در همسایگی شیطان | نقد و بررسی The Evil Within 2

29 مهر 1396 - 12:21

ترس چیست. آیا ترس فقط یک واکنش شیمیایی در مغز ما است یا چیزی فراتر از آن. چرا عده ای عاشق و دلشیفته فیلم های وحشتناک هستند و هیچ گاه از آن سیراب نمی شوند ولی عده ای دیگر برایشان غیر قابل تحمل است. طبق تحقیقات صورت گرفته تماشای یک فیلم ترسناک یا اجرای یک بازی مشابه سبب افزایش ضربان قلب، فشار خون  و افزایش سرعت تنفس می شود و این شاید برای شما جذاب باشد ولی برای عده ای دیگر چندان جذاب نیست. البته نظر همه در خصوص محتوای ترسناک این گونه نیست و هستند خیل عظیمی از مردم که توان مشاهده این محتویات را ندارند یا این که به سادگی فقط برایشان جذاب نیست.

محتوای ترسناک به طور کلی در چند دسته بندی مختلف قابل عرضه می باشد. در حالت اول با ایجاد یک محیط رعب انگیز که حتی می توان در آن ساعت ها و ساعت ها مخاطب را از چیزی ترساند که وجود ندارد و یا با ایجاد توهمات تصویری مخاطب را ترساند. نمونه خوب این حالت که موفق شده است با استفاده از عناصر محیطی و صدا گذاری و حتی بدون نمایش دشمن تا ساعت ها شما را میخکوب و نگران نگاه دارد، می توان به سری بازی های Outlast و اثری کمتر مورد توجه به نام Layers of Fear اشاره کرد که حتی عنوان دوم در این کار بسیار موفق تر از Outlast عمل نموده است و در کل بازی شما شاید با یک دشمن روبرو شوید (که در واقع حتی این روبرویی هم قابل اجتناب است). در این دست عناوین داستان جذاب و معما های پیچیده شما را سرگم نگاه می دارد.

اخوی بدبختی های شما دوباره از این جا استارت می خوره!

دسته دوم اما حالتی محسوب می شود که با استفاده از حس ذاتی انسان به اجزا جدا شده بدن و ایجاد اثرات محتوای ترسناک از راه دیگر سعی در ترساندن شما دارد. نمونه بسیار واضح آن نیز سری فیلم های اره است که شاید در واقع داستان گیر افتادن در یک محیط و تلاش برای زنده ماندن چندان ترسناک نباشد (همان طور که فیلمی مانند Cube نیز تماشاگر را در چنین محیطی قرار می دهد ولی خبری از تکه تکه شدن های پیاپی نیست) ولی باز هم چنین کار هایی تا حدودی در دسته Horror قرار می گیرند ولی متاسفانه باید اذعان داشت که این دسته بدون شک بی هدف ترین و کم ارزش ترین محتوای ترسناک را با خود به همراه دارد و ساخت چنین محتوایی چندان سخت نیز نمی باشد، فقط کافیست یک نفر را تا جای ممکن تکه تکه کنید! از دیگر دلایل کم ارزش بودن چنین محتوایی، امکان سندروم ندای وظیفه است که نمونه بارز آن سری فیلم ها و بازی های Resident Evil است که بعد از سال هاحداقل بازی های این سری توانستند خود را از این بیماری مرگبار نجات دهد و استقبال مردم و منتقدین از نسخه هفتم نیز گواه آن است.

بفرمایید شام ! می دونم خیلی کلیشه ای هست این جمله ولی این جا، بهترین جا برای بکار بردنشه !

اما دسته آخر تلفیقی از دو حالت بالاست که هم با محط های وهم آلود، نور پردازی عالی، صدا گذاری خوب و اندکی تکه تکه شدن (!) می توان بازی باز یا تماشا چی را ترساند که نمونه به شدت خوب آن نسخه اول از سری بازی های Dead Space است که ترکیب بی نظیری از تمام المان هایی بود که می توانست شما را به تعویض شلوار وادار کند! ولی باز هم سازندگان به اجبار ناشر مجبور شدند که راه خود را به سمت ندای وظیفه شدن کج کنند و ما هم شاهد مرگ کامل یک سری دیگر باشیم.

از محیط های نا شناخته در میانه فضای بی کران که شما تنهای تنهای در آن رها شده بودید تا توهمات صوتی ای که در سرتاسر ایشیمورا، آیزاک  را زجر میداد که در ترکیب با صدای نفس کشیدن سنگینش بهترین تجربه ترسناک زندگی من را رقم زد که نتیجه اش خندیدن به تلاش های بی معنای سایرین برای خلق محیطی ترسناک بود. جدای از آن طراحی تکروموف ها سبب می شد که ارزش تکرار پذیری بازی به هزاران بار افزایش یابد ولی متاسفانه بیماری بازی های ترسناک آن است که پس از ۲ مرتبه دیگر بازی شما را نمی ترساند و در واقع بازی به یک عنوان شوتر بدل می شد که البته باز هم به لطف سندروم ندای وظیفه و زحمات بی بدیل EA بازی در شماره سوم از همان ابتدا به یک ندای وظیفه فضایی تبدیل شد!

سوال من این هست که چطور کاراکتر می فهمه تو آسانسور باید کدوم طبقه رو بزنه، Dead Space یکی از مزیت هایش این بود که در صورت زدن طبقه اشتباه با چنان نکروموف هایی روبرو می شدید که دیگه اشتباه نکنید !

حال باید دید که TEW کجای این بازار قرار می گیرد که البته همان طور که شما نیز ا کنون به این نتیجه رسیده اید، حالت سوم برازنده ترین حالت ممکنه برای این عنوان است ولی آیا این عنوان قابل رقابت با سلطان قلب ها، Dead Space ( با وجود آن که این قیاس تا حتی قیاس سیب و پرتقال است ) و یا سری Silent Hill که به طور قطع منبع الهان سازندگان ( خصوصا نسخه اول ) بوده است،  را دارد.

در هر صورت هر چه که باشد امسال شاهد عرضه نسخه دوم یکی از عناوین خوب از سوی یک سازنده عالی برای طرفداران این سبک هستیم که حتی اگر شما چندان هم عاشق  دل شیفته سبک ترسناک هم نبودید باز هم نسخه اول بازی The Evil Within به طور قطع شما را راضی نگاه می داشت. یکی از نکات خوب در رابطه با بازی عدم نیاز به معنای واقعی برای تجربه نسخه اول، برای درک داستان نسخه دوم است که جای ستایش دارد. داستان بازی از جایی شروع می شود که مردی تنها و زخم خورده در گوشه ای از یک رستوران در حال تماشای کابوس واقعی زندگیش است، کشته شدن دخترش جلوی چشمانش در آتش سووزی و در حالی که هیچ کاری از دستش بر نمی آید. التبه این کابوس زمانی نیمه تمام می ماند که بیدار می شود و می بیند در برابر افرادی از شرکتی شیطانی به نام موبیوس قرار دارد که از وی درخواستی ساده دارند. موبیوس سعی دارد دستگاهی بسازد که در آن با ایجاد حس خوشی و شادمانی سبب ایجاد آن حس برای سایر مردم دنیا شود ( به همیین سادگی و البته دستشان درد نکند !) ولی تنها کاندیدایی که برای این دستگاه قابل استفاده بود دختر سباستین ( کاراکتر بازی) بود که از قضا موبیوس حتی کشته شدن وی را نیز به صورت ساختگی ایجاد کرده بود تا بتواند بدون مشکلی دستگاهش را بسازد و حالا همه چیز به هم ریخته است و موبیوس بار دیگر دست به دامان شما شده است. داستان بازی با وجود آن که تنها مقدمه ای برای فرستادن مجدد شما به درون جهنم است ولی از پایه از مشکلاتی رنج می برد ولی با پیشروی در بازی قابل تحمل تر می شود ولی عدم نیاز به دانستن داستان نسخه اول سبب می شود که این ایراد به راحتی قابل چشم پوشی باشد.

دفعه اول شاید از دست ایشون در برید ولی آخرش باز هم به هم می رسید

البته محیط بازی کاملا متناسب برای این داستان طراحی شده است و بازی در یک شهر ساخته شده در محیط ابر رایانه موبیوس به وجود آمده است و حالا به دلایلی همه چیز از کنترل خارج شده است و شما باید تک تک افرادی که توسط موبیوس به دستگاه منتقل شده اند را پیدا کنید و سعی در نجات جان آن ها داشته باشید تا در نهایت دختران را نیز بتوانید نجات دهید. این امر و بزرگ بودن محیط بازی همچون شمشیر دو لبه ای هم سبب افزایش مدت زمان بازی و ایجاد چالش های جدید می شود و از طرفی نیز می تواند خسته کننده و برای عده ای که حوصله گشت و گذار برای یافتن ادوات لازمه را ندارند، سبب نیمه رها کردن بازی شود.

از سوی دیگر در بازی قابلیت ساخت و ساز تجهیزات یا ارتقا ان ها نیز وجود دارد که در دو حالت قابل اجرا می باشد، یا در میانه ماموریت و گشت و گذار و یا در خانه های امن و بر روی میز کار که تفاوت آن جا است که ساخت تجهیزات در میانه ماموریت ها به منابع بیشتری نیاز دارد که با وجود مهدود بودن شدید تجهیزاتی هم چون گلوله سلاح، این تصمیم با شما خواهد بود که چالش بیشتری در مراحل ابتدایی داشته باشید یا هموراه با کمبود تجهیزات خصوصا در زمان مقابله با غول آخر ها سر و کله بزنید. البته یکی از تفاوت های این بازی و نسخه اولش در سیستم ارتقای بازی است که حالا برای ارتقا های مربوط به خود سباستین با باقی مانده های به جا مانده از جنازه دشمنان ( یا زامبی یا هر چه اسمش را می گذارید !) امکان پذیر است و دیگر این مایع سبز رنگ دوای هر دردی در این بازی نیست ولی در سمت دیگر برای ارتقای تسلیحات ( خصوصا تیر و کمان معروف) باید قطعات سلاح را از جای جای نقشه بازی بدست آورید.

illuminati Confirmed !

جدای از محیط های بزرگ شهر که همواره با آن مه سنگین و حال و هوای تاریکش رعب انگیز است، به لطف قدرت نسل هشتم و رایانه های شخصی درون خانه های قابل دسترسی نیز زیبا طراحی شده است. در ترکیب با نور پردازی زیبا و بافت های زیبا، سازندگان توانسته اند محیط های قابل باوری را به سبک Silent Hill طراحی کنند و حالا این شمایید که ایا جرات وارد شدن به آن ها را دارید یا نه. همچنین هم چون سایر عناوین هم رده، توهمات صوتی و تصویری جزیی جدایی نا پذیر از این بازی است که به شدت به تجربه بازی کمک می کند ولی این ایده ها هیچ کدامشان تازه ای ندارند و حداقل در سایر عناوین هم رده مشابه آن ها را دیده بودیم. در واقع این عدم تازگی یکی از مهم ترین مشکلات ایرادات وارده به بازی است که تنها دلیل آن کم کاری و بی توجهی سازندگان است، حتی با وجود آن که تیم سازنده و خصوصا کارگردان نسخه اول (و حالا تهیه کننده نسخه دوم) خود از بزرگان و پایه گذاران بسیاری از عناوین تراز اول این سبک محسوب می شدند ولی این مسئله به هیچ وجه نباید سبب شود که شما ترکیبی از چند بازی قدیمی تر را در این عنوان تجربه کنید، خصوصا این که این بازی توسط یکی از غول های نو پای صنعت گیم یعنی بتزدا ساخته شده است. اما در کل می توان این عنوان را یم توان تلفیقی از سری Resident Evil و Silent Hill دانست ولی نکته عجیب آن است که فضا سازی و شخصیت شما را تا حدی به یاد یکی از بهترین ساخته های Naughty Dog یعنی The Last of Us  می اندازد.

شاید دنیای جهان باز مناسب بازی نبود ولی طراحی محیطی واقعا عالی است

سبک گیم پلی و مبارزات بازی نیز تا حدی مشابه عناوین بالایی است و هر تلاشی برای به راه انداختن یک نبرد تمام عیار فقط به مرگ شما منجر می شود و مهمترین تاکتیک مخفی کاری و جلوگیری از درگیری است. به منظور ذخیره مهمات برای نبرد های غیر قابل اجتناب با غول آخر ها نیز در شرایطی که باز هم مجبور به کشتن برخی از زامبی ها باشید، می توانید از پشت سر و با یه کلیلک کار ان ها تمام کنید ولی جنگیدن با آن ها از روبرو و در حالی که می خواهید با سلاح سرد به نبرد بپردازید، قطعا نه تنها آسان نیست بلکه حجم زیادی از سلامتی خود را نیز از دست خواهید داد.

در نهایت باید اشاره کرد که با وجود آن که The Evil Within 2 تلفیقی از عناوین دیگر و شماره های قبلی خود است باز هم این بازی نه تنها تازه بلکه بسیار جذاب به نظر می رسد. از مکانیزم های جالب بازی و مهما های ( نسبتا ساده) تا غول اخر های جذاب و رعب انگیز و سیستم جالب مبارزات ولی از سوی دیگر تبدیل بازی به یک عنوان جهان باز به نظر تا حدی غیر منطقی می باشد (البته داستان بازی در دو دنیای جهان باز روایت می شود ولی هر دو نسبتا کوچک هستند) و سیستم خطی تر برای این عنوان مناسب تر به نظر می رسید. در ثانی کمبود مهمات و دشمنان سر سخت تر نیز به چالش و سختی بازی نیز افزوده است و حالا باید نیم نگاهی نیز به مخفی کاری داشته باشید ولی دشمنان بازی نه آنقدر باهوش و نه آن قدر قوی هسند که بخواهند چالشی برای شما به همراه داشته باشند و در پایان باید گفت که TEW 2 عناون به شدت زیبایی است که اگر واقعا از کمبود بازی به ستوه آمده اید، این عنوان همان نقطه شروه برای بازی های خوب امسال است که قطعا می تواند شما را تا حدودی سرگرم کند ولی اگر قصد خرید این بازی برای کنسول های خود را دارید پیشنهاد می شود که حداقل تا اولین تخفیف بازی صبر کنید چون به طور قطع برای این بازی و محتوایش ۶۰ دلار کمی زیاده روی می باشد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Yoshimitso گفت:

  انتظارم بالاتر بود تو ترسناکی ولی فعلا تو کار اوتلست۲ هستم ایشالا بعد اون فعلا که حسابی ترسناک بوده

 • Dark Calling گفت:

  نظر منتقد قابل احترام، ولی بنظر من بازی نکته منفی خاصی نداره فقط یکم افت فریم اونم خیلی کم ی جاهایی، ولی من نفهمیدیم این ایده های جدیدی که همه میخوان چیه؟ دیگه ترسناک همینه دیگه شاخو دم نداره که، خلاصه بازیش خیلی عالیه و حتما بخرید

 • Hossein E 47 گفت:

  ما که رو پیس داریم میزنیم از خوبیهاش شروع کنم بهینه سازیش خیلی بهتر شده به طوری که سیستمی که نسخه قبل ۳۰ میگرفت اینو با همون تتظیمات ۴۵ میگیره نوع حرکات روان شده و اونقد سنگین نیست داستان بازی هم جالب بود واسم از خیلی از بازیهای جدید بهتر بود تا الان استفانو ولی اونجور که میخواستم روش تاکید نشد ولی بازم شخصیت عالیی داره از نظر سختی تفاوت زیادی برای من نداشت من بهش ۹٫۵ تا اینجای کار میدم

 • Paysoul گفت:

  سلام آقای آقابابایی میدونم صحبتم ربطی به این قسمت نداره ولی میخواستم یه خواهشی کنم ازتون اگه امکانش هست یه راهنما مثل دارک سولز ۳ واسه دارک سولز ۲ هم بنویسید شدیدا احتیاجه.خیلی وقت پیش قولش رو داده بودید بعد از راهنمای بلادبورن دارک سولز ۲ رو هم بنویسید .ممنون و باز هم پوزش واسه بیربط بودن کامنتم چون واقعا نمیدونستم کدوم قسمت باید این موضوع رو مطرح کنم

 • For V گفت:

  تمام جنبه های بازی در نقد نیومده بود و بصورت سر سری بود.به نظرم نمیشه بعنوان یه نقد کامل در نظر گرفت این متن رو.حس میکنم درست بازی رو تجربه نکرده بودید و خیلی سریع و گذرا به بخش هایی از بازی اشاره کردید و وارد جزئیات و مسائل کلیدی بازی نشدید.

 • البته این اسمش نقد نیست کوبیدن :smug:
  من که تا چپتر ۶ رفتم و هیچ مشکل خاصی ندیدم جهان باز شدن بازی هم بهترش کرده و جست و جو در محیط بازی واقعا می چسبه و اگه بازی رو روی درجه های سخت ترش بازی کنی خیلی هیجان انگیز تر میشه و همیشه باید به دنبال مهمات هم باشی و بیشتر از مخفی کاری استفاده کنی ترسناکی بازی هم نسبت به نسخه ی اول کمتر شده که اونم قابل چشم پوشی هست 😉
  از نظر من امتیاز ۹٫۵ حقشه و به علاقه مندان این سبک به شدت توصیه می کنم :yes:

 • ممنون از نقدتون…٧ هم زیاد بود برای این بازی!
  یه چیز تکراری غیر قابل تحمل!
  باید بترسی ولی هیچ چیزی واسه ارائه نداره!

 • ali ghorbany گفت:

  این طور که معلومه بازی خیلی عالی شده پنجشنبه میگیرمش

 • عالی بود، استفانو خیلی شخصیت جالبی داشت… با لحظه ی مرگ افراد اثر هنری میساخت! شنیدم هیروی jhin در league of legends شباهت زیادی بهش داره! اون آخرای بازی تو اون بیابون چه موسیقی ای داشت! دوستان حتما تجربش کنید عالیه… راستی سعی کنید از بازیای داستان محور و خطی مثل همین بازی حمایت کنید منظورم اینه که پایرت دانلود نکنید( اصل بخرید) که بلایی که به سر ویسرال گیمز اومد به اینا هم نیاد 😥 :rose: :rose:

 • من خیلی کم تجربش کردم ولی باید گفت واقعا عالیه، به شخصه در مورد این داستان و گیمپلی (که کمی از خطی بود فاصله بیشتری گرفته و آزادانه‌تره) برای این سری مطمئن نبودم ولی الان باید بگم واقعا عالیه 😀 حس ترس شاید کمرنگ تر شده باشه (در مقایسه با اون چیزی که در نسخه اول وجود داشت) اما جای اون رو استرس و بیقراری و ترسای روانی دیگه ای پر کرده مثل اینکه حالا واقعا به اون چیزی که باید میرسیم یا نه یا مثلا اینهمه تلاش قراره به چیزی ختم شه؟ البته کم تر شدن ترس به خاطر شخصیت تغییر یافته سباستین هم هست که هر طور شده میخواد دخترشو نجات بده و تقریبا مشخصه چیزی جلودارش نیست خطر اسپویل (مخصوصا وقتی در مبارزه با باس فایت Father Theodore خاطرات سباستین از نسخه اول زنده میشه و مشخص میشه سباستین وحشی تر از اون موجوداته و میگه من به بار کشتمتون ایندفعه هم میتونم و نابودشون میکنه :laugh: :laugh: )
  واقعا نمی‌دونم چرا منتقدان دوست دارن به این سری بازی نمره کمی بدن واقعا ۹ لایقشه و کمتر از اون منطقی نیست یه جوری شده انگار اگه در نقد این بازی ایراد نگیرید و نمره ۸ یا ۷ بهش ندین یعنی اشتباه نقدش کردین.. :-))

 • ali.stop گفت:

  من الان قسمت پنج بازی هستم تا اینجا به خاطر بزرگ شدن محیط بازی ترس بازی کمتر شده از یه طرف محیط بازی بزرگ تر شده خوبه و میشه تو مپش بگردی یجورایی حس حال فیلم walking dead رو داره از طرفیم ترس بازی کمتر شده و مثل نسخه قبلی نیست

 • mohammad-007 گفت:

  در همسایگی یک لاشی 😀 (استفانو) 😀

 • taxi driver گفت:

  هنوز نتونستم تجربش کنم ولی صد در صد بازی خوبیه به اعتبار میکامی و نسخه اولش که از نظر من قشنگ بود

 • vergil2max گفت:

  الان من موندم چرا از دیروز صبح نظرم ثبت نشده.مگه حرف بدی زدم.به عنوان یکی از قدیمی ها سایت شاید زیاد نظر ندم ولی رک حرف میزنم و تا به حال یک کلمه نامناسب به کار نبردم.
  به هر حال.نقد ضعیفی بود و بهتر بود منتقدای کار پخت تری مثل اقای اقابابایی یا اقا میثم نقد این بازی مهم را مینوشتن.واقعا که.منتقدی که نتونه نقد کار خودش را تحمل کنه همون بهتر نقد نکنه.

  • سلام خدمت شما. عرض کنم حضورتون که نظرات تماما منتشر میشن مگر این که اتفاقی لا به لای نظرات اشتباهی صورت بگیره و منتشر نشن و بنده خودم مستقیما نظارت دارم روی نظرات مقالات. قاعدتا اگر دیروز نظرتون منتشر نشده الان این نظر هم نباید می شد. ببینید شما ازاد هستید که نظرتون رو بگید و دیدی که با وجود خیلی مشکلات باز هم ما ازاادی بیان کاربرامون رو برگردوندیم و می دونید که من تمام نظرات رو غیر از توهین منتشر میکنم. شاید شما دلتون بخواد یه مقاله رو من ننویسم و شخص دیگری بنویسه و یا برعکس. این توهین نیست اصلا و دلیلی نداره نظرتون منتشر نشه. شاید هر شخصی از نوع نوشتن یکی خوشش بیاد و مثلا یکی دیگه اون رو نپسنده. مادامی که این موضوع در قالب یه نظر محترمانه مظرح بشه که توهین نیست و قطعا منتشر خواهد شد مخصوصا جایی که من نظارت داشته باشم. پس من بهتون اطمینان خاطر میدم که نظر شما به عنواتن یکی از قدیمی ترین کاربرای سایتمون صد در صد منتشر میشه چون تا به حال نظری توهین امیز و .. ندیدم ازتون. عذر میخوام اگر دیروز اتفاقی رخ داده و نظرتون منتشر نشده.

 • EIMPIIIWAR گفت:

  اقا محمدحسین نقد بسیار زیبا،کوتاه و مفیدی بود و در عین کوتاه بودن نقد به همه ی نکات ریز و درشت،ضعف وبرتری های این بازی پرداخته شده بود سپاس گذارم و خسته نباشید.

  بعضی از دوستان خوب این سایت واقعا دارید خرده وعیب میگیرید به نقد اقای باجلان چرا؟ببینید من این بازی رو انجام دادم و دارم انجام میدم تا بازی رو تموم نکنم نمیتونم از خوبی ها و ضعف هاش سخن بگم ولی تا اینجای کار،از نظر دایتانی و شخصیت پردازی عالی است بازی،موسیقی بازی خوبه ولی عالی نیست،ونقطه ضعف های بسیاری من دیدم تازه تا اینجای کار،از گرافیک بازی فقط نورپردازی اون عالیه ولی تو همه ی ضمینه های گرافیکی نقطه ضعف های داره(بافت بازی ،باگ های اعصاب خوردکن)سیستم گان پلی واقعا خشک وسخته و واقعا اعصاب منو خورد میکنه،ایا بازی ترسناکه؟نه
  من به نمره ای که اقای باجلان به این بازی داد موافقم و کاملا انصاف رو رعایت کرد.
  من واقعا خودم از این بازی دفاع تمام قد میکنم و کردم میتونید پست های قبل از عرضه بازی رو نگاه کنید ولی بخواهید نویسنده محترم رو بکوبونید واقعا کار درستی نیست(تمام نویسنده های سایت واقعا حرفه ای هستند ونقدهاشون منصفانس)بی انصافی نکنید دوستان،بازی ضعف های داره.

  • Metallman33 گفت:

   درست هر بازی مشکلاتی داره ولی حسن های خوبی داره که اونها رو میپوشونه به یه عنوان یه گیمر حرفه ای میگم نقد خیلی ضعیف بود این دوست خوبمون این بازی رو دو ساعت هم بازی نکرده البته اشکالی نداره حتما این سبک بازی رو دوست نداره من این بازی رو جزوه اولین نفراتی بودم که تموم کردم واقعا به عنوان یه گیمر که این سبک بازی رو دوست دارم راضی کرد و نمره ۸/۵ رو حق این بازی می دونم

  • neiten گفت:

   دوست عزیز دیگه از بازی ترسناک چه چیزی میخای
   بایدچطوری بشه که بگی ترسناک؟؟؟
   ترسناک دیگه ب چی میگن مگه ..؟
   هر بازی ترسناکی که نباید مثل نسخه قبل یا شبیه یه
   بازی ترسناک دیگه ای باشه که ما خوشمون بیاد.

 • adams-khersi گفت:

  ۸ بهترین نمره بود براش، چه زود ام قیمتش افت کرد، امرو دیدم پلمش ۱۷۰!!

 • Alirezaya گفت:

  با اینکه بازیش نکردم تا الان اما شدیدا دنبالشم همچنین نقد کار نشده بود بهتر بود یه هفته دیگه هم روی بازی و هم روی نوشتن نقد کار میکردین تا هم درکتون از بازی کامل بشه و هم موسیقی و صدا گذاری رو از یاد نبرده باشی

 • ragnaros گفت:

  نمره ۸ برای این بازی واقعا زیاده
  بنظرم نمره ۷ (یا حداکثر ۷٫۵) مناسبتره

 • Ascent گفت:

  این بازی مطمئنا نقاط قوت و ضعف های خودش رو داره و یکی از بهترین بازی های survival horror است اما بنظرم بزرگترین نقطه قوت این بازی شخصیت پردازی اون مخصوصا شخصیت اصلی اونه و صحنه های احساسی اون مخصوصا با اون موسیقی غم انگیز بازی واقعا آدمو به گریه می اندازه(حداقل برای من که اینطوری بود) نقطه قوت دیگه اون سخت بودن نسبی باز یه و اشکالی که در مورد اپن ورلد بودن بازی گرفته شده کاملا نادرسته. چون که اولا جهان بازی معمولا محتوای زیادی برای ارائه داره و اتمسفر فوق العاده رو هم اضافه می کنم،شما قسمت اول بازی رو در جنگل بیاد بیارید که چقدر اتمسفر اون گیرا و جذاب بود. دلیل دوم هم اینه که بازی تعادل مناسبی بین اپن ورد بودن و در محیط بسته بودن داره و برخی مرحله ها در محیط بسته مانند چپتر ۱۰ اتفاق میفته ضمنا اینکه بازی ایده جدیدی به همراه نداره یه ذره اشکال داره، چون که ایده و نوآوری اصولا در دو بخش ی گیم پلی و داستان مطرحه: داستان بازی نوآوری خیلی خاصی داره و اگه فردی خلاف این رو میگه فقط یک بازی مشابه از لحاظ داستانی معرفی کنه. اما در بخش گیم پلی حق با منتقد عزیز می باشد.