCLK، نه تنها می‌توان به فرکانس‌های بالاتر دست پیدا کرد، بلکه پایداری سیستم را در اورکلاکینگ نیز افزایش می‌دهد. استفاده از این تراشه دقیق مزایای بیشتری چون کاهش تأخیر و مصرف انرژی نیز دارد.

اجزای مرغوب و طراحی دیجیتال

یکی از ملزومات اورکلاکینگ و دست‌یابی به پایایی کامل، استفاده از اجزای الکترونیکی مرغوب و بادوام است، چراکه اورکلاک کردن پردازنده با افزایش مصرف و گرما همراه است. MSI در ساخت مادربردهای خود از مرغوب‌ترین اجزای الکترونیکی استفاده می‌کند تا تضمین کننده پایایی و دوام بالا باشد. به‌کارگیری اجزای مرغوب در بخش مدار تغذیه نیز تضمین بخش عملکرد پایدار و راندمان بالا است.

برکسی پوشیده نیست طراحی دیجیتال بر آنالوگ برتری دارد اما از آنجایی پیاده سازی آن هزینه بیشتری در پی دارد، بسیاری از سازندگان از طراحی و اجزای آنالوگ در بخش مدار تغذیه مادربردهایشان استفاده می‌کنند که از پتانسیل اورکلاکینگ و راندمان سیستم می‌کاهد. MSI در بخش مدار تغذیه از طراحی تمام دیجیتال بهره گرفته است که ضمن راندمان بالاتر، از دقت به مراتب بالاتر نیز برخوردار است. نتیجه آن مهیا کردن بهترین شرایط ممکن برای اورکلاک کردن پردازنده است.

همچنین مادربردهای MSI دارای چندین سطح LLC به منظور تصحیح ولتاژهای پردازنده و در نتیجه آن افزایش پایداری و پتانسیل اورکلاکینگ هستند.

 

خطایابی آسان

اگر در طول اورکلاک کردن با هر مشکلی مواجه شوید، هیچ نگران نباشید، به آسانی می‌توانید منبع آن را شناسایی کنید. مادربردهای MSI از نشانگرهای LED و همچنین بسته به مدل از نمایشگر DEBUG LED بهره می‌برند که به آسانی امکان تشخیص منبع خطا را به کاربر می‌دهد.

 

قابلیت GAME BOOST

در نهایت اگر فکر می‌کنید هنوز برای اورکلاک کردن پردازنده آمادگی ندارید، هیچ نگران نباشید، شما می‌توانید با فراخوانی قابلیت GAME BOOST، یکی از سطوح از پیش تعریف شده را انتخاب کنید تا پردازنده سیستم شما به صورت هوشمند اورکلاک شود. این قابلیت ۱۰۰ درصد هوشمند عمل می‌کند و به انجام هیچ کار بیشتری نیاز نیست.

افزون بر تمامی قابلیت‌های یاد شده، مادربردهای MSI از BIOS گیمر پسند بهره می‌برند که کار کردن با آن بسیار آسان است. شما می‌توانید از میان حالت آسان و پیشرفته به دلخواه انتخاب کنید.

مراسم رونمایی از محصولات جدید MSI  در گیم نت ولکانو 

همچنین دفتر MSI در ایران مراسم معرفی و رونمایی از مادربردهای X470 خود در گیم نت ولکانو برگزار مینماید . در این دورهمی MSI برنامه های زیادی را در نظر گرفته است که شامل مسابقه Dota 2 و بازی های دیگر بین گیمر های حرفه ای، مسابقه سوال و جواب، گفت و گو با گیمر های حرفه ای، انجام بازی برای مهمان ها + فرصت عضویت در کلوپ هواداران MSI و دریافت جوایز ویژه خواهد بود .
همه شما عزیزان می توانید در این مراسم شرکت کنید؛ کافیست مشخصات خودتان را که شامل اسم و فامیل و شماره موبایل را برای اینستاگرام ما به صورت دایرکت بفرستید.
http://instagram.com/msifarsi

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید