گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

گزارش اختصاصی گیمفا از آیین اختتامیه هفتمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای

اخبار بازی ها
گزارش اختصاصی گیمفا از آیین اختتامیه هفتمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای

آیین اختتامیه هفتمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران در تاریخ ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ در تالار وحدت تهران برگزار شد.

مجری این مراسم کسی نبود جز نیما کرمی. در ابتدای مراسم محمد حاجی میرزایی به عنوان دبیر هفتمین جشنواره به روی سن آمد و چند کلامی در مورد این جشنواره و علل اهمیت آن صحبت کرد. او به این نکته اشاره داشت که گردش مالی بازی‌های رایانه‌ای از هر مدیوم سرگرمی دیگری ‍‍ پیشی گرفته است و این رشد روزافزون و شتابدار است. او به این نکته نیز اشاره داشت که بیش از هزار بازیساز ایرانی از اقصی نقاط کشور در این دوره از جشنواره شرکت کرده‌اند.

سپس نوبت به رئیس هیئت داوران یعنی سید علی سید اف رسید تا روی سن بیاید و بیانیه هیئت داوران را در مورد فاکتورهایی که داوران این دوره از جشنواره برای بررسی آثار در نظر گرفته‌اند  صحبت کرد. مثلا در زمینه فنی نگاهی به مقیاس پروژه شده و سپس روی این مسئله مانور داده شده که آثار از لحاظ باگ و ایرادات فنی چه وضعیتی دارند. از لحاظ هنری نیز به این نکته اشاره شده که متاسفانه عناوین شرکت کننده در امسال از این نظر وضعیت چندان جالبی نداشته‌اند و در کنار وجود برخی آثار خوب، عمدتا شاهد حضور عناوینی بوده‌اند که کپی از عناوین خارجی محسوب می‌شوند. از لحاظ داستانی هم عناوین وضع چندان بهتری وجود نداشته است. امسال در دو بخش بازی‌نامه جدا و داستانی که در خود بازی‌ها به کار گرفته شده،‌آثار ارسالی بررسی شده است. جالب است بدانید که در بخش بازی‌نامه به صورت جدا هیچ اثر فاخری به عنوان برنده انتخاب نشده و این نشان از ضعف سازندگان کشورمان در این زمینه دارد. اما در زمینه عناوین داستانی به نظر آثار ارسال شده وضعیت بهتری داشته‌اند.

سپس نوبت به یک گروه ارکستر رسید تا موسیقی‌های برخی از عناوین فاخر ایرانی و خارجی را روی سن اجرا کند. طراحی سن خیلی جالب بود و از طرح کنسول نینتندو سوییچ برای طراحی آن الهام گرفته شده بود. در این اجرای زنده شاهد اجرای موسیقی‌هایی از عناوینی نظیر Uncharted 4: A Thief’s End، Grim Fandango، The Legend of Zelda، ترکمانچای و عصر پهلوانان.

سپس نوبت به فرزام ملک آرا از موسسان خانه بازیسازان رسید تا به روی سن بیاید.  این اولین بار بود که به صورت رسمی از خانه بازیسازان رونمایی به عمل می‌آمد. خانه بازیسازان هم‌اکنون عضو فعال می‌پذیرد و از تمامی اشخاص حقیقی که تجربه کار روی حداقل یک بازی را داشته‌اند، دعوت به عمل آمد تا برای عضویت در این انجمن اقدام کنند.

در ادامه ویدئوهایی با محوریت هفتمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای به نمایش درآمد.  همچنین نوبت به ویدئویی رسید که به معرفی داوران این جشنواره می‌پرداخت. در ویدیوی بعدی شاهد آن بودیم تا برخی از داوران در مورد این جشنواره و تجربه داوری در آن صحبت می‌کردند. سپس در ویدئوی بعدی شاهد حضور متین ایزدی دبیر جشنواره ششم بودیم که با یک آیتم ویدئویی فان با محوریت اطلاعات از دنیای بازی‌های ویدئویی با حضور سه تن از دست اندرکاران و بازیسازان شرکت داشت. این آیتم هم بسیار جذاب بود و با تشویق حضار همراه شد. البته این آیتم ویدئویی فان در قالب چند قسمت پخش شد.

بعد نوبت به نماینده‌ای از اسپانسر تبلیغاتی رسید تا روی سن بیاید.

سپس برخی از داوران برای اعلام برندگان بخش دستاوردها به روی سن آمدند. در بخش بهترین دستاورد فنی عناوین امیر و ماهی بگیر، کابوس دشمن، مزرعه بهاری و خروس جنگی و تاج و تخت حضور داشتند که بازی مزرعه بهاری دیپلم افتخار را کسب کرد. غزال زرین بهترین دستاورد فنی هم به بازی امیرو ماهی بگیر تعلق گرفت. نامزدهای طراحی بازی هم عناوین آنسایت، امیر و ماهی بگیر، اسپیس زد، پاپالند، آمازیا، الکترون قرار داشتند. امیرو ماهی بگیر در این بخش توانست دیپلم افتخار را دریافت کند. غزال زرین بهترین دستاورد طراحی بازی هم به عنوان آنسایت (Unsight) رسید. نامزدهای دستاورد هنری دو بعدی مزرعه بهاری – فیشیمو – داستان‌های خاله غزی – خروس جنگی و تاج و تخت – پاپالند و مدافعان آزادی بودند.  دیپلم افتخار این بخش به بازی فیشیمو رسید. غزال زرین بهترین دستاورد هنری دو بعدی هم به بازی مزرعه بهاری تعلق گرفت. نامزدهای بهترین دستاورد هنری سه بعدی نیز هردمبیل، فوتبال رانر، مبارزه در خلیج عدن، خاک و بودند. دیپلم افتخار این بخش به بازی هردمبیل رسید. غزال زرین بهترین دستاورد سه بعدی هم به بازی خاک رسید.

سپس نوبت به بخش برای اولین بار رسید که برای رونمایی از عناوینی بود که برای اولین بار معارفه می‌شدند. اولین بازی نیترو بود که در سبک ریسینگ قرار داشت. بازی اسپریت وارز هم معرفی شد.

سپس داوران بخش صداگذاری و داستان نویسی به روی سن آمدند تا جوایز این بخش را اهدا کنند. در بخش بهترین داستان این عناوین نامزد بودند: سایه روشن – آشوب در مزرعه – خروس جنگی – خاله قزی – مزرعه بهاری – امیرو ماهی بگیر. در بین این عناوین بازی آشوب در مزرعه توانست دیپلم افتخار بهترین داستان را به خود اختصاص دهد. غزال زرین این بخش هم به بازی مزرعه بهاری رسید. سپس نوبت به نامزدان بخش دستاورد موسیقی رسید. آمیرزا، فیشیمو، داستان های خاله قزی، خروس جنگی، پاپالند، و سایه روشن نامزدهای بخش بهترین دستاورد موسیقی بودند. دیپلم افتخار این بخش به بازی سایه روشن: تابستان سیاه رسید. غزال زرین بهترین دستاورد موسیقی هم نصیب بازی خروس جنگی: تاج و تخت شد. نامزدهای بخش دستاورد بهترین صداگذاری و دوبله هم از این قرار بود: بال های تاریک ۲ – کلوپ کارآگاهان – سایه روشن – دستان های خاله قزی – مهدیار ۲. دیپلم افتخار این بخش به بازی سایه روشن: تابستان سیاه رسید. داستان: بال های تاریک ۲ – کلوپ کارآگاهان – مزرعه بهاری – آناهیتا. دیپلم افتخار این بخش به بازی کلوپ کارآگاهان رسید. غزال زرین این بخش هم به بازی مزرعه بهاری رسید. غزال زرین بهترین بازی با محتوای فرهنگی هم به بازی ایران ۵۷ رسید.

سپس ویدیویی از رویداد تی جی سی (TGC) پخش شد. بعدتر نوبت به قسمت دوم آیتم فان رسید. بازی The Fall Of Sisiun هم معرفی شد.

سپس داوران به روی سن آمدند تا بهترین بازی‌های هر ژانر را معرفی کنند. نامزدهای بهترین بازی اکشن: خروس جنگی – هزار مشتان – مبارزه در خلیج عدن – اشوب در مزرعه.  بازی خروس جنگی توانست تا غزال زرین را در بخش بهترین بازی اکشن کسب کند. بهترین بازی ماجرایی: داستان های خاله قزی – کلوپ کارآگاهان – سایه روشن – آناهیتا – بال های تاریک ۲- غزال زرین بخش بهترین بازی ماجرایی هم به بازی بال های تاریک ۲ تعلق گرفت.  نامزدهای بهترین بازی اکشن ماجرایی: نامزدی وجود ندارد! غزال زرین به بازی ایران ۵۷ تعلق گرفت. بعد از آن قسمت سوم آیتم فان هم از راه رسید. سپس هم بازی سرگذشت بود که در سبک پازل معرفی شد.

نوبت به اعلام برندگان بخش بهترین بازی استراتژی مدیریتی رسید؛ نامزدهای این بخش از این قرار بودند:‌ مزرعه بهاری – باباپز – آمازیا – هردمبیل. غزال زرین بهترین بازی استراتژی – مدیریتی به بازی مزرعه بهاری رسید. بعد از سبک استراتژی – مدیریتی هم نوبت به ژانر سکوبازی رسید که در واقع نسخه فارسی نویسی شده همان ژانر پلتفرمر است. نامزدهای این بخش، به این ترتیب بودند: سانجو فرار – آنسایت – دیرین دیرین – پارادوکس – قیصر انتقام. غزال زرین این بخش هم به بازی آنسایت تعلق گرفت. نامزدهای بخش بهترین ورزشی هم سپس اعلام شدند. نکته جالب آن بود که هر سه نامزد این بخش، در واقع عناوینی ریسینگ یا مسابقه‌ای بودند. نامزدهای بخش بهترین بازی ورزشی از این قرار هستند: جی تی کلوپ سرعت – ماشین‌آنلاین – هشت. غزال بهترین بازی ورزشی به بازی جی تی کلوپ سرعت رسید. نامزدهای خیلی از عناوین امسال در ژانر ساده یا همان کژوال قرار داشتند و به همین خاطر، رقابت در این بخش بسیار نزدیک و جذاب بود. نامزدهای بهترین بازی ساده در هفتمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای به این ترتیب بودند: امیرو ماهی بگیر – پاپالند – فیشیمو – تاکسیدو – نجات قلعه. دیپلم افتخار بهترین بازی ساده به بازی پاپالند فرار کله ها رسید. غزال زرین بخش بهترین بازی ساده هم به بازی امیرو ماهی بگیر.

سپس دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی سن آمد. او در مورد اهمیت بازی‌های رایانه‌ای در دنیای امروزی صحبت کرد. او به این نکته اشاره کرد که امروزه بازی‌های رایانه‌ای بسیار مهم شده و دیگر در حد بازی و سرگرمی نیستند و در حوزه‌های مختلفی نفوذ کرده‌اند. او به این نکته اشاره کرد که در طی سالیان اخیر میانگین سنی بازی‌بازان افزایش پیدا کرده و همچنین بانوان هم بیشتر به سمت بازی‌های رایانه‌ای کشیده شده‌اند.

 غزال زرین بهترین بازی زرین از نگاه مردم نیز که با رای گیری از بازی‌بازان سراسر کشور انتخاب شده بود، به بازی منچرز رسید.

سپس پیام آزادی بیانیه‌ای را خواند که در واقع حاکی از آن بود که هیچ یک از عناوین شرکت کننده در جشنواره امسال در حدی نبوده که به عنوان بهترین بازی سال شناخته شود و به همین خاطر، هیچ عنوانی غزال زرین بهترین بازی سال را دریافت نکرد. این نکته بسیار جالب و قابل تامل بود و نشان می‌دهد که اولاً سطح بازیسازی در کشور ما هنوز جای پیشرفت زیادی دارد، دوماً هم آن که داوران نشان داده‌اند صرفاً به دنبال یک برنده نبوده‌اند و کیفیت عناوین را ملاک قرار داده‌اند.

همچنین جایزه بهترین عکس با هشتگ جشنواره هم در انتهای مراسم به برنده اهدا شد. جایزه یک کنسول پلی‌استیشن ۴ اسلیم بود.

بزودی منتظر گزارش تصویری اختصاصی گیمفا از این مراسم باشید.

12345678910(1 رای, میانگین آرا 1٫00 از 10 )
Loading...
نظرات

  1. ATAR گفت:

    کلا تصمیم گرفتم بازی ایرانی حتی رایگان هم نصب نکنم چون قراره برای بازی های خارجی مثل ps4 عوارض بگیرند و بدند به بازیساز داخلی و بعدشم به جای بازی یه مشت … تحویلمون بدهند
    حتی نمیشه بهشون بازی گفت چه برسه به …

    7Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

Register For This Site

دریافت رمز جدید

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت