ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

روزی روزگاری: به یاد گذشته‌ | نقد و بررسی Need for Speed Carbon

روزی روزگاری: به یاد گذشته‌ | نقد و بررسی Need for Speed Carbon

انتشار Need for Speed Most Wanted در سال  را می‌توان یک انقلاب در فرنچایز Need for Speed دانست. بدون شک Most Wanted اگر بهترین نسخه تاریخ NFS نباشد یکی از بهترین‌هاست. همه قبول داریم که اگر یک نظرسنجی با موضوع بهترین Need for Speed‌ای که تجربه کرده‌اید در هر سایتی برگذار شود یکی از نسخه‌هایی که رای‌های زیادی را به خود اختصاص خواهد داد Most Wanted خواهد بود. علاوه بر این، Most Wanted دنباله قابل قبولی در سیر صعودی فرنچایز NFS بود. پس از Need for Speed Underground 2 که آن هم توانست خود را به عنوان یکی از بازی‌های موفق فرنچایز خودش معرفی کند نوبت به Most Wanted رسید. طبیعتا در چنین شرایطی انتظارات بالا رفته و کاربران چیزی بهتر از نسخه قبلی را می‌خواهند و اینجا بود که نوبت به NFS Carbon رسید. بر‌خلاف سه نسخه Underground، Underground 2 و Most Wanted، NFS Carbon نتوانست خود را در حد این سه بازی بالا ببرد. شکی نیست که Carbon هم طرفداران خودش را دارد و شاید خیلی از ما نیز این بازی را در سال ۲۰۰۶ تجربه کرده و لذت هم برده باشیم ولی کماکان در قیاس با نسخه قبل از خود یعنی Most Wanted، عنوان Need for Speed Carbon یک بازی متوسط بود. به هیچ وجه هدف این نیست که Carbon را با Most Wanted و یا هر بازی دیگری مقایسه کنیم! با این مقدمه می‌خواستیم به این سوال برسیم که آیا واقعا موفقیت چشمگیر Most Wanted به NFS Carbon ضربه زد؟ با طرح این سوال، فلش‌بکی به گذشته، حدود ۱۲ سال پیش زده و نقد و بررسی Need for Speed Carbon را آغاز می‌کنیم!

Need for Speed Carbon

اگرچه داستان بازی شاید خیلی مهم نباشد و بازیکن بیشتر در بازی‌های Racing روی گیم پلی، گرافیک و حتی صداگذاری و موسیقی بازی متمرکز می‌شود، ولی باز هم نگاهی البته نه خیلی سخت‌گیرانه به داستان بازی می‌اندازیم. جایی که Need for Speed Most Wanted به پایان می‌رسد در واقع Need for Speed Carbon شروع می‌شود. Need for Speed Carbon را می‌توان یک دنباله واقعی برای Most Wanted دانست. اتفاقات بازی در شهر خیالی Palmont City رخ می‌دهند. شهری که چهار ناحیه دارد و هر ناحیه تحت نظر یک گروه است. در واقع بازیکن باید این گروه یا گنگ‌ها را از بین برده و اصطلاحا crew خودش را بسازد. گروه‌های ۲۱st Street Crew، Bushido، TFK و Stacked Deck چهار گروه اصلی بازی هستند و برای اینکه در نهایت گروه خود را تشکیل دهید باید این دشمنان را از سر راه بردارید. پیشرفت بازیکن در بازی بدین ترتیب است که شما باید رئیس هر گروه را به چالش کشیده و در نهایت شکستش دهید. البته در بازی گروه‌های کوچکتری هم حاضر هستند که شاید در طول مسابقات برایتان دردسر‌ساز باشند ولی مشکل اصلی و در واقع دشمنان اصلی شما همین چهار گروه بوده و باید رئیس هر گروه را از پای درآورید. کاراکترهای مختلفی در بازی حاضر هستند که هر کدام طبیعتا نقش خودشان را دارند و به هر نحوی که هست شما را با سیر داستانی بازی همراه می‌کنند. به هر حال همان‌طور که در ابتدا گفته شد تصمیم داریم که خیلی روی داستان بازی زوم نکنیم و بیشتر به نکاتی بپردازیم که می‌توانند شما را جذب و یا دفع کنند.

در Most Wanted هم شاهد داستان خیلی قدرتمندی نبودیم. تفاوتی که Need for Speed Carbon نسبت به نسخه قبل از خود دارد، یا بهتر بگوییم پیشرفتی که در ابعاد مختلف داستانی نسبت به Most Wanted دارد چشمگیر است. هرچند کماکان بازی از لحاظ جنبه‌های داستانی مشکلات خودش را دارد و اگر بخواهیم در مورد آن‌ها صحبت کنیم ایرادات زیادی از آن نمایان می‌شود ولی بهبود آن نسبت به Most Wanted قابل ستایش است. بعضی از مشکلات عمده نسخه قبل مثل مدل کاراکتر‌ها و نوع صحبت کردن آن‌ها همچنان در Carbon به چشم می‌خورند اما سکانس‌های داستانی Carbon بیشتر از نسخه قبل هستند به این معنا که شما با کات‌سین‌های بیشتری رو به رو خواهید بود. از طرف دیگر، دشمنان شما خیلی جذاب نیستند و ضد‌قهرمان‌های جالبی محسوب نمی‌شوند. مطمئن باشید این شخصیت‌پردازی اگر در یک بازی اکشن دیده می‌شد مشکلات زیادی برای آن بازی ایجاد می‌کرد ولی با توجه به سبک بازی Need for Speed Carbon، از این مشکلات شاید نتوان به طور کامل چشم‌پوشی کرد ولی می‌توان آسان گرفت و به جنبه‌های خوب بازی فکر کرد! در NFS Carbon از فلش‌بک نیز استفاده شده و این هم از نکات مثبت داستانی به شما می‌رود. در نهایت باید بدانید که NFS Carbon در ابعاد مختلف داستانی مشکلات زیادی دارد ولی نسبت به Most Wanted بهتر بوده و به طور کلی می‌توان با آن کنار آمد.

گاراژ شما گنجایش ۶ ماشین را دارد.

به غیر از یکی دو نسخه، تقریبا تمام نسخه‌های Need for Speed در  یک چیز مشترک بوده‌اند و آن هم هندلینگ ماشین‌هاست. Need for Speed Carbon یک ریسینگ آرکید است و برخلاف ریسینگ‌های شبیه ساز، نمی‌خواهد خیلی شما را به چالش بکشد و مجبورتان کند تا سرعت خود را در پیچ و خم‌های مسیر کنترل کنید! تنها کافیست چند دکمه را فشار دهید و به موقع ترمز کنید، ترمز دستی بکشید و تغییر مسیر دهید. اصلا سری بازی‌های Need for Speed به همین هم معروف بوده‌اند و فقط باید از آن‌ها لذت برد. برای تجربه رانندگی واقع‌گرایانه روی پلتفرمتان انتخاب‌های زیادی وجود دارند ولی NFS هرگز یکی از آن‌ها نیست. از طرفی دیگر NFS Carbon یک بازی بی‌نظیر و خارق‌العاده نیست. یک انقلاب در سری Need for Speed هم نیست ولی در کل بازی جذاب و سرگرم‌کننده‌ای است که اگر بلد باشید، می‌توانید به خوبی از آن لذت ببرید. بگذارید برای شروع از زاویه دوربین بازی برایتان صحبت کنیم! به طور کلی چهار زاویه دوربین در بازی وجود دارند که با توجه به سلیقه خودتان می‌توانید یکی را انتخاب کنید. بخش داستانی بازی یا همان Campaign حدود ۱۰ الی ۱۴ ساعت به طول می‌انجامد و در کنار بخش داستانی، چالش‌هایی هم برایتان در بازی حاضر هستند که مبنای آن‌ها جمع کردن Racing card است. بازیکن می‌‎تواند از بین کلاس‌های exotic، turner و muscle انتخاب کند. در بازی گاراژی که در اختیار دارید گنجایش ۶ ماشین را دارد و این عدد نیز مستقل از کلاس ماشین یا هر چیز دیگری است. به عنوان مثال می‌توانید هر ۶ ماشینی که در گاراژ دارید از کلاس ماشین‌های عضلانی باشند و یا سه تای آن‌ها از کلاس exotic باشند. از این نظر هیچ محدودیتی برای بازیکن در نظر گرفته نشده و آزاد هستید ماشین خود را هرطور که دوست دارید انتخاب یا سیو کنید. البته نکته‌ای که باید آن را در نظر بگیرید این است که اگر بتوانید ماشین‌های سه رئیس بازی را به عنوان جایزه به دست بیاورید می‌توانید ۹ ماشین در گاراژ خود داشته باشید. یعنی ۶ ماشین عادی و ۳ ماشینی که از رئیس‌ها گرفته‌اید. ماشین‌های بازی ویژگی‌های خود را دارند ولی اگر بخواهیم یک ویژگی کلی از کلاس‌ها بگوییم به این‌جا می‌رسیم که ماشین‌های exotic سریع‌ترین سرعت را دارند. Muscle‌ها بیشترین شتاب را دارند و ماشین‌های کلاس turner نیز از بهترین هندلینگ برخوردارند. حالا این انتخاب خود شماست که کدام یک را می‌پسندید و با کدام راحت‌تر هستید. برای هر کلاس هم آپگرید‌های جداگانه‌ای وجود دارد و می‌توانید عملکرد ماشین خود را بالاتر ببرید. پیشرفت‌های NFS Carbon نسبت به NFS Most Wanted تنها به ابعاد داستانی محدود نمی‌شوند. در بخش شخصی‌سازی ماشین نیز NFS Carbon بسیار گسترده‌تر از Most Wanted عمل کرده و انتخاب‌های بیشتری را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد.

همان‌طور که گفتیم بازی از مناطق مختلفی تشکیل شده و هر منطقه زیر‌نظر یک گروه اداره می‌شود. به هر ناحیه که سفر کنید مسابقات و event‌های مختلفی خواهید دید که از تنوع خوبی هم برخوردارند. یکی از مواردی که در اکثر Need for Speed‌ها دیده‌ایم همین مزیت است. چیزی به نام یکنواختی عموما وجود ندارد و شاید در برخی NFS‌ها محیط‌ها شبیه به هم باشند و یا شاید هم کنترل ماشین‌ها ایراد داشته باشد ولی در بحث event‌ها، همواره NFS موفق ظاهر شده است. Need for Speed Carbon تنها از شما نمی‌خواهد که در رقابت‌ها پیروز شوید و پاداشتان را بگیرید و در نهایت خداحافظ! مطمئنا موفقیت در هر مبارزه از لحاظ مالی نیز برایتان سودمند خواهد بود ولی در Carbon نکات دیگری هم وجود دارند که باید آن‌ها را مد‌نظر داشته باشید. گذری می‌زنیم به چند خط قبل، جایی که گفتیم هر منطقه eventهای خودش را دارد. با پیروزی در حداقل دو event‌، شما می‌توانید کنترل یک محدوده را در اختیار بگیرید و وقتی به درجه‌ای رسیدید که کل منطقه را تحت نظر خود درآوردید، آن‌گاه می‌توانید رئیس ناحیه را به چالش بکشید. در بازی‌های اکشن کم و بیش چنین چیزی را دیده‌ایم. مثلا در The Godfather، شما می‌توانستید به یک منطقه حمله کنید و آن zone را تحت کنترل خودتان درآورید. مثال معروف‌تر و بارزتر این موضوع را هم می‌توان در GTA San Andreas دید. در GTA نیز شما بعد از طی کردن تعداد زیادی ماموریت شاهد هستید که هر گروه برای خود منطقه‌های دارند و می‌توانید آن مناطق و محدوده‌ها را از دست آن‌ها خارج کرده و خود حکمران شوید. جالب این‌جاست که در Grand Theft Auto: San Andreas شما همواره باید آماده دفاع از محدوده‌هایتان باشید. دشمنان ممکن است برگردند و برای دوباره گرفتن مناطق اقدام کنند. در Need for Speed Carbon هم چنین موضوعی صادق است. شما وقتی یک zone را تحت کنترل خود درمی‌آورید ممکن است گروه‌های قبلی برای بازپس گیری محدوده اقدام کنند و به همان طریق نیز عمل می‌کنند. شما مجبور هستید چالش آن‌ها را قبول کنید و در آن پیروز شوید اگر می‌خواهید مالک قلمرو خود باقی بمانید. نتیجه این است که event‌هایی را باید تکرار کنید که قبلا در آن‌ها برنده شده‌اید. این موضوع می‌تواند کمی اذیت‌کننده باشد. درست است که در کاری که انجام می‌دهید هدف خاصی نهفته است و این موضوع می‌تواند برایتان ایجاد انگیزه کند ولی این احتمال که این موضوع بتواند حس یکنواختی را در شما به وجود آورد را هم نمی‌توان رد کرد. این‌جاست که همه چیز به سلیقه بازیکن برمی‌گردد و باید دید نظر خود بازیکن در این مورد چیست. در واقع یکی از عواملی که باعث می‌شود بتوانید با این موضوع کنار بیایید جلوه‌های بصری بازی و محیط هستند که به آن‌ها هم می‌رسیم.

event‌های بازی متنوع و جذاب هستند.

در بازی شما باید محدوده‌های زیادی را فتح کنید و در این راه همیشه تنها نیستید. دوستانی دارید که توسط هوش مصنوعی کنترل شده و به شما آن‌طور که می‌خواهید کمک می‌کنند. در واقع این دوست شما می‌تواند سه رفتار مختلف داشته باشد یا به عبارت بهتر می‌تواند سه نقش را بر عهده بگیرد. Blocker، Scout و Drafter. احتمالا از روی اسامی‌ای که گفته شد می‌توانید حدس بزنید که کار هرکدام چیست. در واقع این رفتارها هر کدام به نوعی تاثیر خود را روی نتیجه مسابقه می‌گذارند و خیلی طول نمی‌کشد تا یاد بگیرید که از این سه حالت چه موقع و کجا باید استفاده کنید. به عنوان مثال scout‌ها کارشان اینست که برای شما راه‌های مخفی و میانبرها را پیدا کنند و به شما راه را نشان دهند. کافی است این دسته از دوستان خود را خبر کنید و پشت سرشان راه بیفتید تا بهترین و کوتاه‌ترین مسیرها را برایتان پیدا کنند. متاسفانه هر دسته برای خود مشکلاتی دارند. در واقع ضعف‌هایی که هر کدام از این سه دسته دارند سبب می‌شود که عموما عملکرد آن‌ها در بازی خنثی باشد. به عنوان مثال کار Blocker‌ها ضربه زدن به دیگر رقبا و از مسیر خارج کردن آن‌هاست. مشکل این‌جاست که Blocker‌ها اغلب دشمنانی را از بین می‌برند که در طول مسابقه عقب‌تر از شما هستند و برای جلو زدن شما از دیگر ماشین‌ها معمولا کاری نمی‌کنند. این‌جاست که هوش مصنوعی بازی را می‌توان زیر سوال برد. البته تاکید می‌کنم که همیشه هم این‌گونه نیست و گاهی این نیروهای کمکی واقعا تاثیر حیاتی در نتیجه مسابقه می‌گذارند. یا مثلا scout‌ها با سرعت بسیار زیاد حرکت می‌کنند و معمولا نمی‌توانید آن‌ها را دنبال کنید و از مسیرهایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند سر در بیاورید. خیلی زیاد اتفاق نمی‌افتد که بخواهید پا به پای scout‌ها رفته و از کمکشان بهره‌مند شوید. از این گذشته، بعضی وقت‌ها مسیر‌هایی که پیدا می‌کنند خیلی مفید واقع نمی‌شوند و متوجه می‌شوید استفاده از همان مسیر اصلی می‌توانست انتخاب بهتری باشد. هرچند این مورد آخر خیلی کم اتفاق می‌افتد ولی در کل بهتر است روی توانایی‌های خودتان حساب کنید تا اینکه منتظر لطف دوستان باشید! در مورد event‌ها کمی بالاتر به تنوع آن‌ها اشاره کردیم. تمرکز event‌ها بازی بیشتر روی مسابقات سرعتی، دریفت، checkpoint race و pursuit ( تعقیب و گریز ) است ولی event‌های دیگری هم در بازی حاضر هستند. شما حتی می‌تواند در محیط آزادانه بچرخید و در صورتی که به یک مسابقه دهنده برخوردید وی را به چالش بکشید. یکی از انواع منحصر به فرد مسابقه در NFS Carbon، مسابقات speed – trap هستند. بیشتر مسابقات شما شهری هستند و در خود شهر انجام می‌شوند ولی برخی مسابقات را هم می‌توانید در گوشه کنار شهر انجام دهید. به طور کلی به لطف جلوه‌های بصری بازی، شما از محیط تا پایان بازی خسته نمی‌شوید و event‌های بازی هم قبلا اشاره کردیم که از تنوع راضی‌کننده‌ای برخوردار هستند.

به عنوان یک بازی ماشینی، Need for Speed Carbon مزایای زیادی نسبت به بازی‌های هم سبک خود با توجه به زمان انتشار بازی دارد. در مورد دسته بندی ماشین‌ها صحبت کردیم. همچنین گفتیم که هر دسته از ماشین‌ها چه ویژگی‌هایی دارند. مثلا هندلینگ ماشین‌های کلاس turner بهتر از دو کلاس دیگر است ولی از لحاظ شتاب و سرعت کلاس‌های muscle و exotic شرایط بهتری دارند. در کلاس turner انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای برای شما وجود دارد. ماشین‌های سوپر اسپورت ژاپنی مثل Nissan Skyline و Toyota Supra در اختیار شما قرار خواهند گرفت و می‌توانید نهایت استفاده و لذت را از این ماشین‌ها ببرید. این ماشین‌ها شاید خیلی قدرتمند نباشند ولی رانندگی با آن‌ها آسان است و در مبارزات سر پیچ‌ها نیز کم نمی‌آورند. ماشین‌های کلاس دیگر نیز ویژگی‌های خودشان را دارند و توضیح دوباره راجع به آن‌ها تنها به حجم مقاله می‌افزاید چرا که در موردشان صحبت کرده‌ایم و نکته تکمیلی نیز وجود ندارد. ماشین‌های کلاس exotic از تنوع خوبی برخوردار هستند و می‌توان گفت متنوع‌ترین ماشین‌ها را باید در این کلاس جست و جو کرد. ضمنا ماشین‌های محبوبی هم هستند. خودروهایی مثل Lamborghini، Mercedes، Porsche و حتی Romero در این کلاس قرار دارند و در این دسته جای می‌گیرند. نحوه بدست آوردن ماشین‌ها بدین ترتیب است که می‌تواند از دلال‌ها و معامله‌کنندگان این ماشین‌ها را بخرید و یا آن‌ها را در مسابقات برنده شوید. معمولا با شکست دادن یک Boss در یک چالش می‌توانید یک ماشین جدید و مدل بالا را صاحب شوید. به محض این‌که ماشین جدید را به دست بیاورید، انواع و اقسام کارها را می‌توانید روی آن انجام دهید. شخصی‌سازی کنید، ارتقا دهید شکل و قیافه‌اش را تغییر دهید. پرفورمنس ماشین خود را بالا ببرید، رنگ آن‌را عوض کنید، روی بدنه ماشین برچسب بزنید و خلاصه کارهای زیادی را می‌توانید روی ماشین خود انجام دهید تا در نهایت دقیقا همان چیزی را برانید که دوست دارید. اصلا یکی از نکات مثبت بازی نیز همین است. شکی نیست که وسیع‌ترین شخصی‌سازی در کل تاریخ سری NFS را Payback دارد ولی با توجه به زمان انتشار Carbon، سیستم شخصی‌سازی این بازی هم فوق‌العاده است و شما را ناامید نمی‌کند. البته این موضوع را افرادی که همان سال ۲۰۰۶، Need for Speed Carbon را تجربه کرده‌اند بهتر متوجه می‌شوند. همان‌طور که ماشین‌ها کلاس‌های مختلف دارند، تایرها نیز به همین ترتیب هستند. تایر کلاس اول تایرهایی با سرعت معمولی هستند، کلاس دوم سرعت بیشتری دارند و تایرهای کلاس سوم نهایت سرعت ممکن را به ماشین شما می‌بخشند. انتخاب‌های درست در بازی اهمیت زیادی دارند. شما در همان ابتدا باید کلاس مورد نظر ماشین خودتان را انتخاب کنید. فراموش نکنید که در پایان Career شما برای خود یک غول، یک حاکم هستید ولی همان ابتدا هیچ‌چیزی ندارید. در واقع هیچ حرفی برای گفتن ندارید! باید با پیروزی در مسابقات و event‌ها پیشرفت کنید و در نهایت خود را به جایگاهی که شایستگی آن را دارید برسانید. با ماشینی که همان اول انتخاب می‌کنید باید مدتی سر کنید، مسابقات را پیروز شوید و پول بدست بیاورید تا بتوانید یک ماشین قوی‌تر و بهتر بخرید. خرید ماشین جدید در NFS Carbon حس و حال خاصی دارد و تا آن را تجربه نکرده باشید نمی‌توانید این موضوع را درک کنید. بیش از ۴۰ ماشین در بازی قابل آنلاک کردن کردن هستند. عدد خیلی چشمگیری نیست و از این حیث NFS Carbon برخلاف خیلی از هم‌خانواده‌هایش حرف زیادی برای گفتن ندارد اما همین عدد برای به پایان رساندن NFS Carbon کافیست. این حدودا ۴۰ ماشین را هم می‌توانید بخرید و هم می‌توانید در مسابقات برنده شوید. با اینکه ماشین‌های بازی تعدادشان خیلی زیاد نیست ولی ماشین‌های خوبی در بازی حاضر هستند و مثال‌هایی هم زدیم. در مورد نوع در اختیار گرفتن هر منطقه نیز صحبت کردیم. بین ۲ الی ۴ مسابقه باید انجام دهید تا بتوانید کنترل یک منطقه را در اختیار بگیرید و بعد از آن هم باید در مواقع لزوم، از منطقه محافظت کنید. در پایان هم باید با یک Boss مسابقه داده و اگر بتوانید او را شکست دهید یک مسابقه دو قسمتی دیگر نیز خواهید داشت. این مسابقه دو قسمتی مثل مسابقات معمولی دیگر نیست و حقیقتا تا حد زیادی خسته‌کننده است. در واقع بازیکن ترجیح می‌دهد که یک مسابقه داشته باشد تا چالشی به این صورت. تعداد Boss‌ها در NFS Carbon تنها چهار نفر است و این درحالی است که در Most Wanted با ۱۵ باس سر و کار داشتیم.

بیش از ۴۰ ماشین در بازی در دسترس هستند.

بخش داستانی بازی به تنهایی حدودا ۱۰ ساعت زمان می‎‌برد. البته با توجه به مهارت بازیکن این تایم هم می‌تواند کمتر و بیشتر شود و نهایتا برای یک آماتور ۱۴ ساعت احتمالا کفایت می‌کند. اما اگر بخواهید همه event‌ها را پشت سر بگذارید و همه ماشین‌ها تا آخرین دستگاه را آنلاک کنید یحتمل به ۲۰ ساعت زمان احتیاج دارید. پایان بخش career mode پایان بازی برای شما نیست! چالش‌های زیادی انتظار شما را می‌کشند. سیستم Challenge Series که ۳۶ چالش را شامل می‌شود شما را در event‌های مختلف قرار داده که هر کدام درجه سختی معینی دارند. این بخش نیز جذابیت خودش را دارد و از آن لذت خواهید برد. اگر نسخه Collector’s edition را بازی کرده باشید هم امکانات بیشتری نسبت به نسخه معمولی بازی در اختیار خواهید داشت. علاوه بر این‌که حتی کاور بازی هم متفاوت است، چالش‌های بیشتری هم در این نسخه گنجانده شده و ماشین‌های جدید دیگری نیز به آن اضافه شده‌اند.

نوبت به صحبت درباره بخش آنلاین بازی می‌رسد. بخش چند نفره Need for Speed Carbon هم سرگرم‌کننده و جذاب است. حداکثر ۸ بازیکن می‌توانند در یک مسابقه آنلاین شرکت داشته باشند. تقریبا به هیچ محدودیتی در انتخاب نوع رقابت برنخواهید خورد و تمام مسابقاتی که در بخش کریر بازی در دسترس هستند، در بخش آنلاین آن هم حضور دارند. البته بخش مالتی پلیر بازی نسبت به بخش آفلاین آن مزیت‌هایی هم دارد. شما در حالت عادی در Need for Speed Carbon نمی‌توانستید نقش پلیس را بر عهده بگیرید ولی در بخش چند نفره بازی این امکان هم برای بازیکن فراهم شده است. این مد هم تجربه‌اش به شدت توصیه می‌شود و لحظات شاد زیادی را می‌توانید در کنار دوستانتان با چنین مدی تجربه کنید. در بخش آنلاین بازی هم می‌توانید ماشین‌های متنوعی را آنلاک کنید و بدین منظور به امتیاز تجربه یا XP نیاز دارید. نحوه کسب XP هم به مانند هر بازی دیگری است و نیاز به توضیح ندارد. باز کردن ماشین‌های جدید می‌تواند اشتیاق شما را برای بازی کردن بیشتر کند و همچنین عطش بازیکن را افزایش دهد. البته به خاطر مشکلاتی که سرورهای EA دارند شاید کمی هم اذیت شوید. تعقیب و گریزهای بخش آنلاین بازی هم برای خود داستان دارند و تجربه‌شان واجب است! در حالت Pursuit Tag یک مسابقه دهنده خیابانی باید با تعدادی پلیس رو به رو شود. مثلا اگر هشت بازیکن در بازی حاضر هستند فقط یکی از آن‌ها می‌تواند مسابقه دهنده باشد و بقیه پلیس خواهند بود. هدف مسابقه دهنده در این مد این است که تا حد امکان از پلیس‌ها دوری کند. Pursuit Knockout بخش دیگری بازی است که می‌تواند جذابیت بیشتری هم داشته باشد. در این مد شما نقش پلیس را بر عهده دارید و تا جایی که می‌توانید باید مسابقه دهند‌گان را از مسیر مسابقه حذف کنید. به عبارت بهتر باید آن‌ها را Smash کنید. اگر از یکی از پلتفرم‌های PS3، Xbox 360 یا PC استفاده کنید، مدهای دیگری هم برایتان در دسترس خواهند بود و می‌توانید از بخش آنلاین بازی لذت بیشتری ببرید.

Need for Speed Carbon از محیطی چشم نواز برخوردار است.

اولین چیزی که با وارد شدن به محیط بازی توجه شما را جلب می‌کند نورپردازی و فضای محیط بازی است. محیط بازی چیزی کاملا متضاد با NFS Most Wanted و تقریبا کپی Undergrund 1 و Underground 2 است. در Need for Speed Most Wanted با محیطی روشن پر از جنگل و دریاچه هستیم. شاید بتوانید از هر دو محیط لذت ببرید ولی گرایش درونی شما احتمالا به یکی بیشتر است. در NFS Carbon قضیه کاملا برعکس است. روشنایی بازی را چراغ‌ها ایجاد می‌کنند و در محیطی تاریک در حال مسابقه هستید. خیابان‌های بازی را نور چراغ ماشین‌ها روشن می‌کند. افکت‌های نور در بازی کار خودشان را به خوبی انجام داده و محیطی چشم نواز را برای یک مسابقه دلنشین و پرهیجان مهیا می‌کنند. همان‌طور که گفته شد محیط بازی ما را یاد Underground‌ها می‌اندازد با این تفاوت که در Carbon شاهد تنوع بیشتری هستیم. در واقع محیط بازی می‌تواند به نوعی یادآور لاس وگاس هم باشد. تکسچرهای بازی هم در Palmont City از کیفیت خوبی برخوردارند و یکی دیگر از نکات مثبت گرافیکی بازی به شمار می‌روند. البته به لحاظ کیفی، جلوه‌های گرافیکی بازی تا حد زیادی شبیه به Most Wanted هستند و مثل گیم پلی شاهد تغییرات زیادی نیستیم. اگرچه محیط بازی کمی تاریک‌تر و متفاوت‌تر از Most Wanted است ولی در بقیه موارد مثل اجزای محیط، تکسچرها، مدل ماشین‌ها، طراحی کلی و مواردی از این قبیل NFS Carbon شبیه به نسخه قبل از خود است. Need for Speed Carbon در ابعاد گرافیکی یک بازی موفق و کم‌نقص به شمار می‌رود. یکی از مواردی که از خسته کننده شدن بازی جلوگیری می‌کند همین موضوع است. Palmont City شهری است که می‌توانید ساعت‌ها در آن به مسابقه دادن بپردازید و خسته هم نشوید. موضوع عجیبی که شاید توجه شما را هم جلب کرده باشید مربوط به موسیقی‌های بازی می‌شود. در واقع موزیک‌های بازی هم می‌توانند جذاب باشند و هم خسته‌کننده. میکس صدای موزیک در حال پخش با صدای انجین ماشینتان گوش نواز است و جذابیت مسابقه را دو چندان می‌کند. در بازی سعی شده از انواع موسیقی‌ها استفاده شود و در نهایت بازیکن احتمالا از آن‌ها لذت می‌برد. البته ترک‌هایی هم در بازی هستند که شاید در حالت عادی موزیک‌های زیبایی باشند ولی به درد یک بازی ریسینگ نمی‌خورند. موزیک‌هایی از سبک راک، هیپ هاپ، و الکترو در بازی خواهید شنید و در اغلب موارد نیز لذت خواهید برد.

یک روزی Need for Speed Carbon منتشر شد و علی‌رغم جذابیت و نقاط قوتی که داشت از سوی خیلی از طرفداران یک بازی متوسط قلمداد شد. شاید به خاطر موفقیت‌های چشمگیر نسخه‌های قبل از خودش بوده و شاید هم دلایل دیگری دارد. ولی چیزی که جای تامل دارد این است که آن‌روز‌ها که عنوانی مثل NFS Carbon زیر سوال می‌رفت، آیا کسی فکرش را می‌کرد که روزی یک بازی به عنوان NFS Payback منتشر شود و بتواند تا این حد ضعیف عمل کند؟ به هر حال شکی نیست که در تاریخ غنی NFS بازی‌هایی بهتر از Carbon بوده‌اند. زیاد هم بوده‌اند و همه ما هم می‌دانیم منظور چه عناوینی هستند ولی Need for Speed Carbon نیز در جایگاه خود یک بازی جذاب و سرگرم‌کننده بود. واقعیت این است که بازی جذابیت‌های خودش را دارد ولی شباهت بیش از اندازه گیم پلی آن به نسخه Most Wanted را می‌توان یک ایراد بزرگ دانست. در هر صورت بازی مربوط به سال ۲۰۰۶ بوده و از انتشار آن هم زمان زیادی می‌گذرد و بهتر است بیشتر به چیزهای خوب این بازی خاطره‌انگیز فکر کنیم تا اینکه بخواهیم مشکلاتش را بازگو کنیم. به عنوان یک منتقد و نگاهی تحلیلی باید گفت Need for Speed Carbon بازی جذابی است که مشکلات خودش را دارد و از پتانسیل‌هایش می‌توانست بهتر استفاده کند ولی به عنوان یک بازیکن، فقط می‌توانم بگویم که این بازی توانست خاطرات شیرین زیادی را برایم رقم بزند.

12345678910(12 رای, میانگین آرا 7٫42 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. Y PS گفت:

  خسته نباشید آقای آرایامقدم Yes
  نکات مثبت و منفی به جای هم نوشته شدن! لطفا درستش کنید

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 40Thumb up 2Thumb down
  • Knightfall374 گفت:

   بدون شک بهترین نید فور اسپید تاریخ
   اگه کربن توی سال های اخیر عرضه میشد میتونست
   نشون بده که یک سر و گردن از سری فورزا بالاتره ولی حیف که
   این فرصت رو پیدا نکرد
   امیدوارم شماره بعدی اشتباهات نسخه آخر رو جبران کنه Cool Yes

   11Thumb up 22Thumb down
 2. paprika گفت:

  فک کنم نکات مثبت و منفی جابه جا شده Sweat

  23Thumb up 1Thumb down
 3. Iran_gamer گفت:

  مقاله خیلی خوبی بود. دستتون درد نکنه . فقط آخر نتیجه گیری جای نکات مثبت و منفی رو اشتباه نوشتین.

  7Thumb up 0Thumb down
 4. Anarchy GoD گفت:

  ترتیب نکات مثبت و منفی اشتباه هست.

  7Thumb up 0Thumb down
 5. mahdi7khe گفت:

  محمد جان جای نقاط مثبت و منفی در تصویر جمع بندی جابه جا است .

  6Thumb up 0Thumb down
 6. jgjg گفت:

  بَه‌به به‌به، به این بازی!
  بَه‌به به‌به، به جناب آریا مقدم!
  چه خاطراتی دارم با این بازی….تنها ریسینگی هست که بازی کردم و بهترین ریسینگی هست که بازی کردم. انقدر که من این بازیو دوستش دارم!
  هرچند که تعصب چنان چشمام به حقیقت رو بسته که با تمام موارد منفی مخالفم Grin (با موارد مثبتش هم مخالفم چون جا به جا نوشته شده Big Smile ) اما این بازی از خاطره انگیز ترین بازی های عمر منه.
  باز هم ممنون آقای آریا مقدم. غم غریبی بهم دست داد وقتی دوباره یاد این بازی افتادم

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 31Thumb up 0Thumb down
 7. Half-Life گفت:

  ممنون بابت نقد
  هی روزگار

  4Thumb up 0Thumb down
 8. djaliford گفت:

  خسته نباشید اقای اریا مقدم
  ببخشید قسمت نقاط قوت و منفی اصلاح شود
  بهترین نیدفور اسپید برای بنده البته بعد از اندرگراند و موست وانتد

  6Thumb up 0Thumb down
 9. Persian LORD گفت:

  زیر ۸ خدایی خیلی کمه Pain

  فقط همینو بگم روی نسخه ps2 نوشته بود با رعایت شئونات اسلامی

  16Thumb up 0Thumb down
 10. Sajady گفت:

  خلی ممنون اقای مقدم،خاطرات منو زنده کردی.
  یادمه تو امتحانات نوبت اول تو ۳ روز این بازی رو تموم کردم.واقعن بهترین بازی ماشینی بود که‌ رو ps2 بازی کردم.البته یه چیز این بازی منو ازار میداد که مسابقات دریفتش بشدت برای من سخت بود من هیچکدوم از مسابقات دریفت رو تموم نکردم!

  8Thumb up 1Thumb down
 11. Mister Sharifat گفت:

  خسته نباشید آقای مقدم زحمت کشیدید، ان شاءالله همیشه از مقاله های پر محتوای شما استفاده کنن کاربران عزیز گیمفا

  2Thumb up 0Thumb down
 12. a.r.t گفت:

  شما که این نمره رو به بازی دادید در اون زمان چه بازیه ارکیدی بهتر از این وجود داشته؟
  در سبک خودش کاملا بازیه کاملیا.
  حداقل نمره به این بازی ۸٫۵٫

  13Thumb up 0Thumb down
 13. babikool گفت:

  من که با این بازی خیلی خاطره دارو . هرچقدر هم بد تعریف کنن باز هم برام قشنگ بوده و هست. هنوزم گاهی وقتا بازی می کنم فقط گرافیکش یمقدار زیادی پایین هست دیگه.

  درضمن جای نکات منفی و مثبت رو اشتباه نوشتید Grin

  4Thumb up 0Thumb down
 14. mohammad1380n گفت:

  چرا منفی هارو ریختید تو مثبتا

  9Thumb up 0Thumb down
 15. Saeedsasuke گفت:

  مثبت منفی اخر نقد رو جابجا نوشتین… Razz

  1Thumb up 0Thumb down
 16. allfreegamer گفت:

  بچه ها من فهمیدم چطوری آنقدر به نظرات شما منفی و به بعضی ها مثبت میدند میاند با گوشی آندرویدی که ۳G هستش (با ۴G نمیشه) هر دفعه که میخاند مثبت یا منفی بدند یکبار نت گوشی شون رو خاموش و دوباره روشن میکنند اینجوری هزار بارم که بخاند میتونند به یک نفر میتونند منفی یا مثبت بدند

  16Thumb up 6Thumb down
 17. hadiviper گفت:

  سلام
  ابتدا اینکه جای نکات مثبت و منفی رو اشتباه زدین و در مورد اینکه مسابقه با باس ها خسته کنندست باید بگم که اصلا اینو قبول ندارم(احتراما) چرا که بخش کوهستان بازی بشدت هیجانی و عالی کار شده بود و توی سری need for speed تا حالا شبیهش رو توی نسخه های دیگه ندیده بودم.

  7Thumb up 2Thumb down
 18. r_313 گفت:

  نید فور اسپید کربن اولین بازی ایه که خیلی ازش لذت بردم و ساعات زیادی اونو بازی کردم تا تمومش کردم. این بازی عیب هایی داشت. مثل کم بودن ماشین ها و همینطور این که خیلی سخت میشد پول ماشین ها رو جور کرد و ماشین های کمی میشد خرید. حتی اون آئودی آخر بازی رو نمیشد خرید. خیلی ویژگی های خوبی هم داشت که متاسفانه همش خاطره و حسرت شد. ویژگی هایی مثل خریدن ماشین ها و اسپورت کردن اونا با پول که چون پول کمی داشتم آروم آروم ماشین مورد علاقمو اسپورت می کردم. بخشی که میزدیم پلیسا رو یکی یکی نابود می کردیم. گشت آزادانه در شهر که همیشه دنبال دردسر بودیم و طولی نمیکشید که پشت سرمون سی چل تا پلیس راه میفتادند. قبلشم یه کم آندرگراند ۲ بازی کرده بودم که کلی با اسپورتای اون و همینطور گشت در شهر اون خاطره داشتم. اون بازی هیجانش حتی از کربنم بیشتر بود. متاسفانه این خرید ماشین ها و اسپورت کردن اون ها و گشت در شهر و جنگ با پلیس ها رو تو بازی دیگه ای ندیدم. یه مدت بعد هات پرسویت اومد که خوب بود اما نمیشد ماشین ها رو خرید و حتی توی شهر هم نبود. موست وانتد ۲ رو که یکم بازی کردم حالم از بازی به هم خورد و سریع پاکش کردم. پیدا کردن هر ماشین کنار خیابون و صاحب شدن اون ماشین بدون هیچ زحمتی؟؟ راهی بهتر از این کار برای نابود کردن نیدفور اسپید کربن و موست وانتد و آندرگراند وجود نداره. بعدشم که نیدفور اسپید ۲۰۱۵ که تماما آنلاین بود و حالا هم پی بک. من امید زیادی به پی بک داشتم اما انقدر دیگران ازش بد گفتند که پشیمون شدم. این که میگند هیجانش کمه واقعا منو نا امید کرد. ببخشید زیاد نوشتم. چون این بازی خیلی برای من نوستالوژیکه و هنوز بازی ریسینگی بهتر از این بازی ندیدم.

  14Thumb up 0Thumb down
 19. r_313 گفت:

  ببخشید اگه ممکنه به من بگید دقیقا پی بک چه مشکلاتی داره؟

  1Thumb up 0Thumb down
  • Prisoner گفت:

   تکراری شدن بازی بعد از یک مدت چون مجبور هستید ایونت ها رو تکرار کنید – پرداخت های بازی – خسته کننده شدن بعد از یک مدت – گرون بودن ماشین های داخل بازی و غیره. یه نقد کامل از Payback نوشته شده که میتونید تو سایت بگردید و مطالعه کنید Smile

   3Thumb up 0Thumb down
   • r_313 گفت:

    الآن من میخوام یه بازی ریسینگ خوب برای ps4 بخرم. پیشنهاد شما چیه؟ واقعا گیج شدم.

    0Thumb up 0Thumb down
    • Prisoner گفت:

     خب ریسینگ خوب زیاد هست. اولا باید برای خودتون مشخص کنید شبیه ساز میخوای یا آرکید.
     Dirt 4
     Project Cars 2
     Gran Turismo Sport
     F1
     اینا ریسینگ های خوبی هستن که سال ۲۰۱۷ منتشر شدن و برای PS4 هم در دسترسن. ولی خب NFS Payback رو هم امتحان کنید. سلایق متفاوته و در آخر چیزی که مهمه اینه که آیا خودت از بازی لذت میبری یا نه

     3Thumb up 0Thumb down
     • r_313 گفت:

      خب من از قدیم فقط آرکیدو بازی میکردم و شبیه ساز رو تجربه نکردم همونطور که گفتم. اما شاید از شبیه ساز هم خوشم اومد. شاید پی بکو گرفتمو امتحان کردم اما تو شبیه سازا بین درایو کلاب و گرن توریسمو و پروجکت کارز ۲ مرددم.

      1Thumb up 0Thumb down
      • alirezapoop گفت:

       منم مجبوری پی بک گرفتم.خیلی داغونه.کیفیت در حد نسل ۸ نیست.شهر خیلی خلوته.خبری از پلیس تو شهر نیست باید مراحل Runnerبازیو بری.حالا قراره اپدیت بده فری روم بیاد ولی همچنان طولش میده.دیر لود شدن تکسچر ها اذیت میکنه.برای ارتقا فنی ماشین خیلی هزینه میشه چند برار قیمت ماشینت.قسمت اف رود اضاف کرده که خیلی افتضاحه فقط ماشین لیز میخوره.اگه تونستی گیم پلی ببین یا کرایه کن.من مجبوری بخاطر اینکه پلی ۴ ریس ارکید نداشت خریدم.چند ماه دیگه قراره The crew 2 بیاد که خیلی کیفیت بالایی داره و تنوع زیاد..

       2Thumb up 0Thumb down
    • mazinb77 گفت:

     علاوه بر این عناوینی که دوستمون گفت پیشنهاد میکنم drive club هم تجربه کنی(نمرات و نقد های خوبی دریافت نکرده ولی از نظر من خوب و سرگرم کننده بود) و همینطور nfs rivals هم میتونه تجربه خوبی برات باشه

     1Thumb up 0Thumb down
  • سلام.دوست عزیز بازیو بگیر و انجام بده من خودم به شخصه از پی بک لذته زیادی بردم.درسته مثله نسخه های قدیمی نیست ولی باز هم بازی خوبیه به نظره شخصیه خودم.شما برو یه کلوپ یا بازیو کرایه کن و تجربه کن. یبار ارزششو داره

   1Thumb up 0Thumb down
 20. PC FAN گفت:

  ممنون بابت نقدوبررسی.نمیدونم دلیلش چیه که اینقدر ازنسخهmost wanted2بیشتراز نسخه های دیگه این سری خوشم اومد Question

  3Thumb up 4Thumb down
 21. taxi driver گفت:

  این بازی کنار اندرگراند و موست وانتد بهترین های کل نیدفوراسپید هستن

  3Thumb up 0Thumb down
 22. ham0on گفت:

  یاد اون روزها بخیر
  اومدن نسخه جدید NFS و یه هفته صبح تا شب لذت ازشون

  2Thumb up 1Thumb down
 23. Prisoner گفت:

  دوستان ممنون بابت نظرات دلگرم‌کنندتون و همچنین تذکرتون بابت اون باکس نکات مثبت منفی.
  انشالله با گرافیست سایت هماهنگ میشه و در اسرع وقت تصحیحش میکنیم.

  3Thumb up 1Thumb down
 24. we are gamer گفت:

  اخرشم نفهمیدم چجوری ماشین boss هاشو برای خودم باز کنم اون چینیه رو گرفتم بقیش رو نتونستم مخصوصا اون اخریه

  3Thumb up 1Thumb down
 25. Hossein E 47 گفت:

  چرا. منفیارو میریزین تو مثبتا؟

  6Thumb up 3Thumb down
 26. first hunter گفت:

  وای که چقدر با این بازی حال کردم دروغ نگفتم اگه بگم حداقل ده بار این بازیو تموم کردم یادش بخیر باسارو که شکست میدادیم ده تا سلام صلوات میفرستادیم که ماشینوشو تو اون جوایز بهمون بده
  هر دفعه هم بازیو به عشق اون لامبورگینیه و اسپورت کردنش شروع میکردم سر اون مرحله دریفت باس اخر بازی هم همیشه به فنا میرفتم و اکثر مواقع شانسی برنده میشم Grin کلا مراحل کوهستانی بازی خیلی حال میداد
  ته بازی هم چه ضد حالی بود وقتی میفهمیدی نمیشه اون ائودی قشنگو خرید Cry

  4Thumb up 2Thumb down
 27. mazinb77 گفت:

  به نظر من بهترین نسخه nfs هست و نمره کمی بهش دادین

  6Thumb up 1Thumb down
 28. cyrex1 گفت:

  یادش بخیر .چقد با ps2 بازیش کردیم

  3Thumb up 0Thumb down
 29. amir 1382 گفت:

  واقعا بازی فوق العاده ای بود یکی از شماره های های nfs که عاشقش بودم. In Love In Love

  1Thumb up 1Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب
جستجو در سایت