داستان قهرمانان | نقد و بررسی بسته ی الحاقی دوم بازی The Legend Of Zelda Breath Of The Wild

مقالات ، نقد و بررسی ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰

یک چالش جدید، چهار شراین متفاوت و یک موتور، از معدود چیزهایی است که در آخرین DLC بازی گنجانده شده است. با نقد و بررسی The Legend Of Zelda Breath Of The Wild Champions Ballad DLC با گیمفا همراه باشید.

اخطار:

خواندن متن پایین، ممکن است بخشی از داستان The Legend Of Zelda Breath Of The Wild و تقریبا تمامی بخش های دومین دی ال سی آن را برای شما فاش کند.

قهرمان‌های دوست داشتنی.

وقتی برای اولین بار نینتندو کنسول جدیدش را همراه با بازی زلدا معرفی کرد، خیلی ها، از جمله خود من، فکر نمی‌کردیم که این کنسول تفاوت زیادی با وی‌یو بکند. با این که در نگاه اول، گرافیک بازی برایم جالب به نظر می‌رسید و من را به یاد ساخته‌های استاد میازاکی می‌انداخت و یک حالت انیمه‌ای با خود داشت، اما فکر نمی‌کردم که بازی موفق ظاهر شود. می‌دانستم که نینتندو با بازی Zelda Ocarina Of Time، کل قوائد بازی‌ها را از نو نوشت و به عقیده‌ی بسیاری، بهترین بازی تاریخ را ساخت، اما هنوز نمی‌توانستم امیدی به این کمپانی داشته باشم. فکر می‌کردم کمپانی از روزهای اوجش فاصله گرفته و دیگر قرار نیست در میان سران بازی‌های ویدئویی، نشانی از آن باشد. اما خدای من، چقدر اشتباه می‌کردم.

از اولین ثانیه‌ای که بازی زلدا را شروع می‌کنید، یک جور حس گم شدن به شما دست می‌دهد. انگار بازی می‌خواهد به شما بگوید” این گوی و این میدان. ببینم چند مرده حلاجی.” با این که یک پیرمرد در پایین یک سراشیبی منتظر شماست، اما اگر علاقه‌ای به او نداشتید می‌توانید سراغ او نروید و خودتان شروع به گشت و گذار در پلتو بزرگ کنید. آزادی در بازی، از ثانیه‌ی اول احساس می‌شود و تا آخر بازی نیز همراه شما می‌ماند. بازی با ارائه‌ی یک گیم‌پلی بسیار جذاب و غنی، رازهایی برای کشف کردن و معتاد کننده بودن در همه‌ی جوانب، توانست به موفقیت بزرگی دست پیدا کند. حتی آشپزی کردن لینک نیز خنده‌دار و جذاب است. این که می‌بینید وقتی غذا درست پخته می‌شود، لینک ذوق می‌کند و صدای “هااا” از خودش در‌می‌آورد، واقعا لذت بخش است. کنسول جدید نینتندو، توانست به شدت موفق ظاهر شود و مظمئنا بخشی از آن موفقیت را، مدیون Breath Of The Wild که در روزهای اول عرضه، دلیل اصلی فروش کنسول بوده است.

دی ال سی اول بازی، در تابستان عرضه و شد و با آنکه محتوای تقریبا کمی داشت، اما توانست طرفداران را راضی نگه دارد. آزمون مستر سوارد، یک تجربه‌ی چالش بر انگیز برای بازیکنان به ارمغان آورد و لباس‌های جدید متعدد، با آنکه قابلیت ارتقا نداشتند، اما مورد قبول بودند و به لینک ظاهر جدیدی می‌دادند. حال، دی ال سی جدید بازی رسیده است.

از زره اسب ها شروع می‌کنم. این زره‌ها، قابلیت بسیار جذابی به اسب شما می‌دهند. اول از همه، دو تا به نوار سرعت اسب شما اضافه می‌کنند. مهم نیست چه اسبی باشد، این قابلیت بر روی آن اجرا می‌شود. مورد دوم، که قابلیت بسیار پر استفاده‌ای است، احضار کردن اسبتان در هر نقطه از نقشه است. البته، نقاط خاصی مانند بیابان وجود دارند که با اسب نمی‌توانید به آنجا بروید. این نقاط، بعد از عرضه دی ال سی نیز غیر قابل دسترسی می‌مانند و نمی‌توانید اسبتان را در آنجا اخضار کنید. ای ویژگی جدید، بسیار پراستفاده است و دیگر از اینکه از اسبتان دور افتاده‌اید و مجبورید تا اسطبل بعدی پیاده بروید، نگرانی ندارید.

زره جدید اسب. همانطور که می‌بینید، شباهت‌هایی بین این زره و شراین ها وجود دارد.

چند زره جدید نیز به بازی اضافه شده‌اند که طرفداران طولانی مدت زلدا، مطمئنا از دیدن چهره‌های قدیمی بین این زره‌ها شگفت زده خواهند شد. به طور مثال، می‌توان به کلاه راویو از بازی The Legend Of Zelda A Link Between The Worlds اشاره کرد. ست فنتوم گنون و ست رویال گارد نیز از ست‌های جذاب اضافه شده هستند.

به بخش داستانی می‌رسیم. بخشی که نینتندو، آن را عامل اصلی تبلیغات برای این دی ال سی قرار داده و به طرفداران، قول یک داستان قوی در مورد گذشته‌ی قهرمان ها داده است. شرط شروع دی ال سی آزاد کردن هر چهار هیولای مقدس در بازی اصلی است. با شروع کردن این بخش، شما به اولین جایی که بازی را شروع کردید منتقل می‌شوید. پلتو بزرگ، ایندفعه با ظاهری کامل متفاوت روبروی شماست. شما یک سلاح، وان هیت ابلیتراتور(one hit obliterator ) را به دست می‌آورید. همانطور که از اسمش پیداست، این سلاح هر چیزی را که در روبرویش باشد، تنها با یک ضربه نابود می‌کند. اما سلاح یک نقطه ضعف نیز دارد، و آن این است که شما نیز تنها با یک ضربه نابود می‌شوید. حتی از نیش زنبورها هم در امان نیستید. تا به حال در بازی ،با این وحشت از زنبورها فرار نکرده بودم. هدف شما با این ضربه، نابود کردن چهار قرارگاه گابلین هاست، که با نابود کردن هر یک از آنها، یک شراین ظاهر می‌شود که باید آنرا کامل کنید. پس از کامل کردن تمام این شراین‌ها، بازی به شما سرنخ هایی می‌دهد که برای جلو بردن داستان باید به کجا بروید. در کنار هر یک از هیولاهای مقدس، یک شراین ظاهر می‌شود که باید آنها را کامل کنید. بعد از تمام کردن چهار شراین در پلتو بزرگ، این سلاح از شما گرفته می‌شود و دیگر هیچوقت به آن دسترسی نخواهید داشت. وجود سلاح به عنوان سلاحی انتخابی در تمام طول بازی، می‌توانست انتخاب جالبی باشد که متاسفانه سازندگان از آنها صرف نظر کردند.

بمیر دیگه لعنتی. اه…

با کامل کردن هر بخش مربوط به یک قهرمان، یک کات سین در مورد گذشته‌ی او نشان داده می‌شود. با این که این کاتسین ها به خوبی ساخته و پرداخته شده‌اند و اطلاعات خوبی را در مورد گذشته‌ی قهرمانان با ما در میان می‌گذارند، اما به دلیل کم بودن تعداد آنها، آنطور که باید و شاید داستان آنها مورد پردازش قرار نمی‌گیرد و اطلاعات زیادی را به ما نشان نمی‌دهد. این برای یک دی ال سی که نام دی ال سی داستانی را به دوش می‌کشد، شاید کمی نامناسب باشد. این یکی از معدود مشکلاتی است که گریبان این دی ال سی را می‌گیرد.

به بخش جالب ماجرا، که ویژگی‌های جدید گیم‌پلی است، برمی‌گردیم. شما باید به چهار نقطه‌ی نقشه سفر کنید، گنج‌های مختلف را بیابید و البته، شراین‌های جدیدی که مخفی هستند را پیدا کنید و آنها را کامل کنید. همین عمل پیدا کردن شراین‌ها، خود بسیار لذت بخش است. یک قسمت تایم لپ مانند نیز به بازی اضافه شده، که در آن باید در مدت خاصی، از درون دایره‌های آبی بگذرید. حتی ماهرترین سپرسواران نیز در طول این بخش به مشکل بر‌می‌خورند و توانایی‌هایشان در بالاترین سطح تست می‌شود. هر کدام از شراین‌های اصلی مربوط به قهرمان‌ها، بسیار عالی و سخت طراحی شده‌اند. گفتنی است سختی آنها بیش از اندازه و غیر منطقی بالا نیست، بلکه در حد سخت‌ترین شراین‌های بازی اصلی هستند. گذر از یک مکان پر از خارهای فلزی، ذوب کردن یخ و بازی با باد، تنها بخشی از چالش‌هایی است که در این بخش با آنها مواجه خواهید شد. بعد از به پایان رساندن شراین اصلی هر قهرمان، قابلیت همان قهرمان در بازی ارتقا پیدا می‌کند و زمان استفاده‌ی دوباره از آن قابلیت، کاهش می‌یابد.

اژدها، موجود جدیدی است که به بازی اضافه شده است. دیدن پرواز یک هیولای دراز و عجیب و غریب در آسمان هایرول، واقعا شگفت زده‌ام کرد. برای شکست دادن یکی از این اژدهاها، باید شاخش را با تیر مورد عنایت قرار دهید. برای دیگری، باید با هدف گیری چشمهایش را نابود کنید. با همه‌ی اینها ،واقعا جنگیدن با یک اژدها، حس یک قهرمان را به بازیباز می‌دهد و البته، نابود کردن اژدها نیز خالی از پاداش نیست. این اژدهاها، تحت کنترل گنون اند و شکست دادن هر یک از آنها، راه را به یکی از شراین های گفته شده، باز می‌کند.

در یک کلمه…. عالی

در آخر، و پس از شکست دادن همه‌ی شراین‌ها، یک هیولای مقدس جدید پیدا می‌شود که حقیقتا شکست دادنش تلاش زیادی می‌طلبد. باس آخر نیز، یکی از بهترین تجربه‌هاییست که در بازی داشته‌ام. پس از آن و شکست دادن باس آخر، دی ال سی آخرین برگ برنده‌اش را رو می‌کند. به یاد دارم وقتی اولین بار دیدم چه چیزی رو به رویم است، نمیتوانستم جلوی خنده‌ی خودم را بگیرم. یک موتورسیکل، شاید بهترین اسبی باشد که تا به حال داشته‌ام. این موتور جالب، که موتورسایکل زیرو نام دارد، با موادی که در طول سفرهایتان جمع می‌کنید شارژ می‌شود به شدت لذت بخش است. با آن، می‌توانید از هر سطحی بدون آنکه صدمه ببینید، بیفتید. سرعت آن نیز بسیار بالاست و با آن، می‌توانید به هر کجا از هایرول که می‌خواهید سفر کنید. با ارائه‌ی این موتور، عملا اسب‌ها بی استفاده می‌شوند. ولی احتمالا، این تصمیم درستی بوده است. هر چه نباشد، این موتور تنها بعد از اتمام دی ال سی دوم به شما داده می‌شود که آن خود نیازمند کامل کردن چهار هیولای مقدس بازی اصلی است. پس، ارائه‌ی آن اینقدر دیر در بازی، برای گشت و گذار نقاطی از نقشه که قبلا نتوانسته‌اید به آنجا بروید، تصمیم درستی است. هر چند بعد از استفاده از آن، امکان ندارد به استفاده از اسب معمولی برگردید.

سخن آخر و نتیجه گیری:

دی ال سی دوم بازی لجند اف زلدا برث اف ده وایلد، واقعا لذت بخش است. از اژدهاهای پر عظمت گرفته تا یک سلاح جدید که همه‌ی دشمنان را با یک ضربه از بین می‌برد. از شراین‌های جدید و پر چالش گرفته تا یک هیولای مقدس جدید که حل آن تمام تلاش شما را می‌طلبد. از موتور جدید بازی گرفته تا زره‌ها و آرمورست های تازه. بازگشت دوباره به هایرول آن هم با موارد تازه‌ی بسیار، به شدت لذت بخش بود. هر چند دی ال سی یک مشکل کوچک داشت، و آن ضعفش در ارائه‌ی یک داستان درخور و البته کم بودن تعداد کاتسین ها بود. گفتنی از منظور این نیست که داستان بازی ضعیف بود، اما آنگونه که باید و شاید به گذشته‌ی قهرمان‌ها پرداخته نشد و پتانسیل بیشتری نیز برای داستان گویی وجود داشت. برای یک DLC که نام یک DLC داستانی را یدک ‌می‌کشد، این ضعف، غیرقابل قبول است. در کل، دی ال سی بسییار بسیار راضی کننده است و تجربه‌ی آن، به همه‌ی بازیبازان عزیز توصیه می‌شود.

 

12345678910(16 رای, میانگین آرا 6٫56 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Hesam گفت:

  عجب زره قشنگی هست لامصب
  من که خودم این بسته الحاقی نخریدم
  وفعلا زره اسبم از Kilton خریدم

  7Thumb up 6Thumb down
 • Farhad Sharifat گفت:

  The review is clear and transparent thanks for that

  5Thumb up 18Thumb down
 • Mrm7799 گفت:

  واقعا dlcخوبی بود
  ولی این اژدهای لامصب دهنمو سرویس کرده تو یه یک دره ی طویل سر ساعت ۱amظاهر میشه و با سرعت هم در حرکته باید به شاخش بزنی که تیر ها کمانه میکنه و بهش نمیرسه لامصب یه مشکل دیگه ای هم که داره اینه که اگه قبل از ظهورش سیو کنی بعد از ناموفق بودن بخوای لود کنی تا دوباره ظاهر شه. دیگه ظاهر نمیشه و باید تا روز بعد صبر کنی Really Pissed

  7Thumb up 2Thumb down
  • mersad گفت:

   داداش یه سری کمان خاص تو بازی هست که برای فواصل دور طراحی شدند و تیر اونا مستقیم شلیک میشه(تو توضیحات اسلحه نوشته) از اونا استفاده کن.
   به راهنمایی هم بکنم… نیاز به سیو نیست. فک کنم اسم استبل Tabanta بود که کنار همون دره بود. اگر اژدها رو از دست می‌دادی کافی بود کنار آتش تا صبح صبر کنی.

   3Thumb up 3Thumb down
 • lordhossein گفت:

  من امسال برای اولین بازی زلدا بازی کردم اما باشبیه ساز اونم زلدا های قدیمی فقط میتونم بگم بسیاری از بازی های نسل حاضر از این بازی های قدیمی زلدا کم میارن چه برسه به این نسخه . موتور هم عجب ایده عجیبی بود توی سرزمین قرون وسطایی نیتندوهه دیگه هر کار (شاهکاری ) ازش بگی برمیاد

  6Thumb up 3Thumb down
 • Kumatetsu گفت:

  سلام. به نظرم نقد خوبی نبود. احساس میکنم خود بازی رو به خوبی تجربه نکردین و سریع دی ال سی رو تموم کردین. متن هم پر از اشکال بود و کمبود اطلاعات درباره ی دنیای زلدا حس میشه. مثلا سه اژدها از اول تو بازی بودن و فقط یکیشون توسط Calamity Ganon فاسد شده بود. یه نکته منفی رو هم فراموش کردین و اونم استفاده ی دوباره از باس ها و لوکیشن هایی که قبلا تو بازی بودن، هست. ٧.۵ از ١٠.

  10Thumb up 2Thumb down
 • shadowwarior گفت:

  کاملا لایق بازی سال بود!

  9Thumb up 5Thumb down
 • zero گفت:

  ممنون بابت نقد
  جناب رحیمی رو سویچ برا خرید دی ال سی مثل پی اس ریجن بازی با اکانت باید یکی باشه؟ چون نسخه ای که من دارم ظاهرا از دبی وارد شده و ریجن اکانتم ۱ هست

  4Thumb up 0Thumb down
 • Iman G.Y گفت:

  واژه شاهکار برای این بازی کمه من با دویست و پنجاه ساعت بازی تمومش کردم هم کل بازی و هم دی السیاش ولی با این حال پنجاه درصد مپ رو رفتم باید به استاد میاموتو ادای احترام کرد نینتندو یعنی تاریخ صنعت گیم دوستان به خاطر فن بودن این بازی زیبا رو از دست ندید اگه میتونید سوییچ بخرید و بازی کنید این بازی هم مثل گاد مثل بلاد مثل لست باید بازیش کنی

  6Thumb up 2Thumb down
 • هامون معتقدی گفت:

  ممنون آقای رحیمی عزیز بابت این مقاله
  واقعا بازی محشریه
  من دی ال سی هاش رو دارم اما چون هیولاها رو آزاد نکردم قابل استفاده نیست
  دو تا سوال در مورد بازی دارم :
  اول این که آیا راهی به غیر از گشتن در اینترنت در خود بازی وجود داره که بشه مکان تمام شراین ها رو دید ؟
  و سوال بعدی این که بین ۴ تا Beast به ترتیب سرغ کدوم ها برم اول ؟

  1Thumb up 1Thumb down
  • Hesam گفت:

   سلام و درود هامون جان بااجازه من جواب شما رو میدم
   خب به نظرم بین اون چهار دیواین بیست اول سراغ دیواین بیست فیل برو چرا ؟!
   چون استامینه زیاد نمیخواد و لباس و مخصوصی هم نمیخواد !! منظورم لباس گرما یا سرما
   دیواین بیست شتر بسیار سخته!!
   دیواین بیست پرنده هم اسان هست فقط استامینه زیادی میخواد تا ب خوده شهر برسید
   دیواین بیست مارمولک هم باید لباس مناطق
   ضداتش داشته باشید که به نظرم همون فیل که داخل منطقه zora ها هست بهترین انتخابه
   سوال اول متاسفانه خیر
   فقط شما می توانید رادار هاتون روشن کنید تا به مکان های شراین ها نزدیک شدید صدا بده دراخر
   خوشحال میشم بنده را دربین دوستان نینتندویی اد کنید
   ۶۱۹۶-۹۲۶۶-۹۲۱۰
   و دراخر ماکانالی داریم گاهی اوقات مسابقات انلاین بازی های نینتندو میریم
   @nintendoiranonline

   3Thumb up 2Thumb down
  • mersad گفت:

   نه نمیشه تمام معابد رو دید و دلیلش اینه که دیزاین بازی باعث بشه گیمر دنبال اونا برگرده نه این که از اول مشخص باشند.

   برای سوال دوم هم… یکی از اهداف بازی روند کاملاً غیر خطی بازی هست پس اصلاً ترتیب دانجن ها مهم نیست.

   1Thumb up 2Thumb down
 • Iman G.Y گفت:

  اقای رحیمی تا جایی که میدونم اژدها رو تو بازی نمیشه کشت فقط تیر که بهشون میزنی بسته به جایی که میخوره اگر به بدنش بزنی فلسشو میده به سرش بزنی شاخش و به دهانش دندونش رو میده که با ترکیبش با یه سری چیزا ایتمهای خوبی میشه ساخت البته از فلسش از دو نوع اژ دها باید برای ازاد سازی دو تا شراین هم میشه استفاده کنی

  1Thumb up 1Thumb down
 • Hunter of hunters گفت:

  آقا یه سوال من زلدا رو بازی نکردم ولی میشه یکی توضیح بده که الان تو بازی داره زمان گذشته رو روایت میکنه یا آینده رو اگه مال زمان گذشتس چرا تو بازی موتور و اسلحه های لیزری هستش یکی توضیح بده ممنون میشم

  0Thumb up 0Thumb down
 • Abdollah A گفت:

  یک ساله که اتیشه زلدا تو وجودم خاموش نشده
  به نظرتون سوییچ رو همین الان بگیرم یا صبر کنم؟ چون نینتندو گفته بود میخواد حافظه ی داخلی رو بیش تر کنه
  کسایی که دارن بدون حافظه ی پشتیبانی به مشکل کمبود حافظه نخوردن؟

  1Thumb up 0Thumb down
  • Iman G.Y گفت:

   بخر دوست من با این وضعیت دلار میترسم قیمتش از اینی که هست بالاتر بره و در مورد کنسول جدیدتر هم فعلا این اتفاق نمیوفته و منظورش بالا بردن کارتریج یا همون مموری بازیه نه کنسول میتونی یه مموری ۳۲ یا۶۴ گیگ هم روش بندازی بازی اولتم زلدا باشه

   1Thumb up 0Thumb down
   • Abdollah A گفت:

    شما مشکلی با حافظه نداری؟ بدون مموری تا چند تا بازی میتونی رو کنسول نصب کنی؟ اپدیت های بازی های مثل زلدا و ماریو چقدره؟
    ممنون بابت کامنت احتمالا عید میگیرم

    0Thumb up 0Thumb down
    • zero گفت:

     کی نینتندو گفته بود حافظه داخلیو بیشتر میکنه؟ همچین کاری نمیکنن چون هزینه الکی برای خودشون و کاربرا داره کسی که حافظه داخلی لازم داره یه اس دی کارت میتونه بخره بندازه روش تا ۵۱۲گیگ حجمشو بالا ببره که اصلا این مقدار به کار کسی نمیاد چون بجز یه سری بازیای غربی که به لطف ناشی بودن کد نویساشون حجم بالا دارن بازیای بهینه شده حجم کمی دارن ماریو کلا ۵گیگه زلدا هم ۱۴ گیگ که تازه اونا هم فیزیکی بگیرید کلا از رو کارتریچ اجرا میشن
     من به شخصه مشکلی نداشتم اگرم میخواید بگیرید بنظرم بهتره زودتر اینکارو بکنید چون بخاطر قیمت دلار همینجور داره بالاتر میره من ۱٫۶ خریدم الان تا ۱٫۸ هم رسیده تا عید بالاترم میره

     0Thumb up 0Thumb down