رئیس سابق پلی‌استیشن درباره نسل بعدی کنسول‌ها صحبت می‌کند

۲۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۳

در کنفرانس GamesBeat که روز چهارشنبه برگزار شد، آقای اندرو هاوس (Andrew House) مدیر سابق شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی (SIE) در رابطه با آینده پلی استیشن و دیگر کنسول‌های خانگی مطالب جالبی را ارائه کرد. با گیمفا همراه باشید.

اندرو هاوس در اولین حضور رسانه‌ای خود پس از کناره گیری از سمت ریاست پلی استیشن، درباره خصوصیات تکنولوژیکی، تجاری و خلاقانه‌ی پلی استیشن ۴ که وی سهم عمده‌ای در موفقیت روز افزون آن داشت صحبت‌هایی را ارائه کرد.

در طی این مصاحبه‌ که توسط مایک ورهاوس (Mike Vorhaus) تحلیل‌گر معروف حوزه تکنولوژی انجام شده، اندرو هاوس پیش بینی‌های خود را در زمینه‌ی آینده کنسول‌ها به اشتراک گذاشت و بیان کرد که پلی استیشن ۴ عمری طولانی خواهد داشت.

او از هرگونه اظهار نظر درباره مشخصات احتمالی و یا زمان عرضه پلی استیشن ۵ خودداری کرد و افزود وی دیگر جایگاهی برای سخن گفتن در رابطه با این موضوعات و برنامه ریزی‌های آینده شرکت ندارد. با این حال هاوس بر این نکته تاکید داشت که درباره آینده کنسول‌ها نظری “سرسختانه” دارد و معتقد است عمر کنسول‌ها خصوصا پلی استیشن ۴  به این زودی‌ها به‌پایان نخواهد رسید.

من در خصوص طولانی‌تر کردن عمر چرخه کنسول‌ها سرسختانه عمل کرده و خواهم کرد.

در سال ۲۰۱۳ اکثریت محافل و افراد فعال در صنعت بازی بر این موضوع اشتراک نظر داشته‌اند که عمر کنسول‌ها به‌پایان خود رسیده و عملا این بخش از صنعت مرده است.

تقریبا تمام منابع و بازاریابی بر بخش بازی‌های موبایلی معطوف شده بود و هیچ آینده روشنی درانتظار کنسول‌های خانگی نبود.یادم می‌آید در آن زمان به خودم می‌گفتم که آیا من آخرین حکمران کنسول‌ها هستم و باید شاهد مرگ تدریجی آن‌ها باشم؟ اما خوشبختانه تمامی آن پیش بینی‌ها غلط از آب درآمد.

در ادامه از آقای هاوس در خصوص زمان معرفی پلی استیشن ۵ سوال شد و وی اینگونه پاسخ داد که این ماشین پیشرفته‌ی ناشناخته احتمالا در مراحل طراحی و توسعه خود در آزمایشگاه‌ها به‌سر می‌برد. هاوس با وجود طفره رفتن از پاسخ به سوالی مبنی بر مشخصات فنی کنسول آینده و نسل نهمی سونی، بیان داشت که چرخه فعلی عمر کنسول‌ها به‌اندازه کافی بلند نیست و شرکت‌های سازنده باید تلاش کنند که این عمر این چرخه را طولانی‌تر کنند.

باز هم تاکید می‌کنم که من درباره این مسئله موضع مشخص و قاطعی دارم. کنسول‌‌ها هنوز جای زیادی برای نفوذ در بازارهای دست نخورده دارد. پتانسیل بالایی وجود دارد. علی الخصوص نباید فراموش کرد که بازار بزرگ و دست‌ نخورده‌ای به اسم چین وجود دارد.

فاصله میان عرضه پلی استیشن ۲ و پلی استیشن ۳ شش سال بود. پلی استیشن ۴ هفت سال بعد معرفی شد و هم‌اکنون به تولد پنج سالگی خود نزدیک می‌شود. با توجه به این چرخه پلی استیشن ۵ باید قاعدتا در سال‌های ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ عرضه شود.

اندرو هاوس بر روی یک ویژگی کنسول‌های میان نسلی دست گذاشت که منظور ارتقای سخت افزاری کنسول‌های فعلی برای رسیدن به رزولوشن و نرخ فریم بیشتر بوده است. اما این مسئله باعث کوتاه شدن عمر پلی استیشن ۴ نمی‌شود. هاوس همچنین پیش بینی کرد که در نسل بعدی کنسول‌ها همچنان از دیسک استفاده خواهند شد.

هاوس در رابطه با سرویس ابری بازی‌‌ها که تحت شبکه اینترنت و بدون امکانات سخت افزاری خاصی اجرا می‌شود گفت:

سرویس ابری بازی‌ها فاکتور مهم و تاثیر گذاری در این صنعت خواهد شد. اگر به تاریخ کنسول‌های خانگی نگاه کنید نقاط عطفی در تاریخ این صنعت وجود دارد که باعث پیشرفت آن و ظهور شرکای دیگری شده است. یکی از این موارد عمده فروشی بازی‌ها است. مورد دیگر سرویس ابری بازی‌ها است که به‌عنوان یک چالش برای افراد تازه وارد به این صنعت مطرح میگردد. همانطور که در زمان عرضه پلی استیشن با یک مانع دیگری روبه رو بودیم. کارتریج‌های گران قیمت که با عرضه بازی‌ها بر روی دیسک‌های به مراتب ارزان قیمت‌تر بر این چالش فائق آمدیم. با اعمال سرویس ابری برای بازی‌ها همانطور که برای صنایع دیگر مثل فیلم و موسیقی اجرا شد میتوان به پیشرفت صنعت بازی امیدوار بود. سرویس ابری می‌تواند یکی دیگر از این نقاط عطف باشد اما در وهله اول باید ملزومات و مدل‌های اقتصادی مورد نظر قرار بگیرند.

0
0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید