گیفت کارت
گیفت کارت

یک RPG فوق العاده در مسخره ترین دنیای ممکن!!| نقد و بررسی بازی South Park: The Fractured But Whole

۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰

خلق یک بازی موفق بر پایه اثری متعلق به دیگر حوزه ها مانند سینما و انیمیشن و کتاب و … همواره موضوعی بسیار بحث برانگیز بوده و هست و همواره کیفیت بازی خلق شده با کیفیت اثر اصلی مقایسه می شود و در ۹۵ درصد مواقع هم شکست می خورد. زیرا که آن اثر اصلی حتما بسیار با کیفیت و محبوب بوده که تصمیم گرفته شده از آن بازی ساخته شود و به همین دلیل هم معمولا آن بازی ساخته شده چون کیفیت اثر اصلی را ندارد بر سرش کوبیده می شود و بازخوردهای ضعیفی دریافت می کند که خب البته در این بین سازندگان بازی هم مقصر هستند. البته فکر نکنید که برعکس این موضوع وجود ندارد زیرا که معمولا فیلم ها و انیمیشن ها و … که بر پایه یک بازی موفق خلق می شوند نیز چنین سرنوشتی دارند اما در موضوع مورد بحث ما که بازی های رایانه ای است، توجه به مورد اول یعنی خلق بازی بر اساس یک سری محبوب و موفق، بیشتر جایز است. تعداد بازی های موفق و بی نظیری که بر اساس یک سری فیلم و انیمیشن محبوب ساخته شده باشند بسیار کم و اندک است و به همین دلیل هم دید و نگاه خوب و مثبتی نسبت به این حوزه وجود ندارد و در واقع می شود گفت منتقدان و بازیبازان این ذهنیت را دارند که “هر بازی که بر اساس فیلم سینمایی و .. ساخته شود مضخرف است مگر آن که خلافش ثابت شود.” مثلا در مواردی مانند سری Batman Arkham بوده که خلافش ثابت شده است و شاهد شاهکارهایی در حد نام شخصیت اصلی کمیک و فیلم های سینمایی بتمن بوده ایم اما تعداد این قبیل شاهکارها خیلی کم است.

برخیزید و هر چه سریع تر با “new kid” همراه شوید و به یک ماجراجویی جدید که این بار بزرگتر و طولانی تر از قبل است بروید، البته این بار با تم سوپر هیروها و کلی قدرت های عجیب و جذاب و مبارزاتی بی نظیر…

عنوانی که امروز قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم نیز یکی از همین استثناهاست. یکی از عناوینی که بر اساس یک سری انیمیشن فوق محبوب و شاهکار ساخته شده است ولی خوشبختانه توانسته تا در حد نام بزرگ آن انیمیشن ظاهر شود و یک بازی فوق العاده را چه برای طرفداران انیمیشن و چه برای بازیبازان علاقمند به نقش آفرینی به ارمغان بیاورد. صحبت از بازی جدید و بسیار زیبای South Park: The Fractured But Whole است که اخیرا منتشر شده و توانست به مانند بازی اول و فراتر از آن ظاهر شده و عنوانی فوق العاده خوش ساخت را به صنعت بازی های رایانه ای معرفی نماید. جا دارد تا در ابتدا با توضیحات کوتاهی از نسخه اول این سری در نسل هفتم، بحث را خصوص South Park: The Fractured But Whole پیش ببریم. بازی نخست این فرنچایز که South Park: The Stick of Truth نام داشت توسط Obsidian Entertainment در سبک نقش آفرینی با مبارزات نوبتی ساخته شد (البته در نسل پنجم هم شاهد عنوانی از این سری بوده ایم) و توسط کمپانی بزرگ یوبیسافت در مارچ ۲۰۱۴ برای PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360 و رایانه های شخصی عرضه گردید و دو سازنده نابغه این سری یعنی Trey Parkerو Matt Stone در ساخت بازی نقش مستقیم و اصلی را در نوشتن داستان داشتند و به نوعی بازی از نظر طنز آن و داستان و … کاملا تضمین شده بود.

مدیونید اگر فکر کنید کارتمن ذره ای عوض شده باشه!! هنوز هم عوضی ترین،… ترین، … ترین و معذرت می خوام … ترین شخصیت دنیاست این پسره!!!

خوشبختانه بازی به بهترین شکل از همه لحاظ ساخته شده بود و شخصیت ها و دنیای بازی کاملا وفادار و به همان جذابیت سری South Park بودند. همان منطق عجیب و بی معنی که در سری انیمیشن وجود داشت در بازی نیز دقیقا به چشم می خورد. مبارزات بازی در مواقعی بسیار سخت و دشوار بودند ولی باز هم طنز ناب را با خود داشتنند. مثلا همان طور که قبلا نیز به این موضوع اشاره کرده ایم، برخی شخصیت ها قدرت هایی خاص داشتند که نمی توان آن ها را باز کرد ولی در بازی واقعا خنده دار بوده و بسیار زیرکانه و با هوشمندی خاص سری، خلق شده بودند. نحوه رقم خوردن وقایع بازی، مدل رفتاری شخصیت های دیوانه بازی (در دنیای این سری واقعا هر کس عاقل باشد، کاملا دیوانه به حساب می آید!!) و روند پیشرفت داستان و نوع روایت مسخره آن، کاملا وفادار به سری South Park بوده و تمامی طرفداران و منتقدان را راضی کرد. South Park: The Stick of Truth بر خلاف نگرانی های زیادی که در مورد ساخته شدن یک بازی بر اساس یک سری انیمیشن و سینمایی و… وجود داشت، از لحاظ بازخوردهای طرفداران و منتقدان فوق العاده عمل کرد و موفق شد تا امتیاز متای عالی ۸۵ را به خود اختصاص دهد. بازی همان طور که گفته شد در سبک نقش آفرینی با مبارزاتی نوبتی و بسیار اعتیاد آور قرار داشت که طنز بی نظیر سری نیز کاملا در مبارزات بازی به چشم می خورد و مجموعا بخش های مختلف بازی با یکدیگر ترکیبی فوق العاده را به وجود آوردند. در پی موفقیت عنوان South Park: The Stick of Truth، سازندگان و خالقان سری در کنفرانس خبری یوبیسافت اعلام کردند که بازی جدیدی از این سری را در دست ساخت دارند که South Park: The Fractured But Whole (نام آن هم داستانی دارد) نام دارد.

این برای دو آتشه های ساوت پارک باز خسته!!

 بالاخره چند روز قبل در تاریخ ۱۷ اکتبر ۲۰۱۷ بود که این بازی (که بر خلاف عنوان قبلی دیگر برای کنسول های نسل هفتم عرضه نگردید)، بعد از چند بار تاخیر خوردن، سرانجام برای PlayStation 4, Xbox One و رایانه های شخصی منتشر گردید و در اختیار طرفداران قرار گرفت. البته لازم به ذکر است که در عنوان جدید دیگر Obsidian نقشی ندارد و ساخت بازی را خود یوبیسافت در دست گرفته است تا بازی توسط یوبیسافت و مخصوصا شعبه سن فرانسیسکوی این شرکت با همکاری South Park Digital Studios LLC که خالقین این سری هستند ساخته شود. در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل به بررسی نقاط قوت و ضعف عنوان South Park: The Fractured But Whole بپردازیم و تمام جزییات آن را همراه شما عزیزان واکاوی کنیم تا از زوایای بیشتری با این عنوان روز دنیا آشنا شده و بتوانید راحت تر برای تجربه یا عدم تجربه آن تصمیم گیری کرده و به طور کامل در یابید که آیا این بازی باب میل شما هست یا خیر. پس اگر به هر دلیلی به این عنوان علاقمند هستید، پیشنهاد می کنم در ادامه مقاله نقد و بررسی بازی South Park: The Fractured But Whole با بنده و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا همراه شوید.

سعی کنید نزدیک این درجه سختی هم نشوید. تقریبا غیر ممکن می شود بازی. همان آسان و نرمال، خودش سخت دیگر بازی هاست!!

وقتی نام South Park بیاید یعنی قانون این است که همه چیز باید خنده دار و مسخره باشد!! حتی نامگذاری بازی. قضیه نامگذاری این نسخه را قبلا برای شما عزیزان مطرح کرده ایم و نمی توان بیش از این مسائل را کاملا “گشود”! زیرا “گشودن” هر چیزی در مقاله صحیح نیست و منع قانونی دارد!” Trey Parkerو Matt Stone به واقع دو نابغه در زمینه “داستان پردازی با درون مایه طنز فوق العاده خاص” هستند و دنیایی را در سری South Park خلق کرده اند که کاملا قوانین و هنجارهای مخصوص به خودش را دارد و هیچ مشابهی ندارد. هر چند که هنجار این دنیا بی هنجاری و قانون این دنیا شدیدا بی منطق بودن است ولی خب همین موارد به قدری عالی در این سری پرداخت شده اند که بیننده کاملا آن ها را قبول می کند. داستان بازی South Park: The Fractured But Whole نیز دقیقا از قانون سری انیمیشن آن تبعبت می کند و با حضور دو خالق اصلی سری، هیچ نگرانی از بابت داستان وجود نداشت زیرا به هر حال تاکنون ۲۰ فصل سریال و فیلم و .. از این سری منتشر کرده اند و تاکنون داستان بد و بی مزه و ضعیفی را از این سری ندیده ایم. بی شک بازی کردن عنوان South Park: The Fractured But Whol برای کسی که آشنا با این سری است و کلیت دنیای آن را می شناسد خیلی خیلی جذاب تر از شخصی ناآشنا خواهد بود (درست مانند بازی قبل)، اما اصلا این طور نیست که گمان کنید شخصی ناآشنا با سری که مثلا فقط علاقه به بازی های نقش آفرینی دارد از داستان این بازی لذت نمی برد زیرا که داستان در هر حالتی برای هر شخصی چه بزرگسال و چه سن کمتر (که البته اصلا نباید این بازی را بازی کرده یا سری آن را تماشا کنند) خنده دار و جذاب است و او را علاقمند می کند اما خب قاعدتا شخصی مانند بنده که تقریبا تمامی این سری را تماشا کرده است بیشتر می توانند طنزهای مخفی در داستان را تشخیص دهد زیرا که بیشتر با مدل داستان نویسی دنیای South Park آشناست.

همیشه میگن “…ها، کنی رو کشتن!!” ولی خدایی این کنیه که منو کشته!!

داستان نویسی در این بازی نیز مانند همیشه در این سری، بر اساس به تصویر در آوردن طنز اجتماعی از طریق بزرگنمایی بسیار زیاد دز لحظات مختلف است. در نقطه نقطه و جای جای این سری طنزی خاص و طعنه زننده وجود دارد و حتی کوچکترین طراحی ها و جزییاتی که در این سری می بینیم بی دلیل خلق نشده اند و هر کدام دلیلی دارند و طنزی را آشکارا یا نهفته در خود دارند. این طنز نیز به مانند بازی قبلی در جای جای South Park: The Fractured But Whole نیز جاریست تا علاوه بر تجربه یک نقش آفرینی عالی، حس کنیم در حال تماشای یک اپیزود جذاب از South Park نیز هستیم. همان طور که قبلا نیز به این موضوع اشاره کرده ایم داستان و وقایع بازی South Park: The Fractured But Whole دقیقا بعد از پایان نسخه اول بازی یعنی  South Park: The Stick of Truth دنبال می شود. کودکان South Park بعد از وقایع نسخه اول، تصمیم می گیرند بازی و ماجراجویی جدیدی را آغاز کنند که باز هم در شهر تخیلی South Park واقع در ایالت کلرادو Rocky Mountains، دنبال می شود و آن ها باز هم قصد دارند تا در نقش سوپرهیروها نقش آفرینی کنند. در نهایت و طی وقایعی دو گروه در بازی مانند قبل ایجاد می شود و کسانی که به کارتمن می پیوندند نام گروه آنها Coon and Friends است و در مقابل گروه دشمنان با نام Freedom Pals قرار دارند که جنگ بین این دو گروه در می گیرد.

یعنی اصلا شک نکنید که داستانی در کار است که کارتمن عوضی اینطوری زار می زنه. قطعا یه نقشه شوم و پلید داره!!

شما باز هم در بازی کنترل بچه جدید را بر عهده می گیرید ولی این بار می توانید انتخاب کنید که وی دختر یا پسر باشد. داستان و اتفاقاتی که در آن رقم می خورد درست به مانند بازی اول و هر بخش دیگری از سری South Park بسیار بسیار جذاب و خنده دار هستند و به واقع باید گفت Trey Parkerو Matt Stone ذهن های بسیار توانمندی برای خنداندن مردم دارند، آن هم در قالب مطرح کردن بسیاری از مسائل اجتماعی و فرهنگی و… که با بزرگنمایی های وحشتناک در سری South Park نمایش داده می شوند و یک موضوع شاید ساده به یک طنز اجتماعی بی نظیر تبدیل می گردد. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که دو مورد از ضعف هایی که بازی از نظر بنده به عنوان شخصی که سری را می شناسد، دارد مربوط به همین قسمت داستان. شاید این ضعف ها برای شخص ناآشنا به سری اصلا به حساب نیاید ولی برای طرافداران قطعا به چشم خواهند آمد. در سری اصلی و انیمیشن بازی لحظات زیادی هستند که شما واقعا از ته دل می خندید و بلند بلند شروع به خندیدن می کنید و از این دست لحظات تا دلتان بخواهد در انیمیشن هست، اما در بازی South Park: The Fractured But Whole تعداد این لحظات بسیار بسیار کم هستند و بیشتر به وجود همان لحظاتی که لبخندی بر لبتان بیاید یا خنده ای کوتاه داشته باشید، بسنده شده است. هر چند که به هر حال قالب یک بازی با اینمیشن فرق دارد ولی طرفدار این سری دوست دارد تا همان لحظات فوق خنده دار را در بازی ببیند.

دو سوپر هیرو مقابل هم.. جالبه هر دو هم میگن ما آدم خوبه هستیم!!

نکته بعدی نیز مربوط به همین بخش است و باید گفت آن “طنز تیز و برنده” که به همه چیز از اجتماع گرفته تا مذهب و … گیر می دهد و در سری اصلی وجود دارد در بازی دیده نمی شود و بیشتر به طنز ساده و سرسری تر بسنده شده است و دیگر شاهد طنز برنده و بسیار تیز سری انیمیشن در بازی نیستیم که واقعا این موضوع نیز با توجه به این که در اینجا سازندگان باید بیشتر به گبم پلی توجه می کردند، قابل گذشت است. در نهایت باید گفت همان طور که انتظار می رفت داستان در بازی South Park: The Fractured But Whole یکی از قدرتمندترین بخش های آن به شمار می رود و نوع خاص روایت داستان و شخصیت پردازی های منحصر به فرد سری South Park را در لحظه لحظه این بازی حس کرده و مثل همیشه از کارتمن از ته دل متنفر می شوید و حس می کنید که او به معنای واقعی “عوضی ترین” شخصیت تاریخ است یا هر لحظه منتظر رخ دادن عجیب ترین اتفاق ممکن هستید که حتی فکرش را هم نمی کردید رخ دهد. البته هنوز هم مسائل جنسی در جای جای این بازی وجود دارد و بازی به سنت سری اصلی خود، هیچ ابایی از مطرح کردن و نشان دادن مسائل جنسی ندارد که این موضوع به هر حال در کشور ما مقبولیت ندارد و پذیرفته نمی شود اما با توجه به درجه سنی بازی که بزرگسال است اگر در سن مناسبش بازی شود مشکل خاصی را نخواهد داشت، لااقل از نظر بنده!! 

اصلا این نگاه ها و چشم های کارتمن خیلی عجیبه!!!

در خصوص مبحث گرافیکی بازی South Park: The Fractured But Whole باید در یک کلام اینطور بگویم. فکر کنید مشغول تماشای یکی از بخش های سری انیمیشن South Park هستید با این تفاوت که خودتان هم می توانید در پیشبرد آن دخالت کرده و در مورد سرنوشت بازی و شخصیت ها و …. تصمیم بگیرید . یعنی از لحاظ بصری بازی دقیقا به مانند سری اصلی و به همان جذابیت است. South Park: The Fractured But Whole بازی نیست که در آن نگران افت فریم و کیفیت تکسچرها و سایه زنی و نورپردازی باشیم، بلکه عنوانی است که از آن انتظار داریم که به سبک گرافیکی سری که به نوعی امضای آن است کاملا وفادار باشد و سازندگان بازی نیز در همکاری با استودیوهای جهانی South Park دقیقا این مورد را در بازی پیاده کرده اند. یعنی همان طنز همیشگی و ظاهر بامزه شخصیت ها و … کاملا در بازی به چشم می خورد و واقعا هم باید این طور گفت که اصلا مگر می شود که هر مدیایی نام South Park بر روی خود داشته باشد و از لحاظ بصری جور دیگری باشد. این موضوع حتی در بخش گیم پلی بازی نیز رعایت شده است که در بخش مورد نظر در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

هر طور بخواهید می توانید شخصیتتان را بسازید و به عنوان بچه جدید وارد این دنیای مسخره شوید

 گرافیک South Park: The Fractured But Whole، حالت طنز بصری بسیار خاص و منحصر به فردی دارد و همان گونه که قبلا نیز اشاره کرده ایم “پر است از مسخره کردن و ارجاعات طنز به موارد مختلف اجتماعی، خانوادگی ، هنری و سیاسی، آن هم بدون هیچ سانسوری و به طور کاملا مستقیم. این موضوع از آن جهت جذاب تر از بقیه سریال ها و فیلم هاست که در قالب انیمیشن کودکانه با ظاهری کودکانه و توسط چند کودک به خورد بیننده و بازیباز داده می شود و کار را چندین برابر خنده دارتر و شاید به فکر فروبرنده تر (چه کلمه ای گفتم!!) از حالت عادی می کند و این تضاد محتوا با تصویر که در بازی وجود دارد نقطه عطف و عامل اصلی جذابیت این سری محسوب می شود. مثلا تصور کنید که وقتی یک کودک کوچک بامزه یک حرف خیلی بزرگسالانه می زند چقدر جذاب تر و بامزه تر از حالت عادی است.” نهایتا باید گفت بخش بصری و گرافیکی بازی South Park: The Fractured But Whole دقیقا همان چیزی است که باید باشد و اصولا هر محصولی که نام South Park داشته باشد باید دقیقا همین باشد وگرنه اصلا South Park نیست!! از نظر طراحی شخصیت ها و همین طور از لحاظ رفتاری، شخصیت های بازی دقیقا همان نام های آشنایی هستند که می شناسیم و در هیچ زمینه ای در طراحی بازی نسبت به وفادار بودن به سری اصلی، ذره ای کوتاهی صورت نگرفته است.

اصلا تضاد اون سوپر هیروها با قیافه شخصیت های ساوت پارک خودش یه طنز بی نظیره!!

South Park: The Fractured But Whole یک بازی در سبک اکشن آفرینی با مبارزات نوبتی محسوب می شود که به مانند تمامی نقش آفرینی های باکیفیت، بر اساس هرچه بیشتر اکتشاف کردن و گشت و گذار در دنیای بازی و پیشبرد داستان و ماموریت های فرعی و لول آپ شخصیت ها و قدرت ها و … بنا شده است و بسیار نیز این کار را عالی انجام می دهد. در بازی South Park: The Fractured But Whole همان طور که قبلا نیز اشاره کرده ایم، به سنت هر نقش آفرینی جذاب دیگری، قابلیت گشت و گذار در مناطق مختلف شهر را دارید و باید به اکتشاف و پیدا کردن شخصیت های مختلف و آیتم ها و گنج های گوناگون و ارزشمند در جای جای و در گوشه و کنار شهر South Park بپردازید. در بازی هم ماموریت های اصلی و داستانی وجود دارند که با انجام آن ها خط داستانی اصلی بازی را جلو می برید و هم انواع و اقسام ماموریت های جانبی و فرعی که توسط شخصیت های مختلف در گوشه و کنار نقشه به شما داده می شوند و انجام ماموریت های گوناگون برای هر شخصیت باعث می شود تا او به لیست دوستان شما اضافه گردد و هر چه دوستان بیشتری داشته باشید در شهر محبوب تر هستید و در بسیاری موارد دوستانتان به کمکتان می آیند و از انجام برخی مبارزات راحت می شوید. شخصیت های مختلف بازی بسته به کلاس و درجه و … که دارند، دارای توانایی ها، قدرت ها، ضربات و حملات معمولی و یا ویژه در مبارزات هستند و وقتی نوبت یک شخصیت می شود، باید سعی کنید به بهترین شکل در مبارزه از توانایی های او در جهت پیروز شدن، یاری بگیرید.

مبازرات بازی فوق العاده تاکتیکی و در مواردی نفس گیر و خیلی دشوار هستند

طنز خاص سری انیمیشن ساوت پارک، حتی در گیم پلی بازی نیز لحاظ شده است و در قدرت های شخصیت ها و نحوه اجرای آن ها و ماهیت آن قدرت ها، موارد بسیار خنده داری به چشم می خورد که در گیر و دار مبارزات سخت بازی خنده بر لبان شما می آورد. به مانند تمامی عناوین نقش آفرینی در South Park: The Fractured But Whole نیز با انجام فعالیت ها و ماموریت های داستانی و فرعی مختلف، امتیاز تجربه یا Xp دریافت می کنید و با این امتیازات لول و سطح شخصیت های مختلف را بالا می برید (اصطلاحا Level Up) و آپگرید ها و ارتقاهای بسیار متنوع و مختلفی را در اختیار شخصیت ها قرار می دهید تا در مبارزات به کمک شما کنند و کارتان را راحت تر سازند. مانند خیلی از عناوین نقش آفرینی دیگر، در بازی South Park: The Fractured But Whole میزان شانس پیروز شدن گروه شما در مبارزات رابطه مستقیمی با درجه و لول تیم دشمن دارد. در واقع به مانند خیلی از بازی ها نظیر فاینال فانتزی، در این بازی می بینید مثلا یک دشمن وجود دارد که درجه اش خیلی بیشتر از شماست و شانس پیروزیتان خیلی خیلی پایین است، بنابر این باید برگردید و با انجام ماموریت های بیشتر و گشت و گذار و … درجه شخصیت خود را ارتقا دهید و تیم خود را قوی تر کنید تا مجددا بازگشته و آن دشمن قدرتمند را شکست دهید.

یه قدرت هایی در بازی می بینید که کلی خواهید خندید!! همه چز در این دنیا خنده دار و مسخره است

مبارزات این بازی نسبت به قبل چه از لحاظ کمیت و چه کیفیت، اصلاحات و بهبودهایی را به خود دیده اند که سبب هرچه هیجان انگیز تر شدن و تاکتیکی تر شدن مبارزات بازی شده است. در این نسخه  شاهد حضور ۱۲ کلاس سوپرهیرو هستیم که شامل Brutalist, the Blaster, the Speedster, Elementalist, Gadgeteer, Mystic, Cyborg, Psychic, Assassin, Commander, Netherborn, و Karate Kid می باشند. شما در قالب دو گروه با شخصیت های متفاوت در دو سوی صفحه تصویر قرار می گیرید و باید به نوبت و با شخصیت های مختلف به دشمنان ضربه بزنید تا سرانجام یک تیم تمامی شخصیت های حریف را شکست داده و در نبرد پیروز شود. کلید مبارزات بازی، تاکتیک و استراتژی هستند و هرگز فکر نکنید که می توانید مبارزات سخت بازی را همین طور سرسری پیروز شوید. همان قدر که شخصیت های تیم شما قدرت های کارآمد و مرگبار دارند، دشمنان هم به انواع قدرت و قابلیت ها دسترسی داشته و در صورت عدم تمرکز در مبارزات بازی خیلی زود دخلتان را می آورند!!  در مبارزات باید کاملا هوشمندانه از میزان امتیازی که برای استفاده در یک نویت در اختیار دارید استفاده نموده و تعادل خوبی را بین قدرت هایی که امتیاز خیلی بالایی می گیرند و قدرت های کم امتیاز تر و حتی حمله نکردن و پر کردن خط سلامتی شخصیت ها برقرار نمایید.

بر خلاف ظاهر کودکانه، مبارزات بازی اصلا کودکانه نیستند و کاملا هم هاردکور هستن مخصوصا در درجات سختی بالا که واقعا بی رحمه بازی

 تعادل در خرج کردن امتیاز و درست استفاده کردن از نوبت مبارزه، نقش خیلی مهمی در به سلامت گذراندن مبارزات بازی به ویژه در مراحل بالاتر و درجات سختی بالاتر دارد و باید کاملا از آن به طور بهینه و صحیح استفاده نمایید. در واقع شما بایستی المان های مختلفی را در مبارزات بازی زیر نظر داشته باشید و بر روی آن ها تمرکز نمایید تا بتوانید در تمامی آن ها پیروز شوید.  مبارزات بازی به مانند بازی قبلی بسبار تاکتیکی و عمیق دنبال می شوند و حتی نسبت به بازی قبل بهبودهایی را نیز به خود دیده اند که شامل اضافه شدن برخی المان های نقش آفرینی جدید و متنوع تر کردن انتخاب های بازیباز می باشند.  عمق بالای مبارزات بازی سبب می شود تا بازیبازان هاردکور و نقش آفرینی بازان حرفه ای (که با سری ساوت پارت آشنایی خاصی هم ندارند) نیز به سمت آن جذب شوند و به ویژه بازیبازانی که دوست دوستدار مبارزات نوبتی هستند، تجربه جذابی را در این عنوان پشت سر خواهند گذاشت. به طور کلی باید گفت در مبارزات نوبتی بازی South Park: The Fractured But Whole، تاکتیک، استراتژی، استفاده بهینه از فرصت ها و قدرت ها و ایجاد تعادل در استفاده از منابع کلیدی ترین المان های لازم برای پیروزی شما در نبردها محسوب می شوند و باید گفت از تمامی جنبه های لازم برای خلق یک نقش آفرینی نوبتی جذاب، South Park: The Fractured But Whole تقریبا همه را در اختیار دارد و شاهد مبارزاتی کاملا فوق العاده، چالش برانگیز، جذاب، هیجان انگیز و راضی کننده هستیم.

باید خیلی در مبارزات و انتخاب فنون و .. استراتژی داشته باشید. وگرنه کار سختی در پیش خواهید داشت.

صداگذاری در South Park: The Fractured But Whole در یک کلام شاهکار است. یعنی مت استون و تروی پارکر با صداگذاری خود باز هم حماسه ای دیگر آفریده اند، مانند همه بخش های این سری تا به امروز. در این عنوان تمامی تیم اصلی صداگذاران شخصیت ها در سری انیمیشنی South Park حضور یافته اند تا از صداگذاری عالی تک تک شخصیت های آشنا و صداهای جذاب آن ها لذت ببریم و بازی دقیقا به مانند سری انیمیشن South Park صداگذاری شده است. در واقع باید گفت بهترین و برترین کیفیت صداگذاری ممکن که می توانیم از یک بازی یا انمیشن با نام South Park انتظار داشته باشیم را South Park: The Fractured But Whole شاهد و شنوا هستیم تا بازی در این زمینه هیچ کمبود و نقصانی نداشته باشد. در خصوص موسیقی بازی هم واقعا نمی توان جرف خاصی غیر از تحسین گفت. موسیقی ها و تم آشنا و فوق محبوب این سری، در بازی هم کاملا شنیده می شود و با تک تک لحظات بازی و حتی با تک تک شخصیت های آن منطبق و همگون است و همان کیفیت موسیقی های سری انیمیشن را داراست. بی تردید باید گفت صداگذاری و موسیقی که در بازی South Park: The Fractured But Whole شاهد هستیم یکی از برترین و قدرتمندترین المان های بازی محسوب می شوند و نقش زیادی را در هر چه بیشتر شبیه کردن این بازی به یک South Park واقعی بر عهده دارند.

دوستان عزیز، پدر و مادرهای گرامی، South Park چه بازی باشد چه انیمیشن و … از لحاظ بصری، داستانی، محتوا، صحبت کردن و یا هر زمینه دیگری، سری است که نه تنها تحت هیچ شرایطی برای کودکان مناسب نیست بلکه حتی برای خیلی نوجوانان نیز در مواقعی مشکل دارد و در حقیقت یک سری کاملا مختص بالغین و بزرگسالان است

قبل از نتیجه گیری از تمامی مواردی که در مورد بازی بیان کردیم باید یک نکته خیلی مهم را در مورد این عنوان متذکر شویم و این را وظیفه خود می دانم. دوستان عزیز، پدر و مادرهای گرامی، South Park چه بازی باشد چه انیمیشن و … از لحاظ بصری، داستانی، محتوا، صحبت کردن و یا هر زمینه دیگری، سری است که نه تنها تحت هیچ شرایطی برای کودکان مناسب نیست بلکه حتی برای خیلی نوجوانان نیز در مواقعی مشکل دارد و در حقیقت یک سری کاملا مختص بالغین و بزرگسالان است و بازی South Park: The Fractured But Whole نیز از این قاعده تبعیت می کند. امیدواریم پدر و مادرها با دیدن عکس روی جلد بازی نگویند “وای وای چه بچه های بامزه ای!! این رو بخریم واسه بچه مون!!!” زیرا که همین شخصیت های بامزه کارهایی می کنند که حتی پورن استارها هم نمی کنند و حرف هایی می زنند که هیچ بچه و بزر گسالی تا به حال نشنیده و هیچ کودکی هم نباید هم بشنود!! باید گفت South Park: The Fractured But Whole همان تجربه بی نظیر بازی اول را به عنوان یک ادامه بسیار ارزشمند و اصیل پیش گرفته است و البته نسبت به بازی قبل معدود ضعف ها را نیز تقریبا رفع کرده است تا شاهد بازی بهتری باشیم. در واقع این نسخه نسبت به بازی اول بزرگتر و پرمحتواتر است و زمان بازی نیز بسیار طولانی تر شده است و ارزش تکرار خوبی نیز دارد (البته می توانست خیلی هم ارزش تکرار بالاتری داشته باشد).

پیش به سوی یک نقش آفرینی پر از خنده، طنز، نقش آفرینی، مبارزه و …

همچنین از همه مهم ار این که South Park: The Fractured But Whole در نهایت یک “بازی” است و در این نسخه سازندگان بیشتر بر روی گیم پلی اعم از المان های نقش آفرینی و مبارزات بازی و عمیق تر کردن آن ها کار کرده است تا علاوه بر یک South Park، شاهد بک بازی نقش آفرینی بسیار تاکتیکی و عمیق با مبارزاتی دشوار و المان های جذاب و پرتعداد نقش آفرینی باشیم که می تواند هر بازیباز هاردکور علاقمند به نقش آفرینی را راضی نگاه دارد و واقعا اگر جرات دارید South Park: The Fractured But Whole را روی درجه سختی بالا تجربه کنید تا سختی و هاردکور بودن را لمس کنید!! اگر نسخه قبلی این سری را بازی کرده باشید، احتمال این که نسخه جدید را تجربه نکنید بسیار پایین است زیرا که کمتر کسی وجود دارد که از تجربه نسخه قبلی ناراضی بوده باشد. طرفداران سری انیمیشن این مجموعه نیز که به خاطر علاقه به این سری، احتمالا بازی را نیز خواهند خرید و تجربه خواهند کرد. اما باید به این موضوع اشاره کنم که اگر بازی قبلی را انجام داده اید و از آن خوشتان نیامده است هرگز پولتان را خرج South Park: The Fractured But Whole نکنید و یا اگر کلا از سری انیمیشن South Park بدتان می آید، بهتر است سمت این عنوان نروید، زیرا این بازی قبل از این که یک “بازی رایانه ای” باشد یک محصول با نام South Park است. اما به غیر از این دو مورد باید گفت South Park: The Fractured But Whole عنوانی است که تجربه آن را به همه بازیبازان و علاقمندان به نقش آفرینی و طرفداران سری و دوستداران نقش آفرینی های هاردکور با مبارزات تاکتیکی و سخت، توضیه می کنم. برخیزید و هر چه سریع تر با “new kid” همراه شوید و به یک ماجراجویی جدید که این بار بزرگتر و طولانی تر از قبل است بروید، البته این بار با تم سوپر هیروها و کلی قدرت های عجیب و جذاب و مبارزاتی بی نظیر…

  

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Auditore گفت:

  این گیمو با ویدئو های پیودیپای دنبال میکنم ، تا اینجا واقعا فوق العاده بوده Laugh به عنوان کسی که انیمیشنای این سری رو ندیده واقعا از طنز بازی لذت بردم ، پر از ایده های ناب و شوخی های عالی ، از دستش ندید Yes

  0
  0
 • Elder Gamer گفت:

  عوضی ترین شخصیت دنیا استویی گریفین هستش Grin

  0
  0
 • Kewwwl کارتمن وار : )))))
  واقن جزو بهترین سریالای عمرمه هروقت خسته میشم ی قسمت نگا میکنم…امیدوارم بتونم این عنوان زیبارم تجربه کنم

  0
  0
 • Amirooo گفت:

  سلام سعید جان.ممنون از مقاله خوب و جامعت.به نظرت من که قسمت اول رو بازی نکردم میتونم با این بازی ارتباط برقرار کنم.؟

  0
  0
 • ISFARZAD گفت:

  ممنون از نقد زیباتون اقای بابایی Yes

  0
  0
 • چه سرعت عملی در نقد دارید ! خیلی نقد خوبی بود اول نمیخواستم بازی رو بگیرم الان تقریبا مجاب شدم بگیرمش البته من خودم یکی از طرفداران سری انیمیشن های پارک جنوبی هستم اما هیچ وقت بازیش رو بازی نکردم !
  آقا سعید بازی چند ساعت گیم پلی داره ؟ من نسخه قبلی رو نتونستم تجربه کنم میخوام ببینم مرتبط نباشن یه وقت که البته فک نمیکنم باشن از لحاظ داستانی

  0
  0
  • درودفراوان بر شما. خیلی ممنونم که مطالعه فرمودید و باعث افتخار هست که اعتمادتون به نقد بنده باعث شد نظرتون عوض بشه و مطمئن هم باشید که لذت نابی خواهید برد از بازی مخصوصا چون با سری اشنا هستید.
   عرض کنم حضورتون که بله دیگه ما سعی میکنیم که بازی های جدید رو بسته به حجم دانلود، میزان زمان مورد نیاز بازی کردن برای نوشتن نقد و همین طور سبک بازی، در سریع ترین زمان ممکن براتون قرار بدیم و در این میان مثلا یه بازی مثل ساوت پارک زمان کم تری می خواد برای نوشتن نقد و یه بازی مثل شدو او وار زمان بیشتری میخواد از همه لحاظ.
   این نسخه و نسخه قبلی مرتبط نیستن. درسته که بازی از انتهای بازی قبل رقم می خوره ولی خب تم داستان و … کلا متفاوته چون یوبی می دونسته که خیلی ها در نسل هشت تازه میخوان برن سراغ این بازی و ممکنه نسل هفت رو بازی نکرده باشن.
   ببینید بسته به نوع بازی کردنتون داره. این بازی رو اگر بخواید فقط سریعا ماموریت داستانی رو برید با تخمین من چیزی حدود ۱۳-۱۵ ساعت طول می کشه اما من هیچ وقت اینطوری بازی نمی کنم نقش افرینی رو. اگر شما به طور نرمال به ماموریت های فرغعی و ایتم های جمع کردنی و .. بپردازید و خلاصه با حوصله تر بازی کنیداین بازی می تونه راحت حدود ۲۶ ۲۷ ساعت به راحتی شما رو سرگرم کنه و مخصوصا اگر بخواید خیلی خیلی دقیق و با جزییات کار کنید مطمئنم که بالای ۳۰ ساعت خواهید داشت

   0
   0
 • Vito scaletta گفت:

  من بازیش کردم خیلی عالیه بعضیا متاسفانه به ظاهر کارتونیش نگاه میکنن و بازیش نمیکنن و فکر میکنن بچه گانست ولی به جرات میتونم بگم یکی از بهترین بازی های امساله و باید یکی از ۶ نامزد گوتی هم بشه.
  اگر سریال southpark رو ندیدین حتما هر ۲۱ فصلش رو ببینید (فصل ۲۱ در حال پخشه قسمت ۴ فصل ۲۱ وقایع قبل از fractured but whole رو نشون میده)

  0
  0
 • Talos گفت:

  سعید جان خسته نباشی، واقعا این بازی درخور سریال و این نقد هم درخور بازی بود
  یوبی به حق برای این سری سنگ تموم گزاشته و از معدود اندام هاشه که اون سرطانی که به جونش افتاده بهش سرایت نکرده
  ولی فکر میکنم اگر ساخت این نسخه رو هم obsidian به دست داشت میتونست با تجربه هایی که از ساخت نسخه قبلی به دست اورده بود یک شاهکار خلق کنه
  هنوز سریال رو درست تماشا نکردم(بعضی قسمت هاش رو توی یوتیوب و اینور و اونور دیدم) و همین روزا باید شروع کنم، ولی نسخه اول بازی واقعا عالی بود، خصوصا مرحله کانادا، و غار Grin که واقعا اکتشافاتی که میکردی ادم رو روده بر میکرد! و نمیشه فراموشش کرد
  ممنون بابت این نقد زیبا Yes

  0
  0
  • درود فراوان بر شما افشین جان. سلامت باشید انشالله. خیلی خوشحالم که نقد راضی کننده بوده براتون و لطف کردید که مطالعه فرمودید مطلب رو.
   سریال رو واقعا حتما ببینید چون حیفه. اونجاست که واقعا خیلی خیلی بیشتر از بازی روده بر می شید.
   در مورد بازی اول کاملا باهاتون موافق هستم و والحق بی نظیر بود. یاد مراحلی که گفتید بخیر. یادشون افتادم الان که فرمودید!!!

   0
   0
 • kawaii ochinchin گفت:

  یکی بگه سریالشو از کجا دانلود کنم؟ هر چی میگردم پیدا نمیشه

  0
  0
 • natriom گفت:

  به طرز عجیبی طنز بزرگسالانه در غالب کودکانه جذابه!
  من هیچ وقت بطور کامل سریال رو دنبال نکردم اما همان چند قسمت گلچین شده برای اثبات خاص و معرکه بودنش کافی بود
  حتی به دور از داستان بزرگسالانه گیم‌پلی داستان هم شدیدا بزرگسالانه است حرفه‌ای و سختگیر!
  شماره‌ی اول ساوث پارک یکی بهترین‌ بازی‌های عمرم بود با اینکه خیلی طرفدار نقش‌افرینی نیستم اما شدیدا جذب این بازی شدم
  ‌در اخر یک نکته
  قلم منتقد به اندازه قلم طا رسولی برای شخص من جذابه تبرک

  0
  0
  • درود فراوان بر شما. خیلی خیلی خیلی خیلی بابت نکته آخر که فرمودید سپاسگزار هستم و واقعا نظر لطف و محبتی هست که به بنده دارید و باعث افتخارمه که این طور می فرمایید. انشاللله لایق این لطف بزرگ شما باشم و واقعا این نظر شما خستگی رو کاملا از تنم در اورد وقتی دیدم که این قدر لطف دارید به من.
   در مورد بازی اول و طنز سری و شدیدا بزرگسالانه بودن اون کاملا و دقیقا با شما موافق هستم.
   خیلی متشکرم باز هم ازتون

   0
   0
 • ممنون نقد خوبی بود
  واقعا بازی طنزی هست تو یوتوب هم گیم پلیشو دیدم خیلی خوشم اومد
  مبارک طرفداراش

  0
  0
  • درود بر شما. خیلی ممنون از شما که وقت ارزشمندتون رو گذاشتید و مطالعه فرمودید. خوشحالم رضایت داشتید.
   بله طنز این سری بی نظیر هست و گیم پلی هم یک نقش افرینی ناب

   0
   0
   • Gul'dan گفت:

    آقا سعید قربون آواتارت برم In Love In Love
    بابت نقد هم ممنون Yes

    0
    0
    • اختیار دارید. والا من زیاد افتخار بازی کردن و اطلاعات کافی داشتن از دنیای وارکرفت و … رو ندارم که اینه رو یک نقص و یک حسرت بزرگ برای خودم محسوب می کنم ولی خب واقعا نمی تونم از طراحی بی نظیر شخصیت های این سری بگذرم. اولین بار تصویر این استورم ایج رو روی بازو به صورت تتو دیدم و قطعا خودم هم اون تتو رو خواهم زد چون بی نظیر بود. انقدر از ابهت این دیو عظیم و جذاب خوشم اومد که تصویر تلگرام و واتس اپ و … همه رو از این شخصیت گذاشتم. حیف واقعا حیف که پا به این دنیا نذاشتم چون هیچ وقت پی سی باز نبودم و با موس و کیبورد بلد نیستم بازی کنم.
     خواهش میکنم. ممنون از شما که مطالعه فرمودید

     0
     0
 • Mojtaba VMPR گفت:

  اصلا عالی شد دیگه. یه بازی درست و حسابی دیگه واسه ما rpg بازا.
  کارتونش که از بهترین سریال هاست. بازی قبلیا هم که عالی بودن. این یکی هم عالی شد. دم یوبی گرم.
  مرسی اقا سعید خسته نباشید.

  0
  0
 • ازتون ممنون جناب آقابابایی.بازی متفاوتی هست که تجربش بین اینهمه بازی قطعا ارزشمنده.
  نقد ویدئویی forza و gran turismo لطفا

  0
  0
 • اسپم:سایت وست گیم بازی ای مثل کاد لگاسی ادیشن رو میده ۱۱۵هزار.چجور ممکنه یه بازی ۸۰دلاری ۱۱۵هزار بشه؟؟؟؟؟واقعیه؟؟؟

  0
  0
 • Hossein E 47 گفت:

  کارتمن عوضی ترین بچه ای بود که دیدم قسمتی که جنگ رو بازسازی میکردن به اوج موضوع پی بردم خیلیی …..ه
  چقدر این مجموعه خوبه از کارتمنو استنو کایل وکنی بگیر تا مکی و اقای گریسون همشون سوژن به تنهایی
  marijuana is bad mkay?

  0
  0
 • vergil2max گفت:

  میبینم که اقای اقابابایی اخیرا وقتتون را در یک دنیای فان سپری کردین.دی.اول میخواستم بگم امیدوارم بهتون خوش گذشته باشه ولی انگار خوش گذشته-چه بهتر از این.بنظرم این جور سرگرمیها فان مثل بازی و انیمه و غیره واسه اکثر ما ایرانی ها لازم.
  خسته نباشید اقای اقابابایی.ممنون

  0
  0
  • vergil2max گفت:

   خب.منکه نتونستم بیشتر از این واسه نقد گیمفا یا شما منتظر بمونم و استارت Shadow Of War را زدم.نمی دونم شما هم زدید یا نه چون خیلی دوست دارم نقد بازی های شمشیری-دی-را به قلم شما بخونم.توی این ۱۵ ساعتی که بازی کردم باید بگم واقعا بازی لذت بخشی بود.
   تا اینجای ۲۰۱۷ این دومین بازیه که اینقدر برام اعتیاد اور و لذت بخش بود.اولیش Nier بود.(البته هنوز Nioh و Horizon Zero Dawn را قسمت نشده بازی کنم).
   متعجبم چرا منتقدا اینقدر عجیب نمره دادن (حتی عجیبتر از نسخه قبل).بنظرم منتقدا باید بازی را نقد کنند نه محتویات درون برنامه ای را (شبیه منتقد IGN).قبول دارم این موارد دوست داشتنی نیست اما حیف که به خاطر همچین چیزای اینقدر نمرات بازی کم بشه.به هر حال قرار نیست تا ابد بازیهای انلاین محور از این جور چیزا داشته باشن.
   با تشکر

   0
   0
   • درود مجدد بر شما.
    کار خوبی کردید که شروع کردید. والا شدو او وار بازی هست که باید خیلی بازی کرد تا کامل ازش گفت. من هنوز شروع نکردم متاسفانه ولی نقد ویدئویی و کاملش رو اخر هفته براتون خواهیم داشت که اقای عبداللهی پور دارن زحمتش رو میکشن.
    هورایزن رو که بازی کنید احتمالا خواهید گفت بهترین تجربه تون بوده بین این بازی ها. برای من که این طور بود. هورایزن لذتی نزدیک به ویچر داشت. بیخود نبود که سازندگان ویچر مستقیما از این بازی تمجید کردن و عکس الوی و گرالت رو قرار دادن. نی اوه هم که شاهکاریه برای خودش
    کلا قضیه نمره ها عجیب عریب شده مقداری. کم کم فکر میکنم نمرات سایت های ایرانی با کیفیت معتبر تر هست از برخی سایت های بزرگ ولی عحیب و غریب
    تشکر از شما

    0
    0
  • درود بر شما. بله انصافا هم خوش گذشته.
   سلامت باشید انشاللله. خیلی ممنونم از لطفتون

   0
   0
 • Saman_hk گفت:

  تشکر فراوان از نقد خوبتون استاد آقابابایی.خواندن مقاله هاتون همیشه خوشحالم میکنه.
  اسپم:شرمنده استاد سوالی داشتم،فقط کامنت های بنده مستقیماً به بررسی میره یا تمام کاربر ها اینطوری هستند؟اگه فقط کامنت های بنده به بررسی میره بی زحمت لطف کنید که من هم مانند سایر دوستان کامنت هام فورا منتشر بشه تا راحت تر بتوانم با دوستان گل گیمفایی بحث کنم.خیلی ممنون.

  0
  0