وحشی، منجمد، زیبا… | بررسی بسته الحاقی Frozen wilds از بازی Horizon: Zero Dawn

۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰

Horizon: Zero Dawn برای من بازی خیلی خاصی بود. عنوانی که از همان روز معرفی می دانستم یکی از بهترین بازی های زندگیم خواهد بود و در دلم کاملا حس می کردم که این بازی چیزی فراتر از یک بازی فقط خوب و عالی است و حتی با وجود کلی بازی بزرگ که در سال انتشار این عنوان قرار بود عرضه شوند، باز هم همان طور که خیلی از شما می دانید Horizon: Zero Dawn مورد انتظارترین بازی سال برای من بود و حس عجیبی به آن داشتم. هر بار که بیشتر از این بازی می فهمیدیم و تریلرها و اطلاعات بیشتری از آن منتشر می شد، انتظار کشیدن برای تجربه آن برایم سخت و سخت تر می شد و باید با دیدن چندین باره تریلرهای آن در روز سر می کردم. زمان گذشت و سرانجام در تاریخ ۲۸ فبریه ۲۰۱۷ بازی مورد انتظار Horizon: Zero Dawn به طور انحصاری توسط سونی برای پلی استیشن ۴ منتشر گردید و تمامی انتظاراتی را که از آن می رفت کاملا براورده کرد.

بازگشتی لذتبخش به یکی از لذتبخش ترین و برترین بازی های نسل هشتم

Horizon: Zero Dawn نشان داد که با یکی از برترین عناوین نقش آفرینی جهان آزاد که تاکنون منتشر شده است طرف هستیم و گوریلا گیمز شروع رویایی و طوفانی را به دنیای بازی های نقش آفرینی داشته است. تازه فهمیدم که این بار هم مانند تقریبا تمامی اوقات، حسم درست می گفته و عشقم به این بازی بی دلیل نبوده است. تحسین ها و امتیازات بی نظیر یکی پس از دیگری برای این شاهکار گوریلا گیمز رقم می خوردند و هر روز بازیبازان بیشتری از تجربه فوق العاده و شگفت انگیز خود از این عنوان صحبت می کردند. بازی انواع و اقسام نمرات عالی را از سوی منابع معتبر دریافت کرد و از سوی تمامی منتقدان و بازیبازان تحسین شد. وبسایت IGN امتیاز عالی ۹۳، گیم اسپات امتیاز ۹۰ و پولیگان امتیاز ۹۵ را به بازی اختصاص دادند و مراجعی مانند تلگراف و جاینت بمب امتیاز ۱۰۰ را برای هورایزن در نظر گرفتند و نهایتا این بازی با امتیاز متای فوق العاده ۸۹ به کار خود پایان داد.

یکی از فضول ترین دختران تاریخ که باید در همه جا سرک بکشه!!!

 ماجرا زمانی بسیار واضح تر شد که سازندگان و خالقان برترین بازی کل تاریخ برای من یعنی عنوان فراتر از شاهکار The Witcher 3: Wild Hunt از سازندگان Horizon: Zero Dawn تشکر کرده و بازی آن ها را تحسین کردند و عکسی از شخصیت بی نظیر گرالت را در کنار Aloy شخصیت بازی Horizon: Zero Dawn منتشر کردند و این پیامی بود برای خیلی از بازیبازان دنیا که Horizon: Zero Dawn خیلی قابل احترام تر و بزرگ تر از این حرف هاست و وقتی CD Project Red کبیر از یک اکشن نقش آفرینی تعریف می کند یعنی سازندگانش خیلی فوق العاده عمل کرده اند. مدتی بعد از انتشار بازی سازندگان اعلام کردند که قرار است یک بسته الحاقی داستانی عظیم با چندین ساعت محتوای داستانی اضافی برای این شاهکار عرضه شود که Frozen wilds نام دارد.

هنوز هم زیبایی بازی و دنیای آن شگفت زده تان می کند و به اختیار به آن خیره می شوید

نهایتا حدود ۹ ماه بعد از انتشار بازی اصلی و در تاریخ ۷ نوامبر سال ۲۰۱۷ این بسته الحاقی انحصارا برای پلی استیشن ۴ منتشر گردید و بسیاری منتظر مشاهده بازخوردهای آن بودند. Frozen wilds نیز به مانند بازی اصلی با تحسین منتقدان و بازیبازان همراه گردید و امتیازات فوق العاده ای را مانند امتیاز ۱۰۰ از Gaming Age و Trusted Reviews، امتیاز ۹۰ از GameCritics و God is a Geek و امتیاز ۸۸ از وبسایت IGN را دریافت نمود و نهایتا امتیاز متای ۸۳/۱۰۰ را به خود اختصاص داد که برای یک بسته الحاقی فوق العاده است. در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل به جزییات بخش های مختلف بسته الحاقی Frozen wilds از بازی Horizon: Zero Dawn پرداخته و آن را با شما عزیزان تحلیل و بررسی نماییم. اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر از این بازی و تصمیم گرفتن برای خریداین بسته الحاقی هستید! پیشنهاد می کنم در ادامه مطلب نقد و بررسی بسته الحاقی Frozen wilds با بنده و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا همراه شوید.

از آنجایی که این داستان اصلا حول محور شخصیت Aloy نیست ممکن است آن احساسی که بازیباز در وقایع داستانی بازی اصلی همراه با Aloy تجربه می کرد را به بازیباز منتقل نکند.

داستان بسته الحاقی Frozen wilds در شمالی ترین بخش دنیای Horizon Zero dawn که به آن ” The Cut ” می گویند اتفاق می افتد. در این بخش قبیله ای با نام  Banuk زندگی می کنند و ساکنند که به نوعی ربات ها را پرستش کرده و در وقایع Zero Dawn نقش بسیار کمتری داشته اند. زمانی که Aloy پای به این منطقه می گذارد این قبیله با یک بحران و تهدید جدی مواجه است و یک “Daemon” مرموز و ناشناخته، کوهستانی را که الهه این قبیله در آنجا قرار دارد به نوعی به تسخیر خود در آورده و آلوده کرده است. آن ها هیچ کس را ندارند که بتوانند از او برای حل مشکل خود کمک بخواهند و اینجاست که Aloy دوست داشتنی، خوش قلب و محبوب ما وارد می شود تا به داد آن ها رسیده و علاوه بر حل مشکل آن ها، خودش نیز رازهای بیشتری را از دنیایی که در آن زندکی می کنند کشف نماید.

داستان بسته الحاقی Frozen wilds در شمالی ترین بخش دنیای Horizon Zero dawn که به آن ” The Cut ” می گویند اتفاق می افتد. در این بخش قبیله ای با نام  Banuk زندگی می کنند و ساکنند که به نوعی ربات ها را پرستش می کنند. زمانی که Aloy پای به این منطقه می گذارد این قبیله با یک بحران و تهدید جدی مواجه است و یک “Daemon” مرموز و ناشناخته، کوهستانی را که الهه این قبیله در آنجا قرار دارد به نوعی به تسخیر خود در آورده و آلوده کرده است.

داستان بازی در طول روند تقریبا ۸ ساعته ای که تمام کردن این بسته الحاقی به طول می انجامد شما را به خوبی به دنیال خود می کشد و انگیزه ای را در شما برای فهمیدن پایان این داستان ایجاد می نماید. تمامی نکات مثبت داستان گویی و روایت بازی اصلی مجددا در این دی ال سی بازگشته اند تا شاهد یک داستان جذاب در اندازه های یک بسته الحاقی باشیم. قصد نداریم تا بیش از این در مورد ادامه وقایه داستان بازی برای شما عزیزان صحبت کنیم زیرا که مطمئنا خیلی از شما هنوز این دی ال سی زیبا را تجربه نکرده اید و بهتر است تا خودتان داستان زیبای Frozen wilds را تجربه نمایید. سیستم کلی فهمیدن هر چه بیشتر داستان در بازی به مانند بازی اصلی است و شما باید با انواع و اقسام شخصیت های اصلی و فرعی در بازی صحبت کنید و با آن ها آشنا شوید و مشکلاتشان را حل کنید و از طریق آن ها هر چه بیشتر با داستان این دی ال سی و وقایعی که در این بخش از دنیا رخ داده است آشنا شوید.

آن قدر فضاسازی بازی و اتمسفر برفی و یخ زده آن بی نظیر و واقعی است که من در طول تجربه آن همواره کلاه و شال و دستکش داشتم!!!! دیگه یعنی به این میگن اغراق ها!!! یعنی دیگه گند یه چیزی رو در بیاری!!!

بایستی این طور گفت که بسته الحاقی Frozen wilds داستان و روایتی زیبا دارد و داستان آن در طول روند پیشروی جذاب باقی می ماند. سازندگان با قرار دادن وقایع و اتفاقات داستانی جالب و ماموریت های فرعی (در حد یک بسته الحاقی) کاری کرده اند که بازیباز از داستان جدیدی که در این دی ال سی می شنود رضایت داشته باشد. شخصیت پردازی های این بسته الحاقی نیز به مانند بازی اصلی فوق العاده عالی انجام شده است و افراد جدیدی که در بازی با آن ها برخورد و تعامل داریم، خوب پرداخت شده و از عمق کافی برخوردارند. Aloy هم که مثل همیشه ستاره اصلی داستان بازی است. یک شخصیت سرسخت، قدرتمند، دوست داشتنی، جذاب با رفتاری فوق العاده که شما را عاشق خودش می کند و از این که در بازی کنترل وی را بر عهده دارید بسیار لذت می برید.

خارق العاده، رویایی، شگفت انگیز، شاهکار بصری

داستان Frozen wilds  به صورت موازی با خط داستانی اصلی در مورد مردمی که سال ها قبل و پیش از رخ دادن آخرالزمان در اینجا زندگی کرده و مرده اند، پیش می رود. از معدود موارد منفی که در مورد داستان این بسته الحاقی می توان به آن اشاره کرد عدم وجود آن احساس و عمقی است که در خط داستانی بازی اصلی وجود داشت که البته این موضوع کاملا قابل درک است زیرا که با یک بسته الحاقی چند ساعته طرف هستیم و نمی توان در چند ساعت داستان عمیق و طولانی مانند بازی اصلی را پیاده کرد. همین طور از آنجایی که این داستان اصلا حول محور شخصیت Aloy نیست ممکن است آن احساسی که بازیباز در وقایع داستانی بازی اصلی همراه با Aloy تجربه می کرد را به بازیباز منتقل نکند. نهایتا در مورد بخش داستان بسته الحاقی Frozen wilds باید گفت این دی ال سی یک داستان و روایت جذاب و جدید دارد که شما را به خود علاقمند کرده و به عاملی برای پیشروی در این بسته الحاقی تبدیل می گردد.

شما می توانید با NPC هایی که در این بسته الحاقی اضافه شده و ماموریت ها و داستان های جدیدی دارند ارتباط بر قرار کرده و اطلاعات بیشتری را در مورد داستان این دی ال سی دریافت نمایید.

اگر خاطرتان باشد قبلا و در نقد و بررسی بازی Horizon Zero dawn در مورد بخش گرافیکی آن خدمت شما عرض کرده بودم “خارق العاده، رویایی، شگفت انگیز، شاهکار بصری.” قاعدتا می دانید با توجه به این که Frozen wilds یک بسته الحاقی است، از همان مدل ها و انجین بازی اصلی استفاده می کند و وضعیت گرافیکی آن نیز دقیقا مانند بازی اصلی بی نقص است،  Frozen wilds نیز به مانند بازی اصلی در بحث گرافیکی و خلق یک دنیای زیبا و طراحی و کارگردانی هنری در سطحی بسیار بالا قرار دارد و در واقع باید گفت در بازی اصلی و این بسته الحاقی شاهد یکی از باکیفیت ترین و چشم نوازترین جلوه های بصری که تاکنون در نسل هشتم دیده ایم، هستیم.  Frozen wilds هم از لحاظ بصری هم رده برترین عناوین گرافیکی قدرتمند و زیبای نسل هشتم قرار می گیرد. گرافیک فنی در بازی اصلی یکی از برترین های نسل هشتم بود و خوشبختانه در بسته الحاقی آن نیز همین طور است و البته انتظار دیگری نیز نمی رفت. حتی یک مورد نیز در Frozen wilds مواردی مثل باگ و افت فریم حتی در صحنه های عظیم گرافیکی بازی با انواع افکت های سنگین مشاهده نشده و بازی از ثبات کامل برخوردار است.

از اون وقتایی که میگیم “جووووووووووووووون”!!!!

کیفیت تکسچرها و سایه زنی در Frozen wilds نیز همانند بازی اصلی، در بالاترین سطح کیفیت ممکن قرار دارند. نورپردازی در Frozen wilds مانند قبل به صورت فوق العاده و در سطح یک شاهکار انجام گرفته است و تابش نور زیبای خورشید بر موجودات غول پیکر رباتیک و انعکاس نور از بدن آن ها به معنای واقعی شگفت انگیز و زیباست. Frozen wilds طبق انتظارات، از لحاظ گرافیک هنری نیز همین وضعیت “بی نقص” را دارد. طراحی بخش جدید و برفی دنیای بازی بسیار عالی و منطبق با فضا و تم داستانی این دی ال سی انجام شده است و به بازیباز حال و هوای داستان بازی را القا می کنند. یک بخش بزرگ و وسیع برای ماجراجویی جدید شما که در نهایت زیبایی طراحی شده است و شاهد یک قسمت جدید و متفاوت از نقشه بازی اصلی و همچنین تعدادی ربات های جدید که به زیبایی و با کیفیت بسیار بالا خلق شده اند، در Frozen wilds هستیم.

دم مغز طراحان این ربات ها گرم!!!

سازندگان توانمند و خوش فکر بازی در گوریلا گیمز یک حیات وحش رباتیک با بافت ها و پوشش های گیاهی مختلف خلق کرده اند که نقش بسیار زیادی در زیباتر کردن این بازی بر عهده دارند؛ تماشای چندین ربات غول پیکر با فرم ظاهری کاملا شبیه به دایناسورهای غول پیکر که در حال عبور از یک دشت سرسبز و زیبا هستند شما را به وجد می آورد و یا برخورد ناگهانی با یک ربات وحشی با طراحی تیرانوزوروس که به دنبال شکار است ترس و استرس توام با لذت را برای بازیباز به همراه خواهد داشت. در نهایت در مورد جلوه های بصری بازی باید گفت از سازندگانی که قبلا عناوین کیلزون را ساخته بودند که هر کدام در نسل خود از برترین های گرایفیکی بودند این موضوع زیاد هم عجیب به نظر نمی رسد اما الحق که این بار آنها دیگر پا را خیلی فراتر از همیشه گذاشته اند و عنوانی “مرگبار” از لحاظ جلوه های بصری آفریده اند!

هر کی ازتون پرسید اثر پروانه ای یعنی چی این عکس رو بهش نشون بدین!!!

بخش گیم پلی در بسته الحاقی Frozen wilds همان گیم پلی بازی اصلی است با این تفاوت که اضافاتی جذاب چه در قالب دشمنان و چه سلاح و زره های جدید و … در این بازی قرار داده شده اند تا حس و جال جدیدی را به این دی ال سی بخشیده و مقداری متفاوت از بازی اصلی عمل کند تا افرادی که آن را تحربه می کنند حسی مجزا و مقداری جدیدتر از حس تجربه بازی اصلی داشته باشند. در بازی شاهد تعدادی ربات های جدید در کنار همان ربات های آشنای بازی اصلی هستیم که این ربات های جدید طراحی فوق العاده ای دارند و یکی از آن ها بسیار عظیم و غول پیکر و سخت جان است و نزدیک به پایان داستان این بسته الحاقی، مبارزاتی بسیار حماسی و جذاب را برای شما رقم می زند. وقتی بعد از چند ماه از به پایان رساندن بازی اصلی این بسته الحاقی را تجربه کردم تازه متوجه شدم که چقدر عاشق سیستم مبارزات این بازی بوده و هستم و بدون شک یکی از برترین سیستم های مبارزات در عناوین نسل هشتم متعلق به این عنوان و نبرد با ربات های قدرتمند آن است که معنای واقعی جذابیت را برای بازیباز به همراه دارند. درجه سختی بازی به طور کلی در این بسته الحاقی مقداری بالاتر رفته است و نبردهای دشوارتری را نسبت به بازی اصلی در پیش داریم. ک سری موارد جدید هم در این دی ال سی به بازی اضافه شده اند تا حس متنوع تری را برای بازیباز رقم بزنند.

یکی از انواع ربات های جدید اضافه شده در این بسته الحاقی که بی شک جزو ۲-۳ ربات برتر کل بازی است و مبارزات بی نظیری را برایتان رقم می زند

به عنوان مثال در نقشه بازی در این بسته الحاقی تعدادی برج های رباتیک در نقشه قرار گرفته اند که سیگنال و پالس هایی از آن ها ساطع می شود که سلامتی ربات ها را بهبود می بخشد و به نوعی آن ها را درمان می نماید. همچنین یک درخت کهارت های جدید با تعدادی ارتقاهای کاملا جدید به بازی اضافه شده است (مانند افزایش فضای حمل مواد اولیه لازم برای Crafting که بسیار جذاب است) که انگیزه شما را برای تجربه کردن بازی بسیار بیشتر می کند. همچنین شما می توانید زره ها و لباس های جدید و زیبایی را در این بسته الحاقی به دست بیاورید و همین طور مادهای بسیار قدرتمند ارتقای سلاح ها و ورژن های قوی تر از کمان استاندارد خود را نیز در اختیار بگیرید که اکثر این ها را باید با واحد پولی جدید این بسته الحاقی با نام Bluegleam که در این بخش نقشه استفاده می شود، خریداری کنید. این واحد پولی را با تکمیل کردن ماموریت ها در بازی به دست می آورید. تعدادی سلاح جدید هم در بازی در طول ماموریت های داستانی به دست می آورید که می توانید آن ها را تکمیل کردن چالش های شکار ارتقا دهید. طراحی مراحل و دنیای بازی در این بسته الحاقی بسیار زیبا و جذاب و متفاوت از بازی اصلی انجام شده است تا حس و حال جدیدی را به بازیباز منتقل نماید و انجام ماموریت ها و نبرد با ربات های غول پیکر در مناطق کاملا برفی و کوهستانی و مه گرفته و … بسیار لذتبخش و هیجان انگیز است.

بازی چه در زمینه صداگاری محیطی و چه صداگذاری و اجرای شخصیت ها (مخصوصا Aloy) و همچنین انطباق حرکات لب و صورت هنگام حرف زدن شخصیت ها کاملا بی نقص عمل کرده است و اوج لذت را به شما منتقل می کند.

Frozen wilds هم به مانند بازی اصلی از سیستم آب و هوای کاملا داینامیک بهره مند است و چرخه شب و روز نیز در بازی وجود خواهد داشت. همچنین باز هم قبلیت مخفی کاری برای شما فراهم است و شما می توانید با استفاده محیط بازی مثلا در لابه لای علف های بلند پنهان شوید و ناگهان دشمن را غافلگیر کرده و با یک ضربه کار او را بسازید. Aloy به مانند همیشه می تواند با روشی شبیه به هک کردن برخی از گونه های ربات های موجود در بازی را رام کرده و از آن ها به عنوان وسیله نقلبه برای گشت و گذار در دنیای بزرگ بازی استفاده نماید. همچنین وی می تواند با NPC هایی که در این بسته الحاقی اضافه شده و ماموریت ها و داستان های جدیدی دارند ارتباط بر قرار کرده و اطلاعات بیشتری را در مورد داستان این دی ال سی دریافت نماید. طی مکالمه با این شخصیت ها شما به دیالوگ های مختلف دسترسی دارید که انتخاب هر کدام از آن ها، نگاه دنیای بازی به شما و کارهایی که انجام می دهید را رقم می زنند. البته باید به این نکته اشاره کرد که نقش تصمیماتی که شما در دیالوگ های بازی می گیرید به مانند سایر نقش آفرینی هایی ماند ویچر و … اهمیت ندارند و حتی اگر انتخاب خاصی نیز در کار نبود چندان تفاوتی نداشت هر چند که بودن انها را نیز نمی توان یک ضعف قلمداد کرد. Frozen wilds در زمینه مبارزات فوق العاده عمل می کند.

خوش گرافیک کی بودی تو؟!!!

Aloy تمام خصوصیات لازم برای یک شخصیت اصلی عالی بودن را داراست و این موضوع را کاملا در بازی اصلی مشاهده کرده بودیم و به دست گرفتن کنترل دوباره او در این بسته الحاقی بسیار لذتبخش و جذاب است. او باهوش و قدرتمند است و در کار با تیرکمان بی نظیر بازی استاد است و صحنه های جذابی را در مبارزه با ربات های غول پیکر بازی برای شما رقم می زند و به واقع مبارزات بازی در حد و اندازه های برترین بازی های این صنعت هستند. به مانند بازی اصلی و همان طور که قبلا نیز خدمت شما عزیزان عرض کرده بودم، “در بخش گیم پلی بازی بسیار شبیه به یک شوتر سوم شخص است که اضافات بسیار جذاب و لذتبخشی به آن اضافه شده اند و این اضافات همان المان های نقش آفرینی هستند. نکته جالب در مبارزات بازی، آن است که قطعات بدن ربات های موجود در بازی و دشمنان شما، مانند یک توپ لیزری، برای شما قابل استفاده هستند و می توانید با جدا کردن آن ها از بدن دشمنان این سلاح ها را بر علیه خود آن ها استفاده کنید که این امر مخصوصا در مبارزه با دشمنان غول پیکر و دشوارتر بازی بسیار کارآمد است. همچنین بعد از شکست دشمنان می توانید از آنها آیتم های ساخت و ساز و تجهیزات جدید به دست آورید. Aloy می تواند از انواع تله ها، تیر و کمان و موارد منفجره استفاده کند و تجهیزات وی با گشت و گذار و اکتشاف بیشتر شما در دنیای بازی قوی تر و متنوع تر می شوند. شما می توانید آزادانه بین ماموریت های مختلف این دی ال سی در دنیای زیبای آن به گشت و گذار بپردازید و با شخصیت های غیر قابل بازی صحبت کرده و ماموریت جانبی دریافت نمایید.”

کلا ما برای ترکاندن هسته امده ایم!!!!

در زمینه هوش مصنوعی همان طور که در مورد بازی اصلی نیز خدمت شما عرض کرده بودم، با وجود این که بازی بسیار خوب عمل کرده است اما باز هم نهایتا شاهد یک هوش مصنوعی بی نقص نیستیم و گاها شاهد رفتارهای عجیبی خواهید بود. بعد از پایان داستان بسته الحاقی Frozen wilds شما می توانید آزادانه در محیط بازی گشت و گذار کرده و ماموریت های جانبی باقی مانده را انجام دهید و به مبارزه با برخی ربات های دارای لول بسیار بالا که در دنیای بازی وجود دارند بروید. در نهایت در مورد گیم پلی Frozen wilds باید گفت سازندگان به مانند بازی اصلی در این بخش واقعا بی نقص عمل کرده اند و بهترین تجربه ای که می توانید از گیم پلی یک بازی نقش آفرینی جهان آزاد داشته باشید را برای شما به ارمغان آورده اند. Frozen wilds این توانایی را دارد تا با گیم پلی جذاب خود حدودا ۸ ساعت تجربه جدید و متفاوت از بازی اصلی را در اختیار شما قرار دهد که البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که با توجه به قیمت ۲۰ دلاری این بسته الحاقی انتظار این که شاهد محتوای بیشتر و طولانی تری در این دی ال سی باشیم اصلا دور از ذهن نیست و مخصوصا زمانی که دیده ایم عنوانی مانند ویچر ۳ با یک بسته الحاقی ۲۰ دلاری بیشتر از ۲۵ ساغت محتوای جدید به بازی افزوده است.

ازوقتی این دی ال سی رو بازی کردم به طرز عجیبی دلم میخواد قطب شمال زندگی کنم از بس اینجا محیط یخ زده و برفی رو زیبا و بی نظیر نشون دادن…

در زمینه صداگذاری و موسیقی یک بسته الحاقی، معمولا نیاز به صحبت خیلی خاصی  نیست و  در Frozen wilds نیز شاهد همان کیفیت بازی اصلی هستیم و تغییری خاص در این بخش مشاهده نمی شود که البته لازم هم نبود مشاهده شود!! زیرا صداگذاری شخصیت ها و صداگذاری محیطی و افکت های صوتی و موسیقی های بازی بسیار بی نقص و جذاب و شنیدنی کار شده بودند و اکنون همان کیفیت به بسته الحاقی این عنوان نیز منتقل گردیده است.  بازی چه در زمینه صداگاری محیطی و چه صداگذاری و اجرای شخصیت ها (مخصوصا Aloy) و همچنین انطباق حرکات لب و صورت هنگام حرف زدن شخصیت ها کاملا بی نقص عمل کرده است و اوج لذت را به شما منتقل می کند. سازندگان موسیقی و Composer  بازی کار خود را در زمینه خلق موسیقی بازی به نحو احسن انجام داده اند و همواره از شنیدن آن در طول بخش های مختلف تجربه Frozen wilds لذت خواهید برد. در واقع باید گفت موسیقی بازی به وضوح با حال و هوای این عنوان و این بسته الحاقی همخوانی دارد و شاهد قطعاتی کاملا مناسب و منطبق با شرایط مختلف بازی هستیم. در نهایت باید اذعان داشت که Frozen wilds در بخش صداگذاری و موسیقی نیز نه تنها هیچ مشکلی ندارد بلکه این بخش  نیز یکی از نقاط قوت بسیار پرتعداد این بسته الحاقی به مانند بازی اصلی به حساب می آید.

گیم پلی در بسته الحاقی Frozen wilds همان گیم پلی بازی اصلی است با این تفاوت که اضافاتی جذاب چه در قالب دشمنان و چه سلاح و زره های جدید و … در این بازی قرار داده شده اند تا حس و جال جدیدی را به این دی ال سی بخشیده و مقداری متفاوت از بازی اصلی عمل کند تا افرادی که آن را تحربه می کنند حسی مجزا و مقداری جدیدتر از حس تجربه بازی اصلی داشته باشند.

Frozen wilds معنای کامل یک بسته الحاقی خوش ساخت و با کیفیت است که به مانند بازی اصلی تقریبا در هیچ بخشی ضعف بزرگی ندارد و فوق العاده با کیفیت است. تنها مورد نسبتا منفی در مورد این بسته الحاقی به زمان آن در مقایسه با قیمت باز می گردد که می توان گفت ۲۰ دلار برای تجربه ای ۸ ساعته مقداری زیاد است. البته از دو جنبه می توان به این موضوع نگاه کرد. از یک طرف می توان گفت در دنیای امروز بازی های رایانه ای عناوینی کامل با گیم پلی زیر ۸ ساعت در سبک های غیر از نقش آفرینی عرضه می شوند و قیمت ۶۰ دلاری می گیرند پس ۲۰ دلار برای یک تجربه ۸ ساعته در دنیای شاهکاری مثل Horizon: Zero Dawn اصلا بالا نیست. از طرف دیگر می توان گفت در همین دنیای امروز بازی های رایانه ای بسته های الحاقی مانند Hearts of Stone و Blood & Wine برای بازی ویچر عرضه می شوند که با قیمت های ۱۰ و ۲۰ دلاری، به ترتیب بالای ۱۰ و ۲۵ ساعت محتوای ناب در بالاترین کیفیت ممکن را در اختیار بازیباز قرار می دهند پس ۲۰ دلار برای ۸ ساعت زیاد است. به هر حال این موضوع به نوع دید شما بستگی دارد و این که چگونه و از چه زاویه ای به این مسئله بنگرید، اما یک نکته همیشه ثابت است و آن هم اینجاست که Frozen wilds یکی از برترین بسته های الحاقی است که تاکنون در بازی های رایانه ای شاهد بوده ایم و بدون شک هر طرفدار نقش آفرینی و علاقمندان به Horizon: Zero Dawn را به خود جذب خواهد کرد و لذت نابی را از بازی کردن آن تجربه خواهید نمود.

همه چیز چه در بازی اصلی و چه در بسته الحاقی این بازی در بالاترین سطح کیفیت قرار دارد اما یک نکته که آن را کاملا یک سطح بالاتر از اکثر بازی های هم سبکش قرار می دهد سیستم مبارزات بی نظیر این بازی است که شبیه به هیچ عنوان دیگری نیست و یکی از بهترین سیستم ها و مکانیک های مبارزه در تاریخ بازی های رایانه ای را در اختیار بازیباز قرار می دهد.

همواره در یک بسته الحاقی بسیار مهم است که هم پایه و اساس و ریشه بازی اصلی در آن حفظ شود و هم از طرفی المان های جدید و نویی داشته باشد که مقداری آن را از بازی اصلی متمایز کند و به آن تنوع ببخشد. در واقع باید جوری باشد که فکر نکنیم آن بسته الحاقی دقیقا یک ماموریت اضافه است که به بازی اصلی وصل شده و هیچ گونه تفاوتی از هیچ نظر با بازی مادر ندارد. خوشبختانه Frozen wilds دقیقا به همین شکل عمل کرده است و با اضافه کردن تعدادی المان های جدید از قبیل چند ربات جذاب و جدید که طراحی معرکه ای دارند، برخی سلاح ها و لباس های تازه و همین طور افزودن یک شاخه جدید در درخت مهارت های بازی و برخی موارد دیگر، کاری کرده است تا بازیباز حین تجربه آن، هم حس و حال بازی کردن و زنده شدن خاطرات شیرین Horizon: Zero Dawn را داشته باشد و هم با تجربه المان های جدید در گیم پلی آن، مقداری حال و هوای متفاوت و نویی را نسبت به شاهکار Horizon: Zero Dawn تجربه کند. در انتها و به رسم مقالات نقد و بررسی که همیشه برای شما عزیزان به رشته تحریر در آورده ام قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که آیا نهایتا بسته الحاقی Frozen wildsارزش خریدن و تجربه کردن را داراست یا خیر؟ باید بگویم اگر تاکنون مقاله را مطالعه کرده باشید و یا حتی نمره آن را دیده باشید قطعا اکنون پاسخ مثل روز برایتان روشن است و برای عزیزانی که تنها این بخش آخر مقاله را مشطالعه می کنند باید بگویم بدون هیچ شک و تردیدی تجربه کردن Frozen wilds برای بازیبازی که از شاهکار Horizon: Zero Dawn خاطرات خوبی دارد، یک تجربه فوق العاده لذتبخش و جذاب به حساب می آید و برای طرفداران پر و پا قرص این بازی مانند بنده، خریدن و تجربه کردن آن لازم و ضروری است مخصوصا اگر عضو پلاس باشید و این دی ال سی را با قیمت ۱۵ دلار خریداری نمایید که واقعا پیشنهادی عالی است.

همچنین باید خدمت عزیزانی که این شاهکار بی نظیر را کلا تجربه نکرده اند عرض کنم که اکنون که بازی اصلی Horizon: Zero Dawn با قیمت ۲۰ دلار به فروش می رسد و تخفیف مناسبی خورده است، بهترین موقعیت برای تجربه یکی از ۳-۴ بازی شاهکار پلی استیشن ۴ است و می توانید خود را از یک تجربه ناب که در هیچ بازی دیگری شبیه آن را ندیده اید خود را سیراب کنید. در پایان مطلب بار دیگر خدمت شما عزیزان عرض می کنم که اگر به هر دلیلی به بازی Horizon: Zero Dawn علاقمند بوده و هستید، برای تجربه بسته الحاقی Frozen wilds درنگ نکنید و بار دیگر به همراه Aloy دوست داشتنی پای به بخشی جدید از دنیای عظیم و بی نهایت زیبای Horizon بگذارید و برای نجات انسانیت، در برابر ربات های وجشی، قد علم کنید.

2
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • amira گفت:

  نقد خوبی بود اقای بابایی
  فقط اینکه گفتید یکی از بهترین سیستم مبارزات تاریخ مورد نقده
  بازی توی مبارزات نزدیک تقریبا چیزی نداره
  مبارزه با ادم ها هم خیلی سطحیه
  واسه ی نقد هم ممنون

  0
  0
  • درود بر شما. خیلی ممنونم از لطف شما که وقت ارزشمندتون رو گذاشتید و مطالعه فرمودید مطلب رو. قطعا نظرتون عزیز و محترم هست برای من. والا با توجه به بازی هایی که تا حالا انجام دادم سیستم مبارزات این بازی واقعا یکی از برترین هاست و خیلی لذتبخشه جنگیدن با ربات ها. منظور من در کلیت سیستم مبارزه هست یعنی مقابله با ربات ها و زدن نقاظ ضعفشون و تیرها و سلاح ها بی نظیر و غیر تکراری که در هیچ بازی دیگه ای ندیده بودیم و …

   0
   0
 • سلام مجدد خدمت شما جناب آقابابایی
  عذرمیخام
  عذرمیخام
  عذرمیخام
  ببخشین که دوباره این کامنت رو میذارم …..آخه این سومین کامنتی که میذارم و توش ازتون درخواست دارم ….جیمیل تون رو چک بفرمایین…چون گویا بنده ۶ ماهه هستم و عجول
  ….جسارتا اگه میشه جیمل تونو نگاه بندازین …بنده با ایمیلdariush_teh_30 ….دو تا میل بهتون زدم (یکی پنج شنبه و یکی یکشنبه ) ….
  ممنون میشم با حوصله و جان و دل بررسی بفرمایین این میل های بنده رو …..چون برام خیلی مهمه
  منتظر پاسخ تون هستم ….متشکرم ….بازم عذرمیخام ازتون

  0
  0
  • سلام مجدد عرض میکنم خدمتتون. اقا من در هر دو بار قبلی پاسخ دادم خدمتتون و گفتم که حتما اگر بهم چند روز فرصت بدین چک میکنم و پاسخ میدم خدمت شما. من که می دونید بدون جواب نمیذارم کامنت های کاربرامون رو. فکر کنم ندیدین پاسخ من رو در دو مطلب قبلی که این نظر رو گذاشتید. به روی چشم حتما همین دو ۳ روز این کار رو انجام میدم حتما.

   0
   0
   • بنده شرمنده ام
    عذرمیخام …..
    بذارین به حساب ۶ ماهه بودنم Smile
    یکی از صدها اخلاق نیکوتون ….همین پاسخ به تمام کامنت های کاربرا همراه با محبت هست …..

    پس من دیگه مزاحم نمیشم ….و عجله ای ندارم ….تا شما هم با حوصله بررسی بفرمایین
    بازم شرمنده ام اگه ناراحت تون کردم

    0
    0
 • عالی بود فوق العاده تمام تروفیاشو گرفتم !!!!!
  از لحاظ گرافیگ شاهکار بود
  assassins creed origin نصف گرافیگ این بازی هم نداره
  وقتا اینجا میشه فهمید چرا کوجیما رفت سراغ موتور دسیما
  دمت گوریلا گیمز گرم Kiss In Love

  0
  0
 • orion گفت:

  با کمال احترام باید گفت که این متن اصولا نقد نیست و نکیسنده این متن هم سواد کافی برلی نوشتن نقد ندارد….هیچ منتقدی به یک کمپانی کبیر نمیگوید و یا هیچ نویسنده ای اثری را با واژه فوق شاهکار نام نمیبرد….باز هم میگم با کمال احترام نویسنده این متن در خوش بینانه ترین حالت یک علاقمند به دنیای گیم است و هیچ گونه سوادی برای نقد گیم ندارد…با احترام

  0
  1
  • (نظر شما برای بنده محترمه ) اما… خب عزیز من مجبورت نکردن که بخونی Grin دست و پاتو بستن میگن فقط نقد اقا سعید رو بخون ؟ میتونی بری از سایت های همسایه که نقد هایی با سواد کامل Giggle ROTFL میزارند بخونی Grin در جواب به نظرت هم بگم اگر قرار باشه نقد هر بازی یا فیلمی بدون شوخی یا بدون واژه هایی که نام بردید باشه لاقل من یکی اصلا رغبت نمیکنم برم بخونم چون کسل کنندس ! اما بر خلاف مقاله های دیگه که کسل کننده میشه مقاله های گیمفا و مخصوصا شخص سعید آقابابایی همیشه در درجات بالایی بوده و هست البته گهگاه به هرحال پیش میاد یه نقد متوسط یا حتی ضعیف هم در گیمفا منتشر بشه و کاملا طبیعیه … آقا سعید فقط برای تاکید بر این موضوع که این بازی و کمپانی شاهکار هستند حالا از واژه ی فوق شاهکار استفاده کردند Grin توروخدا ایراد های بنی اسراعیلی نگیرید Smile موفق باشی دادا Rose
   در پناه حق یا علی Heart

   0
   0
 • pashaferari گفت:

  ترکیبی از تامب رایدر و ویچر و recore که این اتفاق از ارزش این بازی کم میکند. هر چند که با خریدن ign امتیاز بالایی بگیرد.

  0
  0