گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

شاخه ای گل، قطره ای اشک، برای بزرگداشت انسانیت | یادداشتی در تحسین Nier: Automata

آنالیز
شاخه ای گل، قطره ای اشک، برای بزرگداشت انسانیت | یادداشتی در تحسین Nier: Automata

شاخه ای گل مصنوعی برای ماشین ها… قطره ای اشک دروغین برای اندرویدها… در نهایت همه چیز برای انسان ها…. ما صاحبان بی رحم دنیاییم…

Nier: Automata بازی خیلی غریبیست. بازی که وقتی در حال تجربه آن هستید دقیقا حس می کنید که نگاه سازندگان این بازی به دنیا با بقیه فرق دارد و شاید آن ها غمگین تر به دنیا نگاه می کنند. موسیقی بازی نت به نت به تار و پود وجودتان چنگ می زند و شما را مدام بیشتر و بیشتر به درون خود فرو می کشد. همان رنگ هایی که عامل زیبایی و سرزندگی دنیای بازی هاست اینجا با لایه ای از اندوه بر روی دنیای بازی پاشیده شده اند و رنگ غم و افسردگی به خود گرفته اند.

این یک نقد و بررسی نیست. یک یادداشت کوتاه در تحلیل مفهوم و مقصود داستان بازی و در تحسین شاهکاری است که شاید سال ها مانندش را نیبینیم. معنای واقعی بازی AAA ولی متفاوت از بقیه…

بالاخره چه می شود؟ بالاخره این سرنوشت ماشین ها و انسان ها به کجا می رسد؟ متفاوت ترین بازی که به این موضوع نگریسته است بدون شک Nier: Automata است که در نبرد و کشمکش همیشگی ماشین ها و انسان ها (که همیشه هم ماشین ها بد هستند و انسان ها خوب)، ضلع سومی هم افزوده است. ضلع سومی به نام اندروبدها که برگ برنده انسان ها در نبردی باشند که به سختی آن را باخته اند. اندرویدهایی که چیزی بین انسان و ماشین هستند و تا دم مرگ وفادار به اربابانشان یعنی انسان ها. اصلا مگر طبیعت و دنیا، ارباب بزرگ تر و قوی تر و البته بی رحم تری هم از انسان ها دارد؟

Nier: Automata را باید اکنون ستود و باید اکنون از آن قدرددانی کرد. آیا در دنیای بازی های رایانه ای امروز، قدر و منزلت این طور شاهکارها کاملا شناخته می شود یا ۲۰ سال بعد تازه خواهیم گفت Nier: Automata چه دنیایی بوده است برای خودش؟ آیا اکنون شماها که دارید این مطلب را می خوانید Nier: Automata را بازی کرده اید؟ آیا گذاشته اید این بازی به زیر پوست شما برود؟ یا بهتر است بگویم آیا خواسته یا توانسته اید جلوی آن را بگیرید که نرود؟ Nier: Automata را تجربه کنید. تا چندین و چند سال شاید مانندش را نداشته باشیم.

هنر Nier: Automata و سازندگانش، قرار دادن بازیباز در زاویه ای سوم از تماشای نبردی همیشه ۲ بعدی بین ماشین و انسان است که این واقعا ستودنی است. وقتی به عمق داستان  و درون لایه های داستانی بازی Nier: Automata می روید و وقتی چشمانتان را می بندید و به آن فکر می کنید، با خود می گویید که چه زندگی غمگینی دارند اندرویدها. چقدر بی رنگ و خالی است دنیای آن ها در حالی که توان “رنگ داشتن” را دارا هستند. داستان بازی نه در مورد ماشین هاست و نه در مورد انسان ها، بلکه متمرکز بر روی اندروید ها و دغدغه های آن هاست که به قدری این موضوع عالی پردازش شده است که در بازی این دغدغه ها دقیقا تبدیل به دغدغه های شما هم می شوند. بعد از بازی مدام و مدام به آن فکر می کنید. دوباره آن را بازی می کنید. با خود می گویید  “در آخر سرنوشت ۲B و A2 و ۹S به کجا می رسد؟”

emil را که می شناسید. باس فایتش را چطور؟

وقتی جنگ تمام شود و انسان ها به کمک اندرویدها پیروز شوند آن وقت جای اندرویدها در دنیا کجاست؟ جای آن دختری که زیبایی اش باشکوه است و همه ما در بازی عاشقش شده ایم چه خواهد شد؟ شاید بعد از این باشد که تازه داستانی مثل داستان بازی Detroit Become Human آغاز می شود آیا نهایتا همین انسان ها دکمه Self Destruction اندرویدها را نمی فشارند تا با خیال راحت جهان را تصاحب کنند؟ قطعا در دلمان می دانیم که انسان این کار را می کند. اصلا آیا انسان بهترین موجود است؟ چرا پس همیشه بدترین کارها و تصمیمات برای انسان است؟ چرا همیشه در راه منافع خود از همه استفاده می کنند و بعد از استفاده آن ها را مثل یک دستمال کهنه دور می اندازند؟

از طرفی در بازی می بییند که حتی نام این شخصیت ها فقط مدلشان است و به هیچ وجه انسان نیستند اما از طرفی در بازی مدام به این نتیجه گیری می رسید که “این ها چقدر انسانیت دارند. چقدر فداکارند. چقدر متعهد و وفادارند و حتی برای هم جان می دهند.” این گونه است که حسی در شما ایجاد می شود که انگار شما در طرف اندرویدها هستید و به نوعی غیر مستقیم در جبهه مقابل “انسان ها” که اربابان اجباری و البته بیرحم آن ها هستند. این دید متفاوت سازنگان بازی است که در روح و جسم بازی جریان یافته است و چه بخواهید و چه نخواهید، شما نیزدر طول بازی از آن منظر به دینای بازی خواهید نگریست و حال قضاوت کردن دیگر بر عهده خود شماست که آینده چه خواهد بود.

Nier: Automata بازی عجیبیست. در اوج رنگ پریدگی، رنگدانه های عشق دارد. در نهایت سردی، احساس دارد. با حس مرگ، امید زندگی می دهد. در قله کوه اندوه، دامنه امید دارد. هم پوچی دارد و هم در همان پوچی، تهی نیست، حتی جنبه های Erotic دارد، گناه دارد…گناه داریم…. گناه دارند… واقعا چه کسانی گناه کارند؟ دنیا حق کیست؟ در این ملغمه و در این محشر کبری، محق کیست؟ آن هایی که برای از بین بردن ساخته های خودشان که دنیا را گرفته اند، ساخته هایی دیگر خلق می کنند تا نخستین مخلوقات خود را برایشان از بین ببرند. اما پرسش اینجاست که آیا وقتی این اتفاق افتاد، حالا با تجربه ای که انسان ها از قدرت گرفتن مخلوقاتشان دارند و ترسی که گریبانشان را گرفته است، خواهند گذاشت حتی یکی از مخلوقات دومشان که حالا دیگر تاریخ مصرف استفاده شان برای انسان ها گذشته است، به حیات ادامه دهند؟ آن هم حیاتی که احساس دارد. حیاتی که وقتی عزیزی را از دست می دهد اشک می ریزد. حیاتی که در آن، رفتار سرد و خشک ۲B در ابتدای بازی با ۹S، بعد از چند ساعت کنار هم جنگیدن تبدیل به دریایی از اشک های ۲B و احساسات برای او می شود. دریایی از اشک های یک آندروید.

هنر Nier: Automata و سازندگانش، قرار دادن بازیباز در زاویه ای سوم از تماشای نبردی همیشه ۲ بعدی بین ماشین و انسان است که این واقعا ستودنی است. وقتی به عمق داستان  و درون لایه های داستانی بازی Nier: Automata می روید و وقتی چشمانتان را می بندید و به آن فکر می کنید، با خود می گویید که چه زندگی غمگینی دارند اندرویدها.

ما انسان هستیم و اندرویدها را ساخته ایم تا برایمان بجنگند اما در بازی بیشتر از این که به فکر انسان ها باشید با اندرویدها همذات پنداری می کنید که این یک طعنه بسیار زیبا و هنرمندانه به تعریف اتسانیت است که گویی توسط خود انسان ها رنگ و بوی تحریف انسانیت به خود گرفته است. سازندگان Nier: Automata خیلی باهوش بوده اند. آن ها چنان آندرویدها را دوست داشتنی خلق کرده اند که حتی بدون ذره ای حرف زدن و … عاشق آن ها می شوید. طراحی ظاهری نیز در این میان خیلی خیلی تاثیر دارد و واقعا بایستی گفت ۲B زیباترین دختری است که تاکنون در بازی های رایانه ای دیده ایم و در سطح زیبایی شخصیت های مونث شاهکاری مثل ویچر قرار می گیرد که این هم باز نشانه ای دیگر از هوشمندی سازندگان برای بهتر رساندن منظور و مفهوم بازیشان است. حتی نامگذاری شخضیت ها نیز بسیار هوشمندانه و در راستای اهداف داستانی عمیق بازی انجام گرفته است. وقتی در بازی مدام می شنوید که نام ۲ شخصیت بازی (و یک شخصیت سوم که بعد از ۲ بار تمام کردن بازی اضافه می شود) که دقیقا مانند یک انسان کامل هستند، ۲B  و ۹S و A2 است انگار مدام دارد به شما یادآوری می شود که “بدان این ها انسان نیستند”  ولی “ببین چقدر انسانند.”

وقتی اثری هنری به طرزی خاص و منحصربه فرد، عالی از کار در آمده است و کلی مفهوم عمیق با خود دارد و از زاویه سومی به موضوع همیشه ۲ بعدی انسان ها و ماشین ها نگاه می کند، باید آن را در همین زمان تحسین کرد و ستود،  نه سال ها بعد.

به نوعی انگار دل بازیباز برای این اندرویدها می سوزد. از طرفی در بازی می بییند که حتی نام این شخصیت ها فقط مدلشان است و به هیچ وجه انسان نیستند اما از طرفی در بازی مدام به این نتیجه گیری می رسید که “این ها چقدر انسانیت دارند. چقدر فداکارند. چقدر متعهد و وفادارند و حتی برای هم جان می دهند.” این گونه است که حسی در شما ایجاد می شود که انگار شما در طرف اندرویدها هستید و به نوعی غیر مستقیم در جبهه مقابل “انسان ها” که اربابان اجباری و البته بیرحم آن ها هستند. این دید متفاوت سازنگان بازی است که در روح و جسم بازی جریان یافته است و چه بخواهید و چه نخواهید، شما نیزدر طول بازی از آن منظر به دینای بازی خواهید نگریست و حال قضاوت کردن دیگر بر عهده خود شماست که آینده چه خواهد بود.

طراحی ظاهری نیز در این میان خیلی خیلی تاثیر دارد و واقعا بایستی گفت ۲B زیباترین دختری است که تاکنون در بازی های رایانه ای دیده ایم و در سطح زیبایی شخصیت های مونث شاهکاری مثل ویچر قرار می گیرد که این هم باز نشانه ای دیگر از هوشمندی سازندگان برای بهتر رساندن منظور و مفهوم بازیشان است. حتی نامگذاری شخضیت ها نیز بسیار هوشمندانه و در راستای اهداف داستانی عمیق بازی انجام گرفته است. وقتی در بازی مدام می شنوید که نام ۲ شخصیت بازی (و یک شخصیت سوم که بعد از ۲ بار تمام کردن بازی اضافه می شود) که دقیقا مانند یک انسان کامل هستند، ۲B  و ۹S و A2 است انگار مدام دارد به شما یادآوری می شود که “بدان این ها انسان نیستند”  ولی “ببین چقدر انسانند.”

موسیقی در بازی غوغا می کند. تک تک نتهای موسیقی بازی زیر پوستتان می رقصند و شما را هر چه بیشتر به اعماق دنیای شگفت انگیز بازی می برند. باید بگویم یکی از برترین عناوین تاریخ بازی ها از لحاظ همگون و همراه بودن موسیقی با دنیا و داستان و فضای بازی، همین  Nier: Automata است که موسیقی آن شما را عاشق می کند و حسی که نمی توان  آن را با کلمات وصف کرد در لابلای تار و پود وجود شما پیچ و تاب می خورد و آن جاست که در دل می گویید “چقدر این بازی با تمام بازی ها فرق دارد.” بله همین طور است. خلق Nier: Automata از نظر بنده، بر اساس یک جهان بینی متفاوت بوده است و برای همین هم هست که بازی از بنیان و اساس، ذات متفاوتی از دیگر بازی ها دارد.

آن هایی که برای از بین بردن ساخته های خودشان که دنیا را گرفته اند، ساخته هایی دیگر خلق می کنند تا نخستین مخلوقات خود را برایشان از بین ببرند. اما پرسش اینجاست که آیا وقتی این اتفاق افتاد حالا با تجربه ای که انسان ها از قدرت گرفتن مخلوقاتشان دارند و ترسی که گریبانشان را گرفته است، خواهند گذاشت حتی یکی از مخلوقات دومشان که حالا دیگر تاریخ مصرف استفاده شان برای انسان ها گذشته است، به حیات ادامه دهند؟ آن هم حیاتی که احساس دارد. حیاتی که وقتی عزیزی را از دست می دهد اشک می ریزد. حیاتی که در آن، رفتار سرد و خشک ۲B در ابتدای بازی با ۹S، بعد از چند ساعت کنار هم جنگیدن تبدیل به دریایی از اشک های ۲B و احساسات برای او می شود. دریایی از اشک های یک آندروید.

مخلص کلام این که وقتی اثری هنری به طرزی خاص و منحصربه فرد، عالی از کار در آمده است و کلی مفهوم عمیق با خود دارد و از زاویه سومی به موضوع همیشه ۲ بعدی انسان ها و ماشین ها نگاه می کند، باید آن را در همین زمان تحسین کرد و ستود،  نه سال ها بعد. تحسین قهرمان زنده در صنعت بازی یا هر حوزه دیگری، بسیار موثرتر و مفیدتر از تجلیل و گرامیداشت اسطوره ای فقید است؛ زیرا تشویق کننده است و به سایرین انگیزه می دهد. Nier: Automata را باید اکنون ستود و باید اکنون از آن قدرددانی کرد. آیا در دنیای بازی های رایانه ای امروز، قدر و منزلت این طور شاهکارها کاملا شناخته می شود یا ۲۰ سال بعد تازه خواهیم گفت Nier: Automata چه دنیایی بوده است برای خودش؟ آیا اکنون شماها که دارید این مطلب را می خوانید Nier: Automata را بازی کرده اید؟ آیا گذاشته اید این بازی به زیر پوست شما برود؟ یا بهتر است بگویم آیا خواسته یا توانسته اید جلوی آن را بگیرید که نرود؟ Nier: Automata را تجربه کنید. تا چندین و چند سال شاید مانندش را نداشته باشیم.

خلق Nier: Automata از نظر بنده، بر اساس یک جهان بینی متفاوت بوده است و برای همین هم هست که بازی از بنیان و اساس، ذات متفاوتی از دیگر بازی ها دارد.

مطمئن هستم که ۹۰ درصد از شما که این بازی را انجام داده اید هم این باس خوفناک و لول ۹۹ بازی یعنی امیل را ندیده اید و با او نجنگیده اید. البته بجنگید هم فایده خاصی ندارد زیرا باید لولتان نزدیک او باشد و بازی را لااقل ۳ بار تمام کرده باشید که بین بازیبازان ایرانی کمتر هستند کسانی که بازی را بعد از یک بار تمام کردن کنار نندازند و یا نفروشند. مطمئنم که نمی دانید که فروشگاهی مخفی در بازی هست که کل تروفی های بازی را یعنی تا کسب پلاتینیوم می توانید از آن با پول داخل بازی بخرید. مطمئنم که نمی دانید که بازی ۳۶ نوع ending دارد که می توانید کسب کنید از A تا Z. می دانید چطور سلاحتان را لول ۴ کنید؟ خیلی خیلی خیلی چیزها و رازهای گوناگون در این بازی نهفته است که ۳بار تمام کردن با ۳ شخصیت اصلی تنها باعث می شود تا همه زویایای داستان را در یابید و از آن به بعد تازه می توانید مراحل را به دلخواه انتخاب کنید و با هر شخصیت که می خواهید بروید. امیدوارم باشند کسانی که اینقدر به عمق بازی فرو بروند که این ها را بدانند و این اطلاعات را کسب کرده باشند. این بازی ارزشش را دارد

12345678910(14 رای, میانگین آرا 10٫00 از 10 )
Loading...

ADS

نظرات

 1. تپه خاموش گفت:

  بازی های باکستری و بزرگ هم میتونن پر از ایده و نو آوری باشن.
  مرسی آقای بابایی…………..

  30Thumb up 1Thumb down
  • aet گفت:

   @تپه خاموش
   انتظار نداشتم یه روز یه چنین حرف عحیب ولی صحیحی رو بشنوم. پارادوکس و پایین امدن سطح توقعات از بازی های AAA رو میشه تو کامنتتون حس کرد….
   =======================
   این بازی Nier رو میایین نصب میکنید برای سرگرمی. غافل از اینکه میاد تو هرثانیه اش دل شمارو تیکه تیکه میکنه و اتیش میزنه. مخصوصا تو بعد از پایان دوم.
   که نه استعداد هنری دارم نه طبع شعر. وگرنه بهتر میتونستم منظورم رو برسونم.

   28Thumb up 1Thumb down
  • درود بر شما. خیلی متشکرم از لطفتون. بله هنوز ایده های جدید وجود دارند

   4Thumb up 2Thumb down
  • mory_num1 گفت:

   دوستانی که روی pc میخوان این شاهکار رو بازی کنن ( البته متاسفانه من خودم کرکی بازی میکنم) حتما بعد از نصب بازی اون آپدیتی که آخرین dlc های بازی از جمله چند تا لباس برای ۲b داره رو روی بازیشون نصب کنن بعد هم یه ماد فوق العاده ضروری هست به اسم FAR که خیلی از مشکلات بازی از جمله تار بودن و پایین بودن رزولشن تصویر و تمام صفحه نشدن و غیره رو برطرف میکنه که اون رو هم نصب کنن. از این راهنمای جامع برای نصب FAR کمک بگیرید. یکم طولانیه ولی به همش شاید نیاز نداشته باشید و قسمت های مهمش رو انجام بدید.
   http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=914437196

   0Thumb up 1Thumb down
  • Freelancer گفت:

   این آقای بابایی خطرناکه!!!
   خدا رو شکر سیستمم اجرا نمیکنه این بازیو و گرنه Thinking Thinking Thinking Thinking

   1Thumb up 1Thumb down
 2. SH.Beastslayer گفت:

  خیلی دنبال تجربه کردن این بازی نبودم ولی آقا سعید با این یادداشت شما باید در اولین فرصت تجربه اش کنم

  19Thumb up 2Thumb down
  • درود بر شما. ممنون از اعتمادی که به نظر من دارید و اینه باعث افتخار من هست. البته ابتدا ببینید که آیا به این سبک بازی و این گیم پلی علاقمند هستید یا خیر

   5Thumb up 2Thumb down
   • PSFAN@COD گفت:

    اقای بابایی مقاله ای درباره داستان بلادبورن برامون بنویسید ، یکی از تیره ترین و در عین حال جذاب ترین داستان هایی که در صنعت بازیسازی دیده ام ولی متاسفانه سازندگانش داستان ذو طوری روایت کردن که اکثرن مثل خودم در نگاه اول چیزی از داستان نفهمیدیم و دست به دامن اجرای دوباره بازی شدیم

    2Thumb up 1Thumb down
 3. Capitain MT گفت:

  واقعا به این بازی خیلی کم توجهی و بی لطفی شد با اینکه بسیار فوق العاده بود
  ممنون بابت مقاله

  17Thumb up 1Thumb down
 4. Fight Club گفت:

  درود بر سعید عزیز…. اقا باز که طوفانی در دل ما به وجود اوردی…
  اینچنین نوشته هایی هست که فرق وحشتاکی بین گیمفا و سایت های دیگه که فقط زرق و برق دارن ایجاد میکنه…
  Nier: Automata از عید سال پیش که گرفتم هنوز مثل خیلی عناوین ماندگار دیگه که نگهشون داشتم….نگه داشتم..
  چون این عنوان فراتر از سرگرمیه… یه جور هنره… هنره ناب نسل هشتم!
  شاهکاری بی همتا در داستان سرایی که مو به تن ادم سیخ میکنه…
  اتمسفر خیره کننده دنیای بازی… و از همه نابودکننده تر موسیقی بازی!
  که زبانم در وصف موسیقی این اثر ناتوانه….
  خلاصه سعید عزیز در دل ما طوفان به پا کردی… ازت ممنونم

  30Thumb up 3Thumb down
 5. ASSAD گفت:

  ” Nier: Automata بازی عجیبیست. در اوج رنگ پریدگی، رنگدانه های عشق دارد. در نهایت سردی، احساس دارد. با حس مرگ، امید زندگی می دهد. در قله کوه اندوه، دامنه امید دارد” In Love Yes
  ممنون داش سعید. فوق‌العاده بود Yes Chic

  14Thumb up 1Thumb down
  • ASSAD گفت:

   این هم بگم
   قبل از انتشار بازی، در اوج نا امیدی بودیم و موفقیت بازی دور از ذهن بود،(چه به شاهکارش)… هم موفق شد و هم شاهکار. Jump Jump Yes

   10Thumb up 2Thumb down
  • درود فراوان بر شما. واقعا واقعا واقعا ممنونم از این که دقت می کنید به متن و فرق بخش های خاص متن رو با سایر بخش های عادی و .. متوجه می شوید و اونها را بولد می کنید. این واقعا یک قوت قلبه که می بینم با دقت بالا می خونید مقالات رو و اینجوری مسئولیتم برای نوشتن هر کلمه بیشتر میشه. خوشحالم که رضایت داشتید از مقاله. یک دنیا ممنونم

   7Thumb up 1Thumb down
   • ASSAD گفت:

    درود فراوان فراوان فراوان بر شما داش سعید.
    اون تیکه که شما نوشتید یک شرح حال کامل از بازی بود.
    واقعا واقعا واقعا، قلم شما فوق العادهست (همچنین بقیه دوستان منتقد عزیز) چنین مقاله های فوق العاده رو در گیمفا می خونیم. In Love
    چند دنیا ممنون از گیمفا Chic Yes

    7Thumb up 1Thumb down
 6. arsalaan گفت:

  آقا سغید ممنون بابت وقت و انرژی که میذارید . ایشالا یه روز بتونیم جبران کنیم این مقاله ها و زحمت هایی که میکشید.
  واسه من بهترین بازیا اونایی هستند که دلم نیاد بازیشون کنم و وقتی میشینم پاشون همش استرس اینو داشته باشم که نکنه تموم شن و اگه تموم شن چیکار کنم؟ Smile نیر خیلی شدید این حسو واسه من بوجود آورد و واقعا بعد ۵ بار تموم کردنش هنوز سیر نشده بودم ازش.
  به امید روزی که یه نسخه دیگه ازش بیاد

  5Thumb up 1Thumb down
  • سلام خدمت ارسلا عزیز و گل. اختیار دارید ارسلان جان. باعث افتخار من هست که براتون می نویسم و شما لطف میکنید و وقت ارزشمندتون رو میذارید و می خونید مقالات رو تا دیده بشن. واقعا و بدون هیچ تعارفی میگم این من هستم که باید از شما تشکر کنم به خاطر ارج نهادن به مقالات و مطالعه اونها وگرنه بهترین مقاله هم هیچه بدون خونده شدن.
   خیلی نکته عالی گفتید . واقعا یک حرف بسیار بسیار درست و کاملا با احساس در مورد بازی ها زدید. من هم همینطورم. واقعا برخی بازی ها مثل ویچر ۳ رو مدام می گفتم خدایا تموم نشه.
   باز هم ممنونم از شما ارسلان عزیز به خاطر محبتتون

   2Thumb up 1Thumb down
 7. taxi driver گفت:

  چه مقاله ی زیبایی بود عالی….

  2Thumb up 2Thumb down
 8. amira گفت:

  فیلم bladerunner2049 هم همین دیدگاهو داره که اقا سعید اشاره کردن

  2Thumb up 1Thumb down
 9. Mehdi Nita گفت:

  گرافیک منحصر به فرد
  موسیقی روح نواز
  داستانی به قدرت رمان های استیون کینگ
  باس فایت های بی نظیر
  واقعا آدم از یه بازی چی میخواد دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  سعید جان واقعا دمت گرم…………

  2Thumb up 1Thumb down
 10. vergil2max گفت:

  خیلی ممنون اقای اقبابایی.لذت بردم از مقاله ولی ای کاش کمی بیشتر داستان را موشکافی میکردین.به هر حال مهم اینه که پایان شاهنامه خوش است.دی.و واقعا با این حرفتون موافقم که این شاهکارها را باید حال ستود نه اینده.امیدوارم اینجور بازیها در زمینه تجاری هم موفق باشند.
  در پایان لازم بگم جای بسی خوشحالیست که در نسلی که بازیهای توخالی اما سرگرم کننده انلاین جولان میدهند بازم پیدا میشوند بازیهای که هنوز ذات اصلی دنیای گیم را با خود دارن بازیهای که نه فقط بخاطر گیم پلی نابشون بلکه به خاطر داستانهای شاهکارشون تا سالها ما را مجبور به تحسینشون میکنن.شاهکارهای مثل بایوشاک و اخرین ما و خدای جنگ و ویچر و غیره.با تشکر

  1Thumb up 2Thumb down
  • سلام و درود خدمت شما. یک دنیا ممنونم از لطف و محبت همیشگیتون که همواره شامل حال من و مقالاتم شده و باعث افتخار من هست. خدمتتون عرض کنم که والا این یک مقاله تحلیل داستانی نبود و یک یادداشت تقریبا کوتاه در تحسین این بازی بود که فقط مقداری المان های اساسی داستانش رو بیان کردم در مقاله وگرنه قطعا مقاله تحلیل کامل داستان این بازی به اندازه یه کتاب حرف داره.
   خوشحالم که موافق هستید با نظر بنده. دقیقا من هم مثل شما صنعت بازی برام با بازی های داستانی مثل بایوشاک و نایر و ویچر و .. معنا پیدا می کنه
   باز هم ممنونم از لطفتون

   0Thumb up 1Thumb down
 11. Elder Gamer گفت:

  خیلی دلم می خواد تجربش کنم اما میترسم اینو بازی کنم افسردگی بگیرم Neutral

  3Thumb up 2Thumb down
 12. 2B گفت:

  داغ دلم رو تازه کردید که اقای بابایی، مثل اینکه هنوز نسلمون منقرض نشده ! Cry
  امسال چند عنوان فوقالعاده رو تجربه کردم سوپر ماریو اودیسه، هورایزن زیرو دان، بلد بورن و اینساید، زلدا رو هنوز شروع نکردم برنامه ی مفصلی دارم براش..در حال حاضر مشغول تجربه nier هستم……..
  …..
  بگذریم سال بسیار خوبی بود برام چند عنوان صرفا مفرح و فان اما نه انقدر به اصطلاح تو مخی تأمل برانگیز نه تا وقتی دیسک این لعنتی رو در کنسول قرار دادم این داستان چندین و چند سال پیش هم برای من اتفاق افتاده بود شبها تا دیر وقت مشغول بازی به هنگام خواب هم بفکر حضم اتفاقات دنیای بازی! مثل اون زمانی که papa & yo با اون پایان بندی بی نظیرش یا brothers to souls که بعد از بازی مات و مبهوت نبوغ سازندش بودم، limbo و اینساید، journey ، دنیای مرموز و فداکاری اگرو در shadow of the colossus برای اقلیتی همچون بنده دیوانه کننده اس….در حال حاضر مشغول تجربه Nier automota این شاهکار کم نظیر هستم خیلی نسبت به سرنوشت ۲b و ۹s نگران بودم کاش تهش رو اسپویل نمیکردید حدسم این نبود موجود دو پای بی رحم Big Frown Really Angry
  اما بعد از اینکه لول سلاح ها رو سه ارتقا دادن حدس میزدم که امکان ارتقا مقدور باشه شواهد این رو نشون میداد یه مورد جالب هم مربوط به بخش پایانی چپتر یک با ۲b تجربه کردم اون باس فایت عنکبوت مانند که خیلی اذیت کرد منتها وقتی به شکل تصادفی و هنگام فرار خخخ مابین یه ساختمان مخروبه و یکی از اون ماشین های نابود شده قرار گرفتم بکل بی تحرک ایستاد هیلی راحت برا دو سه مرتبه تا زمانی که به شکل کروی تبدیل بشه به این طریق نابودش کردم….دوستان فن هر پلتفرمی هستید از دستش ندید برای pc هم در استیم موجوده…

  2Thumb up 2Thumb down
  • 2B گفت:

   برا من بشخصه نظر منتقدین خیلی مهمه دیگه مثل نوجوانی فرصت تجربه تک تک بازها رو ندارم بنابراین دست رو عناوین منتقد پسند میگذارم تا حداقل شاخص ها رو از دست ندم خوشبختانه در بین منتقدین و فعالان در این حوضه ما همچون جناب اقا بابایی و کسرا کریمی البته طه رسولی رو داریم که باید شکرگذار باشیم، خیلی تاثیر گذاره این معرفی ها و تحلیل ها ممنونم از شما اقا سعید گل ،…..
   هنوز متوجه نشدم چی تو سر اون باعث و بانی داوران گیم اوارد میگذشت!اصلا nier رو قبل از مشخص کردن انتخاب نهایی تجربه کرده بودن.شاید بقول اقای بابایی بعد از اتمام چپتر اول بخیال پایان بازی دیسک رو به گوشه ایی پرت کرده بودن به هر صورت مطمئن این بازی رو نفهمیدن!! با نادیده گرفتن این دست اثار امیدوارم نسل اینگونه بازیها رو نابود نکنن چون واقعیتی که هست اینه که بشدت برای فروش و ادامه روند سرمایه گذاری برای ساخت این سبک اثار نیاز به تبلیغ برای جلب توجه بازیبازان هست و چه تبلیغی بهتر از گیم اوارد و…

   1Thumb up 1Thumb down
   • درود مجدد بر شما. اقا باید بگم واقعا از خوندن نظرتون بسیار لذت بردم و البته به خودم افتخار مکردم که براتون می نویسم. واقعا ارزشمنده برام که لطف دارید و به نظر من اعتماد دارید در مورد بازی ها و نمره ها و تجربه کردن یا نکردن یک بازی. انشالله لایق این لطف شما و مسولیت سنگینش باشم و هر بازی رو درست و صحیح بررسی کنم. بسیار بسیار ممنون که قوت قلب میدین با نظرتون.
    دقیقا درست می فرمایید که دوره زمونه ای شده که نمره ها خیلی رو فروش بازی تاثیر میذاره و به شخصه اعتقاد دارم وقتی یه صنعت اینقدر بزرگ و پولساز میشه و این قدر نمره ها تاثیر کذار میشه، کم کم پای فساد هم پیدا میشه. فلان کمپانی یه شیرینی عظیم به فلان منبع معتبر که ۹۰ درصد سایت های دنیا از روی نمره اون نمره میدن، میده و یه جورایی مجبورش میکنه حالا مستقیم یا عیر مستقیم که بازی جدیدش رو هواش رو داشته باشه و شک ندارم که همچین چیزایی هست و وجود داره اما فکر میکنم فقط بین غربی هاست و سازنده های ژاپنی این کارو نمی کنن. شاید اگر مقداری سبیل سایت های خیلی بزرگ رو چرب می کردن الان متای بازی بالای ۹۰ بود که خدایی حقش هم هست و کلی جایزه می گرفت و… امیدوارم که این جور بازی ها همیشه باشن و خوب بفروشن تا سازنده هاشون دلسرد نشن و مجبور بشن ۲ اسل بعد نایر آنلاین با بخش چند نفره بدن.
    باز هم ممنون از لطف شما

    1Thumb up 1Thumb down
  • درود فراوان بر شما. بسیار ممنونم از این که لطف فرمودید مقاله رو مطالعه کردید و وقت ارزشمندتون رو برای نوشتن نظر گذاشتید.
   نگران نباشید من اسپوبل نکردم پایانش رو و من در واقع مواردی رو برای اینده گفتم که ایا اینطور خواهد شد یا نه. پایان بازی رو نگفتم دقیقا.
   باز هم ممنون از نظرتون

   0Thumb up 1Thumb down
 13. Hunter of hunters گفت:

  “مطمئنم که نمی دانید که بازی ۳۶ نوع ending دارد”
  آقای سعید آقابابایی مطمئن هستین؟
  درضمن عالی بود هم مقاله ی شما هم خود بازی

  0Thumb up 1Thumb down
  • درودفراوان بر شما. نه اقا من کی باشم که با قطعیت تمام بگم همه نمید ونن. منظور این هست که ۹۰ درصد کسانی که بازی میکنن و یه بار تموم میکنن بازی رو این رو نمیدونن وگرنه قطعا گیمرهای حرفه ای هستن که کل ریزه کاری های بازی رو در میارن. این بیشتر یه تلنگر بود به این منظور که عمیق تر بازی کنید.
   خیلی خیلی متشکرم از لطفتون که مطالعه فرمودید مقاله رو. خوشحالم که رضایت داشتید و به نظرتون خوب بوده. بسیار متشکرم

   1Thumb up 1Thumb down
 14. Marshal Reza گفت:

  احترام میذارم به نظرات دوستداراش ولی ویدیوش رو دیدم خوشم نیومد.

  1Thumb up 1Thumb down
 15. GodFather53 گفت:

  متاسفانه تو ایران عده ی محدودی بازی هایی مثل این که داستان پر جزییات دارن رو بازی می کنن.بیشتر سراغ گیم پلی و بازیهایی که بیشتر تبلیغ شدن.مخصوصا با این وضع قیمت بازیها .بازی فوق العاده ای هستش و من حتما میگیرمش.تشکر بابت این مقاله ی کاملتون

  1Thumb up 1Thumb down
  • درود بر شما. بسیار ممنون از محبت شما و این که وقت عزیزتون رو گذاشتید و مطالعه فرمودید مقاله رو. باعث افتخار هست که اعتماد دارین به مقاله من و بازی رو تهیه می کنید به خاطر اعتماد به مطلب من.
   دقیقا و کاملا در مورد بازی های تبلیغ شده و اکثریت گیمرهای کشورمون با شما موافق هستم.
   باز هم ممنونم

   0Thumb up 0Thumb down
 16. lordhossein گفت:

  خیلی ممنونم . واقعا باورم نمیشه این بازی بوده امسال اونوقت توی گیم اواردز پابجیو کانددید کردن همه ی کاندید ها از ماریو وزلدا گرفته تا پرسونا و هورایزون عالی بودن ولی پابجی تو کتم نمیره . آقا سعید میشه نقد ویدیویی دلست اف اس یادتون نره من منتظرم همچنان.

  1Thumb up 1Thumb down
  • 2B گفت:

   موضوع فقط انتخاب پاپجی نیست حتی اگر منصفانه نگاه کنیم پاپجی هم در بخش بازیهای انلاین ایده خارقالعادایی رو داشت منتهی خیلی راحت میتونستن در بخش داستانی یا موسیقی حداقل نامزدش کنن

   0Thumb up 0Thumb down
  • درود بر حسین عزیز و گل. بنده هم در این مورد که این بازی قطعا باید کاندید می بود کاملا باهاتون موافق هیتم البته کاری به این که پابجی یا هر بازی دیگه بود یا نبود ندارم ولی نایر باید بود حتما ولی نامردی شد در حقش. حسین جان شک نکنید که امکان نداره یادم بره و قطعا قطعا براتون می سازیم این ویدئو رو. بسیار ممنون از نظرت حسین جان

   0Thumb up 0Thumb down
 17. mory_num1 گفت:

  «واقعا بایستی گفت ۲B زیباترین دختری است که تاکنون در بازی های رایانه ای دیده ایم » کاملا درسته. برای همین هم هست که ۲B بیچاره از وقتی وارد صنعت گیم شده دلاوران عرصه انیمیشن مخصوص بزرگسالان نگاه ویژه ای بهش دارن و سوژه چند تا از کاراشون شده Evil Grin

  3Thumb up 0Thumb down
 18. PcPlayBox گفت:

  وقتی خبر یا نقدی از این بازی توی این سایت می بینم یاد یکی از کاربران فهیم ، اصیل ، بافرهنگ، فرهیخته و البته قدیمی این سایت می افتم که از طرفداران شدید این بازی بودن! با وجود اینکه زیاد توی این سایت بخصوص بخش نظرات نیستم ولی فکر میکنم که ایشون دیگه کامنتی نمیذارن یا شاید هم بنده رویت نکردم ولی به هر حال امیدوارم که ایشون هر کجا که هستن «شاد و موفق و سلامت» باشن که از مهمترین عوامل خوشبختی تو زندگی داشتن این ۳مورد کنار هم هستش. Yes

  2Thumb up 1Thumb down
 19. peen گفت:

  درود و سپاس بابت مقاله ی مثل همیشه عالی

  0Thumb up 0Thumb down
 20. Good Hunter گفت:

  ممنون بابت مقاله و بقول شما یادداشت و صد البته بسیار زیبا و دقیق
  امکان نداره nier Automata رو تجربه کنید و حالا حالا ها از یادتون بره ،تک تک سکانس ها ،فایت ها ، باس فایت ها انقدر زیبا با موسیقی متن بسیار متناسب همگام شدند که امکان نداره از لحظه به لحظه بازی لذت نبرید …
  بشخصه تمام موزیک های Favorite ام رو حذف کردم فقط OST های Nier:A رو ریختم
  و با نیمه دوم آهنگ rhe sound of the end از دیسک سوم که البته ورژن extended و سوایی هم داره که در تم ۲b در ps4 بصورت رایگان قابل دانلود و استفادس و بقول سعید جان تک تک نت های آن توی وجود آدم جا میگیره

  0Thumb up 0Thumb down
  • سلام و درود خدمت شما. یک دنیا ممنونم که لطف کردید و وقت گذاشتید مقاله رو مطالعه فرمودید و باعث افتخارم هست که از نظرتون خوب بوده این مطلب. بسیار از نظرتون ممنونم و خوشحالم که کاملا مشخصه بازی رو درک کردید و به عمق اون رفتید. خیلی خوشحالم که گیمرهایی مثل شما رو می بینم و در سایتمون حضور دارید و می فهمم که هنوز کلی گیمرهای حرفه ای که بازی براشون فقط یه سرگرمی ساده نیست، وجود دارن تو کشورمون. خیلی متشکرم از شما

   0Thumb up 0Thumb down
 21. Asunakob گفت:

  باید ازش خوشم میومد ولی اصلا نتونستم باهاش ارتباط برقرار کنم مخصوصا اون باس اول جرخ دنده هارو باختم برگردوندم به اول حسابی رفت رو اعصابم البته کنترل ضایع بازی تو pc هم کم موثر نبود Wilt

  0Thumb up 0Thumb down
 22. stay woke گفت:

  انقدری که روی پیسی مشکل داره نمیتونم بازی کنم،
  بازی نصب کردم کات سینا صدا ندارن، گرافیک رو باید بزارم روی حداقل تا افت فریم نکنه در صورتی که جی تی ای وی توی اخرین تنظیمات بازی میکنم،
  خلاصه همینجوری فقط نصبه، اپدیتی چیزی نداره؟

  0Thumb up 0Thumb down
 23. alirezaei_ir گفت:

  به به واقعا که عالیه مقاله رو که خوندم قبل از این که بازش کنم گفتم صد در صد اینم یکی دیگه از شاهکار های اقای اقابابایی هست.
  نیمه اسپم: من arkham knight رو ۴ دفعه از اول تا اخر بازی کردم.
  من نمیدونم چرا نتونستم خودمو راضی کنم که این بازیو بگیرم
  ولی خب این مقاله رو که خوندم به این نتیجه رسیدم که تجربش کنم.
  نمیدونم چرا من هیچ وقت نمیتونم با کاراکتر های مونث نقش اول بازی ها ارطبات بر قرار کنم . تنهاکاراکتری که خیلی دووم اورد لارا کرافت بود که اونم نزدیک چند روز فقط . در واقع هیچ وقت اون حس قدرتی که از یه کاراکتر مذکر بهم دست میده تو یه کاراکتر مونث پیدا نمیکنم
  این اولین نظریه که تو گیمفا میذارم❤️

  1Thumb up 0Thumb down
  • سلام و عرض ادب خدمت علیرضای عزیز. بسیار خوشحالم که اولین نظرتون رو در مقاله من گذاشتید و باعث افتخارم هست. خیلی خیلی لطف دارید به بنده که مقالاتم رو می خونید و واقعا بابت دلگرمیتون ممنونم.
   ببینید علیرضا جان سلیقه انسان مهمترین چیزه و نمیشه که به زور خودتون رو قانع کنید وقتی که از یه چیزی زیاد خوشتون نمیاد. مهم اینه که لذت ببرید و برای لذت بردن هم باید سراغ چیزی برید که باهاش کیف می کنید. شاغید یه بازی رو همه بگن خیلی خوبه ولی مثلا من اصلا خوشم نیاد ازش پس نبایدا برم سراغش وقتی که هر چی سعی میمکنم بازم ازش خوشم نمیاد.
   باز هم ممنونم از شما.

   1Thumb up 0Thumb down
 24. aref44 گفت:

  نویسنده حرفه ای و خوش تیپ بایدم مطالبش پراستقبال و پرنظر باشه. عارف۴۴ فقط به عشق قلم آقاسعیدآقابابایی میاد گیمفا. خداقوت آقا سعید. Heart Rose

  0Thumb up 0Thumb down
  • درود فراوان بر عارف عزیز و گل و دوست داشتنی. عارف جان دیگه تیر خلاصو می زنی به من با همه لطف و محبتت. واقعا واقعا واقعا شرمنده شما هستم عارف عزیز با این همه محبت و معرفتی که دارید. حضور شما باعث دلگرمیه واقعا برای من و واقعا باور کنید که سعید اقابابایی هم به عشق شما مقاله می نویسه عارف عزیز. انشالله که سلامت و موفق باشید همیشه. یک دنیا ممنونم

   1Thumb up 0Thumb down
 25. gorze rostam گفت:

  آقا من این بازیکن تا مرحله ای که‌ ربات غول پیکر وسط دریا رو شکست میدید رفتم بعد اون ۹s گم شد کل بازی رو زیر رو کردم هیچ ماموریتی برای ادامه دادن پیدا نکردم کسی می دونه چی به چیه؟!

  0Thumb up 0Thumb down
 26. Mohireza:batmol edition گفت:

  یعنی متنفرم از اسکوئر انیکس با اون بهینه سازی مزخرفش! تنها بازیی که تو حسرتش موندم و واقعا سوختم همین نیره که حتی با بهینه کننده و اینا هم درست نشد واقعا سر بهینه سازی مزخرف پی سیش سوختم

  1Thumb up 0Thumb down
 27. DanteClassic گفت:

  من اول نمیخواستم کامنت بدم ولی واقعا نتونستم جلوی خودمو بگیرم،واقعا بازیش شاهکاره،یعنی با اینکه اولین نسخه توی این سری بوده ولی برای من ترکوند،پیشنهاد میکنم اگر میتونید تهیه اش کنید،این عنوان ازدست ندید،واقعا بازیش هم خیلی مفهومی وقتی خوب به جنگ میان ماشین ها و اندروید ها و انسانهایی که اندرویدها ساختند و رفتارها عجیب اندرویدها نسبت به هم فکرکنی،و هم بعضی اوقات شاید اینجور رفتارها غم انگیز بشه،واقعا بازیش هم از لحاظ مبارزات و گیم پلی و اسلحه ها عالیه،یک بازی با حالت نقش آفرینی با ۳۶ پایان مختلف،به همراه انتخاب هایی که واقعا میتونه تاثیر گذار باشه،طوری که دربازی ازانتخاب،انتخاب ها لذت میبرید،با یک داستان مجذوب کننده و یک هنر عالی در طراحی محیط ها،رفتارها و داستان و گیم پلی

  0Thumb up 0Thumb down
 28. Farzin moradi گفت:

  خودم وقتی اولین عکسای بازی رو دیدم خوشم نیومد دنبالش نرفتم ولی اینجور که شما تعریف کردین خیلی بازی خوبی هست
  باید اولش میگفتم سلام تازه عضو شدم ولی خیلی وقت سایت رو دنبال میکنم

  1Thumb up 0Thumb down
 29. moein...punisher گفت:

  خسته نباشی سعیدجان…هنوز موفق نشدم بازیو تجربه کنم…ولی با تعریفایی که شما کردین تجربش لازم و حیاتی شد!امیدوارم مثل گفته هاتون لذت ناب باشه و بس!…موفق باشید

  0Thumb up 0Thumb down
 30. GHOST-ERFAN گفت:

  جناب آقای بابایی
  واقعا باعث افتخار بود خوندن متن طلایی شما

  0Thumb up 0Thumb down
 31. AHMAD_R3ZA گفت:

  همیشه دلم میخواست این بازی رو انجام بدم ولی شرایط اجازه اینکارو نمیداد بهم
  با توضیحات شما علاقم به این بازی بیشتر شد و حتی اگر ۲۰ سال هم طول بکشه برای اینکه شرایطش رو مهیا کنم اینکارو میکنم
  Nier:automata یکی از ۱۰ بازی ( که البته این بازی نیست ، زندگی حساب میشه برای من ) که حتما انجامش میدم
  واقعا متن زیبایی بود ممنون آقای بابایی In Love

  1Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت