گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

جوجه‌اردک زشت! | نقد و بررسی بازی Elex

پیش‌نمایش
جوجه‌اردک زشت! | نقد و بررسی بازی Elex

معمولاً وقتی به جبهه بازی‌های نقش‌آفرینی اشاره کنیم، به یکباره نام عناوین قَدَری مثل Witcher و Horizon Zero Dawn به ذهن پراز دغدغه‌ ما می‌آید و البته همه را به یاد آن لحظات بزرگ می‌اندازد. وقتی که به همراه الوی برای همه‌چیز مبارزه می‌کردیم و یا هنگامی که به‌همراه گرالت دوست داشتنی سخت‌ترین تصمیمات زندگی‌مان را می‌گرفتیم! عناوینی که آنقدر سایه عظیم و بزرگی دارند که به بازی‌های دیگر این جبهه، فرصتی برای جلو آمدن نمی‌دهند. Elex یکی از چندین و چند نقش‌آفرینی‌هایی است که باوجود خلاقیت هایش و پتانسیل بالای آنها، به هیچ عنوان فرصتی برای جلو آمدن پیدا نکرد و از نقطه صفر، به نقطه صفر رسید. همراه ما باشید.

بازی Risen3 درواقع آخرین بازی Piranha Bytes قبل از عرضه بازی مورد نقد است. عنوانی که خب نتوانست آنطور که باید ظاهر شود و با متای بد ۵۱ کارش را به اتمام رساند. عنوانی که همانند Elex امروز، وارد جبهه نقش‌آفرینی شده بود اما چیزی جز یک شکست نصیبش نگردید. با این حال، سازندگان رویاپرداز بازی دست از کارشان برنداشتند و با TQH Nordicبه عنوان ناشر همکاری خودشان را به ثبت رساندند. ناشر خوبی که این روزها حسابی کمک‌حال بازی‌های نوپا دیده می‌شود و البته از طرفی دیگر خبری از آن بازی‌های مورد انتظاری نیست که سالها پیش خبر انتشارشان را به‌لطف او می‌شنیدیم. اگر بخواهیم مقایسه‌ای کوتاه از عنوان Risen و Elex داشته باشیم، می‌توانیم به نکات مختلفی اشاره کنیم که البته بارزترین آنها هم شباهت خاص این دو عنوان است. اگرچه خلاقیتی که تیم سازنده در Elex به‌خرج داده‌اند، فوق‌العاده تحسین برانگیز است و بی‌مثال، ولی مشکلات این دوبازی، شباهت‌های واضحی با یکدیگر دارند. اما بگذارید تا کمی به بازی مهلت بدهیم و در همین نقطه ابتدایی تیر اول را به پیکر Elex نزده باشیم! مطمئناً نکات مثبت خوبی در این بازی وجود دارند (همانند بسیاری از بازی‌های نسل هشتم) که می‌توان به آنها برای خلق یک تجربه خوب امیدوار بود.

Elex یکی از چندین و چند نقش‌آفرینی‌هایی است که باوجود خلاقیت هایش و پتانسیل بالای آنها، به هیچ عنوان فرصتی برای جلو آمدن پیدا نکرد و از نقطه صفر، به نقطه صفر رسید.

داستان، دقیقاً خود بازی‌است! داستان، آنچیزی است که گاهی، به ما گوشزد می‌کند چرا بازی می‌کنیم و چرا برای یک بازی ساعت‌ها زمان (ناقابل) خرج می‌شود و حتی بعدهاً بازهم علاقه به بازی کردن داریم. این داستان است که باعث می‌شود، عصبانی بشویم، اشک بریزیم یا لبخند بزنیم. روایتی که یک عنوان نقش‌آفرینی تقدیم مخاطبش می‌کند-اگر قوی باشد، به سادگی می‌تواند ما را عاشق یک کاراکتر یا حتی متنفر از او بکند و درنتیجه، باورپذیری شدیدی میان مخاطب و شخصیت برقرار می‌شود. اینجاست که یک عنوان RPG، زیبا و قوی ظاهر خواهد شد. خوشبختانه، سازندگان Elex هم کاملا با این جریان موافق بودند و کاملا واضح است که چه خلاقیت ارزشمندی درون بازی خود جای داده اند. ذهن رویاپرداز سازندگان، به زیبایی هرچه تمام‌تر جهانی به‌نام ماگالان (Magalan) را به‌وجود آورده است که از قضا (!) کپی برابر اصل زمین است! مشکلات و دردسرها، از جایی شروع می‌شوند که طی برخورد شهاب‌سنگ‌های متعدد در جهان بازی، اوضاع حسابی درهم ریخته می‌شود و جهش ژنتیکی عجیبی رخ می‌دهد. این مسئله باعث پخش شدن ماده‌ای به‌نام “Elex” می‌شود که توانایی انجام کارهای بزرگی دارد و نیروی فوق‌العاده‌ای به مصرف‌کننده می‌دهد. از این رو، در ماگالان شورش‌ها و اتفاقات زیادی روی داده است و به نوعی هر قبیله و دسته‌ای از جانداران روی آن مشغول جنگیدن با یکدیگر برای تصاحب هرچه بیشتر این ماده ارزشمند و البته خطرناک هستند.در این میان، آلب‌ها گروه قدرتمند‌تر این میدان هستند و گویا با استفاده از ماده ارزشمند داستان، قصد دست و پا کردن یک قلمرو بزرگ برای خود دارند. “Jax” هم که تک‌قهرمان بازی است، به‌نوعی قصد دارد تا با تمام قوا پس از اینکه به او خیانت شد، انتقام سختی از آلب‌ها بگیرد.

نکته خوب دیگر در Elex نیز آزادی عمل عالی و تحسین برانگیز آن است. در همان ابتدای کار، بازی به شما اختیار انتخاب مسیرتان را می‌دهد. سه گروه از مخالفان آلب‌ها رو به روی شما قرار می‌گیرندو این شمایید که باید انتخاب کنید که به کدام بپیوندید. آزادی عمل و قدرت انتخاب بسیار‌خوب و بالای بازی درجایی به بالاترین حد خود می‌رسیدن که تازه متوجه می‌شوید که اگر انتخاب‌های قبلی‌تان را تغییر می‌داد، ماجرا به معنای واقعی کلمه متفاوت رقم می‌خورد و نتیجه، اختلاف فاحشی پیدا می‌کرد. و خب این نکته (فوق‌العاده مثبت!) ناشی از وجود سیستم انتخاب دیالوگ در بازی است. سیستمی که این اواخر حسابی میان سازندگان رواج پیدا کرده و خب در اکثر این نوع بازی‌ها وجود دارد. اما نکته مهم، میزان تأثیر این انتخاب‌ها در Elex است که واقعاً معرکه شکل گرفته و می‌توانید همه چیز را با دستان خودتان تغییر دهید و خود را میان تمام این جریان‌ها و اتفاقات حس کنید. اگر به‌بحث خلاقیت سازندگان این عنوان، دومرتبه بازگردیم، بهتر است که به جهان بازی اشاره کنیم! شاید جهان ساخته شده توسط آنها، اوج خلاقیت تیم مذکور شناخته شود! ترکیبی از حس و حال دوران قدیم و جهان عجیب و بکرش، به‌همراه ربات‌های سالها بعد و البته دایناسور‌های میلیون‌ها سال پیش! جالب است نه؟!

ظرافت، به‌وضوح سبب شده تا گشت و گذار در دنیای Elex بسیار لذت بخش باشد و حوصله‌تان را سرنبرد. اگر فکر می‌کنید تنوع در قبایل و دیالوگ‌ها کفاف نمی‌دهند، کافیست تا سری به مناطق مختلف نقشه بزنید و از رنگارنگ بودن آب‌و‌هوا و البته موجودات عجیب بازی لذت ببرید!

جهان بازی، همانطور که گفته شد همانند انتخاب‌ها و پایان‌های آن، از تنوع بسیار‌خوبی برخوردار است. نقشه ماگالان، به چند اقلیم و بخش مختلف تقسیم شده که هرکدام، ساکنین و آداب خودشان را دارند و به زیبایی تقسیم بندی شده‌اند. به طوری که ابداً حس نمی‌کنید که بازی لحظه‌ای تکراری خواهد شد. حتی این ظرافت به جایی رسیده که هر قبیله و گروهی که قرار است برای رقم زدن سرنوشت ماگالان انتخاب کنید، رسوم و خدایان خاصی دارند و قوانین خودشان را دارا هستند! این حد از ظرافت، به‌وضوح سبب شده تا گشت و گذار در دنیای Elex بسیار لذت بخش باشد و حوصله‌تان را سرنبرد. اگر فکر می‌کنید این حد از تنوع هنوز کم است، کافیست تا سری به مناطق مختلف نقشه بزنید و از رنگارنگ بودن آب‌و‌هوا لذت ببرید! درکل، نقشه بازی همه چیز برایتان آماده کرده است و یکی از خوب‌های این سبک از بازیهاست. علی‌رغم تجربه کم استودیوی سازنده و مشکلاتی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت!

خلاقیتی که سازندگان در بازی جدیدشان به خرج دادند در نوع خود بسیار جالب و استثنایی شمرده می‌شود! ترکیبی از طراحی قدیمی و محیط‌های آشنا، به‌همراه ربات‌های عصر جدید و البته دایناسور های ۶۵ میلیون سال پیش!!!

تا اینجا، حسابی از Elex و خلاقیت‌های معرکه‌اش گفتیم! اگر با خواندن چند بند بالا فکر می‌کنید که با یک شاهکار طرف هستید، سخت اشتباه می‌کنید! اگرچه Elex پتانسیل تبدیل شدن به یک شاهکار تمام عیار را در خود داشت! گرافیک، قدرت پردازشی، روزولوشن و هزاران بحث و مسئله دیگر که این روزها تنور جنجال‌های میان طرفداران را حسابی داغ کرده‌اند، شاید این روزها و در نسل هشتم، از مهمترین عناصر برای نشان دادن قدرت و کیفیت و البته تأیید موفقیت یک بازی باشند. (نه مهمترین آنها) با جلو رفتن هرچه بیشتر چرخ بازی‌های ویدیویی، و نگاه جدیدی که به این بحث می‌شود، گرافیک فنی و هنری یک بازی، می تواند به باورپذیری آن کمک شایانی بکند، اگرچه عناوین فوق‌العاده‌ای مانند Life Is Strange، حسن ختامی برای بحث گرافیک شمرده می‌شد و البته بحث خاصی را می‌طلبد، اما خصوصاً در سبک نقش‌آفرینی، باور‌پذیری محیط‌های ساخته شده و مبارزات به کمک گرافیک و موتور قدرتمند بازی هستند که توانایی بازو نشان دادن را پیدا می‌کنند. کیفیت ضعیف و غیرقابل قبول بافت‌ها در بازی، دقیقاً اولین چیزی است که به چشم می‌خورد! ساده بگویم، گرافیک فنی Elex چیزی شبیه به بازی‌های منتشر شده در نسل هفتم است! و حسابی می‌تواند برای بعضی اعصاب خرد‌کن و آزار‌دهنده باشد. تازه درکنار اینها، انیمیشن‌های نه‌چندان واقع‌گرایانه را نیز اضافه کنید و تصور کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد! مشکلات فنی، بدجور گریبان‌گیر بازی شده‌اند و مدام اعصابتان را به هم می‌ریزند.

گرافیک فنی Elex چیزی شبیه به بازی‌های منتشر شده در نسل هفتم است! و حسابی می‌تواند برای بعضی اعصاب خرد‌کن و آزار‌دهنده باشد. تازه درکنار اینها، انیمیشن‌های نه‌چندان واقع‌گرایانه را نیز اضافه کنید و تصور کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد! مشکلات فنی، بدجور گریبان‌گیر بازی شده‌اند. (فقط کافیست تا به درخت یمت راست تصویر یک‌نگاه بیندازید!!)

می‌خواهم برای اولین بار در زندگی‌ام روراست باشم! Elex یکی از بدترین بازی‌های نسل هشتم در زمینه گرافیک فنی محسوب می‌شود و خب این را می‌توان از همان ابتدا به وضوح با انگشتان دست حس نمود. گیم‌پلی، انیمیشن‌ها و کیفیت بافت و تکسچر‌های بازی گویا مدام در گوشتان می‌خوانند که “لعنتی این دیگه چی بود گرفتی؟!” بله دوستان! درطول مدت زمانی که مشغول تجربه این بودم، چونان وجدانم ناراحت بود که مجبور شدم برایش آلبوم جدید Eminem را دانلود کنم و بگذارم (البته به جز آهنگ Chloraseptic) که مبادا این اصوات را دوباره بشنوم! و البته انیمیشن‌های بازی که مدت‌ها من را “منقلب” کرده بود! بدون شوخی اما، Elex نیاز شدیدی به گرافیک بهتر و البته یک موتور بهتر برای پیشرفت و موفقیت داشت. اتفاقی که بر روی تجربه شما تأثیر وحشتناکی دارد و شدیدا به آن لطمه می‌زند. اگر بخواهیم بحث گرافیک فنی که بالاتر به آن اشاره کردیم را دوباره باز کنیم، باید اشاره کنم که معمولاً بازی‌هایی که گرافیک خوبی نداشتند و موفق ظاهر شدند، یا اینکه گرافیک درآنها حرف اول را نمی‌زد، اصولاً گرافیک و موسیقی و تمامی موارد را در خدمت بازی نگاه داشته بودند! به بیانی دیگر، کاملاً واضح است که در اینچنین بازی‌هایی، گرافیک فنی ابداً لطمه‌ای به تجربه بازی نمی‌زند و علاوه برآن انیمیشن‌ها کیفیت باورپذیری دارند. (حتی اگر درخت سمت راست تصویر از کیفیت بافت افتضاحی برخوردار باشد!)

انیمیشن‌های فرسوده بازی، ضربه بسیار محکمی به پیکره بازی می‌زنند.

خلاقیت در Elex، قربانی گیم‌پلی و گرافیک، انیمشن و البته شخصیت‌پردازی بد بازی شده! هراندازه که قدرت ذهن توسعه‌دهندگان، باعث شد تا بندهای اولیه این نقد را با تعریف خالص شروع کنم، مشکلات ریز و درشت بازی بر سر آن کوبیده‌اند و همه چیز را خراب کرده‌اند. (شما هم درست میگی دوست عزیز!  الحق که قیمه‌ها رو ریختن تو ماستا!) بله! شخصیت‌پردازی بد بازی، یکی دیگر از مواردی است که نکات مثبت Elex را بازهم کم‌رنگ‌تر می‌کند. شخصیت‌پردازی خوب، از مهمترین پیش‌نیازها برای موفقیت بازی‌های RPG شمرده می‌شود و دقیقاً از بزرگترین نقاط ضعف بازی! مبارزات، در ساده‌ترین و احمقانه‌ترین حالت خودش قرار دارد و دقیقاً این مشکل جایی در جریان بازی نمود پیدا می‌کند که می‌خواهید به جنگ باس‌های بازی بروید! اکثر سلاح‌ها،  انیمیشن‌های مشابهی دارند و تجربه‌ای کاملا خسته‌کننده برایتان ترتیب داده‌اند. تازه اگر از کنار این مشکل آزاردهنده هم رد بشویم، به هوش مصنوعی کابوس‌وار یارانتان می‌رسید! و بدتر از هوش مصنوعی یارانتان، قدرت بی‌انتهای باس‌فایت‌هاست! (قوز بالا قوز به روایت تصویر!) این یعنی، مهمترین لازمه‌ها برای شکست دادن یک باس، (با توجه به دسته‌گل سازندگان عزیز!)  شانس و البته لطف و کرم خداوند است! اما اگر بخواهیم نگاهی خوشبینانه‌تر داشته باشیم، Elex یک بازی عالی و چالش‌برانگیز برای دوست‌داران سبک نقش‌آفرینی است! مبارزات بازی در همه‌جا و همه مکان به نوعی چالشی برای بازی‌باز محسوب می‌شوند. چالشی که درکنار تنوع خوب دشمنان، درسطح بالاتری قرار می‌گیرد.

Elex را شاید به‌توان جوجه‌اردک زشت دنیای بازی‌ها دانست! عنوانی که قطعاً پتانسیل آن را دارد و “داشت” تا به یک بازی فوق‌العاده تبدیل بشود.

Elex، یک عنوان نامتعادل است. به‌طوری که اگر روی یک ترازو قرارش دهیم، هیچگاه به نقطه ثابتی نمی‌رسد و مدام درحال تغییر کردن خواهد بود! داستان خوب و نبوغ تیم سازنده در طراحی جهان بازی و ایده‌های خوب، در مجموع نتوانستند بازی را از مرداب شکست نجات دهند. چرا که مشکلات عجیبی مانند گرافیک فنی افتضاح، شخصیت‌پردازی بد، هوش مصنوعی ضعیف و البته انیمیشن‌های فرسوده، مدام برسر بازی می‌کوبند تا فرصت بالاآمدن پیدا نکند! Elex را شاید به‌توان جوجه‌اردک زشت دنیای بازی‌ها دانست! عنوانی که قطعاً پتانسیل آن را دارد و “داشت” تا به یک بازی فوق‌العاده تبدیل بشود.

12345678910(8 رای, میانگین آرا 7٫25 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. هامون معتقدی گفت:

  ممنون بابت این مقاله ی خوب حسین جان. من تا مدت ها به دوستایی که تازه ps4 می خریدن می گفتم به هیچ وجه اول کار Last of Us و Witcher 3 بازی نکنین (بعدا Bloodborne هم اضافه شد!) چون که وقتی آدم شاهکار بازی کنه دیگه بازی کردن بازی های معمولی سخت میشه
  Elex رو تجربه نکردم ولی فکر کنم این بازی هم همین طوری باشه

  24Thumb up 7Thumb down
  • حسین غزالی گفت:

   سلام هامون جان! لطف داری. خب باید بگم که آره این میتونه دردسر ساز باشه. برای خودم هم چندبار شده که از بازی های خوب دیگه بخاطر شاهکارهایی که عرضه شدن لذت نبرده باشم. اما خب از هر بازی باید به اندازه خودش خواست! Elex قطعا می تونست یه بازی عالی باشه و یه شاهکار، اما اصلا توی این یحث جا نداره! سازندگانش تا یک جا خوب رفتن اما رسما بعدش زدن همه چیو خراب کردن. دلیلشم هرچی میتونه باشه ولی این بازی یک بازی واقعا ضعیفه و حرف خاصی برای گفتن نداره درکل. خلاقیت هایی که داشت میتونست خیلی موفقش کنه اما نتوانستند تا از این خلاقیت ها در مسیر موفقیت بازی استفاده کنن.

   8Thumb up 4Thumb down
 2. Liu Kang گفت:

  این جور که مشخصه با یک بازی افتضاح طرفیم.لااقل برداشت من اینه.
  ممنون برای بررسی.

  6Thumb up 6Thumb down
  • حسین غزالی گفت:

   سلام دوست خوبم! خواهش می کنم ممنونم.
   توی نسل هشتم کم پیش میاد که با یک افتضاح واقعی طرف باشیم! خوشبختانه Elex افتضاح نیست هنوز!
   یسری نکات مثبت و خلاقانه داره اما مشکلات و نقاط ضعفش به اونا میچربن و واقعا بازی رو خیلی ضعیف می کنن. شاید اگر اون نکات مثبت رو هم نداشت یه افتضاح کامل بود! (:

   7Thumb up 4Thumb down
 3. MICROSOFT.xbox one گفت:

  خسته نباشی حسین غزالی عزیز نقد کاملی بود Yes Yes

  6Thumb up 5Thumb down
 4. MS GAMER گفت:

  با تشکر از آقا حسین گل بازیه جذابی میتونست بشه حیف لامصب نسلیم هستیم که گرافیک فنی حسابی مهمه

  3Thumb up 2Thumb down
 5. Mehdi Nita گفت:

  از این قلم زیبا و روانت لذت بردم حسین جان ……….. عالی بود خسته نباشین……….
  اگر وقت داشتین یه پیش نمایش هم از code vein بذارین چون به اندازه کافی ازش گیم پلی و اطلاعات اومده………

  4Thumb up 2Thumb down
 6. saeedgreat گفت:

  اگه کسی مثل من به انیمیشن ها و گرافیک فنی زیاد اهمیت نده بنظرتون از بازی لذت میبره؟

  4Thumb up 2Thumb down
  • حسین غزالی گفت:

   اینجا دیگه بستگی به خودتون داره. همونطور که گفتم، اگر بخوایم از گرافیک و انیمیشن هم رد بشیم، یه مصیبت دیگه به نام شخصیت پردازی ضعیف صاف میخوره تو صورتمون که این رسما بدتر از همشونه و خیلی خدشه دار میکنه اثر رو. درنهایت بازم با شماست. میتونید نکات خوب بازی رو ببینید یا نکات بدش رو!

   4Thumb up 2Thumb down
 7. fbjg گفت:

  با تشکر از مقاله زیبا تون
  چند تا گم پلی ازش دیدم بنظرم کمی خشک میومد ولی میتونست بهتر باشه اگه….

  1Thumb up 2Thumb down
 8. omidpava گفت:

  من هم چند ساعتی موفق شدم این بازی رو تجربه کنم…
  از اونجایی که خوره این سبک هستم و حتی از بازیهای متوسط رو به پایین این سبک هم لذت زیادی بردم میخوام نظرمو بگم.
  واقعا گرافیک فنی بازی همون چند دقیقه اول چنان ضربه ای به بازی میزنه که به احتمال زیاد هرگز به سمتش نخواهید رفت!
  شخصیت پردازی رو ول کنید هوش مصنوعی رو بیخیال بشید موسیقی رو نادیده بگیرید میرسید به مهم ترین قسمت بازی که همون گیم پلی هستش!
  به نظرم من طراحان گیم پلی این بازی بزرگترین جنایتی که میشه در حق یک بازی انجام داد رو مرتکب شدن! شما گرافیک فنی کاملا بدرد نخور و هوش مصنوعی واویلا رو داشته باشید و با این گیمپلی برید سمت دشمنان قدرتمند بازی و اونموقع متوجه میشید چجوری میشه یه بازی ویدیویی رو زیر پا له کرد

  4Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت