#14: نبرد در دل افق | نقد و بررسی بازی Forza : Horizon

مقالات ، نقد و بررسی ۱۶ آبان ۱۳۹۱ - ۲۰:۳۱

سری بازی های فورزا با داشتن سبک ها نو و گرافیک و گیم پلی چالش بر انگیز و جذاب علاقه مندان فراوانی به خود جذب کرده است. این سری بازی ها معمولا هر 2 سال یک بار روانه بازار می شوند و این نسخه یک Spin-off برای سری بازی ها فورزا است. در این نسخه بازی از روال های نسخه های قبلی خود فاصله گرفته و در مرز ها جدیدی خوش درخشیده است.

گرافیک:

گرافیک سری بازی ها فورزا همیشه زبان زد بوده و به دلیل توجه بسیار زیاد به جزئیات باعث زیبایی بیش از حد بازی می شود. طراحی محیط های کلورادو بسیار عالی انجام شده است. طراحی محیط های اطراف مانند کوه ها ، درختان ، گیاهان ، جانوران و… بسیار خوب صورت گرفته و واقعا جای تامل دارند. طراحی آسفالت جاده نیز بسیار زیبا و واقعی بوده و هم چنین جانوارنی که در اطراف محیط حضور دارند دارای افکت های خاصی هستند که باعث واقع گرایانه تر شدن بازی می شود. در این نسخه نیز از تکنیک Image Based Lighting ( این تکنیک برای اولین بار در Forza 4 ابداء شد) باعث خلق محیط های بسیار زیبا و واقعی شود. طراحی فیزیک محیط بازی نیز خوب است ولی در حد عالی نیست. تخریب پذیری محیط نیز بسیار خوب کار شده است ولی تخریب پذیری اتومبیل ها جای کار بیش تری دارند برای مثال اگر شما با سرعت 160 به اتومبیل دیگری برخورد کنید اتفاق خاصی جز خراش برداشتن و جدا شدن قسمت هایی بسیار کوچک مانند آینه یا قسمتی از سپر نمی افتد! در حالی که در واقعیت باعث ….

در این نسخه تکنیک های بسیار جالبی به کار برده شده است برای مثال استفاده از تکنیک چند ضلعی ها باعث شده است تا اتومبیل ها به واقعیت نزدیک شوند!(البته با اینکه این تکنیک باعث جذابیت و واقعی شدن بسیار زیادی شده است ولی این تکنیک در قسمت چراغ اتومبیل ها زیاد موفق عمل نکرده و لبه دار بودن چراغ اتومبیل ها باعث ناامیدی می شود) برای اولین بار در سری بازی های فورزا شاهد چرخه ی روز هستیم و گاهی اوقات در طول مسابقه به راحتی چرخه ی روز را می توانید مشاهده کنید! ( غروب خورشید در بازی بسیار عالی کار شده است و بسیار واقع گرایانه است!) تنوع اتومبیل ها در این نسخه بسیار زیاد است البته تنوع بیشتر در اتومبیل هایی است که شما امکان رانندگی با آن را دارید ولی تنوع اتومبیل هایی که در جاده هستند بسیار کم است. نور پردازی بازی بسیار فوق العاده کار شده است و اگر در شب چراغ ها ماشین را روشن کنید مانند این است که در واقعیت در حال رانندگی هستید! سایه زنی نیز بسیار خوب کار شده است و همچنین سایه هایی که از محیط اطراف بر روی بدنه ی ماشین ما افتند نیز بسیار عالی کار شده اند! طراحی شخصیت های پیرامون بازی نیز بسیار خوب است و آن ها دارای افک هایی نیز هستند. در این نسخه به دلیل ترافیک جاده فریم بازی از 60 به 30 کاهش یدا کرده است ولی با توجه بسیار زیاد می شود متوجه این موضوع شد. اگر در هنگام مسابقه در مسیر خاکی ترمز کنید جای لاستیک ها به خوبی بر روی زمین باقی می ماند ولی اگر پس از مدتی برگردید آن ها از بین رفته اند!

قدرت گرافیکی بازی!

داستان:

اصولا بازی های اتومبیل رانی داستانی ندارند و فورزا نیز از این قاعده جدا نیست ولی برای اینکه بازی کسالت آور نشود به بازی چاشنی داستان اضافه کرده اند. داستان بازی این است که شما یک راننده اید و در یک فستیوال شرکت می کنید. نام این فستیوال افق است، و شما برای مسابقه با دیگران در آن شرکت می کنید تا با برنده شدن در آن پول خوبی در آورید! داستان بازی در کلورادو اتفاق می افتد. با اینکه بازی داستان گیرایی ندارد ولی باعث کسالت آور شدن بازی نمی شود.

تنوع محیط ها..

گیم پلی:

فورزا= گیم پلی ، همیشه گیم پلی فورزا بود که فورزا را فورزا کرد! در این نسخه گیم پلی بازی بسیار جالب است. در نسخه های قبلی بازی مانند یک تجربه ی رانندگی واقعی بود اما در این نسخه بازی سبک Arcade

را پشتیبانی می کند. شاید همین Arcade بودن بازی طرفداران زیادی به بازی بکشاند! در این نسخه کنترل اتومبیل ها بسیار بسیار نرم است و تا حدی از واقعیت دور است زیرا با ماشین ها قدیمی نیز به راحتی می توانید نرمی را بچشید! تنوع اتومبیل ها خیره کننده است و بسیار عالی و پر تعداد ظاهر شده اند. در این نسخه سازندگان قسمت های جدیدی به بازی اضافه کرده اند. برای مثال شما می توانید تصاویر خود را به اشتراک بگذارید، یعنی مثلا از اتومبیل خود مانند تبلیغ های ماشین ها عکس گرفته و پس از ادیت کردن آن ( گزینه های ویرایش بسیار کار آمد هستند و کاملا خوب عمل می کنند) آن را به اشتراک بگذارید. نکته ی بسیار جالبی که در این نسخه وجود دارد این است که می توانید اتومبیل های خود را اسپورت کنید شاید این اسپورت کردن برایتان عادی بیاید ولی این اسپورت کردن بسیار متفاوت است! شما می توانید هر جایی که دلتان خواست به یک رنگ و قسمت دیگر را به رنگی دیگر و… یا می توانید بر روی اتومبیل خود برچسب بزنید و حتی می توانید تصاویر از فلش ایمپورت (Import)  کنید! مثلا می توانید چهره ی خود را بر روی اتومبیل بچسبانید! قسمت جالب دیگری که بسیار کاربری است این است که می توانید برای خود لوگو طراحی کنید و در این طراحی بازی مانند برنامه ی فتوشاپ عمل می کند( البته تاحدی ) شما می توانید اتومبیل خود را قوی کنید، به آن پره اضافه کنید، موتور و… به طور کل دست شما برای ادیت بر روی اتومبیلتان کاملا باز است!

تعدادی از سیل اتومبیل ها

این نسخه از روال Open world بودن پشتیبانی می کند. شما برای انتخاب مسابقه به مپ خود رفته و در آن جا تصویری از بالای کورولادو است (تصویر واقعی بوده و با ماهوارده ها گرفته شده است!) مسابقه ای را انتخاب می کنید و سپس به مسابقه خود می پردازید. هوش مصنوعی اتومبیل های رقیب یا اتومبیل هایی که در جاده حضور دارند بسیار خوب کار شده است. یکی از نکاتی که اندکی اززیبایی بازی می کاهد کپی کردن از سبک بازی Shift است. برای مثال در این نسخه هنگام پیچ ها فلش هایی وحود دارد که برای اولین بار در سری بازی ها شیفت استافده شده اند یا سبک مسابقات! در شیفت نیز مربع هایی بود که با دیدن آن ها و انتخاب کردن آن ها به مسابقه می رفتید و در این نسخه نیز همین گونه است. در طول بازی شاهد کپی های زیادی از بازی های دیگر هستیم! شرایط های جوی در طول بازی بسیار بر روی رانندگی اثر دارد.

واحد پول بازی cr است که با بردن مسابقه به دست می آید. تله های سرعت نیز در بازی وجود دارند. با ورود به این قسمت ها باید تا نقطه ای که مشخص می شود، با سرعت برانید. پس از عبور از این نقطه، متوسط سرعت شما به نمایش درمی آید. هر چقدر که بتوانید سرعت خود را در این قسمت ها بالا ببرید، اعتبار بیشتری بدست می آورید. در طول بازی قسمت Drift نیز حضور یافته است. دوربین بازی به 2 صورت است :

1-صورتی که از بیرون از اتومبیل نمایش داده می شود

2-صورتی که از چشمان راننده نمایش داده می شود ( در این نوع دوربین می توانید ببینید که بازی قدر به واقعیت نزدیک است! شخصیت اصلی بازی یک ساعت سبز نیز دارد!)

اگر دوربین را به حالت دید راننده تنظیم کنید می توانید ببینید که در آینه چه اتفاقاتی می افتد و این اتفاقات بسیار واقع گرایانه هستند مانند بزرگ نمایی و کوچک نمایی! در اتومبیل های مختلف شدت بزرگ نمایی و کوچک نمایی فرق دارد!)

میحط بازی بسیار گسترده است و با تنوع زیاد اتومبیل ها بسیار دلچسب می شود!

صداگذاری:

در این نسخه بیش تر آهنگ ها لایسنس هستند. صدای اتومبیل ها و شخصیت های بازی بسیار زیبا است و مشکل خاصی ندارند!

قسمت آنلاین:

قسمت آنلاین بازی بسیار زیباست! شما می توانید با هر تعدادی که هستید به صورت آنلاین مسابقه دهید.

نتیجه گیری:

معنای واقعی افق…

فورزا : افق بسیار عالی عمل کرده و سعی کرده است از رانندگی های واقعی فاصله بگیرد و متفاوت باشد و این کار را به خوبی انجام داده است! این نسخه بسیار زیباست و می تواند ساعت ها شما را سرگرم خود کند.

نکات مثبت:

تنوع بسیار زیاد اتومبیل ها، امکان ویرایش اتومبیل که بسیار جالب است، Open world بود ، صداگذاری عالی، گرافیک خیره کننده و..

نکات منفی:

کپی کردن بعضی امکانات، کم بودن تنوع آهنگ ها و…

امتیازات:

گرافیک: 10/10

صداگذاری: 8/10

گیم پلی: 9/10

بخش آنلاین: 9/10

داستان: 7/10

امتیاز کل : 8.5/10

12345678910(5 رای, میانگین آرا 9٫40 از 10 )
Loading...
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید