اولین نگاه به عملکرد God of War بر روی پلی‌استیشن ۴ پرو

۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶

با معرفی نسخه‌ی جدیدی از محبوب ترین نماد پلتفرم پلی‌استیشن یعنی God of War در مراسم E3 2016 بالاخره انتظار طرفداران برای تجربه‌ی عنوانی تازه از این سری به پایان رسید. تاکنون اخبار متنوعی از این عنوان منتشر شده است. حال دیجیتال فاندری نسخه‌ی پیش نمایش بازی را تحلیل کرده است. با بررسی این مقاله با گیمفا همراه باشید.

از زمان معرفی این بازی بحث‌های مختلفی بین طرفداران صورت گرفته است. گروهی با تغییرات اعمال شده موافقند و اعتقاد دارند این سری نیاز به تغییراتی اساسی داشت. گروهی دیگر پایبندی به ریشه‌ها را عامل موفقیت این عنوان می‌دانستند و بازی جدید را که فاقد المان‌های گذشته است محکوم به شکست می‌دانند. صرف نظر از اینکه حق با کدام گروه است، موردی که همگی بر آن توافق نظر دارند این است که استدیویی کاربلد پشت این سری قرار دارد.بازی‌هایی که استدیوی خوش نام سانتا مونیکا تابه حال ساخته همیشه در زمینه‌های مختلف از گرافیک و گیم پلی گرفته تا داستان و شخصیت پردازی و صداگذاری پیشگام و الگوی دیگر بازی سازان بوده است. موردی دیگری که نباید فراموش کرد حضور کوری بارلوگ در سمت کارگردان بازی است. فردی که انیماتور ارشد نسخه‌ی اول و کارگردانی نسخه دوم را در کارنامه خود دارد. عنوانی که از دید بسیاری بهترین بازی ساخته شده در این سری است. حال در این مقاله به بررسی فنی آخرین اثر این استدیو یعنی God of War خواهیم پرداخت.

با ورود به بازی اولین موردی که نسبت به آن اطمینان حاصل پیدا می‌کنید کیفیت بی‌نظیر آن در رزولوشن ۴K است. God of War از نظر تکنولوژی به کار رفته در تولید آن به راحتی می‌تواند در کنار عناوینی مثل هورایزن و آنچارتد ۴ بایستد. همانند بازی‌های ذکر شده، God of War با پردازش چکربرد به تعداد پیکسل ۲۱۶۰p می‌رسد و با وجود رزولوشن داینامیک و متغیر بازی به‌ صورت روان اجرا می‌شود.

در این گیم پلی ۱۶ دقیقه‌ای، تصاویر از هورایزن و آنچارتد۴ شارپ‌تر به نظر می‌رسند و از این نظر کار استدیو سانتا مونیکا قابل تقدیر است. هرچند با اندکی دقت در تصاویر متوجه می‌شویم که گاهی اوقات آرتیفکت‌های ناشی از پردازش چکربرد نیز به چشم میخورند. با وجود استفاده از تکنیک آپ اسکیل در رسیدن به رزولوشن ۴K، بازی همچنان زیبا به نظر می‌رسد و بدون شک God of War لقب گرافیکی ترین بازی نسل ۸ تا به اینجا را یدک می‌کشد.

اگر از بحث رزولوشن بگذریم، همچنان موارد زیادی در بازی وجود دارد که باید مورد تقدیر و ستایش قرار بگیرد که البته با توجه به عنوانی که با آن طرف هستیم جای تعجب ندارد. هرچه که باشد سانتا مونیکا همیشه پیشگام در تکنولوژی‌های گرافیکی بوده است

 اولین و مهم‌ترین موردی که در ابتدای بازی به چشم میاید، کیفیت چشم نواز کاراکترهای بازی‌ است. کریتوس با بیشترین جزئیات ممکن و سایه پردازی‌های وی به بهترین شکل پردازش شده اند. لباس و لوازم و سلاح کریتوس نیز همین وضعیت را دارا می‌باشند. سایر شخصیت‌های بازی نیز عالی پرداخت شده‌اند و هیچ کدام از این موارد در طول بازی با افت کیفیت مواجه نمی‌شوند. مضاف بر این، جهان بازی بسیار طبیعی و در عین حال فوق العاده کار شده است که نتیجه‌‌ی به کار گیری المان‌های مختلف بصری است. آن چه که روشن است تلاش انجام شده برای به تصویر کشیدن یک جهان واقعی با مکانیک های فیزیکی واقعی کاملا به بار نشسته و شاهد بارگزاری بافت‌هایی واقع گرایانه هستیم. این امر نیز محتمل است که گرافیک هنری در راستای هرچه واقعی تر شدن بازی تحت تاثیر قرار گرفته و تغییراتی را به خود دیده تا با دنیای بازی مطابقت پیدا کند. استراتژی که در ریمیک بازی Shadow of the Colossus پیاده شد و نتیجه آن درخشان بود.

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز گرافیکی، پردازش ذرات است. در صحنه‌های اکشن بازی ذرات حاصل از مبارزات و برخورد اسلحه‌ها به خوبی پردازش می‌شوند و شاهد جلوه‌های زیبایی هستیم. در بازی‌های گذشته نظیر Infamous Second Son نیز این تکنولوژی، هر چند محدودتر، به کار گرفته شده است اما در کل بازی سازان در استفاده از این تکنیک کمی محافظه کارانه عمل می‌کنند که خوشبختانه در God of War که تکیه زیادی بر اکشن دارد این اتفاق نیافتاده است. از دیگر موارد گرافیکی می‌توان به حرکت الیاف و لباس‌ها اشاره کرد که کاملا یکنواخت و واقع گرایانه است. فیزیک شکستن اشیا بازی نیز طبیعی طراحی و اجرا شده است. هرچند این اشیا سریع ناپدید می‌شوند اما باز هم به خوبی کار شده‌اند و ما را به یاد سری عناوین سولز می‌اندازد.

 God of War عنوانی اتمسفریک است. استفاده از نورپردازی های حجمی برای خلق اتمسفر در God of War به خوبی انجام شده است. مه غلیظ و باریکه‌های نور در اکثر محیط‌های بازی به کار گرفته شده است.بر خلاف عناوین دیگر که از تکنیک صفحه-فضا (screen-space solution) برای ایجاد باریکه‌ی نور مستقیم استفاده می‌شود، در God of War از تکنیک نورپردازی حجمی استفاده شده است. عملکرد این تکینک در پردازش مه نزدیک به سطح قابل توجه است. افکت های پساپردازش بازی کیفیت فوق العاده ای دارند که شامل موشن بلور اشیا نیز میشود. این مورد کمک میکند که حرکات به طور خاص برجسته به نظر برسند و به اصطلاح, روی هر حرکت، وزن بیشتری قرار بگیرد. کیفیت بالای موشن بلور از سنت‌های دیرینه‌ی بازی به حساب میاید که خوشبختانه در این عنوان هم ادامه پیدا کرده است.

God of War شالوده‌ای جدید برای این سری تعریف می‌کند و بزرگترین تغییر ایجاد شده تغییر زاویه دوربین است. در این بازی اکشن پیوسته اجرا می‌شود و هیچگونه میان پرده، صفحه بارگذاری و زوایای اختصاصی وجود نخواهد داشت. به این معنا که پس از اتمام میان پرده ها به صورت مستقیم وارد گیم‌پلی خواهیم شد. و این مورد دقیقا نقطه‌ی مقابل بازی‌های پیشین است. تعویض به دوربین سوم شخص و کنترل آن با جوی استیک راست، بدین معنا خواهد بود که صحنه‌هایی با مقیاس بزرگتر که امضای این سری محسوب می‌شود باید به صورت دیگری اجرا شوند (البته اگر این صحنه‌ها در بازی اصلا وجود داشته باشند). با این تفاسیر این ‌گونه به‌نظر می‌رسد که بازی جمع و جورتر خواهد بود و شاید این همان چیزی است که این سری نیاز داشته است. دو نسخه‌ی پیشین بازی چنان استاندارهای نمایش صحنه‌های عظیم را جابه جا کرده‌اند که شاید رسیدن به آن‌ها غیرممکن به‌نظر برسد. خوشبختانه تغییرات اعمال شده بر هسته‌ی سیستم مبارزات بازی تاثیر زیادی بر حس منتقل شده به بازی‌باز داشته است. به‌نظر من [نویسنده] بازی‌های قبلی در برقراری ارتباط بازی‌باز با دشمنان ضعیف عمل کرده است، اما در بازی فعلی شما به جای چرخانندن بی‌هدف شمشیر آشوب تا زمانی که دشمنان بمیرند، باید بر روی تک تک دشمنان تمرکز کنید و مستقیما به آنان ضربه وارد کنید.

God of War جدید در این مورد عملکرد بسیار بهتری داشته است. با محدود کردن کریتوس به اسلحه‌هایی واقعی‌تر که تاثیر مشخصی بر میزان سلامتی دشمنان دارند، انیماتورها و طراحان مبارزات شانس بیشتری را برای خلق صحنه‌هایی شخصی‌تر و قابل لمس‌تر داشته‌اند. اگر در نسخه‌های قبلی این حس به شما منتقل میشد که مدام با انبوهی از دشمنان در حال مبارزه هستید؛ حال در این نسخه هر دشمن می‌تواند خطرناک و چالش برانگیز باشد. چه این سیستم هسته‌ی کلی بازی را تشکیل بدهد و یا تنها نمونه‌ی کوچکی از سیستم مبارزات باشد؛ در هر صورت شگفت انگیز و فوق العاده به نظر میرسد و صبر برای تجربه هر چه سریع تر آن را مشکل‌تر می‌سازد.

در ادمه می‌توانید این ویدئوی نقد و بررسی را مشاهده کنید.

دانلود با کیفیت ۴K

دانلود ویدئو با کیفیت ۱۰۸۰p (نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه)

دانلود ویدئو با کیفیت ۷۲۰p (نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه)

دانلود ویدئو با کیفیت ۴۸۰p

God of War در تاریخ ۲۰ آپریل ۲۰۱۸ (۳۱ فروردین ۱۳۹۷) به صورت انحصاری برای پلی‌استیشن۴ عرضه می‌شود.

0
0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید