10 بازی تاریخ ساز دهه

۱۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۰:۳۸

تتریس، ماریو، نقطه خور، آتاری، میکرو، سگا و خیلی از بازی‌ها و کنسول‌های دیگر دهه 80 و 90 میلادی پایه گذار صنعت بازی به شکل کنونی آن هستند. تمام این عناصر دست به دست هم دادند تا دنیای بازی‌های کامپیوتری در دهه نخست قرن 21 به مرزی از تحول و واقعیت برسد که تا آن زمان بی‌سابقه بود.

در این مطلب به بررسی 10 بازی بزرگی مي‌پردازیم که در دهه میلادی گذشته قواعد دنیای بازی را بر هم زدند و هر کدام به نوعی تاثیر فراوانی از خود بر جای گذاشتند.

2000: کانتر استرایک

کانتر در ابتدای دهه نخست قرن 21 به یکی از تاثیرگذارترین و به یادماندنی‌‌ترین بازی‌های کامپیوتری تبدیل شد که هنوز هم محبوبیت فراوانی دارد. این بازی که از خانواده‌هاف لایف محسوب مي‌شود تعریف جدیدی از بازی‌های مولتی پلیر ارایه کرد. کانتر به بازیکنان امکان داد به صورت گروهی کنار هم بازی کنند، در حالی که هدف یک گروه گذاشتن بمب و هدف گروه دیگر خنثی کردن آن بود. در واقع کانتر که هنوز یکی از محبوب ترین بازی‌های گیم نت‌ها و مسابقات جهانی است، اساس بسیاری از بازی‌های مولتی پلیر امروزی را پایه‌گذاری کرد.

2001: مکس پین

مکس پین شوک بزرگ بازی‌های اکشن سوم شخص بود. کاراگاهی که یکه و تنها انتقام تمام قاتلان همسر و فرزندش را مي‌گیرد، به نماد بزرگ بازی‌های کامپیوتری در دهه گذشته تبدیل شد. تیراندازی اسلو موشن مکس پین هنگام راه رفتن یا پریدن ویژگی برجسته این بازی بود که پس از آن در تعداد بی‌شماری از بازی‌ها به کار گرفته شد. چهره شخصیت مکس پین در قسمت اول این بازی بر اساس چهره سم لیک، خالق آن طراحی شده است.

2002: Splinter Cell

اسپلینتر سل و کماندوی همه فن حریف آن سم فیشر، بازیکنان را به دنیای جدیدی از بازی‌های جاسوسی بردند. کارهای زیادی از سم بر مي‌آمد؛ این مامور مخفی هم در تیراندازی و کارهای پر سر وصدا مهارت داشت و هم در مخفی کاری و بالا رفتن از دیوارها، آویزان شدن از لوله‌ها و غافلگیر کردن دشمنان و عبور از دوربین‌های مدار بسته. نوآوری‌های زیادی در گیم پلی اسپلینتر سل دیده مي‌شود که بنیانگذار بسیاری از حرکات اکشن و مخفی کاری بازی‌های دیگر شد. برای مثال سم فیشر مي‌توانست چراغ‌ها را با یک تیر بترکاند و در تاریک مطلق دوربین دید در شب خود را به چشم بزند و دشمنان گیج و بخت برگشته را ناک اوت کند.

 

2003: Prince of Persia: Sands of Time

Prince of Persia در دهه 80 و 90 میلادی یکی از بازی‌های دوبعدی موفق زمان خود بود، اما یوبی سافت در سال 2003 تولد دوباره‌ای به شاهزاده ایرانی بخشید.Sands of Time اولین بازی سه بعدی از سری PoP بود که استانداردهای جدیدی را در صنعت بازی از خود برجای گذاشت. شاهزاده جدید مي‌توانست روی دیوارها بپرد، با شمشیر هنرنمایی کند و از همه مهم تر با شن‌هاي زمان، “زمان” را دستکاری کند. مثلا وقتی زیر پای تان خالی مي‌شد و در چاه مرگباری سقوط مي‌کردید یا آخرین ضربه را مي‌خوردید و جان مي‌دادید، مي‌توانستید زمان را به عقب برگردانید.

2004:هاف لایف 2

خیلی‌ها‌هاف لایف 2 را بهترین بازی تاریخ PC مي‌دانند.‌هاف لایف 1 در سال 1998 با هزینه ساخت 40 میلیون دلاری خود نقطه عطفی را در بازی‌های کامپیوتری رقم زد تا اینکه شش سال بعد،‌هاف لایف 2 هم معادلات را بر هم زد و به دستاورد بزرگی تبدیل شد.‌هاف لایف 2 همه چیز داشت؛ داستان پر فراز و نشیب، شخصیت‌های زنده و باورپذیر، قوانین فیزیکی طبیعی و از همه مهم تر تنوع. هرگاه بازیکنان به مرز تکرار و یکنواختی مي‌رسیدند، المان جدیدی وارد بازی مي‌شد. بازیکنان در ابتدا با دیلم و پای پیاده مي‌جنگند، سپس سوار یک ماشین مخصوص مجهز به مسلسل مي‌شوند، سلاح جاذبه‌اي معروف‌هاف لایف 2 را به دست مي‌آورند، از شهر زامبی‌ها سر در مي‌آورند و خلاصه لحظه‌اي از حادثه دور نمی شوند.

2005: فارنهایت

فارنهایت یا Indigo Prophecy از بهترین بازی‌های PS2 بود که برای خیلی‌ها ناشناخته ماند. این بازی کاراگاهی که بازیکنان را در نقش یک قاتل و کارگاه قرار مي‌دهد و در نهایت به مبارزه با نیروی‌های اهریمنی مي‌کشاند هدف شان نابودی نسل بشر است، به طور جدی بازیکنان را در پیشبرد داستان بازی درگیر کرد و به آنها امکان داد با انتخاب دیالوگ‌ها و اکشن‌های خود داستان را به گونه‌اي که مي‌خواهند پیش ببرند. در واقع بازیکنان در بسیاری از صحنه‌ها بازی نمی کنند و تماشاگر داستان هستند، از این رو فارنهایت را یکی از نخستین بازی‌های‌هایی مي‌دانند که سینما را با صنعت بازی درآمیخت. این بازی پایه گذار Heavy Rainیکی از شاهکارهای تاریخ بازی‌های کامپیوتری است که روایت سینمایی را با مهارت و ظرافت بی نظیر در یک بازی کامپیوتری پیاده کرد.

2006: Wii Sports

با ظهور نسل هفتم کنسول‌های بازی، سونی و مایکروسافت دنبال گرافیک بهتر و پردازش قوی تر رفتند، اما نینتندو راه دیگری را در پیش گرفت و Wii را روانه بازار کرد. Wii قالب قدیمی بازی‌های کامپیوتری را بر هم زد و به بازیکنان اجازه داد با تکان دادن یک کنترلر مخصوص، بازی را هدایت کنند. Wii بازی‌های برجسته زیادی دارد که مي‌تواند در این فهرست جای بگیرد، اما Wii Sports از اولین بازی‌هایی بود که ظرفیت Wii را به خوبی نشان داد. حرکات بازی‌های ورزشی Wii Sports مثل تنیس، بولینگ، مشت زنی، گلف و بیس بال برای شبیه سازی با کنترلر بسیار مناسب بود.

2007: کال آو دیوتی 4

کال آو دیوتی یکی از سری بازی‌های برجسته تیراندازی سبک جنگ جهانی دوم بود، اما همیشه سایه سری مدال افتخار را بر سر خود مي‌دید تا اینکه کال آو دیوتی 4 با عنوان Modern Warfare منتشر شد. سری کال آو دیوتی در این بازی برای نخستین بار از فضای جنگ جهانی بیرون آمد و در نبردهای مدرن پاگذاشت. “مادرن وارفر” با روایت داستانی خاص خود تحول بزرگی در بازی‌های تیراندازی ایجاد کرد. در این بازی صحنه‌های سینمایی کاملا حذف شد و تمام اتفاقات از چشم شخصیت اصلی و داخل خود بازی دنبال مي‌شد. علاوه بر این حالت مولتی پلیر مادرن وارفر آنقدر محبوب شد که مي‌تواند آن را کانتر استرایک جدید نامید. قسمت‌های مختلف کال آو دیوتی شلوغ ترین سرورهای آنلاین را در بین بازی‌های تیراندازی به خود اختصاص داده‌اند.

2008: Metal Gear Solid 4

متال گیر نه تنها از سری بازی‌های اکشن و مخفی کاری تحسین برانگیز تاریخ بازی‌های کامپیوتری بوده است، بلکه مثل بسياري از بازی‌های ژاپنی دیگر از جمله فاینال فانتزی، داستان پردازی فوق العاده‌اي دارد. با این حال حساب MGS4 را از قسمت‌های قبلی این سری باید جدا کرد. هیدئو کوجیما، خالق متال گیر تمام تجربیات خود را در MGS4 خرج کرد تا یکی از کامل ترین بازی‌های اکشن تاریخ را خلق کند. Metal Gear Solid 4 یک بازی داستانی، اکشن، مخفی کاری، اول شخص، سوم شخص و سینمایی است که به طرز بی سابقه‌اي به بازیکنان در میدان نبرد اختیار عمل مي‌دهد.

2009: Killzone 2

قسمت اول “کیلزون” که سال 2004 برای PS2 منتشر شد حرف‌های زیادی برای گفتن داشت، اما در عمل نتوانست به انتظارات پاسخ دهد؛ تا اینکه در نمایشگاه E3 سال 2006 دمویی از کیلزون 2 روی PS3 به نمایش درآمد. این دمو به نظر یک صحنه سینمایی از پیش رندر شده بود، اما با انتشار کیلزون 2 همه متوجه شدند این دموی سینمایی در واقع بخشی از خود بازی بود. کیلزون 2 بعد جدیدی از بازی‌های کامپیوتری را به نمایش گذاشت. این بازی علاوه بر انیمیشن سینمایی و باورپذیر، با استفاده از قدرت پردازش بالای PS3 انفجار و زد و خورد فراوانی را بدون افت سرعت حرکت فریم‌ها به نمایش گذاشت. کیلزون 2 نقطه عطفی در تاریخ بازی‌های کامپیوتری است.

منبع : فناوران

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید